Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 15)

Audioweb.cz » Zdroje signálu » Tesla B93 - kotoučák, upravuji - ještě B101, konečná: B115?

  Stránky: 1 2 3 ... 15 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 287]

(upravil stiglitz 5. 7. 2016 21:00)

Téma: Tesla B93 - kotoučák, upravuji - ještě B101, konečná: B115?

Dobrý večer, den, pánové, získal jsem to darem, ještě s identickým modelem, který je ale mono, nevím označení, je ještě ve sklepě, je to z půdy, a takhle: Po prozkoumání si to chci nechat, mám to tři dny, takže ještě nemám docela jasno.
Ideálně bych potřeboval návod k B93. To za prvé, pak bych vás chtěl poprosit, byl jsem na fóru staré stroje, ale nenašel jsem tam to, co hledám, ani na netu toho moc není, jestli je někde něco, co by mi pomohlo.
Má cenu se pokoušet dát dohromady z tohoto magnetofonu "rozumný" stroj? Teď nemysím kotoučáky na Aukru za deset a víc tisíc, což jsem tam studoval, je to krása, ale to nedám.
Lidi, já jsem nepočítal s něčím takovým, ale teď jsem lapen.
Snad i vzpomínka na jalová léta, měl jsem kotoučák, já i kamarád, rozuměl by mi, ale už tu není.
Díky.

(upravil Otas 14. 5. 2016 17:25)

Re: Tesla B93 - kotoučák, upravuji - ještě B101, konečná: B115?

Pro vzpomínky se dělají různé věci.
Prvotní filozofická otázka zní: chci stejný stroj, nebo stroj takto vypadající o významně vyšší kvalitě?
Pokud je směřování k stroji stejnému jako zamlada, seženou-li se kritické součástky, proč ne. Prvotní je otázka, zda není příliš obroušená hlava (ani nevím jaká tam je; ANP 935?).
A také jsou-li nahrávky. Pásky stárnou na rozdíl od desek.

Edit: Hlava není problém, jak jsem zjistil, tvrzená verze z posledních typů Tesla je k sehnání.

(upravil stiglitz 14. 5. 2016 22:56)

Re: Tesla B93 - kotoučák, upravuji - ještě B101, konečná: B115?

Já jsem se k tomu ještě prostě nedostal, vím, jenom, že při přehrávání nehraje reproduktor, ale to by nebylo zásadní, protože to bude stejně zapojeno přes zesilovač.
Ale to bych stejně chtěl pořešit.
A nebo. Klon tohoto, bez reproduktoru, zastavět to do jiné skříně, jinak, dělal jsem nějaké gramofony, a proč by to nešlo tady...
http://stiglitz.rajce.idnes.cz/HC58/
Takhle jsem si hrál s gramcem, snad by to s kotoučákem taky šlo.
Takže stroj téměř takto vypadající o vyšší kvalitě. Líp bych tu otázku nepoložil, díky.

(upravil stiglitz 15. 5. 2016 0:09)

Re: Tesla B93 - kotoučák, upravuji - ještě B101, konečná: B115?

Právě jsem koupil B101, za necelé tři stovečky, takže, kdo by mi prodal nějaké pásky, a prázdný kotouč, musím kouknout na průměr, ale takový ten velký, víte z produkce Emgeton, je to ten, jež je k vidění na B115, 116 na dobových prospektech, fotkách, prosím pěkně, tak mi udělejte radost a přívětivou cenu, chci to, jako fungující trošku vlastně i dekoraci, a chci aby byly oba stejné ty kotouče, prosím. A taky si něco nahraju, na to, hlavně z desek, tak se to má, no, a bude mě těšit moc to, že se tam točí, ty kotouče, a ty VU metry, a není tam jenom třeba track 01, 02, a tak... na tom nějakém tom panelu, displeji, prosím. Děkuju moc.
p.s. nikde nemůžu najít, jestli jej lze provozovat ve svislé poloze, pakliže nikoli, lze to dobastlit?

(upravil Hippo007 15. 5. 2016 1:11)

Re: Tesla B93 - kotoučák, upravuji - ještě B101, konečná: B115?

B101 ve svislé poloze ne - nemají zajištění cívek jak je to provedeno třeba u B93. Nasvislo jdou provozovat B113 - B116, CM130, CM160, B70, B73, B700, B730, B90, B93 (poslední 2 i našikmo). Něco o magnetofonech TESLA.
Největší cívky, co se na výše uvedené mgf vlezou jsou průměru 18 cm.
Hlava u B93 je ANP935, její náhrada za tvrzenou je limitovaná použitím mgf.
B90 je mono předchůdce B93, je to společně s B70 první mgf s přepracovanou mechanikou. U B90 byly zprvu používané provázkové brzdy unašečů, které byly později nahraženy páskovými (lépe se nastavují a nejsou tak náchylné k zakmitávání). Návod na obsluhu pro B93 najdeš v prvním odkazu, jestli chceš servisní manuál, pošli mi sz s tvým mailem. K B90 ho mám ofocený na filmu, ale nebudu ho skenovat, tady je odkaz na manuál v maďarštině. Je tam schéma a rozložení součástek, nastavení mechaniky je shodné s B93.

Re: Tesla B93 - kotoučák, upravuji - ještě B101, konečná: B115?

Otas napsal:

Pásky stárnou na rozdíl od desek.

Stárne všechno, taky my. Na deskách mi vadí, že hrajou maximálně dvacet minut. Usadím se v křesle, naleju si skleničku, dám si nohy na stůl a jen se uvelebím už je konec desky. Neumím si představit ten tělocvik u klasickýho šelaku na 78 obrátek. Asi na to mívali negra?
Na 30+ let starých páskách neregistruju nějaký zhoršení kvality, na kazetách taky ne. Co na nich má stárnout? Polyesterová podložka je mechanicky i chemicky stabilní, magnetická vrstva u kvalitních pásků se neotírá, indukovaný signál jestli principiálně slábne, tak to zatím VU metr pozorovatelně nehlásí. Desky nestárnou jen pokud nehrajou, jinak tam principiálně eroze je taky a vzhledem k tlaku na jednotku plochy větší.
Analogový magnetický záznam se mi jeví jako jeden z nejodolnějších v čase i mechanicky.

Re: Tesla B93 - kotoučák, upravuji - ještě B101, konečná: B115?

U magnetického záznamu jsem opakovaně zjistil různé poklesy úrovně a ztráty výšek v průběhu času. Samozřejmě nemohu vyloučit, že to neproběhlo kolem nějakých magnetů a nevím, jaká byla kvalita pásek.
Nyní jsem si ke své funkční B 400 ponechal již jen kdysi poloprofesionálně nahrané kotouče BASF. Je uložená ve sklepě a při vykrádání sklepu nestála zlodějům za to smile.
Na AVelektronik uvádí tvrzené hlavy starý pán (původním povoláním je tuším servisman) jako náhradu i pro B43: http://www.avelektronik.cz/anh200-stere … tesla-nove

Re: Tesla B93 - kotoučák, upravuji - ještě B101, konečná: B115?

Záznam se na nehraných páscích časem prokopírovává.
ANH200 je záznamová hlava, při jejím použití na místě kombinované se zhorší přehrávání vysokých tónů. Proč nepoužít ANP935 (nebo je -li to s ohledem na opotřebení možné, nepřebrousit u opotřebené její čelo)? Dnes už určitě magnetofon nepojede několik hodin denně, aby se opotřebovala za pár let.

(upravil sagitarius 15. 5. 2016 9:59)

Re: Tesla B93 - kotoučák, upravuji - ještě B101, konečná: B115?

stiglitz napsal:

p.s. nikde nemůžu najít, jestli jej lze provozovat ve svislé poloze, pakliže nikoli, lze to dobastlit?

B101 jsem nastojato provozoval, přehodil jsem unašeče s pojistkama z nějakýho vraku (už si nepamatuju z jakýho, myslím že z B70, nebo B700, ale musel jsem to nějak upravcovat- bohužel už si fakt detaily nepamatuju)
Jinak mi tady na stole leží jedna perfektně rovná hlava APN935 (klidně daruju, ale na poštu nejdu).

Web

Re: Tesla B93 - kotoučák, upravuji - ještě B101, konečná: B115?

Otas napsal:

U magnetického záznamu jsem opakovaně zjistil různé poklesy úrovně a ztráty výšek v průběhu času. Samozřejmě nemohu vyloučit, že to neproběhlo kolem nějakých magnetů a nevím, jaká byla kvalita pásek.

Nějaký ztráty výšek v průběhu času registruju taky, ovšem sebekriticky bych do toho zahrnul i vlastní hluchnutí. Když mi bylo 18, jasně jsem slyšel že rychlost 9 je oproti 19 nepřípustná a kvality nedůstojná. Tyhle nároky se časem zmírňujou smile
Rozlišil bych ztráty parametrů vlivem času (i když se nehraje), pak vlivem přirozeného opotřebení (demagnetizace průchodem dráhy, abraze vrstev) a pak provozní nehody jako magnet nebo trafo na pásce. Asi jako u desek, tam je abraze výšek principem na ráně jako první.
Prokopírování modulačních špiček do tichých míst existuje, ale existuje i pre-echo u desek a slyšel jsem i pre-echo ve zvuku z filmů, který by měly být digitálně pořízený, tak nevím.

Re: Tesla B93 - kotoučák, upravuji - ještě B101, konečná: B115?

http://elektrotanya.com/?q=showresult

Máš 4 nájdené výsledky, podľa všetkého - SM. Vybral by som si najprv 2 a 3tí riadok (denne môžeš stiahnuť iba 2 SM)  - majú najviac MB, takže by mohli byť informatívne najobsažnejšie. Keď klikneš na tú modrú šípku - otvorí sa ďalšia stránka, kde bude po uplynutí času (processing..) vytvorený download (text : Get Manual) na to klikneš a sťahuješ.
najvačší je zhodou okolností .zip - treba ešte rozbaliť.
Skusil som ten 22 MB súbor (zipko) a je to v nemčine - návod, servisný manuál aj s nastaveniami a internacionálna smile schéma zapojenia.
tento : http://elektrotanya.com/tesla_b93_a295_ … nload.html

Re: Tesla B93 - kotoučák, upravuji - ještě B101, konečná: B115?

Děkuji moc.
Takže jsem tedy zakoupil B101, a hodlám ho instalovat na polici na stojáka, takže, jestli bude někdo vědět, Hippo007, Sagitarius, jestli zajištění cívek je jediný problém, nebo bude ještě něco jiného, nějaká jiná potíž při provozu ve vertikální poloze, třeba unašeče, nebo i jinde v mechanice? Ještě jsem se k tomu nedostal, potřebuju nejdřív něco dodělat, na co nemám čas, ani jsem to neotevřel, takže ani neviděl, mám  tu ještě B90, jestli by se daly unašeče transplantovat? Děkuju.

(upravil orhore 15. 5. 2016 15:00)

Re: Tesla B93 - kotoučák, upravuji - ještě B101, konečná: B115?

Instalovat B101 na stojáka nepůjde. Spojky jsou dělané pro chod v leže. Nebude to fungovat spolehlivě a pásek při chodu nebude optimálně napínán. Ale můžeš zkusit jestli chceš, třeba si to povede ustálit.

Re: Tesla B93 - kotoučák, upravuji - ještě B101, konečná: B115?

Spojky pro horizontálně provozovaný magnetofon jsou váhově závislé na množství pásku, i když se ti povede podržet nějak unašeče, tak tahle závsilost tam nebude. Řada B7x atd. má regulaci tahu odvozenou od úhlu opásání pohyblivých vodicích sloupků, to tady není.
Kromě toho vertikálně provozované mechaniky mají vyřešen protitlak na hřídel setrvačníku a protitlak na osu motoru, která je u vodorovně ložených určená gravitačně.
Je to účelné bastlit původní mechaniku a snižovat její historickou hodnotu, s pochybným výsledkem, než rovnou opatřit jiný stroj pro provoz nastojato? vždyť se toho všude válelo, v SD na haldách.

(upravil sagitarius 15. 5. 2016 17:28)

Re: Tesla B93 - kotoučák, upravuji - ještě B101, konečná: B115?

To je sice pravda, ale zase tak kritický to nebude. Já to na stojáka provozoval- tehdy nebyly inzeráty plný starých strojů za pár kaček, jako dneska, takže moc na výběr nebylo, a ty "stojatý" byly pěkně drahý. No párkrát jsem na stojato provozoval i Sonet Duo a taky jel (ale musel jsem hlídat cívky, aby nevypadly) wink Akorát se na stojáka blbě ovládal díky těm posuvným ovladačům.
Ale faktem je, že dneska- kdybych už sháněl kotoučák- bych šel jedině do B115/116, nemo CM 130/160.

Web

Re: Tesla B93 - kotoučák, upravuji - ještě B101, konečná: B115?

No, včera jsem to podělal, dělal jsem na zahrádce, zakládám skalku. Pět piv, půl flašky kořalky, doma jsem dal ještě sedm kusů, a v tomhle stavu jsem dal na aukru "Kup teď".
To, že nepojede na stojato mi docvaklo následně, kdy jsem šel studovat blíž tenhle typ, prostě jsem nepředpokládal, že B90, a 93 lze provozovat vertikálně, a novější typ už zase ne.
Už jsem to koupil, tak holt to prostuduju, co se dá dělat...
Takže tak.

Re: Tesla B93 - kotoučák, upravuji - ještě B101, konečná: B115?

Sonet měl na spodní (přední) straně tu bakelitovou sklopnou rukojeť, takže na stojáka by to moc nešlo.
To, že to nějak chvíli pojede, ještě není jistota že to pojede vždycky a spolehlivě zastaví třeba roztočenou plnou pravou cívku nebo že to naopak nepřestane v nějaký kombinaci vlhkost/teplota přivíjet a z cennýho pásku namuchlá děsnej salát.
Proč tak vůbec bazírujete na svislým mgf? Plnohodnotný tapedecky se středovkama v rozích kufru na 26 cm cívky ala AKAI nebo Revox to stejně nikdy nebudou.

Re: Tesla B93 - kotoučák, upravuji - ještě B101, konečná: B115?

Protože se mi to už na ležato nevejde, stojí mi tam dva gramofony.

(upravil stiglitz 22. 5. 2016 21:15)

Re: Tesla B93 - kotoučák, upravuji - ještě B101, konečná: B115?

Zkusím to, vlastně už nic jiného, krom v nejhorším opětovného prodeje nepůjde.
Už kdybych ho přemluvil k provozu na šikmo, je to jiný. Už bych to vyřešil.
Takže správně předpokládám, že nic z B90 na 93 nepoužiji, je to tak.
Díky za reakce, ozvu se. Díky.

Re: Tesla B93 - kotoučák, upravuji - ještě B101, konečná: B115?

Zdravím, mám ještě jednu potíž, kolega mě obdaroval několika pásky, jeden z nich je přetržený, než se pustím do lepení, nějaký tip, pro mé roztřesené ruce, a čím to slepit, co použít? Jako puberťák jsem to kdysi dělal izolačkou, ale ještě nevím, co použiji.

Příspěvky [1 až 20 z 287]

  Stránky: 1 2 3 ... 15 »»»

Audioweb.cz » Zdroje signálu » Tesla B93 - kotoučák, upravuji - ještě B101, konečná: B115?

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£