1 ...editoval ondra.klofat (10. 3. 2017 14:52)

Téma: Mikro satelity/monitory

Určení: mikro PA satelit/monitor
Orientační cena: 3000 Kč
Technická data: Rozměry: (šxvxh) 240x380x230mm, Ozvučnice: 11L bassreflex, tlumeno cca 1/3 objemu, ladění: 50Hz, Materiál 12,18mm MDF (18mm MDF přední, dolní a horní stěna, zbytek 12mm). Osazení: 6,5"středobas (Hadex Q311) + tweeter (Hadex Q085). Plánované osazení: Fane Sovereign 6-100/8 + Selenium ST300/302/304.

Původně opět pouze pokusná konstrukce, kterou mi pak už po té vší práci bylo líto nedotáhnout do finální podoby. A protože jsem už delší dobu uvažoval o doplnění PA o maličké statelity, které by na nejmenší akce ve spojení s jedním subem nahradily 12". Hlavním účelem však bylo jednak zkusit, co zvládnou naprosto levné Hadexácké měniče, a především zjistit, jak jsem schopen já zvládnout bednu, která nebude pouze pravoúhlá krabice, které jsem doteď stavěl, čili trénink pro stavbu 10" koaxiálních monitorů. Spojil jsem tedy "příjemné" s užitečným a splácal to dohromady. 

https://s5.postimg.cc/hlted7gkj/S00.png

Konstrukce: Bedýnka je lepená z MDF 12 a 18mm. Vzhledem k chybě, která se přihodila truhláři při formátování bočních zkosených stěn, jsem byl nucen si několik zkosených hran dotvořit sám, čili na malé cirkulárce přesnost mizerná. Nicméně jsem díky tomu objevil zázrak v podobě konstrukčního polyuretanového lepidla (Soudal 60A). Naprosto perfektní pevnost, je "pěnivé" takže i v případě nepřesností a nerovností vyplní mezery a svkěle drží.... normálním lepidlem které běžně používám (Ponal na dřevo) bych neměl šanci to slepit... odpadá pak také nutnost dodatečného utěsňování hran silikonem atd. Přebytečné lepidlo, které vypění mimo spoj jde relativně snadno seškrábnout dlátkem nebo podobně.... brousí se trohu hůře, ale jde to.

Postup lepení byl následnovný... nejprve přední stěny + kolmé boky, staženo vždy dvěma vruty (jediné vruty v celé bedýnce). Následně slepeny zadní zkosené stěny a rovnou přilepeny k přední části. Vše staženo = oblepeno páskou... ukázalo se to, jako naprosto dostatečné i bez použití svorek (ty jsem stejně použít nemohl...Hrozilo riziko deformace skeletu při dotažení. Dolní a horní stěnu jsem lepil nakonec (s už připraveným předním zaoblením, madlem a přípravou pro přírubu, vyřezaný tvar desek byl jen nahrubo, po vytvrdnutí lepidla ofrézováno kopírovací frézou s ložiskem). V dolní stěně malé hnízdo pro 16mm příruby vysoustružené z duralu, v horní stěně zafrézované madlo s podlepenou miskou. Terminál je zafrézovaný kolmo k ploše, na které leží v pozici "monitor", do zdvojené části zadní stěny. Vzhledem k tomu, že není zafrézován rovnoběžně ani s jednou stěnou ve které terminál je, to byl původně trošku oříšek, ale nakonec se i tohle povedlo.

https://s5.postimg.cc/69pj3j5pf/S2.jpg https://s5.postimg.cc/cbx5u0u5f/S3.jpg https://s5.postimg.cc/4x7u1n89v/S4.jpg https://s5.postimg.cc/ifeqdxkf7/S5.jpg https://s5.postimg.cc/e7ojix8df/S6.jpg https://s5.postimg.cc/loxqy4xwj/S7.jpg https://s5.postimg.cc/a13p3l8rn/S8.jpg https://s5.postimg.cc/dyqyszvkz/S9.jpg https://s5.postimg.cc/q1wagk6n7/S10.jpg https://s5.postimg.cc/9feq7hdpf/S11.jpg

Povrchovka jsou dvě vrstvy akrylátového plniče... první vybroušená do hladka, druhá strukturovaná nanášená molitanovým válečkem, na závěr přestříkáno matně černým PUR lakem. S povrchovkou jsem nakonec velmi spokojen... jak co do vzhledu, tak mě překvapila i její odolnost. Nakonec přišlo na řadu namontování celoplošné mřížky z tahokovu.

https://s5.postimg.cc/qh7k9kskj/S12.jpg https://s5.postimg.cc/r80afcuxv/S13.jpg https://s5.postimg.cc/dflvjq46b/S14.jpg

Po stránce zvuku to vezmu jen velmi rychle, protože v průběhu stavby vykrystalizovalo osazení pouze jako provizorní... finální verze vypadá na Fane Sovereign 6-100 sedne do bedny rovnou, bullet tweetery Selenium půjdou po malé úpravě napasovat také (určitě to bude i poté mít své rezervy, ale nechci do bedýnek, které použiji párkrát za rok, vrážet nějaké velké peníze). Současné měniče tedy: Z projevu zejména vyšších středů a výšek jsem byl nejdřív hodně rozladěn, byl velmi nepřijemně ukřičený (ono dělení 2,8kHz tomu moc nenahrává). Nakonec se jako problém, samozřejmě trošku očekávaný, ukázala "univerzální" vyhýbka. Po bi-amp zapojení se projev velmi zlepšil, dal by se v rámci možností označit i za kultivovaný (Dělení 2,2kHz, -3dB na výškách). I přes super nízkou cenu a nulové očekávání mě celkem překvapily středobasy. Super malý objem nepřidával šanci očekávat nějak výrazný spodek, ale ve fullrange režimu je to v pokoji docela dobře použitelné.Samozřejmě v rámci možností. Od měničů za pár stovek nelze čekat extra výsledek. Zkusím jim udělat nějakou vzorečkovou vyhýbku, jestli se to zlepší oproti té použité původně, s měřením a regulérním návrhem se asi nemá u těchto měničů smysl trápit. Přesto... středobas si do nízkorozpočtových obývákovek představit umím.

Cílem bude nyní, po finálním osazení, konfigurace 6,5" satelity + plánovaný 10" nebo 12" sub s integrovaným modulem jak pro sub, tak pro satelity... čili co nejvíce plug-and-play (něco ve stylu LD Dave, HK Lucas atd...).
Suma sumárum, být to takto finále, zcela spokojen bych určitě nebyl, resp. zvukově to neodpovídá času, který jsem tím strávil, ovšem s finálním osazením se to snad celé posune zas o kus dál. Jako konstrukční challenge to splnilo vše, co jsem od toho očekával.


Finální podoba (chybí pouze logo a štítek pod repro terminál):

https://s5.postimg.cc/gm78bv9ur/F1.jpg https://s5.postimg.cc/gnh65aboj/F2.jpg https://s5.postimg.cc/kl918fnvn/F3.jpg https://s5.postimg.cc/ss1100dyb/F4.jpg https://s5.postimg.cc/n54o2jbfn/F5.jpg https://s5.postimg.cc/gspisp8df/F6.jpg https://s5.postimg.cc/vpxztpllv/F7.jpg

2

Re: Mikro satelity/monitory

ty jo, výsledek vypadá skvěle! Pro takhle malý bedýnky bych už asi neměl využití, ale vypadá to 1A! Můžeš se trochu rozepsat o povrchovce? Jaký přesně akrylátový plnič jsi použil a tu první vrstvu jsi stříkal nebo taky váleček? Docela by mě zajímalo...

Jinak nevhodnou polohu pro konektory v monitor poloze budu u svých beden asi řešit tak, že konektor umístím zaprvé zezadu (pro situaci kdy bedýnky stojí na nějaké podložce, subwooferu) a za druhé sespodu vedle hnízda na stojan (pro polohu jako monitor nebo pokud budou na stojanu)

3

Re: Mikro satelity/monitory

Krásna práca, klobúk dolu, vyzerá to veľmi profi, vydarená povrchová úprava.... gratulujem a želám nech to aj dobre hrá...

4

Re: Mikro satelity/monitory

V prvé řadě díky za pochvaly.

Zatím taky nevím jestli je skutečně využiju nebo ne... byl to v prvé řadě prostě hlavně konstrukční pokus. Uvidím s novým osazením až se na něj dostane. Idea mikro PAčka vznikla až v návaznosti na toto.

Použitý plnič je tento: https://images-na.ssl-images-amazon.com … SY355_.jpg  Obě vrstvy jsou válečkem, stříkání je zbytečně pracné, resp. nesnášim pak čištění pistole a tak, tak kdž to nemusí být dokonale hladký povrch tak je váleček mnohem lepší řešení. Na první vrstvu plniče je použit ten běžný bílý molitanový (s jemnou strukturou) - přebroušeno relativně do hladka, ale nepřeháněl jsem to (zbytečné vzhledem ke struktuře která přijde na vrch). Druhá vrstva je žlutý pěnový s mnohem hrubší strukturou (zhruba něco jako houbička na nádobí). Skutečně jsem sám překvapen jak dobře povrchovka dopadla a jak je odolná.

Dvojí konektor pro každou polohu by připadalo v úvahu pro větší bednu, tady jsem chtěl jeden jediný... navíc zkosení zadních stěn ani tak nedávalo přiliš šanci na nějaké inteligentní umístění... konektor by trčel spíše z boku atd. takže toto řešení bylo jediné rozumné.

5

Re: Mikro satelity/monitory

Máš to hezké, povrchovka mě taky zaujala, protože přemýšlím, jak by se dal levně a jednoduše nahradit warnex, dá se to srovnat? Je odolná tak, že vydrží i nehet?

Jen škoda, že ta výhybka není přímo na repra, o těchto Hadexech nic konkrétně nevím, ale asi bych bych víc čekal problém s trvanlivostí než zvukem, viz odpadlé magnety, poodlepené membrány... ale kdo ví, co je tohle.

6 ...editoval ondra.klofat (18. 3. 2017 2:16)

Re: Mikro satelity/monitory

Nehet vydrží úplně v pohodě. Plnič se dá namíchat v různých variatnách podle poměru s tvrdidlem (1:2, 1:3, 1:4), já zvolil 1:3 jako kompromis. Dělal jsem si vzorek povrchovky ještě než jsem udělal finál na bedny na kus MDF vč. vrchního laku ve dvou vrstvách. Nebyl jsem po vytvrdnutí schopen nehtem do povrchu vytvořit viditelné poškození (plnič dostal cca 16h, pak vrchní lak ve dvou vrstvách cca po 2h, pak 24h klid, pak hotovo)... nyní po cca 3 týdench používání, přenášení atd. (nijak zvlášť jsem je nešetřil a nerozmazloval) není viditelné poškození (občasné šoupnutí po podlaze po hraně nebo ploše atd.). Čili zatím s Warnexem +/- srovnatelné... zatím, uvidíme z dlouhodobějšího hlediska. Cenově to bude o něco levnější než Warnex... nevím jak je na tom Warnex se spotřebou na plochu při stříkání.... Ten plnič není úplně levný (plechovka 0,75L + tvrdidlo = 450kč), spotřeba na tyhle dvě bedýnky necelá 1/2 plechovky (čili relativně dost - neředil jsem) při dvou vrstvách. + vrchní barevný lak.

Vyhýbku budu řešit definitvně až s novým osazením, jak se ukáže trvanlivost těchto měničů se uvidí... zkusím je "testovat" co nejdéle. Vizuálně vypadají na první pohled bez viditelných problémů a závad.... uvidíme časem. Prověřím co půjde a dám info.

7

Re: Mikro satelity/monitory

Projekt byl doplněn v navazujícím duchu o 2x8" subwoofer

více zde:
http://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=22460

8

Re: Mikro satelity/monitory

Myslím, že by to změření repro a simulace výhybky mohla posunout o hodně dál, a byl by to extra low cost projekt, možná by to potom mohlo konkurovat i historickejm reproduktorům Tesla...
Z Hadexu jsem měl výšky Q88, Q89 a s tím se nedalo dělat nic. Zkoušel jsem upravit tlumení, ale reprák měl  pořád kostrbatou impedančku s několika vrcholy s největší rezonancí někde na 1.5kHz, tak jsem to zahodil. Měření s mikrofonem  jsem ani nedělal, protože to bylo i hodně slyšet. Snad jsi trefil lepší materiál.

9

Re: Mikro satelity/monitory

Jo, ten výškáč trochu ukřičenější je, ne že by to bylo tak tragické (nebo nemám tak vytrénovaný uši big_smile )... ale jak je psáno výše, velká sláva to není. Sice mi přijde, že se to s rozehráním měničů trošku rovná, (pořád to možná ještě má čas... příliš často to nehraje, odhaduju tak 30h) nijakého velkého trápení. Každopádně pokud s tím něco budu dělat, tak to bude výměna osazení a vyhýbky pak na míru tomu. Pro tohle by to byla zbytečná práce. Ten maličký Sovereign + Selenium mě láká, ale do toho se pustím až budu vědět, že je opravdu využiju.

10 ...editoval ondra.klofat (2. 12. 2017 8:50)

Re: Mikro satelity/monitory

Chystám pomalu vyřešit nějaký finální osazení... Kromě Fane Sovereign 6-100 přichází v úvahu ještě Monacor SP6/150 PA, SP6/100PRO nebo levnější varianta jako CPA 6/75 od Conradu nebo opět low-budget verze Hadex Q356. Bedny využívám spíš méně, ale přesto se mi občas hodí...  takže do toho chci rvát spíš míň než víc. Jako výšku jsem původně myslel Selenium ST302 nebo ST300, ale 40° vyzařovací úhel mi přijde asi zbytečně málo.... Emi APT80 je širší a vejde se, je sice trošku ukřičený, ale dá se to přežít.

Někdo nějaké zkušenosti s něčím z tohoto? Slyšel jsem pouze ST300, APT a ze středobasů ten od Hadexu a CPAčko. Co si o tom myslíte? Do čeho jít, nebo co jiného byste doporučili? Víc než je cenově ten Sovereign do toho vrážet nechci. Otázka je jak velký rozdíl za tu cenu to udělá. U výšky jsem omezen rozměrem. zhruba do 115x115mm. Díky.