Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.

Putovní 3p Vismaxy nově ve verzi 2.1 k dispozici k předání v Brně: link

(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Class D zesilovač pro baskytaru

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 21]

Téma: Class D zesilovač pro baskytaru

Po vcelku úspěšné stavbě zesilovače pro basu , který stále používám na menší akce, mám v plánu postavit něco s déčkem. Těmhle zesilovačům se stále dost bráním, ale protože potřebuji poměrně vysoký výkon abych mohl vozit menší bednu 12" s nižší citlivostí a s ohledem na hmotnost přístroje, je zesilovač class D v podstatě nevyhnutelný.
Z výše zmíněných důvodů jsem pro větší akce koupil TC Electronic Thrust BQ500 . Výkon je ale pro mé potřeby hodně na hraně (500W do 4R to má nejspíš jen ve špičkách) a zvukově je to naprosto odporný i při nižších hlasitostech. Pokud tenhle zesilovač ženu do maxima, stává se z toho zdroj hluku, ani z daleka nepřipomínající kvalitní nástrojový aparát. Z velké části za to může i nepříliš povedený předzesilovač tohoto BQ500.
Moje ideální představa o výkonu mého budoucího zesilovače pro basu je 1000W/4R, 500W/8R RMS. Mohl bych tak začít používat i 8R bednu s vhodnějším repro.
Opravdu se v D zesilovačích moc neorientuju. Nechci do toho dát zas mnoho peněz, ale myslím si, že se to dá udělat mnohem líp, než třeba výše zmíněný TC BQ500 v rámci rozumného rozpočtu. Vstupní obvody předzesilovače mám vyřešené. Teď mi jde jen o výkonový zesilovač.
Číňani nabízí nějaké moduly s největší pravděpodobností na základě zapojení IRS2092S např. zde a zde
Pokud by to fungovalo, jsou tyhle moduly pro moji potřebu v podstatě ideální. Ale je tam jistě nějaké "ale".
Mohl by mi k tomu někdo napsat víc? Má smysl, vůbec o takovém modulu uvažovat?

Web

Re: Class D zesilovač pro baskytaru

Nedovedu odpovědět na otázku, jak to hraje. Navíc já nemám rád zvuk levných Dček.
Jen podotknu, že první odkaz na zes nesplňuje podmínku 1 kW/4 ohmy (má RMS 500 W) a u druhého odkazu už ani nedovedu vyvěštit, zda maximální výkon (znovu 500W/4 ale má dva kanály) je tedy RMS nebo špičkový. V můstku se píše jen o 8 ohmové zátěži. Je pravda, že na počty trandů vypadá druhý zes poněkud odpovědněji.
Bude to chtít něco silnějšího.

Re: Class D zesilovač pro baskytaru

Taky je otazka nakolik jsou ty čínské Waty reálné...

Web

(upravil kal 27. 11. 2024 17:20)

Re: Class D zesilovač pro baskytaru

je tu borec co bastlí nekonvenční mnohakilowatový zesy, tohle by nehrálo? :
https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=22048
třeba by spojení jeho teoretické geniality a tvé praktické řemeslné zručnosti přineslo kýžený plod
smile

Re: Class D zesilovač pro baskytaru

Šamponek a jeho Dcka řádi na ebastlirne, je to spise pokusnik a výrobce velkých výkonu bez ohledu na zvuk.

(upravil ransom 27. 11. 2024 18:27)

Re: Class D zesilovač pro baskytaru

On to má v první řadě na honění ultrazvukovýho děla, aby s ním mohl sestřelovat drony. Těmi ho totiž permanentně sleduje nějaká tajná organizace (pokud mu zrovna neotevírají poštu z Allegra nebo pokud ho zrovna nesledují po městě v modré Fabii).
Jak se s ním dáte dohromady, půjdou i po vás!

Re: Class D zesilovač pro baskytaru

tak kilowatový B/AB-4R musíš vozit na dvoukoláku a D blbě hraje - má to tedy nějaké konvenční řešení? sad

jednu dobu propagovali rachitičtí zvukaři maďarské spínáky, (PA zesy jako jejich vedlejší produkt)
tady to jeden člen i dýloval, jiný zdejší basista i provozoval, prej super lehký a zvuk poslouchatelný...no je to pár let - už to nefrčí? smile

Re: Class D zesilovač pro baskytaru

prodává se spousta PA  Dčkovejch zesů, nebo aspoň pseudo PA, onehdy jsem tím viděl vybavený velký kino, nějakej audioprocesor a snad 6ks kilovatovejch zesů v poměrně malejch krabičkách, odhaduju 2U...

(upravil Otas 27. 11. 2024 22:05)

Re: Class D zesilovač pro baskytaru

Ono problém komba pro baskytary je, že musí dobře hrát hluboké kmitočty a navíc krásně zahrát úder trsátka na strunu (a už řešíš i 5 kHz)...
Nakonec (nepřímo zmíněný) Betaron by mohl vyprávět.
Nejen Číňani uvádějí výkony vzdálené RMS. Mezi takové šmejdy se zařadila i firma LAB Gruppen. Dle (již smazané !) recenze je RMS někde na úrovni 0,4 uváděných údajů. U přístroje s procesorem (PDX3000) je alespoň na závěr čísel výkonů uvedeno Peak....
https://www.thomann.de/cz/lab_gruppen_pd3000.htm
Ale výkonově by tedy vyhověl big_smile

Re: Class D zesilovač pro baskytaru

Hele, a co kombinace koncáku AB a spínanýho zdroje? Bude to lehčí o trafo.

Re: Class D zesilovač pro baskytaru

a s aktivním chlazením (heat pipe+fan?) lehčí o velkej pasivní chladič

(upravil Otas 28. 11. 2024 9:35)

Re: Class D zesilovač pro baskytaru

Když jedu na svém subu ART905, který má mít 1 kW a zes D, nějakou déledobou akci, tak se celý ten sub dost hřeje (výkon repra + zes s ventilátorem uvnitř). A to ve skutečnosti má jen cca 550 W RMS (i RCF jsou prolhaní sad ).
Zes se spínaným zdrojem je samozřejmostí a lze uvažovat o třídě H, ta topí přeci jen o něco méně.
Ale jestli se levný zes v D pro něco hodí, pak je to pro sub. Na baskytaru už musí zes zvládnout i vyšší kmitočty a to i při nízké hlasitosti, na to nemusí podobná jednoduchá, levná zapojení vyhovět. Ucho hudebníka je velmi háklivé a citlivé smile...

Problém je v potřebě 1000 W /4 ohmy RMS, to potřebuje kondy nad 100V. Pak to tedy - nejsnadněji, s levnými kondenzátory - musí být můstek, čili něco, co zvládne v pohodě 500 W/2 ohmy na kanál, raději i zátěž 1 ohm, aby "se to neleklo" nějakého výkyvu impedance.

(upravil tubamusic 28. 11. 2024 13:52)

Re: Class D zesilovač pro baskytaru

Tak jsem si pročetl vaše příspěvky. Děkuji moc, že jste se nad tím zamysleli. V podstatě jste mi potvrdili moje úvahy.
Byla tu zmínka o tom, že baskytarový aparát musí hrát i výšky. Z pohledu aktivního hráče bych uvedl, že nejlepší zvuk svých nástrojů mám přes fullrange bednu. Někdy si vezmu jen malou RCF ART310 (10", 300W déčko+LM3886 na výšce) z nástroje (aktivní předzes v base) rovnou do vstupu bedny a je to zvukově asi to nejlepší řešení. Až tedy na to, že to nehraje plnohodnotné hloubky, které jsou v místnosti, nebo někdy i na podiu spíš na škodu (duní to a hučí, ztrácí konkrétnost). A také dost brzy narazím na nedostatek výkonu, který nejvíc potřebuji kolem 100Hz +,- oct. a tam je ta 310ka vyhoněná zdvihem ve výhybce, tudíž zesilovač a bas repro dosáhne brzy svých limitů. To mě přivedlo k poznání, že dobrá bedna pro basu musí být celorozsahová, tedy jak se česky říká fůlrenč. Překopal jsem tedy fungl novou bednu Gnome CAB12 od Warwicku se 4 Ohmovým 12" a otřesnou piezo výškou tak, že mi to hraje vše. Na basech je původní zakázkový Celestion a na výšku jsem dal tohle DAYTON NHP25TI-4 do zvukovodu upraveného z té piezovejšky. Trochu odměřil a navrhl výhybku (dělím na 2000Hz) a eljhle. Bedna hraje jak z praku a zatím je to nejlepší v rámci možností, co jsem měl možnost zkusit.
https://i.postimg.cc/CZGpGfxt/IMG-20241108-163421.jpg
Ono tam nejde zas tak o nějaké cinkání (nesnáším, když basa cinká), ale o to, že basový tón určují především alikvóty, tedy harmonické základního tónu. Ty se u basy pohybují v řádu stovek Hz až několika kHz. Jak jsou tyhe frekvence důležité, je patrné třeba i z praxe, kdy varhanáři u menších varhan nepoužívají největší kontra a subkontra oktávové píšťaly, ale používají se pro nejnižší tóny souzvuky složené z vyšších alikvótních (harmonických) tónů odpovídajících alikvótám daného nízkého tónu. Mozek si pak při poslechu onen nejnižší tón vytvoří z oněch harmonických. To už jsem ale moc odbočil...

Všechny ty čínské klony na způsob IRS2092 jsou v podstatě na jedno brdo. Někdo to i na joutůbe měřil a ten výkon to dá za předpokladu kvalitních mosfetů a odpovídajícího napájení. To zapojení v katalogovém listu obvodu je poměrně jednoduché, ale abych něco zkoušel navrhovat, na to nemám už ani čas, ani nervy. Ty moduly z odkazů v mém prvním příspěvku jsou v podstatě stejné, jen ten druhý 1000W/8R je můstek. Pokud by se to osadilo výkonějšími trandy, hrálo by to asi s přehledem i do 4R, pokud tam není nějaká skrytá nadproudová ochrana. Ale zas by to asi nedal ten integrovaný zdroj. Jako fakt s tím nemám zkušenost. Asi mi nezbude nic jiného, než jeden ten modul koupit a trochu ho potrápit při testech. Asi by pro začátek stačil ten nemůstek 500W/4R. Fakt bych ale potřeboval nějakým směrem nakopnout. Zatím jsou ty déčka pro mě dost neprobádaná záležitost.

Web

Re: Class D zesilovač pro baskytaru

Zkušenosti s timto D nemam, ale asi bych šel tou to cestou. https://www.soundimports.eu/en/icepower … e4QAvD_BwE

Kdysi jsem opravoval zesilovač na basu v D od Peavey, při testu na sinus kolik to dá, do správné zátěže to udělalo prásk a bylo po zesilovači. Takže ochrany nic moc.

Re: Class D zesilovač pro baskytaru

Mno, to Dčko z doporučení od alx vypadá odpovědně. Kondíky na 160 V, hejno trandů a snese zátěž 2 ohmy.

Re: Class D zesilovač pro baskytaru

ICE power se dávají do basových zesilovačů renomovaných značek. Jako dobrý, jen ta cena není úplně lidová. Nedává to pak finančně smysl stavět, když přidám předzesilovač, krabici, nějaký konektor a jsem na ceně Gallien-Kruegera s obdobným výkonem.

Web

(upravil alx 28. 11. 2024 21:31)

Re: Class D zesilovač pro baskytaru

Tak nějak jsem si to myslel ze tento můj návrh dopadne. Ale když jsi na kšefte a najednou se z repra basoveho aparatu ozývá ticho, nebo když vletí DC z čínského Dcka do repraku za 4kkc, tak to dává poněkud jiný smysl. Ještě se ti můžu zeptat kolegy ten tahal od Číňana Dckove moduly se zdrojem na vstupu to mělo nějaký zvukovy procesor od Helmutu, používal to na odposlechy nebo svatbove PA. Byl s tím spokojen. Vzhledem k ceně. Ale jeden modul že čtyř si dal občas mute, vypadával.

Re: Class D zesilovač pro baskytaru

Za pětadvacet let co hraju, se mi stalo už mockrát, že prostě něco zakukalo a ani by mi to nepřekvapilo. Pro tyto případy vozím téměř vždy záložní zesilovač. Třeba ten ICEpower z odkazu je dávaný do hodně basových aparátů a vím o dost případech, že to někomu na kšeftě lehlo. Ale těch porouchaných je tolik i proto, že to je momentálně nejpoužívanější systém koncáků v novodobých déčkových aparátech od Behringera(Bugera) počínaje, přes Hartke, MarkBass, Genz-Benz, Ampeg, Gallien-Krueger atd.  To si nevybereš. Dostává to na akci prostě záhul.

Pořád si pohrávám s myšlenkou vytvořit něco s tím IRS2092. Dělal s tím někdo něco?

Web

Re: Class D zesilovač pro baskytaru

Tohle jsem chtěl kdysi tvořit https://www.infineon.com/dgdl/iraudamp7 … 9addc92bfb .  Taky mě umřelo basove D 2x15 EAW, myslím, že v tom je taky ICE. Naštestí v záruce.

Re: Class D zesilovač pro baskytaru

D zesilovače jsou cca pět, osm let u baskytaristů takový trend, říkajíce že se při stěhování aparatuy tolik nenadřou…
Njn, každodenně sleduji hudební bazar a vídám v rubrice „prodej“ docela dost těchto lehkých malorozměrných zesilovačů v nabídce – od již zmíněného TC BQ500, přes Ampeg, GK aj. Takže nevím, zda mladí borci basisté přecházejí ještě o level výše k in Ear monitoringu, anebo se vracejí ke starým dobrým poctivým zesilovačům. Bohužel jsem neviděl vnitřek těchto zesilovačů, abych si mohl udělat nějaký úsudek.
To, co uvedl kolega ALX odkazem v příspěvku #17 bude ok, na konci dostatek výkonových tranzistoru. Celkový výkon nevisí jen na výkonovém integrovaném čipu.
Ale abych nepůsobil moc negativně; Začátkem roku a pak něco v létě jsem hrál některé koncerty přes koncový D zesilovač PKN LC 2002 (2x 1000W/4R) s elektronkovým preampem. Zvuk baskytary (používám i pedalboard s různými krabičkami) je brilantní s bohatou výkonovou rezervou, což jsem ocenil zejména na velkém venkovním podiu. Nechce se mi však pořád vytahovat zesilovač z racku, kde PKN je určen k monitorům, pokud jezdím se zvukem pro jiné kapely. Takže standardně používam Gallien-Krueger 1001RB + 410 NEO nebo ještě raději výborný hybrid Carvin R1000 s jedním, popř. dvěma boxy, kde jsou osazeny reproduktory KappaLite 3015. Mimochodem, patnáctkový box se mi jeví zvukově sympatičtější pro fretless Bass. Na zkušebně používám kombo Peavey TNT-130, které mám od roku 1987. Nezničitelné!

Příspěvky [1 až 20 z 21]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Class D zesilovač pro baskytaru

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£