Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 2)

Audioweb.cz » Nezařaditelné » RM+AW sraz 2024 - Dolní Loučky, Sobota 14.9.2024

  Stránky: ««« 1 2

RSS

Příspěvky [21 až 28 z 28]

Re: RM+AW sraz 2024 - Dolní Loučky, Sobota 14.9.2024

Wili, přesně tohle slovo mi kolovalo hlavou. big_smile Díky za upřímnost. Pokud ale půjde takto oddělit zrno od plev, bude to dobré; případně udělat další poslech u autora.

Re: RM+AW sraz 2024 - Dolní Loučky, Sobota 14.9.2024

Asi bych dokázal zajistit lepší akustické prostory. Měření akustiky tam prováděl Check. jestli by byl zájem, zeptal bych se majitele na podmínky. Dole je muzeum RAF a restaurace. Nahoře je sál, dost zatlumený, vybaven  malým Line array Nexo. Občas tam zvučím. Místo - Ivančice 30km od Brna.

Re: RM+AW sraz 2024 - Dolní Loučky, Sobota 14.9.2024

Termín je od neděle potrvzen a zamluven, viz edit 1. příspěvku.

Web

Re: RM+AW sraz 2024 - Dolní Loučky, Sobota 14.9.2024

BlackRider napsal:

Můj hlavní motiv je poslechnout si něco, po čem dlouhodobě pasu a to jsou Sandhorny, otázka je, zda by je byl někdo ochoten dovézt.

Nechcem predbiehať udalosti, ale Sandhorny zamýšľam pomaly realizovať, aby boli k vypočutiu budúci rok u mňa na posluchovke. Aktuálne som v štádiu, že som prehobľoval orechové fošne, z ktorých budú čelá. Inak mám veľmi málo času na takéto aktivity, lebo väčšinu času robím v dome, preto len tak okrajovo.

(upravil dhaman 11. 6. 2024 15:00)

Re: RM+AW sraz 2024 - Dolní Loučky, Sobota 14.9.2024

Tak uz sa pomaly pripravujem na Zari.
Posilnil som basovu sekciu za W frame dipol s 2x15". Povodne H frame dipol s 1x 15".
Hadam to bude postacovat na velku miestnost.

A uz sa meralo big_smile

https://i.ibb.co/5rNxHQX/W15-OB-Ground.jpg

OB 4 pasmo aktiv 15" H frame ala Linkwitz | rpi4 moode + CamillaDSP | ESI GIGAPort eX | 4x HYPA10 (pasiv KEF LS50 meta | CW DAC1 | HYPA17)

Re: RM+AW sraz 2024 - Dolní Loučky, Sobota 14.9.2024

Super, aspoň někdo má na Hifi čas. smile

Web

Re: RM+AW sraz 2024 - Dolní Loučky, Sobota 14.9.2024

Moc pěkný trávník. smile

(upravil ransom 16. 6. 2024 19:56)

Re: RM+AW sraz 2024 - Dolní Loučky, Sobota 14.9.2024

Tak já jsem se letos zavázal, že nebudu vůbec nic organizovat. Zmanipuloval jsem si zástupce, a jenom zapůjčím vyžádaný přepínač. No a k tomu přepínači nutně musím podat zdejšímu publiku nějaké vysvětlení.

První verze vznikla narychlo, když se ke mně na dílnu mělo před pár lety sjet několik kolegů s DIY bedýnkami na poměření pindíků. Použil jsem tři historická relé RP300. Kontakty zapojené jako přepínací do čtyř směrů – nikdy se tedy nestalo, že by byl signál spojený z přívodu do dvou výstupů současně. Přepínání je čtyřpólové, v obou kanálech oba póly reprovýstupu, takže v opačném směru bylo rovněž možno přepínat až čtyři zesilovače do jednoho páru beden (výstupy ani země se nikdy nepotkají). RP300 mají masivní kontakty ze stříbra, což je asi ten nejvhodnější materiál pro daný účel. Přepnutí bylo mžikové, prakticky neznatelné. Vydrátování krátkými lanky, zapojení na běžné šroubovací/banánkové terminály. Nevýhoda byla, že se takto nesrovnaly úrovně při rozdílných citlivostech beden, což někdy dělalo docela velké skoky, a muselo se furt kroutit hlasitostí.

Na základě žádostí jsem to na další sraz předělal. Přibyl externí blok relátek, která přepínají útlum budícího signálu. Ten se nastavuje úplně obyčejnými tandemovými potenciometry. Ty mají lineární průběh a dolní konec podepřený rezistory, takže rozsah nastavení je cca 10dB. Díky tomu to má jakž takž slušný souběh kanálů, relativně jemné nastavení, a větší rozdíl než těch 10dB mezi bednami podobné kategorie nebývá. Zařadí se to mezi DAC a zesilovač, nebo se to nepoužije. Relátka jsou běžná průmyslová. Pro tohle občasné použití, a když nejde o dlouhodobou spolehlivost, podle mého vyhoví v pohodě. Jsou v paticích a dají se kdykoli za pár sekund vyměnit.
Aby bylo možno nadále přepínat i zesilovače, a aby zároveň nedocházelo ke skokům v hlasitosti, vyměnil jsem RP300 za miniaturní stykače s NiAg kontakty. V důsledku je těch kontaktů v cestě signálu polovina - jsou jen spínací. Stykače se kvůli tomu převekslovávají s malou prodlevou (jeden odpadne - druhý přitáhne), během které se přepne i útlum signálu. Někomu to je fuk, někomu to vadí. Pokud se dohodneme, že krátkodobé připojení dvou reprosoustav naráz (v nízkých desítkách milisekund) ničemu nevadí, a že se tím NEBUDOU přepínat zesilovače, klidně prodlevu zruším. Bylo by pak možné i přepínat jen jeden pól a kontakty zařadit paralelně pro pocit lepší spolehlivosti.

Navíc jsou pak ještě doplněné kontrolky na kabelech, které se dají postavit na porovnávané bedny a signalizovat, které že to právě hrají. Nedělá se slepý test – prostě se ukazuje, co jak hraje. Nejde o žádnou soutěž.

Pro vytvoření sekvencí s prodlevami jsem tam místo původní releové logiky jebnul staré PLC, co mi leželo ve skříni. Je to overkill, ale nevím, proč bych se kvůli takové volovině učil s Arduinem, když s tímhle umím poslepu a mám ho zadarmo.

Kdekdo může samozřejmě celou koncepci zpochybnit. Pokud to někomu přijde jako ne úplně hifi – jasně. Ale uvědomte si, v jakém prostředí a k čemu to sloužilo. Na takovéhle akci se dá porovnávat jak je která reprosoustava dobře nebo špatně naladěná, jaký má základní projev. Rozdíly mezi koncepcemi a použitými repráky. Nic víc. Detailnější zkoumání se stejně musí dělat v komorním prostředí domácí poslechovky, kde hraje právě i ta poslechovka.

Ano, bylo by nejlépe přepínat repráky pomocí SSR, dalo by se změnu úrovně řídit programově v digitální cestě, všecko mít na krásných DPS, plus spousta dalších vychytávek. Ale to by někdo musel udělat. Já jsem elektrikář, bastlíř a hrozný prase. Celé to mám vestavěné ve vraku přístrojové skříňky z Tesly Jihlava, pozapojované elektrikářskou technologií jako průmyslový rozvaděč, otevřené, střeva volně přístupná. Já kvůli několika srazům jednou za dva roky nic sofistikovanějšího dělat nebudu. Pro sebe to nepotřebuju, dělal jsem ten herberk pro pár kamarádů, a ti byli spokoje… přes držku mi nedali. Ale třeba se toho někdo z konstruktérů do budoucna ujme?

Tož tak.

Příspěvky [21 až 28 z 28]

  Stránky: ««« 1 2

Audioweb.cz » Nezařaditelné » RM+AW sraz 2024 - Dolní Loučky, Sobota 14.9.2024

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£