Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Zdroje signálu » Používáte digitální repro výhybku?

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [6]

1 ...editoval SvoP (30. 9. 2020 11:27)

Téma: Používáte digitální repro výhybku?

Digitální reproduktorovou výhybku už používá většina studiových monitorů a digitální řešení nabízí například i známý německý HiFi výrobce Nubert: https://www.nubert.de/nupro-x-rc-aktiv-serie/699/, který u typu X-4000 (6,5") dokonce píše: “Phänomenale Bässe bis 30 Hertz (bei -3 Dezibel)”.

Pro amatérskou stavbu je v střední cenové kategorii nabízen například https://www.soundimports.eu/en/minidsp- … boxed.html , který bsahuje i USB DAC:
https://premsvo.files.wordpress.com/2020/09/minidspx-600.jpg


Další možností je výhybka na PC, princip jsem už vyzkoušel při experimentech popsaných zde v příspěvku "DSP pomocí PC" (http://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=19471). Nedávno jsem výhybku dotáhl do funkčního stavu za použití starého 5+1 AV receiveru Yamaha RX-430RDS s přímými vstupy pro koncové zesilovače, které nejdou přes různá “CINEMA” vylepšení.
Schema mého systému nyní vypadá takto:
https://premsvo.files.wordpress.com/2020/09/schemadsp-02x-800.jpg


Kdysi (viz odkaz výše) jsem zkoušel i Windows, ale v Linuxu to bylo jednodušší a stabilnější. V Linuxu je možností víc, já jsem si vybral Jack+Calf. Mělo by to jít i na Raspberry, možná Arduinu a také jednodeskových PC, nic z toho jsem ale nezkoušel.

Zkoušel jsem to na bednách 20l BR s SB16pfc25 + ND25FW, blízký poslech u PC. Jedná se o levná repra, stála cca 3000 Kč včetně dopravy, ostatní věci jsem měl. Žádné výhybky v bednách nejsou, místo ochranných kondenzátorů před výškáči jsem použil odpory 4 Ohm/5W. Podrobněji vše popisuji na https://premsvo.wordpress.com/2018/10/2 … prispevky/ včetně řady měření .

Rozdíl ve zvuku je překvapivě velký, zejména u hloubek, u některých nahrávek je musím omezovat. Strmá LR8 výhybka (48dB/Oct) umožnila zdůraznit selektivně hloubky pod 55 Hz a snížit dělící frekvenci výškáče, což se příznivě projevilo nad 1600 Hz.

Zajímalo by mě (možná nejenom mě), kdo všechno používá digitální výhybku a na jakém základě (miniDSP-jaký, profiXover, PC Linux - Windows, něco jiného) a jaké má s daným řešením zkušenosti.

Web

2

Re: Používáte digitální repro výhybku?

miniDSP tu před lety tlačil MaBat, ale už sem nechodí...kukni do historie jeho příspěvků

3

Re: Používáte digitální repro výhybku?

Jeden čas jsem ho taky používal.Teď mám hybrida a aktivně dělím jen basák...

4

Re: Používáte digitální repro výhybku?

Děkuji za odpovědi. Asi to moc lidí nepoužívá. Mě by především zajímala varianta open source pro Windows, kde jsem zatím našel jen placená řešení.

Web

5 ...editoval mechanik (2. 10. 2020 20:58)

Re: Používáte digitální repro výhybku?

Ak to chce niekto na skutočne kvalitnú zostavu tak problém je kvalita viac kanálových DACov... Najlepšie riešenia čo poznám sú stereo a sabre kazdý nechce... Radšej by som si kúpil kvalitný stereo DAC a výhybku riešil inak.

Edit: ani neviem ako je to pri DSP s hodinami... Bežne idú rovno do DACu, ideálne... Tiež by nebolo zlé to riešiť s 32 bits...

6

Re: Používáte digitální repro výhybku?

Sice s prodlením, ale doplňuji pár věcí:

Z kvality vícekanálového DACu jsem měl obavu a proto jsem svůj XonarDX hned na začátku změřil, zde jen stručně: hlavní výstup THD=0,00077%=102dB,  vedlejší výstupy THD=0,0013% =98 dB, snímky měření https://premsvo.wordpress.com/vicekanal … dx-mereni/ .
Hodnota 0,0013%=98dB není nic moc, ale je lepší než teoretické maximum CD a pro mé použití stačí. Je to nejlepší z daného řetězce: receiver Yamaha THD=0,03%, výškáč ND25FW THD pod 0,2%, SB16pfc25 se většinou THD drží pod 0,6% , měření: https://premsvo.wordpress.com/aktivni-r … 25-nd25fw/ .

DSP není provázáno s DACem a neovlivňují se navzájem. DAC  komunikuje s ovladačem ALSA, pak JACK, Calf Rack + moduly Calfu, do něj to jde například z přehrávače Audacious. DAC nepozná, že se zapnul modul Xover, projeví se to jen tak, že na system playback_3 a 4, kam dřív nic nešlo, po zapnutí začnou chodit čísla. Výpočty jsou 64bit float, předávání dat mezi moduly i DACem 24bit (to je nastavitelné).

Problém by mohl nastat, kdyby celý ten řetěz nestíhal posílat data včas, pak by DAC neměl co konvertovat a na výstupu by nebyl signál. Pokud se hraje z disku, tak rozdíl v rychlostech je tak velký, že se mě to nikdy nestalo, ani mikrovýpadky. Pokud ale přehrávám něco z internetu, tak se to občas stane. To je ale obecný problém, který nesouvisí s DSP.

Web

Příspěvky [6]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Zdroje signálu » Používáte digitální repro výhybku?

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£