Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Subwoofery, kino a sestavy » reproduktor pre ťažké a mäkké basy

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [17]

Téma: reproduktor pre ťažké a mäkké basy

Zdravím, chcel by som sa vás skúsenejších spýtať, aký reproduktor pre subwoofer by ste mi odporučili pre reprodukciu tzv. ťažkých a mäkkých basov? U kamaráta som počul hrať rockwood RK300 4ohm(75l otvor Ø9,3cm, l=14cm) a zvuk bol hlboký,mohutný a tiež som počul ARN 312-00/8 (90l, 2xØ6,8cm, l=13cm) no zvuk bol o dosť viac "dunivý" a nebol ani z ďaleka taký ťažký ako u rockwoodu, čo ma trochu aj prekvapilo, pretože nátrubky boli naladené na cca 38 Hz keď som si to doma hodil do WinISD. Oba repráky boli napájané z STK4050V (asi fejk. keďže sa už nevyrába,ale vždy lepšie ako TDA) s aktívnym filtrom s TL084. Mám rád mäkké, mohutné a ťažké basy a chcel by som sa pustiť do stavby subwoofera, len neviem s akým reprom. To, že hrá ten rockwood mohutnejšie a ťažšie basy môže byť spôsobené aj tým, že je to basák pre autohifi? Vďaka za postrehy.

Re: reproduktor pre ťažké a mäkké basy

aky rozpocet mas a cim to chces krmit ?

Ten RK300 ma celkom fajn Qts tusim, a celkom dobre Bl, a nizke fs, preto tak dobre hra v BR.

Super reprak je napr. Eminence Delta12LF alebo LAB12...daj rozpocet a a zosik ktorym to chces krmit a prilizne co za ozvucnicu chces robit a podla toho sa da vyberat reproduktor

(upravil kombac 2. 5. 2012 12:42)

Re: reproduktor pre ťažké a mäkké basy

Lab 12 vyzerá byť dobrý reprák, ale toľko zas investovať nechcem, niečo do 100e. A nie je Delta 12LF skôr pre profi aplikácie? Uvažoval som nad STK4050V ako má kamoš, na tom rockwoode aj tento IO hrá dosť dobre, no potom som objavil toto: http://www.ampslab.com/c200.htm 
tak som sa rozhodol pre toto zapojenie. Len nemám jasno v tom, čo tie mohutné ťažké basy zahrá lepšie, či hifi basák, alebo basák pre autohifi (niečo lepšie od rockwoodu). A ozvučnica bassreflexová.

Re: reproduktor pre ťažké a mäkké basy

Těžko můžeš soudit suby, když nejspíše každý hrál v jíné místnosti. S klidným svědomím ti můžu říct, že dobrá místnost udělá basy lepší, jako horší místnost s daleko dražším reproduktorem. Rozpočet máš minimální, ale jestli chceš pomalé a těžkopádné basy, ARN 312 v tomhle vede... Nicméně nevím proč se ti to tolík líbí, protože na hudbu to použitelné moc není.

Re: reproduktor pre ťažké a mäkké basy

řek bych že 312 bude splňovat jen měkké basy, na těžký bassy jsou trochu jiný repráky, který to doma stejně nedaj tak dobře jako v autě...

Web

(upravil kombac 5. 5. 2012 14:33)

Re: reproduktor pre ťažké a mäkké basy

bola to jedna miestnosť 5x5 m, na podlahe koberec, nejaký nábytok, posteľ, jedno veľké okno... Pri porovnávaní sme brali v úvahu aj rozdielnu impedanciu a citlivosť reproduktorov, žiaľ iba podľa ucha sme potom upravili aj výkon zo zosilňovača. kamarát tvrdí, že basáky pre autohifi majú ťažšie membrány ako hifi basáky, tým je jej pohyb pomalší a rýchlosť vzduchu pri nízkych frekvenciách je nižšia, preto sa basy javia "tažšie" ... ja by som možno ešte dodal, že závisí aj od materiálu membrány, ARN papier, Rockwood polypropylen. A prečo sa mi páčia také basy? Každý má rád niečo iné, ja práve toto...

Re: reproduktor pre ťažké a mäkké basy

Ťažké a mäkké basy to je taký krkolomný pojem, ale keď chceš taký zvuk, vážne treba auto hifibass a s ťažšou membránou na úkor podotýkam malej citlivosti. Preto ti poradím jednoznačne dvoch kandidátov Carpower Sonic 12 MK2 (staršia verzia s čiernou membránou sa mi viac ľúbila pre silnejší pohon, avšak nová je zameraná trošku na spodok)  alebo ešte radšej Alpine SWR 1223D/1243D. Obidva suby disponujú veľkou výchylkou, pri malých objemoch bravúrne hĺbky, avšak potreba dobrého siliča je viac než nutná, preto aby to nebolo o dunení. Mohutné ťažké objemné basy ti zahrá jedina autohifi basák, nad pa ani nerozmýšľaj. Za 100eur kúpiš skôr jazdenku, nové kúsky od 150eur. Pri jazdenkách si treba dávať pozor, od koho to človek kupuje, vyhýbal by som sa zo súťaží dbdrag a pár členov z Go4S.

Od materiálu membrány tiež závisi skôr od tuhosti, ale to je celá retiazka v typológii návrhu komplet celého meniča, na čo je primárne stavaný (max.spl-dbdrag, low-show, kick-bass, SQ) z vlastných skúseností dodám len to, že sa netreba dať nachytať v eshopoch na marketingové kecy typu kevlarová/karbónová membrána a už vôbec pri reprošoch do 200-400eur jedná sa väčšinou len o imitačky nalepené na obyčajný polypropylén/celuloz.papier (z nylonových vlákien). Z predpokladu väčšej tuhosti a kvalitnejších zvukových vlastností je to len tupý žvást. Pokiaľ chce človek subwoofer pre basofetišistou so super tvrdou a ľahkou membránou, potom treba loviť po basoch s nefalšovanými karbónovými membránami, ale to je iný cenový strop (od 700e nahor), ale takéto reproduktory poskytujú až tvrdé agresívne podanie basových tónov v celom použiteľnom rozsahu, nehovoroiac o tom, že tieto vlastnosti sa nestrácajú ani pri vysokých hlasitostiach, aké si reproduktor môže dovoliť. (Hifonics Goliath, Audiobahn Immortal, niektoré hybridy Digital Design) smile

Takže v celku si to zhrniem a prikláňam sa k Alpinu, ani 15´´verzia SWR 1522/1542D nepotrebuje žiaden veľký alamar na dosiahnutie suterénu.

Web

Re: reproduktor pre ťažké a mäkké basy

kup si sub. Carpower cbr-25hp ja som ho mal a bol dobry

Re: reproduktor pre ťažké a mäkké basy

18PS100 nebo 18TBX100 ti doma na 40Hz vyvrhne žaludek, to garantuju big_smile
Jen to chce velkou bednu a silný zesilovač.

Re: reproduktor pre ťažké a mäkké basy

Krešhi, vari mu nechceš vpratať to izby snáď aj 250L bojler z kotolne...i keď pravdu máš big_smile

Web

Re: reproduktor pre ťažké a mäkké basy

Ale on chce mäkké a ťažké (pod tými ťažkými si furt neviem čo mám predstaviť) basy, nie rýchle a presné basy aké by dostal od spomínaných B&C profíkov.
Takže fak nejaké autohifíky a ladiť hodne hlboko.

Re: reproduktor pre ťažké a mäkké basy

18PS100 rozhodně nenabídne žádné rychlé tvrdé basy. Je to slušný lenoch.

Re: reproduktor pre ťažké a mäkké basy

Ja mam 2ks B&C 21SW152-4 A To má taký bas,, tažký,hlboký

Re: reproduktor pre ťažké a mäkké basy

Za 100Eur si nekupi ani len membranu z toho BC 21" big_smile
Rozhodne by som ostal pri Ahifi. Vhodny PA na take poziadavky bude vyrazne drahy a bude potrebovat vyse 150-180L cisteho objemu (Tzn. bedna min. 60*60*60cm).
V bazaroch sa do 100E da najst aj nejaky Hertz, semtam aj JL, Rockford Fosgate a v podstate cokolvek.

(upravil kombac 29. 7. 2012 18:30)

Re: reproduktor pre ťažké a mäkké basy

Zdravím všetkých, čo sa zapojili do tejto témy. Vďaka vám za rady. Po dlhom testovaní a simulovaní v podstate už čohokoľvek som sa naštval, zvýšil investíciu a kúpil som nakoniec Eminence LAB12. U slovenského dodávateľa ma vyšiel na 186 e už aj s poštovným. Mám ho v 95l čistých lad. na 30Hz. Zvuk je neporovnateľný so všetkými "smeťami", čo som doteraz simuloval a počul. To kamošove ARN312 aj Rockwood môžu ísť do prdele. Kvôli vyššej cene za repro som musel ubrať z nárokov na zosilňovač a postavil som zosik s obvodom STK4050V (asi fejkom). Zvuk ale aj tak ostal mohutný a IO to v pohode ťahá. Ale aspoň môžem mať dušu na mieste, že mám jeden kvalitný a dobre hrajúci reprák a zosilňovač môžem časom vylepšiť. Niekto na fóre písal,že má problém s "prdením" u ARN 312 pri vyššom výkone a myslel si,že je to štrnganie cievky o magnet, ale je to spôsobené nedostatočným odvetraním membrány. LAB12 má to odvetranie vyriešené velmi dobre. Takže rada pre budúcich staviteľov subwooferov, od repráku za 5 korún  sa poriadny zvuk čakať nedá,treba hneď zainvestovať a budete mať o poriadny zvuk postarané.
Crashpc...... u známeho v garáži som počul dva subwoofre JBL SRX718S napájané zosilňovačom Crown I-Tech6000 a musel som zadržiavať moč smile

Re: reproduktor pre ťažké a mäkké basy

ten zesilovač udělá hodně, až ho nahradíš pořádným koncem, padneš na zadek znova smile

Re: reproduktor pre ťažké a mäkké basy

bude to sice menej hučať ale už to nebude mať subjektívne taký mäkký spodok... smile

Příspěvky [17]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Subwoofery, kino a sestavy » reproduktor pre ťažké a mäkké basy

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£