Téma: Popcorn šum LM4562

Náhodou jsem narazil na stránku, kde si Viktor Mickevič (to je ten který vyrábí přesné generátory 1 kHz) stěžuje na to, že polovina objednaných obvodů LM4562 a podobných má zvýšený nf šum typu popcorn (praskavý šum).
https://e2e.ti.com/support/audio-group/ … ency-noise
To je dobré vědět a případně obvody tohoto typu přetřídit.

(upravil dawsoo 30. 6. 2024 18:48)

Re: Popcorn šum LM4562

Tím se celkem vysvětluje jeho pozdější přechod na OPA1656 smile Příjde mi že jen zkopíroval zapojení z dokumentu Linearu a neumí si moc poradit s úpravou zapojení na jiný vhodný typ. Já nejsem žádnej odborník ale osobně bych to stavěl jinak, neb ta uplně první verze generátoru byla na svou dobu (15let zpět) asi super,ale šum je na měřící účely opravdu moc vysoko a napájení je také řešeno jak z nějaký hodně blbý bastlírny, takže honit thd pod -160dB když N je na -125dB je poněkud honěním se za vlastním ocasem.

Generátor měl být udělaný na větší dps s DIP paticí s bufferovaným výstupem a pořádným low noise ,high psrr napájením onboard a pak by šly snadno vybrat ty nejlepší kusy a je jedno jakého konkrétního typu a současně i třeba změnit/optimalizovat impedančně zv sítě. Ten napájecí zdroj ale rozhodně zcela jinak,shunt s tl431 je fakt píkovina zvláště když se gener napájí povětšinou z baterek.

Bipoláry maj popcorn nativně a je to dané čistotou wafferu a technologíí procesu a čistotou výroby. Potrápilo mě to nejednou i s diskrétními tranzistory i na linkové úrovni , proto se dělaly low noise speciály, kde byly vždy testovány a tříděny na tento parametr.  A jiné dražší typy OPA mají rovněž tento druh hluku specifikován (např. AD797,LT1028,LT1115 a další).

PC-DAC-ZESIK-Bedny=zvuk doma