Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Použití "profi" grafického ekvalizeru na hifi doma?

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [12]

Téma: Použití "profi" grafického ekvalizeru na hifi doma?

Ahoj.
Užít si hudbu v panelákovém bytě s malou místností se ukazuje jako velký problém. Po mnoha amatérských přešlapech a slepých uličkách v té jedné konkrétní místnosti se ukazuje, že to bez ekvalizeru nepůjde. Primárním cílem není korigovat místnost, ale spíše velký útlum sluchu od vyšších středů nahoru. Současně s nalezením a potlačením kmitočtu, který mne ve skladbách nervuje.
Nečekám, že to úplně vyřeším, ale stačí se posunout dál. Dejme tomu, že ekvalizer stojí 4000 Kč. Nebo nějak jinak za tuhle cenu?
Pozvat si odborníka?

Re: Použití "profi" grafického ekvalizeru na hifi doma?

Na tvém místě, bych si to určitě vyzkoušel na softwérovém equalizeru klidně i z mobilu pokud nehraješ z počítače a už budeš vědět co přesně potřebuješ.Na stažení jednoho uječeného kmitočtu potřebuješ mnohopásmový EQ.
  Hodně zdaru.

(upravil Otas 24. 9. 2022 23:38)

Re: Použití "profi" grafického ekvalizeru na hifi doma?

Asi bych si pozval někoho, kdo má ekvalizaci kvalitním měřícím mikrofonem a zvukovým procesorem. To by mohlo odhalit i zlobivý (nervující) kmitočet. Podle toho se pak nastaví grafický ekvalizér. Já jsem v podobné situaci ekvalizér vřadil při měření do cesty signálu před zesilovač a na něm ladil, dokud mi nezačal psát měřící procesor, že do toho skoro nemusí zasahovat.
Pak už se jen eliminuje útlum sluchu.
Grafický ekvalizér (i profi 2*31 pásem) má své limity, např. právě na těch rezonujících (nervujících) kmitočtech. Parametrický by byl lepší. Kvalita poslechové místnosti se nejspíše dá také vylepšit.

Re: Použití "profi" grafického ekvalizeru na hifi doma?

Namísto eq. a jiných kravin bych si radši pořídil lepší bedny, který eq. a jakékoliv korekce nepotřebují..

Re: Použití "profi" grafického ekvalizeru na hifi doma?

EQ je nezbytný doplněk audio řetězce, žádné bedny to nespraví a korekce na zesíku
obvykle nestačí, 7-pásmo, bazarové ceny jsou celkem dostupné (Technics, Sony, JVC)

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

Re: Použití "profi" grafického ekvalizeru na hifi doma?

Jo jo, dík. Na parametrický ekv. si netroufám, po přečtení info, o čem je řeč. No, ono to půjde. Mám zatím v chodu 10x bastl ekv. čína a na tichý poslech vytaženy kmitočty 1k, 1,8k, 3,5k, 6,5k na max. Blbé je, že při "běžné" hlasitosti se musí ubrat. To by znamenalo dva a přepínat, než to pořád tahat. A na sluchátka taky trochu jinak, tam ale mám extra zesik. Konečně jsem našel info, že se do kupovaných ekv. používají integráče 4580, což je v tomhle bastlu taky. Vždyť je to všechno jedna čína.

(upravil Otas 26. 9. 2022 12:10)

Re: Použití "profi" grafického ekvalizeru na hifi doma?

Sice jsem zde na diskusi odpůrce fyziologických regulátorů hlasitosti č. 1 ( smile ), ale pokud nechceš pořád sahat na ekvalizaci, tak to může být řešení.
Pokud tam máš v řetězci nastavení úrovně signálu už před regulátorem hlasitosti (což je podmínkou slušné funkce fyziologie), pak to skutečně může pomoci.

Re: Použití "profi" grafického ekvalizeru na hifi doma?

Největší volnost máš se softwarovým řešením. Software jako Equalizer APO nebo CamillaDSP je zdarma. Takže potřebuješ počítač (může být i Raspberry) a zvukovku, pokud ji komp nemá v sobě. Jestli nemáš, tak tu mám volný komp bez monitoru, nějaká i7+x58, tuším 6GB RAM, nějaký točivý disk a stará grafika se taky najde. Nemám proto to využití, protože mám další, který jsem kvůli ceně elektriky zrovna včera vypnul.

Re: Použití "profi" grafického ekvalizeru na hifi doma?

Když najdeš ten "nervující" kmitočet uchometricky, třeba pomocí těch softwarových počítačových aplikací o kterých se píše výše a na parametrický ekvalizér si netroufáš, tak by bylo ještě jedno řešení.

Při nalezení toho "nervujícího" kmitočtu postavit jednoduchý RC článek dvojité T. Jsou to tři kondenzátory a tři odpory. Schéma a výpočet se, doufám, najít dá a má tu vlastnost, že silně potlačí jeden nežádoucí kmitočet. Je celkem ostrý, jeho Q (říkejme mu činitel jakosti) se odvíjí od impedance zdroje signálu a od zatěžovací impedance následujícího stupně. Při optimálních podmínkách impedancí dokáže být jeho Q hodně vysoké - tzn. je dosti úzký a potlačení hluboké. Při snižování zatěžovací impedance se začíná jeho Q snižovat, to znamená oblast kolem toho kritického kmitočtu rozšiřovat a potlačení "změlčovat", což by mohlo být i výhodou.

Re: Použití "profi" grafického ekvalizeru na hifi doma?

Sice jsem si vybral tohoto krasavce: https://www.thomann.de/cz/behringer_fbq … h_pro.htm, ale čerstvě jsem se dověděl, že budu platit mastnou pokutu. Takže ještě objednám 15 ti pásmový ekv. bastl z ebay.Zajímavé je, že mírným posunem táhla 35 Hz ++ vylezou velmi příjemné basy, takže to dobře kompenzuje ty přizvednuté výšky. Rozhodně mé regálovky nejdou tak hluboko, tam to bude asi dost ploché, nebo je 35 spíš 50.

Re: Použití "profi" grafického ekvalizeru na hifi doma?

SW EQ APO jsem kdysi používal. Po výměně reprobeden za doopravdy odladěný není EQ potřeba, teda je potřeba jenom tehdy, když vytáhnu nějaký mizerný nahrávky na kazetě, který ani jinde neexistují (zaniklý místní kapely) a je potřeba to trochu dotáhnout do poslouchatelnosti. A to je tak jednou ročně při nějaké soukromé oldies párty...

Re: Použití "profi" grafického ekvalizeru na hifi doma?

kaed

Já si vyrobil VMA-II µ, zatím poslední počin. Ale moc jsem se s tím nesrandil, kdyby to "nehrálo". Kupodivu vyhovuje, za tu domácí výrobu a ošulení na výhybce, dřevu atd..

Příspěvky [12]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Použití "profi" grafického ekvalizeru na hifi doma?

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£