Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 3)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » LM-1875 s nížkošumovým tranzistorem na vstupu.

  Stránky: 1 2 3 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 57]

Téma: LM-1875 s nížkošumovým tranzistorem na vstupu.

Je to jen pokus o vylepšení šumových parametrů zesilovače na bázi obvodu LM-1875T.
https://hordek.rajce.idnes.cz/Pentawatt … 1536369144

Re: LM-1875 s nížkošumovým tranzistorem na vstupu.

A mas odsimulovano nebo zmereno ze to sumi min?

Web

Re: LM-1875 s nížkošumovým tranzistorem na vstupu.

Dívám se, že tam není žádný (ani aspoň sebemenší) emitorový odpor... Emitor je natvrdo se zemí hmm2

(upravil rvx73 16. 5. 2022 15:39)

Re: LM-1875 s nížkošumovým tranzistorem na vstupu.

ten tranzistor není zapojen příliš "nízkošumově" wink

s šumem LM1875 většinou žádné problémy nebývají - pokud teda není zapojen v blbě navržené desce a nekmitá

Edit: tohle by se ti nelíbilo?
https://www.kaltecs.com/lm1875-composite-amplifier/

(upravil Hordek 16. 5. 2022 16:04)

Re: LM-1875 s nížkošumovým tranzistorem na vstupu.

On ten LM-1875 z reprobeden nešumí (tedy slyšet to z poslechového místa není) a ani nekmitá, neb deska je v pohodě, takže je ten LM klidnej jak beránek, ale ve sluhátkách buzených z výstupního děliče co je zakreslen na schématu šum slyšet je. Pravda, není to moc, ale stejně sem si řekl, že zkusím nějaké "jednoduché" řešení jak to, byť i jen o malinko vylepšit.

rvx73:- potřebuji nesymetricky napájené řešení.

jik napsal:

Dívám se, že tam není žádný (ani aspoň sebemenší) emitorový odpor... Emitor je natvrdo se zemí hmm2

Emitorový odpor v tomto zapojení mění rozsah nastavitelného zesílení, což mi nevyhovuje. smile

reeb napsal:

A mas odsimulovano nebo zmereno ze to sumi min?

Nemám a simulátorem a "měřidlem" budou sluchátka.

Vše (preamp) je jen myšlenkový nástřel z hlavy, jak by to mohlo fungovat. No. smile

(upravil Otas 16. 5. 2022 16:49)

Re: LM-1875 s nížkošumovým tranzistorem na vstupu.

Ono postavit sluchátkový zesilovač, aby hifistovi nešuměl a přitom pracoval se sluchátky v širokém rozpětí impedance, vůbec není švanda. Mám s tím vcelku čerstvé zkušenosti....
Lze na to jít i tak, že bude pro nižší impedanci a pro vyšší impedanci odlišný dělič, nebo přepínatelná hodnota rezistoru v děliči (nyní 120 ohmů). Dělič pro sluchátka, když už se mu člověk nevyhne, bych volil s nižšími (asi 5x) hodnotami.

(upravil jik 16. 5. 2022 17:02)

Re: LM-1875 s nížkošumovým tranzistorem na vstupu.

Tady je principiálně vstupní tranzistor zapojen podobně jako Tvůj a taky mě tam udivila absence emitorového odporu, aspoň malého, vždyť přece stabilizuje pracovní bod (teplota, napájecí napětí atd.), jeho absence také snižuje vstupní impedanci... ale teda je fakt, že ubírá na zesílení, to jo... A absence toho odporu - nezvětší Ti to i zkreslení?

https://www.belza.cz/players/pcplay1.htm

Re: LM-1875 s nížkošumovým tranzistorem na vstupu.

On je to vlastně sumační preamp, protože přidáváním vstupních odporů (27k) děláš další vstupy a změnou hodnoty (27k) těm vstupům upravuješ vstupní citlivost. Ovšem, čím víc vstupů, tím větší šum, že. S jedním vstupem by to ale mohlo šumět míň, tedy v kombinaci s LM. Nebo né? smile

(upravil Otas 16. 5. 2022 18:26)

Re: LM-1875 s nížkošumovým tranzistorem na vstupu.

Tohle navrhnout bych se bál, že mne obvodáři sesekají. Přes trand teče zbytečně moc proudu, klasické zapojení se 4 odpory, kdy zesílení je poměrem odporů v kolektoru a emitoru může vypadat lépe a je nezávislé na impedanci zdroje signálu.
U tohoto zapojení bych určitě zaměnil odpor 1 k za 10k, 3k3 za 5k6 a kond 1 G za 20 uF (zatím vše bez velkého počítání, možná se pohne i 1M5 nahoru). Kond 100p se mi nějak zajídá, vše kapacitního ve zpětné vazbě instinktivně nemám rád smile.
Edit: Zesílení LM snížit na nejnižší povolené.

(upravil rvx73 16. 5. 2022 18:30)

Re: LM-1875 s nížkošumovým tranzistorem na vstupu.

Otas napsal:

Ono postavit sluchátkový zesilovač, aby hifistovi nešuměl a přitom pracoval se sluchátky v širokém rozpětí impedance, vůbec není švanda. Mám s tím vcelku čerstvé zkušenosti....
Lze na to jít i tak, že bude pro nižší impedanci a pro vyšší impedanci odlišný dělič, nebo přepínatelná hodnota rezistoru v děliči (nyní 120 ohmů). Dělič pro sluchátka, když už se mu člověk nevyhne, bych volil s nižšími (asi 5x) hodnotami.


Souhlas. Moderní sluchátka vyžadují kromě jiného dostatečné tlumení, tj. nízkou výstupní impedanci zesilovače.

navíc výstupní kondík, kterej není zahrnutej ve smyčce zpětné vazby, bych ve sluchátkáči nechtěl

(krom toho, provozovat švába, kterej je navrženej na symetrický napájení takto, mi přijde škoda)

Re: LM-1875 s nížkošumovým tranzistorem na vstupu.

Všem díky za rady.

(upravil mechanik 16. 5. 2022 18:37)

Re: LM-1875 s nížkošumovým tranzistorem na vstupu.

Pardon ale podla mna to je slušná prasačina. Určite sa dá postaviť niečo normálnejšie. Strkať pred IO diskretne prvky a ešte tak hlúpo zapojené...

(upravil jardag69 16. 5. 2022 18:41)

Re: LM-1875 s nížkošumovým tranzistorem na vstupu.

Já nevim. Já mam na sluchátka tohle a nic mi tam nešumí.
http://pmacura.cz/buffer_new.htm

Re: LM-1875 s nížkošumovým tranzistorem na vstupu.

Otas: jak píšeš, 1 k za 10k, 3k3 za 5k6 a kond 1 G za 20 uF, kromě toho kolekktorového odporu z 3k3 na 5k6 (bude opravdu muset hnout s odporem 1M5, to ano) je to pouze kosmetická úprava napájení (dělič + kondenzátor). Pořád tvrdím, že přidáním emitorového odporu, byť v řádech desítek ohmů ce celý předzesilovač stane odolnějším vůči změnám teplotním, změnám v napájení a změnám v konkrétním kusu tranzistoru se svým h21e.

Ale s čím teda souhlasím, že s LM1875 jako sluchátkovým zesilovačem i bez toho vstupního tranzistoru by mohl Hordek dosáhnout jenom těmi prostými děliči na výstupu možná uspokojivých výsledků. A čím menší hodnoty odporů, tím lépe (tlumení viz rvx73). Ten LM1875 takovou tátěž zvládne smile

Re: LM-1875 s nížkošumovým tranzistorem na vstupu.

jardag69 : Doufám, že ve druhé variantě (bez R7/107), to pak může být pecka bez kompromisů.

(upravil jardag69 16. 5. 2022 19:18)

Re: LM-1875 s nížkošumovým tranzistorem na vstupu.

Asi jo. Já právě nevím jak dlouho už ho mam sad
Mám tam odpory, ale menší, nechci to otevírat, ale něco kolem 33R nebo tak nejak.

Lol. Tak jsem to otevrel a verze plosnaku je neco jako 3/03 tak nevim 2003?
Na webu uz tahle verze ani neni.

(upravil Hordek 16. 5. 2022 19:00)

Re: LM-1875 s nížkošumovým tranzistorem na vstupu.

Otas napsal:

Tohle navrhnout bych se bál, že mne obvodáři sesekají. Přes trand teče zbytečně moc proudu, klasické zapojení se 4 odpory, kdy zesílení je poměrem odporů v kolektoru a emitoru může vypadat lépe a je nezávislé na impedanci zdroje signálu.
U tohoto zapojení bych určitě zaměnil odpor 1 k za 10k, 3k3 za 5k6 a kond 1 G za 20 uF (zatím vše bez velkého počítání, možná se pohne i 1M5 nahoru). Kond 100p se mi nějak zajídá, vše kapacitního ve zpětné vazbě instinktivně nemám rád smile.
Edit: Zesílení LM snížit na nejnižší povolené.

Jo, tím snížíš proud trandem ze cca.3mA na 1mA, při odporu z kolektoru na bázi 1M8, sníží se tím ale přebuditelnost z 10V na cca.5V, při Au-0,54. Kondenzátor 100p snižuje přenos v nadakustickém pásmu. Zesílení Lm-ka je 11x a hranice podle výrobce je myslím 10x.

jik napsal:

Otas: jak píšeš, 1 k za 10k, 3k3 za 5k6 a kond 1 G za 20 uF, kromě toho kolekktorového odporu z 3k3 na 5k6 (bude opravdu muset hnout s odporem 1M5, to ano) je to pouze kosmetická úprava napájení (dělič + kondenzátor). Pořád tvrdím, že přidáním emitorového odporu, byť v řádech desítek ohmů ce celý předzesilovač stane odolnějším vůči změnám teplotním, změnám v napájení a změnám v konkrétním kusu tranzistoru se svým h21e.

Ale s čím teda souhlasím, že s LM1875 jako sluchátkovým zesilovačem i bez toho vstupního tranzistoru by mohl Hordek dosáhnout jenom těmi prostými děliči na výstupu možná uspokojivých výsledků. A čím menší hodnoty odporů, tím lépe (tlumení viz rvx73). Ten LM1875 takovou tátěž zvládne smile


Jj, ten dělič na výstupu zvážím. smile


Edit:-
Ještě sem zapoměl, že jako "měřící" sluchátka teď používám klasiku Beyerdynamic DT 990 Pro o impedanci 250R.

Re: LM-1875 s nížkošumovým tranzistorem na vstupu.

Jen na vysvětlení, proč nemám rád kondy ve ZV:
Prostě jsou slyšet, kazí zvuk, jejich hodnota musí být jen na úrovni, aby se zapojení nerozkmitalo. Raději všude omezuji nadzvukové kmitočty ve vstupním signálu RC členem k zemi, ten je prý slyšet minimálně, pokud je správně zvolen (dle hifistů).

Re: LM-1875 s nížkošumovým tranzistorem na vstupu.

Hmm, tak takhle sem k problému kondenzátorů ve zv nepřistupoval.............. hmm

(upravil jik 16. 5. 2022 19:20)

Re: LM-1875 s nížkošumovým tranzistorem na vstupu.

Pokud tam ten vstupní tranzistor potřebuješ, docela se mi líbí tohle vlákno:  https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?p … 26#p341326   

a ještě více příspěvek od kaed v minutě 22. 12. 2017 16:17, dá se to krásně přepočítat pro různá napájecí napětí, zesílení atd.

Edit:

Teď se na to dívám, kaed má pro nastavení pracovního bodu tranzistoru můstkovou stabilizaci (dva odpory), ale mohl by stačit i jeden jenom do báze, pak bude hodnota fakt kolem toho 1M5, 1M8 nebo spíš víc, nebo podobně - napětí na kolektoru si změříš... ")

Příspěvky [1 až 20 z 57]

  Stránky: 1 2 3 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » LM-1875 s nížkošumovým tranzistorem na vstupu.

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£