Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 2)

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Zesilovač třída D

  Stránky: ««« 1 2

RSS

Příspěvky [21 až 31 z 31]

Re: Zesilovač třída D

To nebude tím potenciometrem, krom špatnýho souběhu na začátku dráhy jsou ty čínský kopie celkem dobrý, ale podobnej problém někdo ventiloval na audiowebu, oni ti číňani si prodávají pajcovaný OZ i mezi sebou, což je fakt hnus... Obvykle tam bejvá něco s popiskem NE5532, ale jestli je vevnitř aspoň 1458, tak to málokdo dokáže zjistit.
Na desce je asi OZ a potenciometr zapojenej do zpětné vazby, tak yse dá takhle řešit hlasitost, dokonce lineárním potenciometrem vznikne logaritmická charakteristika hlasitosti.
Pošli kdyžtak odkaz na konkrétní modul, ať vím, čemu se raděj vyhnout.

(upravil divnypocit 17. 10. 2018 22:54)

Re: Zesilovač třída D

Je to tohle https://www.aliexpress.com/store/produc … 22400.html

zkoušel jsem to připojit i na baterku a leze z toho stejný bordel, jak se otočí poťákem trošku víc tak šum a pak další pazvuky ale lidi si tenhle modul celkem vychvalují, možná špatný kus :-/

Re: Zesilovač třída D

Asi špatnej kus, tady žádnej OZ není.  Dělají to oba kanály? Něco velice podobnýho jsem dal sousedovi do krabičky a nemůže si to vynachválit, používá to buď k NB nebo ke kytaře.
Ještě je otázka, jestli ten potenciometr je fakt 50k nebo výrazně víc. Mělo by to jít změřit, měl by za tím být kondenzátor ke vstupu toho TPA.

(upravil divnypocit 17. 10. 2018 23:50)

Re: Zesilovač třída D

Ještě koukám na http://www.ti.com/lit/ds/symlink/tpa3116d2-q1.pdf stránka 11 ten gain a já mám R1 75k a R2 15k a tak přemýšlím, jestli nemůže být chyba tady. Dělají to oba kanály, jak na spínaném zdroji tak na baterce, šum se zvyšuje otáčením potenciometru, potenciometr jsem měřil a má cca. 49k. No asi zkusím upravit ten gain podle tabulky a uvidíme smile buď to půjde do koše možná i s ohňostrojem a nebo to pojede normálně.
Jako není mi líto peněz ale zas čekat na jinej typ měsíc se mi nechce a v ČR to mají překupníci drahé.

Re: Zesilovač třída D

Tak jsem upravil ten gain a už je tichoučko smile Číňan tam asi narval to co měl zrovna skladem smile

Re: Zesilovač třída D

Mám na ty Déčka shánět nějaký lepší spínaný zdroj nebo je fakt lepší klasický zdroj s toroidem?

(upravil kaed 25. 10. 2018 14:51)

Re: Zesilovač třída D

Všechny mám se spíňákem, a je to v pohodě. Spíš doporučuju nějaký "mega" kondenzátory na výstup zdroje, aby byla kde brát elektrika na špičky, a odstranit z desky tu diodu SS34, co je v cestě napájení. Je to ochrana proti přepólování, ale ztrácí se na ní napětí.
U toroidu budeš mít problém, aby napětí naprázdno nepřekročilo 25V a naopak při zátěži to půjde dolů, což je přesně to, co nepotřebuješ, spínanej zdroj si to dorovná. S tím gainem je to teda síla. Máš to nastavený jako Master, a kolik dB? 20, 26, 30, 32, nebo snad 36dB? Ty hodnoty co popisuješ neodpovídají vůbec žádnejm z datasheetu. Pozor ještě na kondenzátory na vstupu, pro vyšší gain je poměrně nízkej vstupní odpor, a 1M kondíky určitě do 10k zátěže 20Hz nepřenesou, chce to o řád víc...

Re: Zesilovač třída D

Dčko větší kondy než ABčko nepotřebuje, zkuste přemýšlet proč...

(upravil divnypocit 25. 10. 2018 19:28)

Re: Zesilovač třída D

Mám to na master, gain 20dB, víc jak na 1/3 to stejně nepouštím a stačí to bohatě. Má to být 2x100watt a kondíky jsou tam celkem 4000uF to není moc a přemýšlím, jestli tomu pomoct smile Dčko větší kondy asi nepotřebuje ale těch 4000uF není zrovna moc smile Jinak jsem narazil na stránký TI, kde jejich modul s TPAčkem prodávají za krasných 160USD což mě pobavilo smile

Re: Zesilovač třída D

Hazys napsal:

Dčko větší kondy než ABčko nepotřebuje, zkuste přemýšlet proč...

No nepotřebuje... asi ne ze stejného důvodu, jako toroid, ale neuleví to tomu zdroji při pokrývání špiček? Kvalitnímu spínanému zdroji to asi bude jedno, ale číně by to mohlo prodloužit životnost? Pokud ho teda nezabije větší odběr po zapnutí.

Re: Zesilovač třída D

Potřebuje, protože levnýmu adaptéru od číňana s pomalou regulační smyčkou trvá, než se ze zvýšenýho odběru "vzpamatuje" . O životnost asi nejde, ta je daná vyschnutím kondíku na 300V straně zdroje (aspoň u těch, co jsem zatím pitval). Větší kapacitu než AB asi nepotřebuje, ale srovnatelný jo.
Zdroj větší kapacita nezničí, i ten nejlevnější má softstart, takže pokud to nebude kapacita řádu 1F tak o nic nejde.

Příspěvky [21 až 31 z 31]

  Stránky: ««« 1 2

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Zesilovač třída D

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£