Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Zdroje signálu » Obdélníkový signál z PC a zkreslení, prosím o radu

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [18]

Téma: Obdélníkový signál z PC a zkreslení, prosím o radu

Ahoj,

Narazil jsem při měření a testování zdroje (M-Audio Transit) hudby pro předzesilovač na jednu zvláštnost. Měřil jsem osciloskopem obdélníkový signál na frekvencích od 500Hz do 20KHz a zjistil jsem, že původně krásný obdélník na 1KHz se postupně mění v lichoběžník a následně je k nerozeznání od sinusoidy. Pátral jsem co to ovlivňuje a změnou vzorkovací frekvence z 44KHz na 96KHz posunu bod kde se signál deformuje o cca 3KHz nahoru. Až sem bych to celkem chápal, ale čemu nerozumím je to, že takhle to funguje jen když si to přehrávám ze zvukového generátoru na webu v prohlížeči: http://onlinetonegenerator.com/432Hz.html

Pokud si signál stáhnu jako waw a přehrávám to v jakémkoli prohlížeči z disku, je to deformované vždy už na úrovni těch 44KHz a vůbec to nereaguje na zvýšení vzorkovací frekvence v ovladačích, tak jako při hraní z webu. Zkoušel jsem i ASIO výstup a upstream pomocí SOX resampleru, ale prostě na nic z toho to nereaguje. Jediné kde vidím změnu vzorkovací frekvence je ten zdroj z webu.

Dost mě to trápí, protože už mě nenapadá co s tím.

Díky
Vigo

(upravil Core88 9. 12. 2015 0:10)

Re: Obdélníkový signál z PC a zkreslení, prosím o radu

Ahoj přesně to sem pozoroval na  Focusrite scarlett 2i4 zkoušel sem i nějaký free i trialovej NCH Tone Generator  a signál vypadal pokaždý nějak tekle http://www.dps-az.cz/getFile/id:6540/Ob … 3%BDch.jpg A pak se postupně měnil na sinusovku . bavil sem se o tom s kamarádem a ten řikal že to ten program nestačí vypočítávat a kuli tomu je to takle zmršený. Když to pak přehrává ze souboru tak je to furt stejný protože se nemusí nic počítat .

Web

(upravil mechanik 9. 12. 2015 1:06)

Re: Obdélníkový signál z PC a zkreslení, prosím o radu

Všetko je v poriadku. Rieši sa to tu pravidelne, stačí hladať. Idealny obdlžnik má vlastne nekonečný počet vyšších harmonických kmitočtov. Človek počuje len do 18-22kHz. Vzorkovacia frekvencia bežného cd záznamu je 44.1kHz. To znamená že spracuje najviac len harmnocký signál, sinus 22kHz.

https://i.postimg.cc/WqJ8400q/2231353.gif

Otázka potom sice je pre čo majú rôzne typy prevodníkov rôznu odozvu na impulz a ako má vlastne idealne ten impulz s ich obmedzeniami vyzerať... S vyššou vzorkovacou frekvenciou sa to pochopitelne zlepšuje kedže tých vyšších harmonikých zložiek z ktorých sa obdlžnik skladá je tam viac. Že 44,1kHz po prevzorkovaní na 192kHz nevyzerá tak ako "originál" 192kHz je jasné. To nejde, upsampling tam tie vyššie harmonické a teda dalšie body doplniť nevie. Čo viem tak sa prevzorkováva z iného dôvodu a ide tiež o šum...

Ked tak ma niekto opravte ale ked na to idem logicky tak "kostrbaté" je to asi pre to že filter je v D/A prevodníku velmi strmí a tak to na obdlžníku proste chýba, zatial čo pri napríklad vstupnom filtri zosilňovača má RC člen strmosť len 6db/oct. takže sa zdá sa sú len zaoblené okraje sinusu...

Re: Obdélníkový signál z PC a zkreslení, prosím o radu

Převodníky převodníky...
Kdybys nebyl línej použít hw generátor, máš aspoň jeden článek testovacího řetězce s jistotou definovanej, nemusíš bádat jestli je výstup zmršenej protože to dělá zesilovač nebo to, čím ho krmíš.
A až budeš chtít takhle softwarově "měřit" IM zkreslení, připrav se na další lahůdky.

Re: Obdélníkový signál z PC a zkreslení, prosím o radu

No dekuji za vysvetleni proc se to deformuje, me ale nejde do hlavy, proc pri generovani signalu z webu muzu vzorkovaci frekvenci tu hranici deformace posouvat a kdyz si ten samy ton stahnu a prehravam ho v cemkoli, tak to proste na zmenu vzorkovaci frekvence nereaguje a to me stve.

Jinak mel jsem pokusne na vystupu z DA horni propust a ta obdelnik deformovala hodne moc i ja tom 1KHz, ale to je jiny pribeh.

Re: Obdélníkový signál z PC a zkreslení, prosím o radu

no je dost možné, že když to přehráváš z toho souboru, který bude definovaný se vzorkovací frekvencí asi 44.1kHz. tak se ti zvukovka přepne do tohodle módu, prostě se to vynutí. nebo se ti to nainterpoluje dle toho ve windows nebo ovladači

jiný nedefinovaný proud datového zvuku se může chovat jinak, nebo nevím jak je ten webový generátor naimplementovaný, ten generátor taky může brát v potaz co máš nastavené jako maximální vzorkovací frekvenci zrovna ve windows a zařídit se podle toho

míchá se do toho víc faktorů a nemyslím si, že něco extra vzejde z rýpání se v tom. krom toho že tahat ze zvukovy obdélník na vysokých frekvencích moc nejde

Re: Obdélníkový signál z PC a zkreslení, prosím o radu

Win a specielně u Creative obejít mixer ve woknech není jednoduché, mám pocit že se přepočítává HW na kartě všechno na 96k.... I kdyby tak je potřeba upsamplovat na násobny, ne věc co je 44,1 na 96k smile

Pustit jedině přes ASIO ve foobaru a zkoušet tam, mělo by to i ve win7 a Creative obejít mixér.

Re: Obdélníkový signál z PC a zkreslení, prosím o radu

Já tak nějak nechápu, proč generovat pokus o obdélník z DACu, když je celkem jasné, že to nikdy slušný oddélník nebude? Pár hradel udělá mnohem lepší službu.

Web

Re: Obdélníkový signál z PC a zkreslení, prosím o radu

A Fool With a Tool Is Still a Fool

Re: Obdélníkový signál z PC a zkreslení, prosím o radu

Sendy napsal:

Pár hradel udělá mnohem lepší službu.

Na ja, aber to nebýt tak elegantní jako sw řešení.

Ještě před hradlama by na to stačil multivibrátor s 2 tranzistorama (no dobře, ještě třetí jako tvarovač).

Re: Obdélníkový signál z PC a zkreslení, prosím o radu

Jezis lidi, vy se tady uplne vyzivate v odpovedich na jine veci nez se ptam. Ja preci chci jen znat duvod, proc obdelnik reaguje na stejne vzorkovaci frekvenci jinak pri generovani z webu a jinak z disku. Ale za vysvetleni od tech co prispeli smysluplnym komentarem dekuji smile

Jako doplneni, Asio jsem zkousel a nepomohlo to. Creativ ovladace nemam.

Diky

(upravil vigomat 10. 12. 2015 7:44)

Re: Obdélníkový signál z PC a zkreslení, prosím o radu

duplicita, pls o smazani

(upravil luta 11. 12. 2015 21:15)

Re: Obdélníkový signál z PC a zkreslení, prosím o radu

Bude to nejspíše tak jak psal DJ_Rix. V podstatě Windows na to aby mohly přehrát více audio proudů do jedné zvukovy musí udělat softwarový resampling na jednu společnou frekvenci, která musí být kompatibilní s hardware audio karty. A nebo karta má hardwarový mixer i s resamplingem - což mají třeba creative zvukovky a jejich odnože. Třeba Audigy 2 karta resamplovala všecko na 48 kHz.

A teď k tomu proč ten web přehraje očividně jinou vzorkovací frekvenci bez ohledu na nastavení Windows mixeru. Vypadá to, že ta webovka používá Web Audio API. A to pravděpodobně (po troše gůglení) umožňuje vynutit/vnutit/obejít Windows Mixeru jinou vzorkovací frekvenci dle tohoto Feature Requestu vývojářů:
https://github.com/WebAudio/web-audio-api/issues/300

Tedy pokud by to tak bylo, tak by si mohl (stejně jako to dělá to Web Audio API) vzlézt do nastavení zvukového výstupu a tam požadovanou vzorkovací frekvenci.

A nebo jsem na to šel moc složitě a prostě to umí stahnout wav se vzorkovačkou jen 44.1 kHz. big_smile Protože ten skript webovky je nějakej jednoduchej. big_smile

Web

Re: Obdélníkový signál z PC a zkreslení, prosím o radu

Ahoj,

Ano to co píšeš bude asi ten důvod, jen mě zaskočilo, že když FOOBAR i ta zvukovka umí ASIO a je to slyšet, protože se změní hlasitost výstupu, tak stejně to podle deformace obdélníku jede 44KHz. To že stažený vzorek má jen 44 je možné, ale to by mělo být vidět alespoň nějaká drobná změna ve tvaru deformace.

Stáhl jsem jinou verzi FOOBARU co už není beta tj to zkusím ještě tam. Ale holt jsem z toho zmatený.

Díky
Honza

Re: Obdélníkový signál z PC a zkreslení, prosím o radu

Pořád mi uniká smysl tohohle pábení. Za ideálních okolností, jaké budou parametry toho obdélníku, třeba 1kHz, jaká bude strmost hran?

Web

Re: Obdélníkový signál z PC a zkreslení, prosím o radu

spíš ten preringing a postringing FIR filtrů v resampleru a interpolátoru za oversamplerem v DAC ten obdélník úplně zkurví

Re: Obdélníkový signál z PC a zkreslení, prosím o radu

Kouknul jsem se na ty vzorky z online "generátoru" jak vigomat používá, ono to už na 400 Hz počítá sice dvoukanál na 44.1 kHz, ale ten "obdélník" je vlastně schod o 4 úrovních. Ukládaný vzorek má bez ohledu na nastavení hlasitosti posuvníkem vždy stejnou amplitudu 25%, takže se ošizujete o většinu z 16bitové hloubky.
http://www.fotohost.cz/di/E6NV/4k_wav.png
http://www.fotohost.cz/di/36NW/400_wav.png

Re: Obdélníkový signál z PC a zkreslení, prosím o radu

Čo je divné na tom, že signál generovaný s fs=44,1kHz sa žiadnym prevzorkovaním nemôže zmeniť na "niečo", čo by obsahovalo aj užitočné signály nad fs/2. Takže tvar ("strmosť") hrany sa nezmení, len sa dopočítajú ďaľšie vzorky medzi existujúce, to je všetko.

Příspěvky [18]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Zdroje signálu » Obdélníkový signál z PC a zkreslení, prosím o radu

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£