(upravil BV 9. 4. 2024 13:14)

Re: Prostě Áčko

áčko oproti Béčku má vždy mnohem příznivější spektrum a hlavně rozvoj vyšších 3+ harmonických,nepotřebuje tak silnou celkovou NFB a hlavně koncové tranzistory pracují v lineárnější části a to jak z hlediska zesílení tak i průběhu fT,čímž poklesne hlvně nelineární a tim a sid složka zkreslení...

Je mi ľúto, ale  nie je to pravda, ak je koniec dobre urobený, príklad  viď odkaz.. Sú to len tradované predsudky (rovnako ako reči o "statickom" signále napr. pri CCIF..) na základe špatných skúseností s blbými koncami, sorry... A ak niekto dokáže (slepý test!) , že skutočne počuje akékoľvek produkty nelinearity niekde -120dB a viac pod signálom aj pri výkonoch pod 1W, tak ET vitaj na Zemi smile.
Ale Ačko ako zábava,  preskúmanie slepej cesty a využitie "šuflíkových " zásob - prečo nie?

(upravil reeb 10. 4. 2024 15:05)

Re: Prostě Áčko

Ono je i problém že pod pojmem "A třida" se schová lecos,(a spousta hifistů z toho upadá do mdlob, že je to nějaký zázrak) různé Passy, Hiraga, JHL, elektronky..s poměrně vysokým zkreslením.

Poctivé namakane A (Boulder, Accuphase..) s vhodnyma bednama je užasné pro akustickou hudbu, klasiku...ta přirozenost a jemnost. Proto je vyrábí spousta komerčních i DIY výrobců.

Některým špatně řešeným AB totiž při malém výkonu poměrně vzrůstá zkreslení, v tomhle je právě A třída jedinečné, ono pravidlo prvního Wattu.

Za mě má podobný charakter i DPA330 s upravou dle Danharda a vyšším klidákem.

Povedene A-čko https://www.tubex-store.cz/canor-ai1-20/

https://www.accuphase.com/cat/a-50en.pdf

Web

Re: Prostě Áčko

No a jaké zkreslení má ten Lacův zesilovač na 1kHz? smile

(upravil reeb 10. 4. 2024 15:01)

Re: Prostě Áčko

Poslechni si nějaké povedené A-čko, pochopíš smile Žonglování s čísly je o ničem.

add chlazení :

kazzatel napsal:

Pass Aleph 3...dává 2x32W do osmi ohm ( deklarováno bylo 2x30W ). Bere trvale 265W, což se při běžném párwatovém provozu také měni v teplo...jaký je to množství tepla, si nejlépe uděláte představu tehdy, sáhnete-li si na 200W žárovku holou rukou.Tento zesilovač vypadá jako ochladičovaná černěná krychle a hraně asi 25cm, přesto hřeje tak, že jste rukou snesli jen krátký dotek, nějaké delší držení ani omylem. Proti světlu jde vidět tetelici se vzduch jak nad táborákem.. Šok ze spatření účtu za elektřinu se dostaví až později...

Web

(upravil dhaman 9. 4. 2024 21:01)

Re: Prostě Áčko

Niečo 10W by som na skúšku postavil. Máme v našej DIY komunite niečo pod -120dB ?

Pozerám že PMA experimentoval s class A. Merania luxusné.
https://pmacura.cz/pma4.htm

OB 4 pasmo aktiv 2x15" W frame ala Linkwitz | rpi4 moode + CamillaDSP | Focusrite 18i20 | 4x HYPA10 (pasiv KEF LS50 meta | CW DAC1 | HYPA17)

(upravil dawsoo 9. 4. 2024 21:05)

Re: Prostě Áčko

JJ hifisti to popisují vcelku trefně. To je asi i jeden z důvodů proč vznikl název "tranzistorovej zvuk",jako dobrý demo lze třeba si zkusit třeba nějaký IRFka bez korekce stáhnout na 10-20mA to je fakt markantní už od středů a skutečný peklo na zemi s jakoukoli topo..

dhman: netřeba nic stavět stačí vzít co se ti líbí a nebo už máš a jen tomu ubrat na pár mA a pak přidat na 300-500mA a následně uchladit. A uvidíš sám, v nejhorším se může stát že neuslyšíš nic významnýho a budeš šťastný muž smile Rozdíl mezi A a dobře nastaveným AB považuju za minimální.

PC-DAC-ZESIK-Bedny=zvuk doma

Re: Prostě Áčko

jardag69 napsal:

No a jaké zkreslení má ten Lacův zesilovač na 1kHz? smile

Je to v odkaze..Pod  1e-4 % pre 1W, 10W, 50W.. Luxus.

"tranzistorovej zvuk",jako dobrý demo lze třeba si zkusit třeba nějaký IRFka bez korekce stáhnout na 10-20mA to je fakt markantní už od středů a skutečný peklo na zemi s jakoukoli topo..

To bude skreslovať prechodovým skreslením pri malých výkonoch v jednotkách%. To musí počuť aj hluchý. wink taký je blbý zvuk, nie tranzistorový.

Re: Prostě Áčko

https://hifisonix.com/wp-content/upload … r-2022.pdf

a můžeš přepínat proud mezi AB-AAB-A.  Akorát to není s KD. hmm

(upravil dawsoo 9. 4. 2024 22:28)

Re: Prostě Áčko

To je právě to,ono to statické obligátní kilo toho moc neukáže,nicméně je to spíš měřítko kvality návrhu a první podmínka pro to, aby se dalo říci že je to dobré.

To irfko/mosfet je jen myšlen jen jako příklad, aby i hluchému bylo jasné jakým způsobem se ten zvuk "pokurví" neb princip je stejný, jen v jiných mírách kontaminace a o THD na 1k to fakt není. Ano je to extrém, ale potkal jsem se s takovými přístroji i poměrně oblíbených značek,kde to namastili s vertikálníma fetama bez kliďáku v béčku a zatloukali to na vstupu a nfb fest na výškách aby to nebylo tak moc slyšet a zvuk byl jinej lol Stačilo jen dodělat Vbe multiplier a navázat ho tepelně na chladič a nastavit 100mA a bylo to o něčem zcela jiném.

PC-DAC-ZESIK-Bedny=zvuk doma

(upravil BV 9. 4. 2024 22:42)

Re: Prostě Áčko

CCIF 19+20kHz je dosť "dynamické"? Alebo TIM signáĺ?Žiadny merací signál nie je "statický"..

nastavit 100mA a bylo to o něčem zcela jiném

No, išlo dolu skreslenie ( aj na 1kHz), nelinearity, intermodulácie, o tom to bolo..

(upravil dawsoo 5. 5. 2024 0:52)

Re: Prostě Áčko

To že o tom to bolo se tu vcelku celou dobu píše...  Netřeba žádných krkolomností ,při malých signálech i s BJT je ten lesík vysokých harmonických ale i nelineární zkreslení a imd produkty vidět i pouhým okem a po "nastavení" k optimu AB a více prakticky zmizí, zůstanou víceméně jen 2-3 a někdy trochu 5. Třída B s malým nebo nulovým klidovým proudem je vždy v každém zapojení tou nejhorší volbou (a to nejen kvůli přechodovému zkreslení ale i celkově špatným vlastnostem při malých Ic) a to po všech stránkách a žádná GNFB to nezachrání.

PC-DAC-ZESIK-Bedny=zvuk doma

(upravil BV 5. 5. 2024 11:01)

Re: Prostě Áčko

Třída B s malým nebo nulovým klidovým proudem je....

Jednoducho blbosť..Nie je to B trieda.. Je to blbo nastavený koniec, to je všetko. Trieda B má optimálne nastavený kľudový prúd, určite výrazne menší ako pri AB.

Re: Prostě Áčko

Zbytečná sémantická diskuze daná různými definicemi třídy B (Self+Bunta vs. zbytek světa) a rozdílným optimálním klidovým proudem pro 2EF a CFP.

(upravil BV 5. 5. 2024 11:11)

Re: Prostě Áčko

2PMA
Je zosilňovač s nulovým kľudovým prúdom(s nulovým predpätím, biasom)  audio zosilňovač v triede B? Ano/nie.. A Cordell, Hawksford.. sú dostatočné autority? roll Je taký problém nešíriť fámy? Ačko je dnes anachronizmus a zbytočné vykurovanie..

(upravil dawsoo 5. 5. 2024 12:29)

Re: Prostě Áčko

Jak píše PMA, opět zbytečné slovíčkaření, všichni víme moc dobře oč tu v principu jde a je vcelku jedno jak se to nazývá. Prostě konec bez příčného klidového proudu, nebo s nedostatečným (v oblasti významné nelinearity a mizerných dyn parametrů výkonových tranzistorů), hraje i měří vždy hůře než tentýž, ale korektně nastavený. Pokud si někdo chce hrát za každou cenu "na zelenost" , a mít zesík studenej, tak pokud je při tom stále cílem přijatelná reprodukce, tak to už raději dnes spínák. Tak to vidím já.

Selfa komentovat netřeba,zná ho každej i včetně jeho pozice v audio. On žádnou ameriku neobjevil, to co publikuje jsou dávno známé věci ze 70-80 let. Jeho přínos je hlavně v komplexních a ucelených publikacích s příklady řešení pro pokročilejší začínající. Je mnoho lepších konstruktérů co má mnohem lepší reálné výsledky,jen své poznatky a práce nepublikují.

PC-DAC-ZESIK-Bedny=zvuk doma

(upravil PMA 5. 5. 2024 14:43)

Re: Prostě Áčko

Přesně, o se týče účinnosti. Teoretická účinnost v class B je 78.5%. Na velkých výkonech nemohou s class D soutěžit, tam je to přes 80%.

Dělal jsem srovnání zesilovačů v AB a D, oba 2x250W/4R, buzení obou kanálů, příkon a výkon. Výsledek:

https://www.audiosciencereview.com/foru … ng.317000/

Srovnatelné je to jen na mini výkonech, ev. v klidu, pokud je malý klidový proud v AB.

Re: Prostě Áčko

A co na to uchometry? B vs. AB vs. A..... smile

Re: Prostě Áčko

Uchometry mohou být slušně zavádějící. Chce to aspoň A/B test se srovnanými úrovněmi pod 0.2dB. Dobře navržená AB nebo D není horší, než A. Je potřeba odlišit vliv nelineárních zkreslení (minimální) od lineárních - vliv výstupní impedance na kmitočtovou char do komplexní impedance - dobře slyšitelné. Obecné porovnávání tříd zesilovačů bez upřesnění je nesmyslné.

Re: Prostě Áčko

Zas k věci. Poprosím vás zkušenější obvodáře o posouzení mého řešení hlídání a přidané regulace klidového proudu. Netuším, jaké tohle mé řešení přinese další problémy v chování konce, ale v simulaci se mi to chová přesně tak, jak chci.
https://i.postimg.cc/nX8qW03W/kli-k.jpg
Chtěl jsem zachovat myšlenku toho, že při zvyšování proudu koncovými trandy zareaguje obvod snížením kliďáku díky "snímání" napětí z emitoráků konců. Tak to je i v mém prvním příspěvku. Chtěl jsem však klidový proud regulovat i trimrem, z důvodu testování a pro případ, že by se to hřálo nad únosnou mez. Tak jak to je tady na obrázku, mohu regulovat v simulaci proud konci od cca 2mA do 2,5A. Mohl jsem také snížit hodnotu emitorových odporů konců a přidal odpory do bazí tranzistorů aby se to v reálu chovalo mravněji. Tak "teď babo raď".
Předem díky všem, kdo se nad tím alespoň na chvilku zamyslí a něco napíšou.

Web

Re: Prostě Áčko

Udělej DC převodovou charakteristiku tohohle řešení a porovněj to s klasikou 3EF.

Web