(upravil check 27. 11. 2007 0:22)

Re: BC 18PS76 BR20 (dříve Selenium 15SWS800)

Právě proto, že bylo o Fs řečeno dost, bys měl chápat, že na tom nezáleží. Frekvenční průběh je celkem nepodstatná záležitost, jednak se dá snadno upravit a druhak subwoofer pásmo je asi 1,5oktávy, takže rovnosti (řekněmě +-3dB) se tady snadno dosáhne.
Uvědom si, že můžu použít cokoliv ze Seniora a to všechno je přeladitelný.
Že dole stejně člověk málo pozná a pokoj si s tím dělá co chce, je další věc.
Smysl má porovnávat SPL dole na basech, ta je v uzavřence daná prakticky jenom sílou pohonu + MaxSPL limitovaná plochou a výchylkou (příkonem). V BR se k tomu přidává ladění repra na BR a obráceně. Tzn Fc a ladění BR by se mělo ideálně shodovat. Pokud se přiblížim s Fc aspoň na polovinu oktávy k BR dostanu na dolním konci jakž tak plochou citlivost.
Pod pojmem subwooferový reproduktor si představuju minimálně 2" cívku, Vd přes půl litru, větraný magnet, větraná středička, velký Bl a nízký Re.

Schválně si ty repra srovnej v konkrétních uzavřených ozvučnicích, abys viděl Fc a Qtc. Pak si odsimuluj jaký asi objem ozvučnice potřebuješ na to, abys do něj BR 20Hz fyzicky nacpal a on samotný měl dostatečný průměr pro řekněme 110dBSPLmax. Chce to minimálně 120L, a tady začínají být zajímavé 15". Další věci, které jsem chtěl dosáhnout byla menší nutná výchalka - potencionálně nižší zkreslení. U 15" těch 6,5mm na slušnou maxSPL stačí a je to hodnota poloviční oproti vyhlášeným 12"
.
Kurňa ale už nevim, co sem to chtěl dál napsat.

Web

Re: BC 18PS76 BR20 (dříve Selenium 15SWS800)

check napsal:

Schválně si ty repra srovnej v konkrétních uzavřených ozvučnicích, abys viděl Fc a Qtc. Pak si odsimuluj jaký asi objem ozvučnice potřebuješ na to, abys do něj BR 20Hz fyzicky nacpal a on samotný měl dostatečný průměr pro řekněme 110dBSPLmax. Chce to minimálně 120L, a tady začínají být zajímavé 15". Další věci, které jsem chtěl dosáhnout byla menší nutná výchalka - potencionálně nižší zkreslení. U 15" těch 6,5mm na slušnou maxSPL stačí a je to hodnota poloviční oproti vyhlášeným 12".

Ano, uvažuješ správně. Pořád ale opomíjíš zásadní fakt, že BR@20Hz není ani pro jeden z těch repro příliš vhodný (a ani zdaleka ne optimální) a to v žádném reálném objemu. Je to možné pouze s ohledem na domácí použití, kde nebude na závadu nižší dosažitelná SPL. Klidně si můžeš pořídit i to PD154, žádný markantní rozdíl to asi nebude. Přijde mi ale zbytečné si připlácet za reproduktor u kterého draze platíš za jeho přímo panenské parametry (které mimochodem právě dovolují použít celkem malou ozvučnici), když  to následně znásilníš korekcemi ve 150l rakvi.

(upravil check 28. 11. 2007 16:25)

Re: BC 18PS76 BR20 (dříve Selenium 15SWS800)

Z LAB12 ani Peerlessu už se ale větší SPL vytřískat nedá. S BR ozvučnicí omezeného objemu a reálných konstrukčních prvků se dá vytřískat něco navíc z 15". 18" s reálným magnetem bude, si troufám řící, vždy horší.
Korekce sem použíl, ale opravdu drobně. V přijatelném objemu, za současně slušného Qtc (EBP) budou korekce potřeba vždycky.
Mám takový pocit, že se tady hádáme spíš o tom, že BR na 20Hz je uložený zbytečně nízko. Já si to nemyslím, nicméně tu možnost připouštím, a proto bude následovat osazení ve zkušební ozvučnici.

Web

Re: BC 18PS76 BR20 (dříve Selenium 15SWS800)

Ano, po osazení a otestování bude všechno jasnější. Sakra škoda že to nemůžu poslechnout na vlastní uši...

(upravil check 7. 12. 2007 19:56)

Re: BC 18PS76 BR20 (dříve Selenium 15SWS800)

Kurňa nevíte někdo proč sem si vybral to Selenium 15SWS800?
Když koukám na takový 15PW5 nebo BC18PS76, prijdou mi ted lepsi smile.

edit: No tak mám to BC doma.

edit2: Upravil jsem úvodní příspěvek.

Web

Re: BC 18PS76 BR20 (dříve Selenium 15SWS800)

Co takhle udělat skříň z 19mm dýhovaný DTD, výztuhy udělat ze železnejch L profilů? Mezery bych vyplnil zbytkama? Je vůbec tahání železa do reprosoustav dobrej nápad?

Web

Re: BC 18PS76 BR20 (dříve Selenium 15SWS800)

Není. 
Máš změřený parametry?  Jaká je shoda s katalogovými, u mých 15" BC  nic moc.

Re: BC 18PS76 BR20 (dříve Selenium 15SWS800)

A následuje moje obvyklá doplňující otázka - proč není vhodné tahat do repra železo?
Neměřil, dalo mi docela práci to přišroubovat, takže než to zase rozdělám, tak to už bude rozehrané (jsem v tomhle věřící). Zatím to ještě smrdí novotou. V jakém smyslu se u tebe liší parametry? A vůbec, nahoď repro + výsledky měření smile.

Web

Re: BC 18PS76 BR20 (dříve Selenium 15SWS800)

Ptal ses jestli to je dobrej nápad ne jestli to je vhodný. NEvím k čemu ti budou parametry reproduktoru, který nemáš, ale budiž:
Thiel-Small parameters BC 15PS100:
Fs  = 42.80 Hz
Re  = 5.35 Ohms[dc]
Qt  = 0.43
Qes = 0.47
Qms = 5.96
Mms = 128.49 grams
Rms = 5.793039 kg/s
Cms = 0.000108 m/N
Vas = 110.57 liters
Sd= 855.30 cm2
Bl  = 19.864578 Tm
ETA = 1.78 %
Lp(2.83V/1m) = 96.35 dB

(upravil check 7. 12. 2007 23:36)

Re: BC 18PS76 BR20 (dříve Selenium 15SWS800)

No zajímalo mě o kolik a kde se ty parametry lišej, abych věděl na co se mám připravit.
Vhodný, dobrej nápad, není to jedno? Prostě proč bych měl nebo neměl použít kovový výztuhy? V tlaku/tahu to je o mnoho pevnější - zabere menší objem a to je hlavní ne? Pardon, po minulem týdnu mám už dost, tak nerozeznávám takový nuance.

Web

Re: BC 18PS76 BR20 (dříve Selenium 15SWS800)

check: na DTD bych se vyprd minimálně na přední stěně

MethMan: No nevím ale řekl bych že jsi spíš špatně měřil, Hubertova měření BCček se s katalogovými shodují s minimálními odchylkami...

Re: BC 18PS76 BR20 (dříve Selenium 15SWS800)

Tak to by jsi řekl špatně. Třeba u 3ks 10PS26 se lišily rozumně málo.

Re: BC 18PS76 BR20 (dříve Selenium 15SWS800)

check: To by mě zajímalo v čem tě to BC tak nadchlo. Velká plachta za málo peněz?

(upravil check 8. 12. 2007 21:39)

Re: BC 18PS76 BR20 (dříve Selenium 15SWS800)

Lehká membrána, silnej motor, dobrá výchylka, slibná Xdamage vzhledem k póláku.
Seleniu vychází líp, říkám tomu zisk od BR (nesprávně), ale asi jenom o 2dB, což je zanedbatelné, s větší frekvencí je BC citlivější.
Co rozhodlo byla plocha - rezerva v max. hlasitosti a menší výchylka. Skončilo by to ve stejně velký bedně.
Antonio, budeš stavět nějakej sub?

Web

Re: BC 18PS76 BR20 (dříve Selenium 15SWS800)

Aha.
V nejbližší době neplánuju.

(upravil check 9. 12. 2007 15:38)

Re: BC 18PS76 BR20 (dříve Selenium 15SWS800)

Takhle sem ty výztuhy myslel: 1 2 3.
Prostě než dělat 40mm stěny a dřevěný výztuhy, který žerou mnoho objemu, tak slabší stěny, hustší síť železných výztuh, z vysekávanejch Lprofilů spojovaných svařováním. Spoj dřevo - železo šroubovaný.
Bavme se o tom nejdřív obecně - ve srovnání se stejně tuhou celodřevěnou ozvučnicí. Čísla tady lítat nemusej.
Methmane, když říkáš že je to špatné řešení (snad sem to pochopil správně), tak proč? Já opravdu nemám ponětí, problémy s rozdílnou tepelnou roztažností materiálů?

Nebo něco navrhněte. Přecijenom todle bude ozvučnice o vnitřním objemu minimálně 100l, tam už se dá vyblbnout...

Web

Re: BC 18PS76 BR20 (dříve Selenium 15SWS800)

Co to je? Zkusím hádat: konzoly pro kabelový žlaby do kolektoru? smile
Udělat se dá leccos, ale spojení dřevo-ocel šroubovanými spoji není zrovna bezproblémové a není to o tepelné roztažnosti. Problém je spíš v otlačení měkčího materiálu a postupné rozvolnění spojů. Za běžných okolností to není dobrý nápad, ale diy nadšenci mají různé možnosti a třeba to vymyslíš tak chytře, že to bude ok. S tloušťkou materiálu bych to nepřeháněl. JBL K2-9800, které mají maximální SPL asi 120dB jsou udělány z 25mm MDF. Více je i v tomto případě lépe, ale závislost není lineární.

(upravil check 9. 12. 2007 18:43)

Re: BC 18PS76 BR20 (dříve Selenium 15SWS800)

Jestli se mi to vydaří se svářecí kapacitou, tak bude spd čtyřstovečka. To by byl nejlepší předvánoční dárek smile.
No na tom obrázku ta deska má bejt dřevo, k ní přišroubovaný Lka, na ty Lka navařený další Lka k protější stěně (v kompletním modelu byste prt viděli).
Jo, omačkání mě samozřejmě nenapadlo. Materiál sem myslel úplně obyčejný odlehčený (vysekaný díry) Lko z Ferony. Co takhle dýhovanou HDF (lisovaný třísky) a k tomu to železo přidělat tavnym lepidlem?
Od Thalese sem slyšel, že spoj železo-plast takhle drží fest. Musí se ale nahřát celé to železo.
edit: Nebo použít pérkový podložky, jak mi tu kdosi radí. A nebo obojí.

Web

Re: BC 18PS76 BR20 (dříve Selenium 15SWS800)

V některých profi bednách je ocelový rám, zavětrování a vzpěry, mimo jiné proto, že na rám je navázán systém zavěšení, který musí udržet pěkných pár tun. Dokonce jsem na několika bednách viděl jednu stěnu plechovou.

Web

Re: BC 18PS76 BR20 (dříve Selenium 15SWS800)

no hele, bude to drahy, tezky, tezko se trefis aby to bylo kolmy, svareni je pomerne narocny, zvukove si moc nepomuzes  tech usetrenejch par l ti za to IMHO nestoji...