(upravil antonio 14. 4. 2020 18:08)

Téma: KIT2: Monacor SPH-135C + DT-101SK

Úvod
Jedná se o projekt prodávaný v dřívějším e-shopu, teď, po dvou letech ho dávám volně k dispozici. Co vím, stavělo to zatím asi pět lidí, bylo by fajn, kdyby se podělili o fotky reálného výsledku, případně dojmy. Následuje zkopírovaný původní popis z e-shopu.


Specifikace

  • Frekvenční rozsah: 45-20000 Hz (±3 dB)

  • Citlivost: 84 dB při 2.83 V/m

  • Dlouhodobý příkon: 50 W

  • Nominální/minimální impedance: 8/5 Ω (použita impedanční korekce)

  • Rozměry (šxvxh): 180x320x280 mm

  • Objem: 9 l

  • Bižuterie: nátrubky BR-45TR, terminály BP-420

  • Výsledná cena všehovšudy: do 4000 Kč


Popis
KIT2 je nástupcem stavebnice KIT1, jednalo se o magneticky stíněné bassreflexové dvoupásmové reprosoustavy určené k ozvučení menších prostor a PC. Zaměření KIT2 je shodné s tím, že již postrádá magnetické stínění a tak v případě použití v blízkosti monitoru je nutností typ LCD. Ozvučnice reprosoustav využívá bassreflexové konstrukce s reproduktory vhodně rozmístěnými k zajištění co nejmenších difrakcí v ose i mimo ni. Je sestavena z 18mm materiálu MDF s jednou levopravou vzpěrou. Tlumení stojatých vln má na starosti měkký vatelín.

Použitý středobasový reproduktor SPH-135C vyniká nízkým rezonančním kmitočtem fs, z obou stran lakovanou pletenou uhlíkovou membránou schopnou ve svém pracovním pásmu hladkého frekvenčního průběhu bez rezonancí. Kmitací cívka měniče je vinuta na rozměrném 36mm perforovaném kaptonovém nosiči, magnetický obvod obsahuje vrtaný pólový nástavec, benefity jsou nižší tepelná komprese a minimální mechanický odpor Rms.

Vysokotónový měnič DT-101SK používá kalotu standardního rozměru 1 " vyrobenu z lakovaného hedvábí, pracovní mezera je zbavena magnetické kapaliny k zajištění shodné citlivosti v oblasti středů a tak snazšímu párování. Účelem zadní komory, vhodně vyplněné tlumícím materiálem, je možnost volby nižšího dělícího kmitočtu.


Zvuk
Monitory se vyznačují jasným, čistým a nezabarveným středním pásmem, širokým objemným zvukovým obrazem. Basy nepostrádají sílu ani hloubku.


Dodatek
Impedance byla měřena s paralelní kombinací R+C, ve schématu není. Srovnává její průběh na středech, ale pro běžné tranzistorové zesilovače postrádá smysl.


https://i.postimg.cc/NKtRrMbV/kit2-foto.jpg https://i.postimg.cc/s1w7twg6/kit2-schema.png https://i.postimg.cc/qNGycT57/kit2-rozmery.png https://i.postimg.cc/Cz5kYkZF/kit2-mereni.png



záloha

Re: KIT2: Monacor SPH-135C + DT-101SK

ak ešte teraz bude niekto z "mladých" pindať, že nevie merať a chce postaviť niečo dobre hrajúce, finančne dostrupné, z dostupných meničov, tak už fakt neviem...
Tondo, možno by som sem hodil ešte odhadovaný finančný náklad. A tí čo to už postavili, hoďte sem nejaké foto, tento projekt si to určite zaslúži. smile

Re: KIT2: Monacor SPH-135C + DT-101SK

Tady je zapomenuté obuttovo vlákno: https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=11248

(upravil Nepér 30. 9. 2012 18:08)

Re: KIT2: Monacor SPH-135C + DT-101SK

Teď jsem tu na tohle narazil a dost s mi to líbí. Mám v plánu postavit menší, dobře přenosnou sestavu 2.1, která by hrála hrozně dobře, vzhledem ke svým rozměrům a tohle se zdá být ideální volba. Jen jsem moc neporozuměl tomu tipu při použití subwooferu...

Než začnu cokoliv shánět sám, jen se rychle zeptám - nepřebývá někomu  nějaký materiál na tuhle sadu? Jak je to s úpravou té výšky, je nutné zbavit se magnetické kapaliny? Dokážu to sám?

Re: KIT2: Monacor SPH-135C + DT-101SK

To nevýznamné info o subu jsem umázl. Co se týče úpravy výšek, bohužel už si nepamatuji kolik toho FF tam bylo, rozhodně je lepší ho kvůli výhybce odstranit. Vcelku na tom nic není, vezmi šroubovák, odchlípni packy a mezeru vyčisti savým papírem, dost možná můžeš narazit i na nějakou tu kovovou šponu... Na jednom 101SK jsem byl nucen i uvolnit natažené přívodní kablíky, slyšitelně to kreslilo.

Re: KIT2: Monacor SPH-135C + DT-101SK

Tak jsem měřil a je to moc velké, škoda. Hledám dál.

Re: KIT2: Monacor SPH-135C + DT-101SK

Skoro tomu nevěřím, že je tady bedýnka, kterou mám již postavenou. Ale bez bassreflexu, výhybka jen s jednou tlumivkou 0,25 mH a jedním kondenzátorem 4 mikro. Jako celek mi to nehraje dobře, ale ten středobas sám o sobě je perfektní. Zkusím tedy nejprve vzadu vyříznout díru a dát trubku. Pak se eventuálně pustím do složitější výhybky. Takže Antonio díky za zveřejnění, sám bych to asi dohromady nedal.

Re: KIT2: Monacor SPH-135C + DT-101SK

http://imageshack.us/scaled/thumb/577/img20130407154238.jpg http://imageshack.us/scaled/thumb/545/img20130407154410.jpg

Jiná variace tohoto projektu, stejné osazení, jen bez bassreflexu.

Re: KIT2: Monacor SPH-135C + DT-101SK

Antonio :

Je mozne si od Vas objednat 2 vyhybky k spominanej stavebnici?

Re: KIT2: Monacor SPH-135C + DT-101SK

Ahoj, není, klikni na obrázek a postav si je podle schéma.

Re: KIT2: Monacor SPH-135C + DT-101SK

To Antonio

Ahoj, mám doma kevlarový Monacory 135KEP, šlo by to i s nima bez úpravy výhybky? Díky, Luboš

Re: KIT2: Monacor SPH-135C + DT-101SK

Co na to říct... hrát to bude, ale bude to prostě blbě, sice né úplně blbě, ale blbě jo.

Re: KIT2: Monacor SPH-135C + DT-101SK

Tak fajn, díky za info, tak nějak jsem to čekal. Jen jsem se chtěl zeptat, protože by to pro mě bylo jednodušší. Neumím měřit, rád bych se to naučil, ale vidím, že to není žádná sranda... Ještě jednou díky, Luboš

Re: KIT2: Monacor SPH-135C + DT-101SK

No pokud chceš stavět jen jedny bedny a dál se ladění nevěnovat, tak je lepší, když tady poprosíš a zaplatíš někoho, kdo to umí a bedýnky Ti odladí. Pro jedny bedny nemá smysl pořizovat měřící aparát a podstupovat tu dlouhou cestu.

(upravil staffy 4. 1. 2015 18:39)

Re: KIT2: Monacor SPH-135C + DT-101SK

Možno blbý dotaz, ale o koľko je KIT2 lepší ako ARV3604+ARN5604? Dali by sa použiť aj k TV na cca 2-3m posluchovú vzdialenosť? Prípadne vedeli by ste ich porovnať s VMA-II µ, cena za meniče+dok. je približne rovnaká.

Re: KIT2: Monacor SPH-135C + DT-101SK

"O kolik..." je opravdu hloupý dotaz, jak v čem. Spodek bych předpokládal, že bude mít KIT2 oproti mnohým podobně velkým dvoupásmům nepochybně lepší. Ta 135ka není vůbec špatná a zasloužila by si více pozornosti, byť má své mouchy. Každopádně co se sluší zmínit, tak měniče od Wavecoru, na to, jak jsou zpracované a jak to hraje, včetně jejich 30 mm výšek, za ty prachy, bych fakt nehledal dál. Je to zrovna nedávno, co jsem dělal na jednom 20l dvoupásmu s WF182BD12 a ten bas co to mělo(!) a dobrá zpráva je, že dělají i 5" provedení, jen pozor, je to glass fibre, ne papír.

A abych se vrátil ke KITu, zbytek netuším. Každopádně výšky v checkových bednách budou víc konzistentní, v případě toho Monacoru je potřeba mezeru vyčistit a dát pak dohromady tak, aby to nekreslilo, to může být pro někoho problém.

Re: KIT2: Monacor SPH-135C + DT-101SK

Má to s odstupem času smysl stavět, nebo už se dnes dá najít něco vymyšleného (projekt) nebo vyrobeného s podobným poměrem cena/zvuk/velikost?

Re: KIT2: Monacor SPH-135C + DT-101SK

Nepér napsal:

už se dnes dá najít něco vymyšleného ... ?

Já se divím, že tahle otázka stále padá... projektů jsou mraky (a KIT2 je jedním z nich), no a kdo si není schopen vybrat nebo chce své jedinečné bedny... ať mi dá vědět. cool

Re: KIT2: Monacor SPH-135C + DT-101SK

Zdravim, vyhybka je projektovana na bassreflex? Budu mit repro par cm od steny, nebyla by i varianta s prednim bassreflexem? Dik. Martin

Re: KIT2: Monacor SPH-135C + DT-101SK

Těch pár cm od stěny by nevadilo, ale není problém bednu dole pro bassreflex prodloužit, nijak se tomu neublíží.