Re: H-ENG AMP (homlesak)
1watt: proč máš na pozici C20 47n, když podle schematu tam patří 47p?
Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.
Audioweb.cz » Projekty elektroniky » H-ENG AMP (homlesak)
1watt: proč máš na pozici C20 47n, když podle schematu tam patří 47p?
a problem je vyrieseny, 47p a nie 47n
C12 máš 100uF/10V?
Nene, na tom obalu je 0,047( kalkulačka od mouser https://cz.mouser.com/technical-resourc … calculator mě říká, že je to 47p) ale spíš než to, tak tam musí být bezpodmínečně keramika..
To zjistim za chvíli, to je to nejmenší, keramickej tady čirou náhodou mám.
C12 by měl být tenhle, bo jsem ho našel v minulých objednávkách https://cz.mouser.com/ProductDetail/647-RNU1A100MDSASQ
ale je fakt, že na něm číslo sto je napsáno. Dle výrobní dokumentace má mít 10uF 4x5 mm a to má, ten 100uf má rozměr 6.3×10.
Proč by na něj potom psali 100 a ne 10, pokud má opravdu 10uF??
D3 odpojím po neúspěšným testu s výměnou ker. kondenzátoru.
0,1 se běžně rozumí 100k
kua, mas tam 47n a nie 47p, na 100%
Jo, už to běhá dobře.. Zkoušel jsem bez zátěže přes ARTU 1khz, 5khz a 20khz a na všech prakticky stejně.
Akorát mě přijde, že je to v limitaci dost brzo, jen na volume na 81 ve win. Dá se s tím něco dělat, aby se to posunulo trošku k té 100ce?
Tímto mockrát děkuji všem, že mi s tím pomohli, máte u mě každej pivko.
Je to 10uF. Značení 100 znamená 10 * 10^0 (= 10*1 = 10uF).
1watt: tvůj dík patří především Vaškovi (Danhard) té zaměny hodnot si všiml on, já jsem ti jenom předal vzkaz. Asi nejsem jediný, komu tady Vašek chybí a to i přesto, že když je v ráži dokáže znectít kohokoliv.
Akorát mě přijde, že je to v limitaci dost brzo, jen na volume na 81 ve win. Dá se s tím něco dělat, aby se to posunulo trošku k té 100ce?
Mal by si si o tom niečo zistiť, prečítať a podobne... Komerčné zosilňovače často dosahujú plný výkon už pred 1/2 dráhy potenciometra. Logicky možnosť to prebudiť aspoň o 10db sa hodí. Keď budeš počúvať tichú nahrávku alebo vážnu hudbu... Ale to je hádam základ jasný uplne každému...
.
A joo, tak i on má u mě piváka.
Otázka je, jak to zjistil. Věděl z hlavy, že větší kapacita udělá tohle a bo poznal z fotky, že má větší kapacitu, porovnáním s ostatníma?
Já myslel spíš jako citlivost toho zesilovače a ne, aby to hrálo více nahlas. Prostě mít jemnější korekci hlasitosti. To už vím, že na hlasitější poslech mi udělá silnější zesilovač.
A co když pak přijde v té vážné hudbě nějaká špička, kdy to bude na vstupu vybuzené naplno? Tak to zesilovač ořeže ochranama?
No k tomu je právě ten silnější zesilovač, proto se staví zesilovače, které mají výkon třeba 800W.. to by tě řekl lépe, než já, uživatel se jménem mechanik
jardag69, žiadne ochrany orezávajúce špičky niesu K tomu máš v high end často 400W koncáky. Aj tak je to oproti 100W len 6db Mcintosh robí koncáky cez 1kW. To už je tých db viac, 10
Tak si postavíš clipp detector. Alebo keď to zachrčí tak stiahneš volume Každopádne sa to robí tak aby si sa vedel dostať na plný výkon aj pri tichých nahrávkach.
Ja som spokojný s 80W pri 99db/2,8V stredovýškach a na basy 89db/2,8V sa hodí tých 800W... Ono je to to isté To už len tak do clipu nedostaneš. Ale dá sa špičky klavíru Ale to už sú velké šupy Bedne čo majú 86db/2,8V by som používať nemohol. 1,6kW sa mi stavať nechce a žiaden HiFi reprák by to nevydržal Ale k TV to stačí
Ok.
1watt: vzkaz od Vaška: "Samozřejmě, že je to vidět na tom oscilogramu, při proudu VAS 4mA a omezení SR to odpovídá cca zatížení VAS 50nF.
Pak se stačilo podívat do schema od Laca (já to takto zapojený nepoužívám) a na 100% se přesvědčit pohledem na desku, jak jsi to pohnojil.
Jsou ale za tím léta dřiny "
Jinak jestli jsi četl celé vlákno o tomhle zesilovači, jistě víš, že konstruktérem je Laco, ale ideovým otcem je Danhard. Pokud budeš chtít pochopit některé souvislosti stojí za to přečíst si na Slovanetu vlákno "Atomový dudy"
jardag: to co říká mechanik, je pravda. Je třeba ale dodat, že jeho nároky jsou extrémní a prostředky, které používá k uspokojení těchto nároků jsou nekompromisní. Troufám si odhadnout, že většina z nás poslouchá na zesilovačích s výkonem mezi 100 až 200wattt. Ty se samozřejmě při hlasitějším poslechu v modulačních špičkách do limitace dostat mohou. Přesně z tohoto důvodu Pavel Dudek, dej mu pánbůh věčnou slávu, používal antisaturační zapojení a dbal na to aby jeho koncové stupně měly co nejlepší odběhy z limitace. Dle mé zkušenosti se díky výše uvedenému dají jeho zesilovače používat se střední hladinou hlasitosti o cca 3dB vyšší než zesilovače srovnatelného výkonu, které takto konstruované nejsou.
No, můj final H-ENG jsem postavil už před časem, ale se zvukem jsem nějak nebyl úplně nadšen, hlavně oproti prototypu. Pořád jsem přemýšlel, co by to mohlo být a teď mi to možná došlo - mám tam normální BD139, ne BD139-16. Asi to nevybuzuje pořádně konec? Kdoví, co to dělá ještě... Když už do toho polezu, daly by se pořídit tyto: https://www.digikey.cz/en/products/deta … TU/1050610
Díky.
A jakou mají betu za určitých podmínek oproti BD.....?
Ted už je to asi jedno, ale dal bych trafa a sitovou snuru na jednu stranu a vstupni signal na druhou.
Ale asi se neveslo.
Audioweb.cz » Projekty elektroniky » H-ENG AMP (homlesak)