Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 3)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » SONY TA-FA3ES Zosilňovač - opravene

  Stránky: ««« 1 2 3 »»»

RSS

Příspěvky [21 až 40 z 53]

(upravil dawsoo 9. 11. 2021 21:43)

Re: SONY TA-FA3ES Zosilňovač - opravene

JJ souhlas s BV akorát možná sundat gate/base stoppery budičů na 22R a odpory mezi emitory (source) budičů z 330R na 100-150R . BJT budiče se budou chovat lépe,ale nebude to originální osazení. Ty IRF mam ozkoušené, mají podobné kapacity čipu a tudíž netřeba řešit případné kompenzace a součástky okolo,jen znovu nastavit kliďáky. Párovat zde na této pozici netřeba.

Není co dodávat...

Re: SONY TA-FA3ES Zosilňovač - opravene

Radsej tam dam tie IRF tie upravy by som asi nedal bez pomoci smile
Uz som narychlo spachal merak tranzistorov. Taka hracka s arduino. https://create.arduino.cc/projecthub/pl … ter-dbafb4

https://i.ibb.co/n8HxB5r/20211109-210418.jpg

OB 4 pasmo aktiv 15" H frame ala Linkwitz | rpi4 moode + CamillaDSP | ESI GIGAPort eX | 4x HYPA10 (pasiv KEF LS50 meta | CW DAC1 | HYPA17)

Re: SONY TA-FA3ES Zosilňovač - opravene

Úpravy biasu budeš musieť robiť aj pre IRF...Majú iné prahové napätia ako originál budiče.

Re: SONY TA-FA3ES Zosilňovač - opravene

Viem vybrat koncove tranzistory a nastavit to bez nich? Nerad by som ich odpalil. Alebo to radsej hodit na autotransformator.

OB 4 pasmo aktiv 15" H frame ala Linkwitz | rpi4 moode + CamillaDSP | ESI GIGAPort eX | 4x HYPA10 (pasiv KEF LS50 meta | CW DAC1 | HYPA17)

(upravil dawsoo 9. 11. 2021 23:20)

Re: SONY TA-FA3ES Zosilňovač - opravene

DHman: IRF mají vyšší otvírací napětí než původní toshiby cca 1,5 vs 2,5V ,takže by to mělo být bezpečné a maximálně pokud by nešel nastavit klidový proud upravit hodnotu odporu v obvodu aby šlo nastavit dle servisky správně klidový proudy... budou určo menší větší určitě ne,takže přechod zkreslení destrukce by neměla hrozit. Asi ve dvou případech kde jsem to dělal to tak vždy bylo a jen v jedom jsem musel více otvírat předpětí budičů úpravou odporu v obvodu kliďáku.

Není co dodávat...

Re: SONY TA-FA3ES Zosilňovač - opravene

Rovnako je možné pre bipolárne budiče znížit odpor 4k7 v biase na cca 1k (odskúšať..) , trimer vytočiť  na max. odpor a skúsiť to nastaviť.

Re: SONY TA-FA3ES Zosilňovač - opravene

DHman:
Podstatné je že u BJT se otvírací napětí sníží z 1,5V na cca 0,65V a je riziko že to nepůjde zavřít,ty toshiby by mohly střelit a to by bylo blbý, takže asi i ta led v emitoru 2SD by měla jít na takové hrátky ven a nahradit propojkou,u IRF je to přesně naopak tam by mohlo pomoci vyměnit červenou za zelenou či žlutou třeba,osobně ať už se rozhodneš jakkoliv (obojí fungovat bude) bych raději zkusil dát ty IRF což je menší riziko že se něco potento, a pokud to nepůjde nastavit (moc malej Iq) tak upravit buď hodnotu odporu co je v sérii s trimrem tak aby požadovaný klidový proud byl cca v polovině jeho rozsahu a nebo změnit led na barvu s vyšším úbytkem. Toto je třeba zkusit samože empiricky, neb se trandy liší Ugs a Ube opravdu o dost,u BJT by hodnoty mohly být víc mimo jejich optimální dynamický parametry, proto ta změna gatestopperů (zrychlení) a asi i toho bias rezistoru 330R, aby byly více otevřené kvůli jejich průběhu bety a fT v závislosti na Ic.

Není co dodávat...

Re: SONY TA-FA3ES Zosilňovač - opravene

dawsoo, Dakujem za vysvetlenie. Ked to clovek vie a ma skusenosti tak to vyzera jednoducho. Klobuk dole a este raz dakujem za cenne rady. Objednam IRF a dam potom vediet ako to dopadlo. ded

OB 4 pasmo aktiv 15" H frame ala Linkwitz | rpi4 moode + CamillaDSP | ESI GIGAPort eX | 4x HYPA10 (pasiv KEF LS50 meta | CW DAC1 | HYPA17)

Re: SONY TA-FA3ES Zosilňovač - opravene

dhaman:
Není vůbec zač,pár podobných mašin jsem opravoval a tak se rád podělím když mám konkrétní zkušenost. Přišel bys na to určitě i sám,jen by to dýl trvalo a nemuselo by to makat na první dobrou. smile Dej samozřejmě pak vědět jak to dopadlo.

Není co dodávat...

Re: SONY TA-FA3ES Zosilňovač - opravene

IRF mají vyšší otvírací napětí než původní toshiby cca 1,5 vs 2,5V

Zníži sa dosiahnuteľný rozkmit, výkon..

Re: SONY TA-FA3ES Zosilňovač - opravene

Obávám se, že mají i jiné Tk předpětí, takže to nemusí být v souběhu.

(upravil dawsoo 10. 11. 2021 13:45)

Re: SONY TA-FA3ES Zosilňovač - opravene

JJ o 1V, to je marginálie ,naprosto nerozpoznatelné smile U BJT by bylo třeba udělat více opatření pro zajištění stability,zhoršilo by se asi i THD na dolním konci pásma, což DHman jak psal a já pochopil že dělat nechce smile Pro zajímavost jsem porovnal konkrétní toshiby s irf reálně kusy co mám doma a rozdíl je u N 1,85V vs 2,45V a u P 1,6V vs 2,1V mezi náhodně vybranými kusy (grade Y) co mám doma v pytlíku, což je 0,5-0,6V. Uvedenou náhradu jsem dělal ve dvou případech a vše fungovalo identicky,pouze v jednom případě jsem nahradil odpor v obvodu předpětí aby šel nastavit klidový proud zhruba uprostřed rozsahu. Toshiby J313 a K2013 se dělají ve dvou grade O a Y. A Vgs mají v rozsahu 0,8-3V smile A IRF 2,0-4V. Takže se vcelku překrývají.

Myslím si že nadálku obecně radit nahrazovat Mos-fety BJT není skutečně pro člověka bez plného vybavení a zkušeností s takovou náhradou v praxi vůbec dobrá rada.Dává to smysl jen jako nouzové řešení při uplné nedostupnosti jakékoliv fet komplementární náhrady,neb vliv zde nebude jen v otvíracím napětí ale jak psal výše v daleko více věcech smile Ty fety jsou navíc volně takže jejich tepelná závislost nehraje roli protože se ohřejí a nadále do toho nekecaj.

Zajímavý je rovněž řešení vyšších modelů téže řady 5 a 7ES. kde je doplněná jednoduchá mosfet SOA ochrana,vylepšený bias a jiný frontend. člověk by očkekával jako posun spíše dva páry koncáků,než drtit ty nebohé Toshiby na krev. právě tu pětku jsem myslím nahrazoval co si pamatuju matně a viděl jsem u kolegy i náhradu dnes nedostupných konců vybíranýma IRFP-čkama.   

TA-FA3ES (Mosfet Budiče)
https://comoficho.com/oc-content/uploads/159.jpg

Pokud bych to chtěl překopat na bjt, tak existuje jednoduchá možnost to rovnou předělat jednoduše když už tak na funkční varianty téhož od stejného výrobce jako je např u TA-F561(661)R (TA-FE700-900R)  kde je to takto řešené a funkční ale není to pak už ES a bude to hrát jinak. smile

TA-F910R (BJT Budiče)
https://obrazki.elektroda.pl/58_1221170141.jpg

Není co dodávat...

(upravil danhard 10. 11. 2021 14:30)

Re: SONY TA-FA3ES Zosilňovač - opravene

Tam jde o to, že čím je větší to předpětí, tak tím je větší absolutní chyba s teplotou a tou se krmí ty konce.
Je pěkné, že si myslíš, že se ty budiče neohřívají, ale oni se ohřívají na teplotu okolí a ta se dlouhodobě s vybuzením mění, klidně o 30°C.

Prostě ty MOSFety jako budiče tam nejsou ničím užitečné, kdyby byly na konci bipoláry tak jo.

(upravil dawsoo 10. 11. 2021 22:05)

Re: SONY TA-FA3ES Zosilňovač - opravene

To je mi jasný,já to chápu,myslím to spíš tak, že pro prostou opravu/výměnu beze změn v zapojení je lepší dát stejnej typ součástky než laborovat, když ta možnost cenově rozumný náhrady tu je a navíc i při zachování původního charakteru stroje a je i prakticky ozkoušená v reálu.

A pokud by nebyla tak jednoduše v DHmanově případě opět místo různého laborování rovnou použít hodnoty s bjt budičema z obvodů uvedených nižších modelů. Myslím si že tahle vcelku primitivní jednoduchá základní topo za nějaký velký pinožení nestojí. Ten budič odešel 100% napetím překročením Vgss z VAS patrně při limitaci,jakékoliv jiné přetížení vzhledem k tomu co přes něj teče a jen kapacitní zátěži u něj moc nepřipadá v úvahu.

Není co dodávat...

Re: SONY TA-FA3ES Zosilňovač - opravene

Zdarec priatelia,
Čím viac sa v tom vŕtam tým viac to kazím usi
Uz som pomeral hadam vsetko zatial to mam v takomto stave. Zapojil som to na autotransformator a znizil napajanie na +-25V
Odpojil som konektor CNP600 a pre istotu aj koncove trandy nerad by som ich odpalil.

Mam problem s tym predkom, konkretne +3,6V a -3.6V viz nizsie. mam tam -14V a +25V v tom zdravom tam je +3V a -3V

https://i.ibb.co/qyfBv02/sony-front.png

Uz som pomeral asi vsetko Q606, Q608, Q607, Q609, Diody, hore zenerka 6V3 tiez OK, Kondenzatory C606, C608, C609. R608, R613
Vsetko vyzera ok a za boha neviem co moze byt zle.
Ostatne napetia sedia s tym zdravym kanalom.

OB 4 pasmo aktiv 15" H frame ala Linkwitz | rpi4 moode + CamillaDSP | ESI GIGAPort eX | 4x HYPA10 (pasiv KEF LS50 meta | CW DAC1 | HYPA17)

Re: SONY TA-FA3ES Zosilňovač - opravene

Uz som si zacal aj kreslit koniec, lol
len asi nemam dobre modely IRF popripade zohnat modely 2SK2013/2SJ313
https://i.ibb.co/cF5Rqgt/sony-ta-fa3es-power.png

Download ltspice:
https://ulozto.cz/file/VfbcsnG7kqLb/son … -power-zip

OB 4 pasmo aktiv 15" H frame ala Linkwitz | rpi4 moode + CamillaDSP | ESI GIGAPort eX | 4x HYPA10 (pasiv KEF LS50 meta | CW DAC1 | HYPA17)

Re: SONY TA-FA3ES Zosilňovač - opravene

Měřil jsi zdravý také s odpojeným konektorem na koncový stupeň?

Není co dodávat...

Re: SONY TA-FA3ES Zosilňovač - opravene

dawsoo: zbytečný ne ? přece nebudu porovnávat něco s dobrým kanálem lol

dhaman: nevím co očekáváš, když tomu ukradneš celej 2EF konec, proud z vršku VASu nemá jak téct do spodního zdroje proudu, kdyby sis alespoň překlenul elyt 330u náhradním odporem...ještě chvíli pokračuj a elyt exploduje, už teď máš na něm o 15V víc než je jeho nominální napětí.

(upravil dawsoo 28. 11. 2021 19:58)

Re: SONY TA-FA3ES Zosilňovač - opravene

djrix:
Přesně proto jsem se ptal, musí se vždy srovnávat vždy stejné podmínky,což proběhlo když měnil budiče mezi kanály a přestěhovalo se to,tak jsem předpokládal že je to jasný,ten kondík je maso nekoukal jsem na kolik je V big_smile  ale navíc k tomu je i rozpojená NFB proto to taky tak trochu ujede že.

Dhman:
1. Změř zdravé 2SJ/2SK Vgs proti těm IRF610/9610 tím tvým měřáčkem a napiš co jsi namměřil...
2. vrať tam ten konektor, jinak se stane co píše Rix a nedobereš se ničeho
3. Pokud se nebudou lišit o více jak o 1V tak je tam dej do toho vadného kanálu riziko není maximálně nenastavíš klidovej proud (bude malej)
4. Stáhni trimrama kliďáky v obou kanálech do polohy na uplné minimum  a klidně nechej ten omezovací obvod v síťovém napájení,pokud bude na výstupu 0 tak nastav dle servisky poloviční než je předepsannej kliďák a nech to cca 30min ohřát...
5. nastav znovu tak jak je předepsáno s těmi novými fety IRF namísto 2SJ/2SK a pokud bude vše ok ,vyměň za IRF se stejným postupem i v druhém kanále.
6. To je vše

Není co dodávat...

(upravil dhaman 28. 11. 2021 20:42)

Re: SONY TA-FA3ES Zosilňovač - opravene

Dobri ste páni.
Ano mali ste pravdu. Ked som to cele poskladal tak uz napetia sedeli. Ale zial kludak sa mi stale nedari nastavit ani s IRF. Lieta to raz 0 raz 10mV a ked znizujem odpor trimra tak 0 a zrazu 50mV ako keby tam nieco kmitalo.

Je asi nacase si povedat ze je to nad moje sily. Keby nebol ten posraty covid tak by som to k Vam doviezol. Samozrejme za peniazky. Je to nezaplatena robota. wink

OB 4 pasmo aktiv 15" H frame ala Linkwitz | rpi4 moode + CamillaDSP | ESI GIGAPort eX | 4x HYPA10 (pasiv KEF LS50 meta | CW DAC1 | HYPA17)

Příspěvky [21 až 40 z 53]

  Stránky: ««« 1 2 3 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » SONY TA-FA3ES Zosilňovač - opravene

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£