Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Projekty elektroniky » Baskytarový zesilovač

  Stránky: 1

Chceš reagovat? Musíš se přihlásit.

RSS

Příspěvky [7]

1

Téma: Baskytarový zesilovač

Rozhodl jsem se postavit jednoduchý zesilovač pro basskytaru (přítelkyně začla hrát). Koncák je TDA7293 (zapojeno standby, mute). Předzesilovač má 7 potenciometrů (bassy, středy, výšky, volume, gain, freq, mode). Trafo pro TDA toroid 2x24V 2.04A. Trafo pro preamp 2x15V 100mA. Zvuk je celkem fajn. Jen musím dořešit jeden problém (zkusím snížit brum) a při otočení GAIN a VOLUME na vysoké hodnoty dojde k pískaní (volume na kytaře je staženo na nulu) - asi zemní smyčka nebo vysokofrekvenční kmytání. Přikládám fotky.

https://s9.postimg.cc/8cx59bpwb/20161010_172440.jpg https://s9.postimg.cc/whxur1a6z/20161010_170652.jpg https://s9.postimg.cc/no6y9xn8b/20161010_170643.jpg

2 ...editoval tubamusic (11. 10. 2016 12:39)

Re: Baskytarový zesilovač

Každý počin dobrý. Chce to příště trochu návrhářsky přemýšlet. Proč tahat vstupní signál přes celou krabici? V současný podobě bych posunul preamp-potíky o jednu díru v panelu doprava místo přepínače, vstupní zdířku bych dal úplně na kraj doprava. Zkrátí se tak kablík od vstupu na minimum, bude to odolnější vůči rušení. Přepínače pak přesunout do prvních dvou otvorů vlevo, tam to už tolik nevadí, že jsou blízko trafa. Potom vyřeš kostry. Je třeba kostřit z jednoho bodu do kterého připojíš střed trafa, GND zdroje pro koncák, GND konce, GND zdroje pro napájení preampu, GND prampu a odtud taky výstupní GND pro repro.
Ještě koukám, že zapojení toho TDA je zde řešeno hodně úsporně, sneslo by to udělat trochu líp a stejně tak zdroj pro preamp, kde kašleš téměř úplně na blokování stabilizátorů a další zásady.

Web

3

Re: Baskytarový zesilovač

Výstup zesilovače, jestli dobře vidím nemusí být stíněný. Ten radši pořadným kablíkem, v tom stínění je akorát vlásek.,

4

Re: Baskytarový zesilovač

tubamusic napsal:

Proč tahat vstupní signál přes celou krabici

presne tak !!! vetsina takovejch vazeb vznika spatnym stinenim, spatnou topologii-dlouhyma privodnima a propojovacima vodicema, a absenci filtrů v jednotlivejch stupnich aparatu smile

5

Re: Baskytarový zesilovač

Jako prvotina to není špatné. Můj první zesilovač vypadal podobně. Ale chtělo by to na příště si věci více promyslet. Vidím tam dost konstrukčních nedostatků, jak po stránce elektrické tak i mechanické. Plus to, co už ti ostatní nademnou vytkli.
A pokud se jedná o nástrojový zesilovač asi bych i při volbě samotného konce zvolil diskrétní řešení (celotranzistorové), né IO. Ikdyž to je asi věc vkusu.

6

Re: Baskytarový zesilovač

Začátek kutění, není to na to špatné.
Blízkost trafa (cca 10 cm), síťového vypínače nebo i st. části usměrňovače, to většinou jde, to bych řešil až v dalším kroku.
Jak už napsali kolegové, výstup pro repro stíněným vodičem je špatně. Raději dva pořádné vodiče vzájemně stočené, tak to chytí minimum brumu na výstup. A basy to zahraje lépe. Zvolil bych jiný výstupní konektor, pokud je to 6,3 jack, nebo se pletu?
Dále, pokud máš stíněný vodič signálu propojený jak na výkoňáku, tak na korekčním zesilovači, zkusil bych odpojit propojku země-nuly napájení předzesilovače od zdroje. Popřípadě zvětšil kapacity v napájení na předzesu (cca 220uF) a do cesty od napájení vložil odpůrky cca 50 ohmů. Samozřejmě blokovací kondy na zdroji - jak už bylo výše řečeno.
Doufám, že je zem výstupu pro repro izolovaná od kostry.
A odizolovat zem vstupního jacku !!!!!!!!!!!!!!
Ze země zdroje přivést tlustou propojku na kostru nebo lépe rovnou chladič (což je doufám totéž).

7

Re: Baskytarový zesilovač

Otas napsal:

Zvolil bych jiný výstupní konektor, pokud je to 6,3 jack,..

jj presne souhlas, ten 6.3 JACK na vystupu byva bohuzel v nastrojove technice zabehnutou zvyklosti,.. ono tady se toho jeste nemuze moc stat (tedy mysleno ve smyslu poskozeni) ale kdyz pak treba nejakej expert 100W lampovou hlavu pripoji k boxu nastrojovym kabelem, brrrr...  proste prezitek a zlozvyk

Příspěvky [7]

  Stránky: 1

Chceš reagovat? Musíš se přihlásit.

Audioweb.cz » Projekty elektroniky » Baskytarový zesilovač

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£