Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 4 z 9)

Audioweb.cz » Reprosoustavy » Visaton Classic 200

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 6 ... 9 »»»

RSS

Příspěvky [61 až 80 z 163]

(upravil mechanik 29. 12. 2020 18:38)

Re: Visaton Classic 200

O tom sklopení písal aj kocour pri klasických viacpásmach a myslím že to má sklopené aj v osi. Takže išlo skôr o úvahu či to sklápať alebo nie. Inak bolo aj spomenuté že s kvalitnejšou elektronikou sú najvyššie frekvencie jemnejšie a nemá potrebu to už tak sklápať... Cez PC to ide samo o sebe rýchlo vyskúšať. Samozrejme správanie výškača mimo os neovplyvní a ten 4" ak sa nebude deliť extrémne vysoko by mal byť mimo os dosť slušný.

Nechcel som to tahať do sporu a dúfam že to tak neznie ale ak bedna nehrá dobre najnižšie oktávy tak nepomôže nič. Často ani EQ pretože potom vylezie aj THD. Sklápanie zvýrazný to čo už tam aj tak je a bedna bude akurát hučať. Pomôže len kvalitný basák čo tie spodné oktávy zahrá. Nemám s reproduktormi čo dobre nehrali spodok dobrú skúsenosť pri pokusoch to napraviť...

marcin, skús sa niekedy pohrať s rôznou elektronikou. Ono to urobí velkú zmenu charakteru zvuku na tých výškach. Napríklad výmena OZ za DACom s JFET vstupom oproti bipolárnemu je dosť počuť.

(upravil Kocour 29. 12. 2020 21:08)

Re: Visaton Classic 200

Me malokdy zcelo vodorovna frekvencka v ose vede ke slusnemu poslechovemu vysledku. Jsem se uz od toho oprostil, a holt sem tam to clovek musi nejak sklopit, promacknout a tak. Vetsinou ale vsechno skonci v podstate shodnym prubehem powe response, stejnym sklonem. Jen ladeni na power response je takove hodne nahrubo. 1/2dB zmeny na frekvencce delaji znatelne zmeny na ucho.
S dobrymi repraky, soucastkami a elektronikou se to da trosku narovnavat, aniz by to tahalo a bylo neprijemne. A zvuk a zivost bedny delaji vyskace, kdyz pocitove konci nekde u 10k, a nemaji jemnost a hladkost a takovou tu jemnou jehlicku, tak jsem se nikdy nemohl doladit, porad to bylo celkove zdechle.
Vrsek nad 10k je nekdy vyhodne nechat na ucho malinko zvedat.
S lepsi elektronikou, filtraci, aspon trochu osetrenou akustikou atd tez hraju o neco hlasiteji, aniz bych to vnimal spatne.

ruzne DIY repro

Web

(upravil marcin 29. 12. 2020 21:41)

Re: Visaton Classic 200

mechanik, týmto som si už čiastočne prešiel. Asi 10 rokov používam Frankov DRC preamp s bufferom na vstupe/výstupe osadenými tuším rýchlim LME49720 + diamond buffer. Meria to perfektne. DAC je Deneb od Casea, zosilňovač DPA 380 s bipolármi na vstupe. Cca 2 roky používam ako zdroj signálu aj Onkyo NS-6170 s diskrétnym výstupom a dvoma DAC AK4490. Rozdiel medzi Casea a Onkyo nepočujem ani pri priamom prepínaní. Viem, že to nie sú žiadne high end stroje a po tých rokoch kedy som riešil výmeny OZ, fety vs. bipolary a podobne, začal som riešiť základné problémy a nie rozdiely vo zvuku na úrovni promile. 80-90% zvuku robia bedne a akustika. S akustikou miestnosti veľa spraviť neviem, keďže miestnosť je aj obývačkou. Aj preto som vsadil na úzkovyžarujúce bedne, ktoré od začiatku boli koncipované tak, že pod cca 60Hz budú podporené subom a modálne pásmo riešené pomocou DSP. A tak mám čiastočne vyriešené aj prvé odrazy a po množstve laborovania aj hlavný mód miestnosti (tie ostatné sa veľmi neprejavujú). Nad modálnym pásmom riešiť akustiku miestnosti pomocou DSP nie je účinné. Toto spôsobilo tak výrazné zmeny k lepšiemu, že riešiť drobné nuansy výmenou elektroniky sa mi javí ako nepodstatné.

(upravil 1watt 29. 12. 2020 23:28)

Re: Visaton Classic 200

Jak jsem tak zjišťoval co je Baffle Step,tak jsem koukal i na schémata výhybek a neměla to ani jedna..A to ani DIY bedny,zde na webu jsem to snad ještě taky neviděl.
Proč tomu tak je,když to zvýší basy o 6 dB? Je to snad kvůli potom menší citlivosti bedny?Nebo se hodnoty pro Baffle step připočítají k L a ušetří se tak?Čim se pak ale nahrazuje to R?
A proč bedny s Baffle Step (VMA) mělo basů strašně málo ve srovnání s bedny vedle v pokojích? Vůbec mi to celé nejde do hlavy a to jsem přečetl snad 10 článků na tohle téma.

(upravil mechanik 30. 12. 2020 0:58)

Re: Visaton Classic 200

marcin, skúsil by som zostavu SPa alebo CW produkty. Ak DPA tak jedine nejaku rýchlu verziu. Napríklad pomalá 222 hrala podla mna hrozne. Ja si fakt myslím že 10db sklopenie je extrém. Tie LM49720 by som do ničoho čo má byť právom high end nedával. Ak je tým osadená komerčná zvukovka tak je to dobré. Ale dík že si to tak rozpísal.

1watt, VMA by mali mať dosť basov, kedže má bafflestep. Takže to mohlo byť akustikou. Tá robí fakt velmi vela.

(upravil marcin 30. 12. 2020 11:12)

Re: Visaton Classic 200

Kamarát má zosilňovač SPaudio, tak niekedy si ho môžem požičať a vyskúšať.

Mám pocit, že si nie celkom rozumieme, nehovorím o sklopení osovej charakteristiky o 10dB, ani o takomto sklopení na 10°, alebo 20°. Celé to začalo o vyrovnanej osovej charakteristike na úkor vyrovnaných smeroviek. Ak mám vyrovnanú osovú charakteristiku a smerovky od 20° vyššie sú nevyrovnané, tak to má vplyv na celkový vyžiarený výkon - bude nevyrovnný (vyjadrený krivkou power response, sound power, výkonovou charakteristikou). To je to, čo spolu s odrazmi miestnosti počúvame. Ak budem mať nejaké nedokonalosti na 0-10° a ďalej od osi budú smerovky vyrovnané, tak na celkový vyžiarený výkon tie nedokonalosti nemajú taký vplyv, keďže sú iba v úzkom uhle. Reproduktory ani reprosústavy sa väčšinou nerobia ako všesmerové, čiže výkonová charakteristika bude vždy sklopená. No a potom je otázka do akej miery ju sklopiť. Bedňa, ktorá bude mať power response sklopenú o 5dB vo svojom pracovnom pásme nebude mať dobrý spodok, proste tých stredov a výšok tam bude príliš veľa. Samozrejme tu hrá rolu aj preferencia poslucháča. V slepých testoch sa ako najpreferovanejší sklon a tvar krivky ukázal práve vyrovnaný sklon 10dB cez celé pásmo.

Pár linkov ako to robia tí, čo vedia. Je tam tých meraní omnoho viac a aj zlých.
https://www.audiosciencereview.com/foru … iew.13192/
https://www.audiosciencereview.com/foru … nts.10934/
https://www.audiosciencereview.com/foru … iew.12021/

(upravil Kocour 30. 12. 2020 11:41)

Re: Visaton Classic 200

Tez mi to prijde ze kazdy mluvi o necem jinem.
Marcin to pise spravne, a tomu rozumim, je to napsane jasne. protoze casto pod 100Hz to je zmerene spatne, a nad 10k uz muze vrsek ruzne ustrelovat, tak se orientuju zhruba v rozmezi 100-10k, a tam mi power response sklopeni vychazi 7-8dB.

ruzne DIY repro

Web

(upravil dhaman 30. 12. 2020 14:43)

Re: Visaton Classic 200

1watt - k tomu baffle step áno ako píšeš získaš 6dB viac basov, ale prídeš o citlivosť lebo musíš znížiť aj stred aj výšku. Preto je vhodné hľadať basák s vyššou citlivosťou.
Ta frekvencia je daná šírkou reprosústavy napr u Visaton Classic je to 26cm čo je 440Hz.
https://i.ibb.co/m0qfc1y/bafflestep.gif

U 3 pásmových reprosústavach je toto kompenzované utlmením stredov a výšok, delička je práve tých 400Hz takže u 3 a viac pásiem korekčný obvod LR nenájdeš.

Korekčný baffle step obvod LR má zmysel u 1 a 2 pásmových reprosústavách.

OB 4 pasmo aktiv 15" H frame ala Linkwitz | rpi4 moode + CamillaDSP | ESI GIGAPort eX | 4x HYPA10 (pasiv KEF LS50 meta | CW DAC1 | HYPA17)

Re: Visaton Classic 200

Když jsem se vzbudil tak mě to hned docvaklo,měl na zdi panely a vyřešenou akustiku toho pokoje a hned mi bylo jasné proč to lidé normálně doma nemají a kde použít 3dB a kde 6dB...To je i odpověd na

U 3 pásmových reprosústavach je toto kompenzované utlmením stredov a výšok, delička je práve tých 400Hz takže u 3 a viac pásiem korekčný obvod LR nenájdeš.

Korekčný baffle step obvod LR má zmysel u 1 a 2 pásmových reprosústavách.

což podle toho jak jsem pochopil záleží na tom,kde budou bedny hrát.Hraje v tom hodně akustika a umístění beden.

Já už bohužel slyšim na jedno ucho 12kHz a na druhé 12,5kHz roll


A jako hodně moc mě lákají ty Daytony RS225-8 a RS125-8. Vážně o nich přemýšlím..ve světě i u nás mají kladné ohlasy,za to na Visaton 0.
Když už to budu překopávat,ať to stojí za to a nemusim to třeba za rok řešit.
Hořejšek zůstane KE25SC.

(upravil dhaman 30. 12. 2020 18:56)

Re: Visaton Classic 200

Neskúsil by si tuto overeny kit napríklad Totem 100B alebo URS3100 a podobne ?

Mne tiež do zbierky pribudli Totem 100B
Dcéra mi z Prahy doviezla darček v podobe set repro + vyhybka zakúpené v reproobchod.cz
Tak mám vianoce.  lol Ešte ma čaká povrchovka to je moja smrť  roll

https://i.ibb.co/9yQDKd8/totem100b-nofinal.jpghttps://i.ibb.co/Ws0t4c6/totm100b-inside.jpghttps://i.ibb.co/BCbJqL7/totem100b-crossover-dps.jpg

Inšpirácia Maroš Kešjar.

OB 4 pasmo aktiv 15" H frame ala Linkwitz | rpi4 moode + CamillaDSP | ESI GIGAPort eX | 4x HYPA10 (pasiv KEF LS50 meta | CW DAC1 | HYPA17)

(upravil 1watt 30. 12. 2020 20:01)

Re: Visaton Classic 200

Vyzkoušel bych klidně všechny bedny co bych kde uviděl smile je ale pár problemů,které jsou s tím spojené.
Nemám tolik peněz,abych mohl mít bedny doma jenom chvíli.Pokud by mi je někdo půjčil aspoň na měsíc dva,pak OK.Poslouchal bych ale jen o víkendu.
Bydlím v paneláku a nemám kde dělat se dřevem.Truhlář mi tyhle bedny neudělal dokonale,maj o dva mm menší rozměry,nesedí mi přesně na střed výška u jedné bedny.Barvu udělal dobře,zatím nelezou spoje.Obvolal jsem snad deset firem,udělal mi je jen jeden.Stály mi 8 000.Truhlář,kterej dělal bedny před je daleko,díry na repro jsem musel zvětšovat a dopadlo to jak to dopadlo..Prý chyba na CNC. Povrchovka dobrá.Cena 8000
Kam bych dával vyzkoušené bedny,za chvíli bych se sem ani nevešel a to bych si mohl schovávat jen ty,které by se mi líbili a ze kterých bych si vybral ty nej.
Za další je to místo,už takhle jsem musel zkrátit stůl o 15cm,abych se sem vešel
https://img40.rajce.idnes.cz/d4003/17/17107/17107630_05d19bb808b38ebae90aaec47c37477c/images/20200125_104740.jpg?ver=0
Byl jsem na poslechovce u tří lidí,je to už dávno.Slyšel jsem malé dvoupásmo,které dělal Dawso. 15 palce v bedně nad kterou byl střed od Focal a nad tim nějakej výškáč,dělal si to sám,měl to dělené aktivní výhybkou.Nakonec jsem slyšel s 6 a půl palec třípásmo s průhlednou membránou.
Malé dvoupásmo hrálo hezky.V malé místnosti by jistě hrálo moc dobře.
15 palce v bedně hrálo hoooodně dobře.Přišel jsem pak domů,pustil QLN MKII a chtěl je okamžitě vyhodit z okna.Asi ještě tejden mě pak sraly.. big_smile
Tohle trojpásmo pro mě katastrofa.Nemělo to basy pro mě.To už raději bedničky k pc a pod stůl kopnout "subvůfr"
Po pár letech potom dvakrát v praze na výstavě...
Pak ty domácí kina a takový věci u někoho doma na návštěvě.

Beden je strašně moc,mě bude stačit,když budu mít bedny,které se budou dát poslouchat hodiny.Už mě nebaví pořád něco hledat a zkoušet něco nového.Myslel jsem si,že to bude Visaton.Ze začátku dobrý,basy větší pevnější,nerozsypanej zvuk a teď,po tom,co jste mě upozornili na to,že to křičí to začalo křičet a už mě sere na tom pustit i blbou televizi

Re: Visaton Classic 200

Dej si tam reglery od visaton.

Re: Visaton Classic 200

To vypadá dobře,hodně beden tohle má.Je to vlastně jen potenciometr?Pak by mě stačil nějakej co vypadá obyčejně,stejně bych je měl v bedně potom.Natáhl bych kabely přes bassreflex a po naladění bych je nacpal dovnitř

Re: Visaton Classic 200

https://www.fruugo.cz/visaton-lc-57-mon … u0QAvD_BwE
Mam dva doma, zanovni, za 500 jsou tvoje.

Re: Visaton Classic 200

A jo,tobě jde hlavně o to je prodat..to se mi nelíbí

Re: Visaton Classic 200

Taky je mám navíc. Ty to potřebuješ zkrotit, maz dvě možnosti, přepracovat vyhybku a to se prohnes, nebo otočný regler,

Re: Visaton Classic 200

Alebo z dvoch odporov odporový delič...

(upravil Benazi 30. 12. 2020 22:26)

Re: Visaton Classic 200

Zas tak nešetři mechanik, bude zkoušet bude pajet a pořád nespokojený,...tu se řeší high end, samý daci na úrovni a je problém usrany visaton.

(upravil mechanik 30. 12. 2020 22:30)

Re: Visaton Classic 200

big_smile tak uvidíme ako sa 1watt rozhodne smile

Re: Visaton Classic 200

Pokud se s odporovym delicem počítá ve vyhybce v návrhu tak to je ok, dodatečně to nemusí vyjít, útlum 1 dB může být málo a 2 je moc, na to je nejlepší regler, jemné doladění.

Příspěvky [61 až 80 z 163]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 6 ... 9 »»»

Audioweb.cz » Reprosoustavy » Visaton Classic 200

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£