Zesilovač s třemi pouzdry (Stránka 1) - Zesilovače, receivery - Audioweb.cz

Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Zesilovač s třemi pouzdry

  Stránky: 1 2 »»»

Chceš reagovat? Musíš se přihlásit.

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 36]

1 ...editoval sinclair (22. 5. 2012 15:16)

Téma: Zesilovač s třemi pouzdry

http://www.edisk.cz/stahni/24384/3tranz … .25MB.html
http://sweb.cz/servisdok/zes3tranz.jpg

Jde o vítěznou konstrukci z mnoho let staré soutěže, běžící tuším ještě na Amplionu. Zesilovač byl testován při výkonech od 15W/4ohm do 45W/4ohm pouze změnou napájecího napětí a při každé změně napětí seřízením zesilovače do umělé zátěže. Zesilovač je zcela a absolutně stabilní jak při použití moderního osazení, tak při použití dvojice KD606/KD367A. K zesilovači je navržena i deska, nicméně je navržena zbytečně velká a na materiál typu "každý pes-jiná ves", jsou tam české trimry TP110, český 6W odpor TR226, radiální 105°C kondenzátory Jamicon a deska jako taková má odhadem 8x10cm, možná o něco více. Deska by na to určitě šla udělat asi tak poloviční s tranzistory až u hrany desky kvůli snadné montáži na chladič. Bootstrapový kondenzátor 470/50 by asi měl kvůli dobrému buzení tranzistorů s nižší betou být nízkoimpedančního typu LXZ, stejně tak asi výstupní kondenzátor 2.200/50 a blokovací elyt 47/63 v přívodu napájení.
Svitkový kondenzátor v Boucherotově členu by měl být typu MKP a všechny výkonové odpory raději drátového typu.
Zesilovač nemá až tak spatnou účinnost, s tranzistory TO3 a vyobrazeným chladičem byl chladič po půlhodině provozu s výkonem 45W pouze vlažný.
Co se týče napájení, nabízí se zde možnost využít starší rozvaděčové transformátorky o výkonu 80-100-125-150VA, které mají ve většině případů primár vinut na napětí 220V, takže při současných 235-240V, které máme v síti, se na sekundáru, původně vinutého na 24V, objeví napětí naprázdno až 32V.
Takový transformátorek s výkonem okolo 150VA, při slušném usměrňovači a velmi slušné filtraci kolem 22.000uF/50V "utáhne" takovýchto modulů pět až sedm, přičemž pokud máte zdroj dobře "zakýblován", napětí ani moc nespadává. Samozřejmě, že daleko vhodnější by byly toroidy INDEL s výkonem okolo 150VA a sekundárem 30V typu TST150/015 30V, ale bastlíme z toho, co doma, nebo ve sběrném dvoře najdeme, ne?:-)
S daným osazením /starším i novějším/ je možno zkusit s nejvyšší opatrností napájení okolo 50V, což by mělo zesilovači pomoci vyplivnout výkon kolem 50W/4ohm, pokud bude potřeba. V případě napájení okolo 50V už ale musíte použít zdrojové elektrolyty na 63V, abyste měli bezpečnou rezervu proti kolísání sítě, které je zcela běžně +/-10%, v malých vesnicích, kde ještě nejsou vyměněny transformátory za výkonnější, ale energetici se z toho vylhali přepojením odboček, je to ještě horší. Já bydlím ve středně velkém městě a tady se na to vysrali téměř ve všech případech taky. Já mám trafostanici téměř za prdelí, ale protože vedle je výrobna-pekárna zákusků, dortů apod. s triakově řízenými pčicími troubami o celkovém příkonu téměř 120kW, je prakticky vyloučený pracovat v mé dílně v jejich pracovní době. Mám dojem, že těch trub je tam deset a jakmile ta fázová triaková regulace začne v deseti troubách pulzovat, tak to je konec. To potom fakt nevíte, kolik má na těch filtrákách být, měřit přístrojema, napájenýma ze sítě se taky moc nedá a nikdo s tím nechce nic mít. Jen jednou kdysi přijela parta s měřákama a za deset minut byli pryč...
Proto Vám vždycky vtloukám do hlav nezbytnou rezervu na filtrákách, zvlášť když to nejsou nějaké značkové kusy, ale noname výroba, nebo šmejdy, o kterých už to dávno víme.

Zdroj původního schématu: Elektronické hudební nástroje a jejich obvody

Web

2

Re: Zesilovač s třemi pouzdry

Dobrý den, nejde to stáhnout, chtěl bych ho vyzkoušet. Můžete ho prosím někde uploadnout?

Děkuji.

3

Re: Zesilovač s třemi pouzdry

sanoch: Ide to stiahnut. Treba len postupovat podla instrukciii. Najprv kliknut na stiahnut subor a potom sa otvori dalsie okno a v nom kliknut "Stiahnut pomaly". Ale pomaly sa da tahat iba 1x denne...

4

Re: Zesilovač s třemi pouzdry

http://uloz.to/xo7eQC4/3tranz-zes-pdf
http://czshare.com/3345188/3tranz_zes.pdf
http://dataport.cz/file/3tranz-zes-pdf
http://bezvadata.cz/stahnout/108648_3tranz-zes.pdf

Nahráno i na další servery. Edisk stojí pěkně za ho...

5 ...editoval sanoch (9. 9. 2012 14:12)

Re: Zesilovač s třemi pouzdry

Jupi, jde to stahnout, ale nezobrazí se nic.

babakus, dík hned to zkusím.

Dík, teď je to OK.

6 ...editoval sanoch (10. 9. 2012 2:36)

Re: Zesilovač s třemi pouzdry

Tak a teď plácnu nápad, spojit dva do můstku. Podle mých skromných znalostí by měly odpadnout výstupní kýble a bylo by to bezva. Jak se na to dívají odborníci. Prostě jednoduchý zesilovač, kterého případně nebude škoda.

Proč nepoužít na konec stejné tranzistory(darlingtony)?
Proč nenapájet symetricky(u můstku by to bylo jedno)?
Proč nepoužít komplementár BDV64C/BDV65C a napájet cca70-80V?

Dík.

7

Re: Zesilovač s třemi pouzdry

Spojení do můstku stojí a padá na tom, jak tenhle zesilovač udrží konstantní úroveň ss na výstupu při změnách teploty, vybuzení, v limitaci apod. Vzhledem k extrémní jednoduchosti to asi nebude žádná sláva a pak by bez kondů hrozil značný ss offset, což by se repráku nelíbilo.

"Stejné" trandy tam pokud dobře chápu zapeklitý princip funkce být nemůžou... Spodní trand má dvojroli - VAS pro obě půlvlny a koncák pro půlvlnu zápornou. Horní trand je jen koncákem pro kladnou půlvlnu.

Symetrickým napájením zde vůbec nic nezískáš.

Web

8 ...editoval sanoch (10. 9. 2012 9:39)

Re: Zesilovač s třemi pouzdry

Děkuji za vysvětlení, pořád jsem zkoumal, jak je buzen ten horní tranzistor. Udělám dva a budu zkoušet co to dělá. Co takhle použít trandy s vysokým Uce a zvednout tomu napětí, aby to dalo cca 100W/4ohm, což by odpovídalo napájení okolo 80V. To by snad byla cesta. Dodělat nějaké ochrany a vymalováno.
Napadlo mě ohledně můstkového zapojení, udělat identické konce jeden s tranzistory opačné vodivosti, tudíž by se to napájelo symetricky a vstupy by se pouze propojily a tím by odpadnul obraceč fáze pro druhý koncák v můstku.
Uvažuji správně?
Neberte to prosím jako provokaci, je to jen zkoušení(případně pak konstrukce).
Opravoval jsem teď SKYTEC AMP-2000, deklarovaný výkon 2x1kW(nevím jestli RMS nebo PMPO), a když jsem jej otevřel, tak se o mě pokoušely mdloby. Chladič tak na 2x10W. Konec 2x2SA1943/2SC5200 na kanál.

foto Skytec: http://2i.cz/3d0994be6d   

Myslím, že zesilovač takové koncepce, který se tady pokoušíme vymyslet, při pečlivém nastavení, by měl asi lepší vlastnosti, nejhůř stejné.

Ještě jeden dotaz, stále dumám nad tím o jaké knize to psali v tom příspěvku o zesilovači se třemi tranzistory?

Děkuji.

9

Re: Zesilovač s třemi pouzdry

Pro vyšší výkon je tady průser jménem proudové zesílení horního trandu. Muselo by se "přitopit" tomu spodnímu, a už by to asi byla spíš kamínka než zesilovač.

Pokud chceš dělat můstek, a přece jen zkusit vyhodit výstupní kondy, je lepší udělat oba konce identické (budou-li stejně buzené a na stejné teplotě, je šance, že budou stejnosměrně "ujíždět" obdobně a výsledný offset bude plus minus stále stejný) a přidat invertor než dělat je komplementárně, kdy by driftovaly každý jiným směrem (pokud necháš výstupní kondy, můžeš to zkusit - ale tuším že PNP trandy jsou na tom se zesílením při velkých prozudech ještě o něco hůř než NPN).

Jen připomínám, že nedílným doprovodem funkce tohoto zesilovače je přechodové a spínací zkreslení, takže extrémní hifi od toho nechtějte smile

Jakou knihu máš na mysli?

Web

10 ...editoval sanoch (10. 9. 2012 10:56)

Re: Zesilovač s třemi pouzdry

Děkuji, nejde o HIFI, jde o zesilovač pro mladé DJ, co si opravdu myslí, že když je napsáno na zesu 2x1000W, tak se pokoušejí to z to ho dostat. Majitel toho SKYTECU čuměl jak pako, když jsem mu pustil AZK 210. Říkal "Jak je to možné, že to hraje hlasitěji a čistěji než skytec, když to má 2x100W?". Prosil mě, abych mu postavil jednoduchý zesilovač, chci mu vyhovět, protože mě zásobuje věcma co sbírám, tak to beru jako formu protislužby. Ohledně zesílení horního trandu jsem právě myslel použít darlington. Případně řešit vyšší proudy paralelními trandy.
Zadání znělo: zkreslení neřešit, vyždímat co se dá.

Proto přemýšlím o tomto zapojení. Pořádné chladiče(asi aktivní) a zesilovač podle zadání jak víno. Vysvětlovat mu nějakou teoriji je házení hrachu na stěnu.

Zeptám se odborníků, co vy na to?

Knihu, kterou zmiňoval autor v popisu zapojení tohoto třítranzistoru, neuvedl však ani autora. Má to být hádanka. Prý zmiňované zapojení bylo v ní.

Děkuji.

11

Re: Zesilovač s třemi pouzdry

Místo horního trandu můžeš vyzkoušet i N-MOSFET smile jen je nutno ošéfovat pár dalších věcí smile

Vyprdni se na to, zmůstkuj to, postav jeden vzorek a vyzkoušej jak moc vandruje offset a uvidíš.

Web

12 ...editoval reeb (10. 9. 2012 19:30)

Re: Zesilovač s třemi pouzdry

Je to z knihy - Elektronické hudební nástroje a jejich obvody
R. Sýkora, F. Krutílek, J. Včelař  1981

http://www.ulozto.cz/xt1hC6o/el-nastroje-rar

http://www3.picfront.org/picture/wL2p9qGIn/thb/prim.png

Web

13

Re: Zesilovač s třemi pouzdry

Musím pochopit princip činnosti. Nechci jen sestavovat, chci také vědět proč a jak co funguje.

Líbí se mi také toto a bylo by to na ten komplementár BDV64C/65C.

http://i302.photobucket.com/albums/nn11 … es-sch.png

Co ty na to, nebude to lepší?

Dík.

14

Re: Zesilovač s třemi pouzdry

On tenhle zesilovač byl později (možná na základě té knihy str. 345) otištěn i Amatérském Rádiu B 1/1991 na straně 23. Právě poslední věta věnovaná tomuto zesilovači (je tam těch zesilovačů povícero) "Přechodové zkreslení je běžnými prostředky neměřitelné." Měl jsem ho postavený. Ale nějak si vybavuju, že to přechodové zkreslení tuším mělo.

15 ...editoval reeb (10. 9. 2012 19:34)

Re: Zesilovač s třemi pouzdry

jik napsal:

"Přechodové zkreslení je běžnými prostředky neměřitelné."

Ale je sakra slyšet a kolikrát i vidět na osciloskopu.. hmm  stavět dnes neco takového na poslech je masochismus smile

Web

16 ...editoval jik (10. 9. 2012 23:43)

Re: Zesilovač s třemi pouzdry

Reeb: Pozóóór, já to nepsal smile . Já jsem to dal právě do uvozovek, protože to psali jiní. Ti, co napsali ten článek v AR smile . V knížce zase píšou, že je "neznatelné" Ale já jsem právě z těch, co tam to přechodové zkreslení slyšeli, ikdyž je to dávno a nevybavuju si to přesně, jak jsem již uvedl.

Edit:

Jo, hoši a ještě obecně k celému vláknu od začátku - mě se ten zesilovač jako čtyřtranzistorový (díky darlingtonu ho můžete pro mě za mě považovat i za třítranzistorový) jako ultrajednoduchý nejeví. Než stavět tenhle, to už je jednodušší (nebo maximálně stejně jednoduchý) zesilovač typu Transiwatt (má tranzistorů pět - no bóže smile ), ale ten je vždy do jisté míry se zaručeným výsledkem.

17

Re: Zesilovač s třemi pouzdry

No konečně nějaký rozumný nápad. Taky mě napadlo použít Transiwatt, dokonce jsem torzo konce, kompletní vyhrabal a pokusím se ho rozchodit a zkusím ten můstek.
Kam by se dalo až jít s napětím u Transiwattu beze změny zapojení?
Nezkoušel jste někdo?
Škoda, že jsem toto téma načal teď, v pátek odjíždím pracovně na měsíc pryč a nebudu myslet na nic jiného.

Dík.

18 ...editoval Hordek (28. 6. 2014 12:50)

Re: Zesilovač s třemi pouzdry

.

19

Re: Zesilovač s třemi pouzdry

Dík, toje zhruba to, co jsem hledal.

20

Re: Zesilovač s třemi pouzdry

Hurá. Přecejen trochu lepší věc. Ale přechodové zkreslení to má taky, pochopitelně smile

Web

Příspěvky [1 až 20 z 36]

  Stránky: 1 2 »»»

Chceš reagovat? Musíš se přihlásit.

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Zesilovač s třemi pouzdry

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£