Téma: Jak správně dimenzovat transil?
Budu 600V triakem spínat toroid 230V/150W. Jak správně dimenzovat ochranný transil?
Bude vyhovovat bipolární 1500W/400V?
Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.
Audioweb.cz » Návrh, měření, software » Jak správně dimenzovat transil?
Stránky: 1
Budu 600V triakem spínat toroid 230V/150W. Jak správně dimenzovat ochranný transil?
Bude vyhovovat bipolární 1500W/400V?
Někde jsem kdysi četl, že triak je v podstatě napětím nezničitelná součástka, pokud se přetíží napětím, prostě sepne. Dosud jsem používal jen RC člen paralelně k triaku, bez poruchy (ve spínači světel pro disco, obvykle s toroidy 250 - 500 W, spínání v nule). Další otázkou je, jak bude transil zapojen, před nebo za spínáním proti nuláku, nebo paralelně ke triakovému spínači.
Já bych volil na těch 400 až 440 V, jsem opatrný. Ale spíš bych se na něj vykašlal.
Používal som v stovkách kusov spínanie dvoch 300VA toroidov ( s obvodom softštartu) jedným triakom 16A/600V, bez dodatočnej ochrany triaku. Za cca 25 rokov ani jedna závada triaku, trafá sú induktívna záťaž a dI/dT je malé... Ale ak chceš ochranu použiť,viac nájdeš napr. tu
Zkouším toto zapojení, nahradit s tím relé v softstartu. Akorát optotriak mám TLP3062, vyzkoušeno, šlape to jak hodinky.
25A triak s Igt do 50mA je naprosto ok. Mám ale doma v "šuplíku" pár kousků asi nezničitelných 40A TPDV1240, určených přímo pro spínání indukční zátěže.
https://docs.rs-online.com/8cbc/0900766b80db29a4.pdf
Jenže mají Igt 200mA, optotriak má max. 100mA. Tak že ten triak sice sepne, je na něm ale úbytek téměř 10V. Neporadí někdo jestli lze ten výstup TLP3062 nějak posílit, aby mě to seplo i toto monstrum?
Dát dva paralelně?
To nevím jestli to bude takto "jednoduše" řešitelné..
Taky nevim. Vstup bych dal do serie, pokud to napětí umožnuje.
Výstupy bych dal stejně těch 330R na 6. a pak se asi přidá paralelně další 330R v gejtu?
Při dvou kusech TLP paralelně.
Je to nejspíše do zvukového řetězce, spíše by bylo dobré zajistit spínání v nule, aby to nerušilo a mělo vlastně alespoň nějakou výhodu oproti relátku. Což si ale nejspíš vyžádá další zdroj napětí. To jsem řešil před čtvrt stoletím: +5V, třemi trandy, optočlen (+ rovněž nezničitelný KT728/600), hlavně nezapomenout, že se triak spíná záporným napětím oproti společné elektrodě A2. Po odměření jsem věděl, že mi při spínání záporným proudem stačí jen cca 5 - 15 mA oproti katalogově uváděným 100 mA Igt max. Pak už to bylo snadné. Schema mohu poskytnout, ale už je to překonané.
Dnes bych už nejspíš zvolil SSR, třebas S216SE2.
Takže už nemá cenu dávat softstart s relé?
Podle mého názoru je relé v pohodě pro nenáročné aplikace, zapojení je primitivní a vcelku spolehlivé (ale selhání v softstartech znamená přehřátí velkého rezistoru).
Triak, resp. SSR je spolehlivější (navíc sepne v nule), ale chce to nějaké jednoduché vychytané zapojení. Nechci teď vymýšlet něco dávno vymyšlené, určitě je těch dobrých zapojení spousta.
Sám mám na žárovkových světlech relátka (životnost žárovek se softstartem zvýší cca trojnásobně), tam mi relátka neselhala. U zesu už ale dvakrát.
Samozřejmě nejjednodušší je dát do série termistor, výrobci traf ho i dopočtou a dodají s trafem (JK-Eltra).
Je to nejspíše do zvukového řetězce, spíše by bylo dobré zajistit spínání v nule, aby to nerušilo a mělo vlastně alespoň nějakou výhodu oproti relátku.
Ten obvod i jiné právě že to spínání v nule mají: https://www.tme.eu/Document/82850536210 … -S.C.F.pdf
A je to do softstartu, dlouhodobě mám odzkoušený tento https://www.okdxf.eu/files/softstart/softstart-tisk.pdf
Už to mám předěláno na 25A triak, s tím to chodí perfektně. Transil jsem neřešil, pouze RC člen, jak jsi tu už dříve psal. Rozložení osazení jsem víceméně zkopíroval, nějaké malé úpravy k tomu, ponechal jsem stejnou velikost modulu ať ho můžu lehce nahradit za původní modul s relé.
Na transil ve spojení s triakem pozor. Nedávno jsem dělal nějaký fázový řízení triaku v podobným stylu, a transily se po chvíli trvale zkratovaly. Když jsem to kontroloval na osciloskopu, tak stačila fakt krátká indukovaná špička k otevření transilu a postupně k jeho likvidaci ztrátovým výkonem. Takže paralelně k triaku jedině varistor a RC člen...
Off topic. Používali jsme transily+RC členy na chytání špiček na diodách ve spínaném zdroji. Tak je to ok?
Spínání v nule bylo myšleno k zmíněnému TPDV1240.
Zajímavé, že RC člen nemám v záznamech, byl mimo plošák a celý silový spínač (16 * KT728) šel před půlrokem sloužit někomu jinému...
Jen si pamatuji kond Tesla M15/1000V TC209 (čili samoregenerační), rezistor drátový 2 - 5 W řádově snad něco nad 100 ohmů.
Jako lenoch používám primitivnější zapojení (které ovšem také mnohem rychleji vybije časovací kond, než ho nabije), tohle je na mne zbytečně složité . Ale s tráfkem.
Já používám vidláckej softstart, když už ho používám, a to odpor v silovce přemostěnej kontaktem 48v relátka zapojeným za usměrňovač. Případně 24v cívka + odpor, podle napětí.
Kaed: Jo, tohle určitě spolehlivě funguje, slabinou je pouze plné zatížení zesu hned při sepnutí. Také jsem to opakovaně zvažoval (se stabilizátorem proudu cívkou), odpovídá to mému línému naturelu .
plné zatížení zesu hned při sepnutí
? tomu trochu nerozumím. Softstart se snad dělá proto, aby proudovej náraz trafa připojenýho k síti nevyhodil předřazený jištění, případně nezpůsobil nějaký poklesy napětí, co se projeví nežádoucím způsobem na dalších spotřebičích. Na tohle stačí i moje řešení. Ono skutečně pár period sinusovky na 50Hz proběhne, než se nabijí elektrolyty přes ten startovací odpor tak, aby se sepnulo relé, který připojí trafo natvrdo. ani relé nespíná za milisekundy. V té chvíli už je napětí na kondenzátorech na cca 60% a magnetickej obvod trafa taky už má nějaký sycení, tj nejde fakt o nic. Nějaký fakt pomalý softstarty jsou podle mě hifistický legendy, že je to k něčemu dobrý. Pro trafa pod 200VA se vůbec takovejma věcma neobtěžuju... A v poslední době mám nejraděj spínaný zdroje, a ty čínský vůbec nějakej náběh neřeší, prostě se natvrdo připojí usměrňovač s kondenzátorm k síti, děj se co děj... V tomhle ohledu většinou poměrně pěkně fungují zdroje s aktivním PFC. Třeba Eltek flatpack, 2kW, a při zapnutí prostě nic, klidně 4ks paralelně přímo vidlice do zásuvky a krásně se to během pár vteřin rozjede na plnej výkon, kterej už to jištění zásuvky vyhodí (4ks paralelně je 8kW, což je 200A při 50V, to nemám kam poslat, stejně jako 16A jistič neudrží těch 35A dlouho...)
Ne, já to myslel tak, že když je během sepnutí na vstupu plný zvukový signál a na výstup připojena zátěž, tak to může zpomalit nárůst napětí na kondech natolik, že relátko nemusí sepnout, nebo sepnout pomaleji s přeskokem přes kontakty. Ta představa mne kdysi od použití takového řešení odradila.
Pokud jsi to řešení vyzkoušel a máš s ním dobré zkušenosti, budiž.
Mě se líbí to sofistikovanější řešení co jsem postnul výše.. Lehce tam jde nastavit zpozdění sepnutí jedním svitkovým kondíkem. Mám tam asi 1,5s.
Vím že se někde psalo že ty přechodové děje trvají krátce, nevím už to číslo, ale delší čas už ničemu neuškodí, navíc v té době nejsou ještě ani připojeny repro.
Ale modulek je to jednoduchý, není co řešit. Po více jak 30letech bastlení mám na něj prakticky vše v šuplíku, téměř nic mě to nestojí..
No a teď jsem natrefil i na oprotriak s výstupem 300mA, tak že bude řešení i pro ty moje TPDV1240. Asi to pak poměřím, schválně kolik mA bude Igt.
Podíval jsem se po svých zapojeních, které jsem před mnoha lety sekal jak Baťa cvičky (cca 8 spínačů), zajistil jsem si tak všechny dražší žárovky. Dvě varianty jsem našel, viz příloha. Zapnutí za cca 1 vteřinu a mnohem rychlejší návrat do základního stavu. Ceny žárovek (vždy užívám LL, jsou-li) to nahradilo po jedné životnosti, nejdražší relé a Tesla 15W rezistory (ty ten desetinásobek výkonu spolehlivě vydrží, a nikdy žádná porucha - i když dnes už mám jen dva efekty, přechod na LED, ostatní prodány). Trandy kdysi koupeny non name (ne BD151 ale 651), to je tak maximum, co od nich chtít.
Obdobně (ale s kratším časem) jsem řešil softstart zesu.
Stránky: 1
Audioweb.cz » Návrh, měření, software » Jak správně dimenzovat transil?