Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Zesilovač 2.1

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [9]

(upravil bizzon83 17. 1. 2015 19:02)

Téma: Zesilovač 2.1

Zdravím.
Známy mě poprosil o sestavení zesilovače 2.1. Nic náročného. Rozmýšlel jsem že bych použil dva moduly LaDa2075 http://svetelektro.com/clanky/nizkofrek … 5-400.html s LM1875 na satelity a LaMa MKII na SUB.
Na vstup bych dal výhybku 2.1 http://zosilnovace.eu/Vyhybka_2_1.htm

Chtěl bych se zeptat jestli by spolu mohli fungovat tyto moduly. Chtěl bych to překreslit na jednu desku a doplnit ještě ochranama před DC a spožděným připojením repro.

Napájení zesilovačů a výhybky by bylo řešeno z jednoho zdroje +-24V ochrany by měly svůj zdroj.

Co na to říkáte. Má to cenu se o to pokusit něco nakreslit a sestavit?

Díky

Re: Zesilovač 2.1

Při stejném napájení budou mít všechny moduly zhruba stejný výkon. Pokud ti to vyhovuje, proč ne.
Udělat zemní kabeláž nemusí být jednoduché, obvody jsou dost rychlé, může to zakmitávat.
Výhybka je low-end, ale pro tuto věc plně vyhoví.
Já bych řešil celý projekt jako nějaké osvědčené dvojité zapojení (plošák) pro satelity a násobně větší výkon pro SW s vlastním napájením. To sice může zjednodušit zem, ale celé to prodraží.
3886 má odpojení beden, u té 1875 nevím, ochranu před DC ani odpojení beden bych já neřešil, ale může to být věc názoru. Hifi není má parketa.

Re: Zesilovač 2.1

A jo. To jsem si všiml pozdě. Tak to se na to asi vykašlu a udělal bych k té výhybce jen stereo s 2xLM3886 a výstup na aktivní SUB.
Na co si dát teda pozor při návrhu desky? Bude tedy lepší aby výhybka měla svůj zdroj a LMka taky? Nebo při kombinaci s aktivním SUBem může mít výhybka společný zdroj s LMkama? Samozřejmě bych použil pro výhybku stabilizátory, nebo zenerky.

Re: Zesilovač 2.1

Uvažuješ podle mne správně, rozdílný zdroj pro SW si koleduje pro aktiv SW.
Já jsem kdysi stavěl 2*LM2886TF podle modrého AR 2/1997, zes je to naprosto klidný, na vymáklé desce je i usměrňovač (tu část jsem ale u svého exempláře odstřihl - nehodila se rozměrově a dával jsem větší kapacity). Někde je to tu na AW zmíněno i s odkazem. Signálové země mám na vstupu natvrdo spojeny. Raději uzemnit přímo od zdroje chladiče těch LM.
Výhybku lze napájet ze zdroje zesilovače (samozřejmě po stabilizaci), to je zvládnutelné, aniž by se to plašilo.
Já se snažím obcházet potíže s napájením OZ tak, že u zdroje je i stabilizátor, na plošáku je pak pro napájení jednoho až dvou OZ  v sérii s + a - odpor 51 - 100 ohmu a kondíky 100 - 220 uF a 100 nF k zemi OZ. Zem pak postačí signálová od výkonového stupně. Samozřejmě nic nového, spousta výrobců toto dělá. V této výhybce jsou dva čtyřnásobné OZ (TL074?), ke každému bych dal tenhle obvod (2*R + 4*C) zvlášť. V napájení já zásadně používám 7818/7918, na těch odpůrkách se něco ztratí.

Re: Zesilovač 2.1

Něco už mám nakresleno,ale uvažuji o dvou variantách konců. Buď LM3886,nebo LM1875. Nakreslím si asi obě varianty.
Teď k té zemi. Je toto správé?
Na vstupu bych teda spojil signálové GND-stíněnou dvojlinkou přivedu signál na výhybku (stínění=GND). GND na výhybce bude připojená na GND zdroje (společný pro výhybku a zes.)-z výhybky dvoulinkou ke každému vstupu konce.
Teď otázka.
GND u vstupu konce taky spojit s GND zdroje, nebo už stačí když je GND zdroje spojená s GND výhybky?
Oddělit signalovou GND od silové cca 10R odporem?

Dík.
Předběžný nákres bych tu hodil,ale asi až k večeru.

(upravil Otas 19. 1. 2015 19:53)

Re: Zesilovač 2.1

Mé řešení by bylo takovéto:
GND zdroje (vše pořádné dráty, průřez 1,5 mm je únosné minimum):
- z něj odbočky na silový GND konců.
- z něj odbočky na každý reproduktor (není-li to navrženo přímo na plošáku)
- z něj na chladiče
- z něj na kostru přístroje v blízkosti signálových vstupů
- součástí zdroje i napájení OZ výhybky, popřípadě dalších nápadů (indikátor?, ventilátor?)
- možná i GND výhybky - viz dále

GND signálový na koncích (dráty nemusí být příliš tlusté, ale mohou):
- pokud je to společný vychytaný plošák, pak spojit a vést jako GND výhybky.
- pokud ne, pak nezapojovat k výhybce, výhybka přímo z GND zdroje (rizika je tam trochu více).

Výhybka:
- na výhybce v napájení RC členy, jak jsem je již zmínil

GND vstupu přiveden od výhybky, není spojen s kostrou.

Naštěstí to asi nebude mít příliš citlivé vstupy, tak to snad neudělá problém smile.

Re: Zesilovač 2.1

Takže tady je obrázek návrhu výhybky. Mezi těmi LMkami bude asi zdroj, nebo ho dám na stranu doleva.
Pak by mě zajímalo jestli udělat rozlitou zem, nebo tak jak to mám. Kudy popřípadě přivézt GND ze zdroje? K výstupnímu konektoru, nebo k poťáku vlevo?
Dík.
https://onedrive.live.com/redir?resid=F … hoto%2cGIF
Když budu mít zas něco dokresleno přidám to tady.

Re: Zesilovač 2.1

Konal jsi sice snaživě, ale bez přihlédnutí k mým návrhům kolem GND.  Pokračuj, ale ať ti tu zem hodnotí někdo jiný smile.
Zem kolem výhybky raději rozlévat.

V tom zapojení je relátko vcelku nanic (přepínač udělá totéž), jen bude dělat šlupky (má společnou zem se signálem) a spotřebovávat energii.

Re: Zesilovač 2.1

Měl jsem to už nakresleno před tím než jsem četl tvé doporučení. Budu to ještě předělávat, ale nevím kdy se k tomu dostanu. Zem rozliju.

Příspěvky [9]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Zesilovač 2.1

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£