(upravil dawsoo 22. 6. 2023 16:47)

Re: Fotogalerie reprosoustav

No to je jistě zajímavé info já přiznám se jsem na Xaví stránky nekoukal,čtu jen nezávislý testy digitálu (který mě teď začal trochu zas bavit) občas na ASR jinak nic... pět součástek na tři repra a jakože zcela bez C i výška? Huh nějakým RLR nebo RL se mi asi ani nechce věřit, tomu se rozhodně dá říci velmi netradiční minimalismus,ale ušetří se na kundorfech tak vlastně proč ne big_smile původní virtuosa byla zcela jiná bedna po všech stránkách a měla jich určo poněkud více, jsem zvědav na nějaké měření i třeba v Hifivoice a popisy zvuku dejte pak link klidně do SZ big_smile

edit: Jo a těším se moc i na impedančku z případných měření..

Není co dodávat...

Re: Fotogalerie reprosoustav

godz Polak to ma pěkny. Snad jen to světlé dřevo bych vyměnil za něco elegantnějšího, víc nobl.

(upravil Kocour 22. 6. 2023 16:55)

Re: Fotogalerie reprosoustav

Dawsoo, zde je info jak ta vyhybka vypada:
http://www.troelsgravesen.dk/Ellipticor-3.htm

Uz jsem to zkousel ve Vituixu, obecne, vyskac musi byt hodne citlivy, a tlumit tim rezistorem, tzn vyssi hodnota, aby celkova impedance nebyla moc nizka.

Jestli vic zvukove skodi rezistor, nebo kondenzator, to tezko rict. Lze udelat verzi s kondenzatory, bez rezistoru. Ale verze s rezistory pouze je urcite levnejsi.

ruzne DIY repro

Web

(upravil dawsoo 22. 6. 2023 17:11)

Re: Fotogalerie reprosoustav

JJ jasný tak nějak jsem taky uvažoval ale v kombinaci jako 2,5p mi to furt nějak nehraje a nebo museli dát obří cívky a nebo kaskádovej či sériovej filtr, aby to zatloukli dolu a rozuumně se to sečetlo ještě na bělošských impedancích. Vždy mě napadne jedinná otázka proč,úspora mi příjde s takovým osazením jako dost nepravděpodobná? Jedině chování s plochou impedancí pro nějaký lampy a spol ale tam zas je blbost ta impedance. Když si představim že nějakej hovadskej exot konec do toho střelí, tak smázne všecky tři repráky lol což moc fajn určo nebude pro majitele.

Není co dodávat...

Re: Fotogalerie reprosoustav

Ta nulová ochrana proti případnému DC mě taky napadla..

Pro mě je teploučko křeččího kožíšku ráj.

(upravil jardag69 22. 6. 2023 17:15)

Re: Fotogalerie reprosoustav

Chvilku jsem měl pocit "dežo ví", ale pak jsem si uvědomil, že podobná debata o Xavianech proběhla před týdnem jinde smile

(upravil dawsoo 22. 6. 2023 17:18)

Re: Fotogalerie reprosoustav

Mručík:
No žejo,ale třeba jsme ale mimo a maj tam k výškáči spešl  trafo lol

Není co dodávat...

Re: Fotogalerie reprosoustav

No 21WE a 18WE asi hraji dost vysoko spolu. Oba budou 8ohm, aby to vysledne dalo 4ohm. Sfazovani basak stredak se resit nemusi. Jen stredak vyskac.
Smerovky horizontalni nebudou uplne blby, diky hodne nizkymu radu se to lip prolne a vyskacem.
Dobry je, ze nedali basak k zemi, ale i tak budou vertikalni smerovky divocina => citlivejsi bedna na umisteni v cimre a akusticke upravy.

Jako zajimavost dobry, malo soucastek ve vyhybce je dobry zaklinadlo smile.

ruzne DIY repro

Web

Re: Fotogalerie reprosoustav

Ta vyhybka určitě není o úspoře, ale o využití chování těch měničů k dosažení sladění prvním řádem. Myslím, že poslech těchto beden může být zajímavý zážitek pro potencionální potvrzení či vyvrácení nějakých zažitých dogmat o vyhybkách prvního řádu.
Kolik případů střelení DC kdo zažil? Je to asi jako kolik zažil zničení elektroniky bleskem. A nejsou v zesikách náhodou obvody, které to hlídají a odpojují?

Web

(upravil dawsoo 22. 6. 2023 17:40)

Re: Fotogalerie reprosoustav

No právě Peťo mi to na 4R nevychází moc ... nic nepočítám jen by oko 4R basák a středobass a k tomu ještě ta výška paralelně zatlučená odporem+cívkou paralelně s cívkou výšky... tím že není kondík tak dole to je fakt skoro Rdc. a můj hrubej optimistickej odhad, střlim fakt uplně od boku je 3-3,5R max. To mi příjde prostě ještě v kombinaci s BR (chování mezi vrcholy) už moc nízko. dobrý naopak je že není potřeba se starat o impedanční vrcholy.

NA: No to bych netvrdil,já vím za poslední dobu min o 4 případech co jsem pak opravoval a zrovna u drahých beden/měničů což vyšlo majitele draho
dva bipoláry továrna bez výst relé ,jeden kde se speklo relé a jedno déčko... smile Nemusíme ani chodit daleko,legendární venčení psa Jirky Michálka ještě na GMX kdy mu nějakej Densen či nějaká podobná prasárna ze severu v mezidobí při zahřívání jemným zahořovákem vyvenčila jednu 17W v Dynaudio Contour 1.3 Aniversary, oboje měl tenkrát půjčený na test ... kde si fest pěkně vydělal (protože červený tovární dynaudio vždy v párech že)  big_smile

Není co dodávat...

(upravil Kocour 22. 6. 2023 17:57)

Re: Fotogalerie reprosoustav

jojo to tak bude vychazet, ke 3ohm to asi padne. Vhodne pro elektronky, jak pisou, to je pouze z ohledu vysoke citlivosti. Prubeh impedance jak dole diky BR (ikdyz impedancni vrcholy se castecne vyzehli a pomelou s impedanci stredaku), tak celkove nizke impedance, to uz pro elektronky tak vhodne neni. Ale kdo by se zabyval takovymi technikaliemi ne, vzdyt to ma tak malo soucastek, a rezistory zvuk neovlivnuji smile

Zkus si vzit data puvodnich Virtuos, impedancne ty repra sedi, a hodit to do LSPCADU ci Vituixu. Ellipticory jsou celkove citlivejsi, ale o to nejde, impedancne to ale rekne.....

dawsoo napsal:

No právě Peťo mi to na 4R nevychází moc ... nic nepočítám jen by oko 4R basák a středobass a k tomu ještě ta výška paralelně zatlučená odporem+cívkou paralelně s cívkou výšky... tím že není kondík tak dole to je fakt skoro Rdc. a můj hrubej optimistickej odhad, střlim fakt uplně od boku je 3-3,5R max. To mi příjde prostě ještě v kombinaci s BR (chování mezi vrcholy) už moc nízko. dobrý naopak je že není potřeba se starat o impedanční vrcholy.

ruzne DIY repro

Web

(upravil dawsoo 22. 6. 2023 18:05)

Re: Fotogalerie reprosoustav

Pokud to dohledám někde v archivech zkusim ,defakto na stejnou věc poslouží asi jakýkoli tříreprákový projekt se ss.

Není co dodávat...

Re: Fotogalerie reprosoustav

Na tom odkazu na Troelsovu stavbu jsou identické měniče a graf impedance tam je s uvedením minima na 2,9 ohmu. To nevidím jako nějaký problém, pamatuju si, že před třiceti lety jsem měl dápolito 3p Visaton Expterience V20 a ty měly taky minimálku lehce pod třema a hrál jsem je s komerčním integrovaným japoncem, a dokonce jsem pak měl Marantze PM80mkII, který měl doporučeno používat osmi ohmové bedny.
Troels používá lampáč a píše tam, že úplně v pohodě.

Dawsoo když děláš servis, tak jsi exponovaný místo, já takový případ neznám, v průměru procentuelně toho zas tak moc nebude aby se musel člověk klepat strachy, zejména, pokud nebude mít některou z těch na toto problematických konstrukcí zesilovače.

Web

(upravil dawsoo 22. 6. 2023 19:15)

Re: Fotogalerie reprosoustav

Jasný Pavle,o tom asi žádná, jen že to je právě o těch hifistech-exotech co si jak na potvoru zrovna pořídí podobně podivně udělaný bedny náchylný k potenciální destrukci a docela často i nějakej podobně netradiční ezo zesilovač a neštěstí je na světě hned big_smile Visáče (a jejich horrorová DSM25+50 sekce) + experience si dokonce i pamatuju Rochelt že? ,pro mě to přiznám se upřímně byla už tehdy kombinace plná utrpení (visaton Atlas MK I strašnej ty lampy na jiný bedny tak špatný nebyly). Naopak na tvůj NA Fairytale který jsem nějaký čas měl jako mladej, lampáček k Vecteurům vzpomínám stále s láskou,myslím že na tom proběhl i ten první test voperáků 2002-2003? ještě s glassmanem když bydlel tady. smile

Není co dodávat...

Re: Fotogalerie reprosoustav

Ak mám byť úprimný,  tak tento xavianský projekt (ani nezastierajú inšpiráciu Troellsom) mi pripadá ako mierne uletený.  Nebudem sa vyjadrovať k dizajnu ani ku kvalite zvuku, zrejme sa to dá dosiahnuť, ale je to naozaj potencionálne nebezpečné zapojenie.  Pokiaľ takéto niečo predáva Troells ako projekt, tak je to v poriadku. Každý kto si ho kúpi, si musí byť vedomý rizík z toho plynúcich.  Horšie je to už so zárukou pri prípadnej poruche ako hotového výrobku. Dokazovanie, kto spôsobil chybu, doťahovanie sa o to alebo ono. Áno, môže sa to stať aj na bežnej reprosústave, kde by ovšem pri prerazení koncov odišli basáky. Neviem si predstaviť koľko by stála oprava meničov u výrobcu, ale rozhodne to nebude za hubičku.  Dať opraviť pár basákov stojí predsa len menej ako opraviť na kompletku exluzívne celú sadu meničov. Celkom dobre si viem predstaviť súdny spor, ktorý by vznikol medzi majiteľom poškodených reprosústav a výrobcom na druhej strane. Na súd si privedie každá strana svojich znalcov, ktorý sa budú dohadovať, prečo došlo k totálnej škode a kto ju spôsobil. Bŕr. Kedysi sme vo firme držali na sklade pár basákov Dayton ST 385 8 dva roky potom ako sme skončili predaj. Totiž ak by bolo došlo k nejakej udalosti u zákazníka mali sme ho k dispozícii. Daytony sa totiž prestali vyrábať.

Re: Fotogalerie reprosoustav

dawsoo napsal:

Když si představim že nějakej hovadskej exot konec do toho střelí, tak smázne všecky tři repráky lol

Mručík Džungarský napsal:

Ta nulová ochrana proti případnému DC mě taky napadla..

Chlapi je potřeba si uvědomit, že k té vejšce je ta cívka paralelně, vzhledem k jejím předpokládáným vlastnostem bude mít Rdc cca 100mR, zatímco ten rezistor v serii bude třeba 2R2, takže i kdyby do toho střelil nějakej koncák 50V DC, bude na tom reproni maximálně cca 2V DC,zatímco na rezistoru asi 1kW ztráta, takže rezistor zčoudne v řádu max pár stovek ms a výškáči se nic nestane smile Samozřejmě od basáku a středu už v tu chvíli bude membrána u souseda big_smile

(upravil dawsoo 22. 6. 2023 21:10)

Re: Fotogalerie reprosoustav

rix:
Jo to je jistě dobrej postřeh a velká pravda,odpor bude určo větší jinak by bedna měla pod dva ómy big_smile Sériový filtr nepřichází v úvajhu bez kondíků to je taky dost jasnej point, avšak kdo ví jak je to fyzicky udělaný,a co tam je za cívku,on i spálenej odpor a možná i pcb obklopenej tlumením taky není nic moc. Ostatně troelsovi asi už taky koukám slušně straší ve věži poslední dobou, když vidim co nyní chrlí big_smile Vidím to spíš jako zoufalou snahu udělat věci za každou cenu jinak,zřejmě pomalu vlak odjíždí,tak vidíme věci patřící spíš do experimentů zcela na okraj když začínají být na pultech. Vcelku jsem rád že jsem už mimo,tohohle bych se asi určitě účastnit asi moc nechtěl.

Není co dodávat...

Re: Fotogalerie reprosoustav

Dawsoo, nechcel som to napísať tak priamočiaro, ale plne súhlasím. Kedysi mal Troels naozaj dobré projekty (niektoré som počul) a naozaj boli zvukovo veľmi dobré.  Od určitého času sa tam však zjavujú  nezmysly.  Výhybky nízkych rádov za každú cenu, stupňovité čelá kvôli časovému zosúladeniu tweetra so stredom.  Bohužiaľ, na túto vlnu naskočil Xavian a v podstate skopíroval Troelsov koncept.  Skúsil by som aj iné zapojenie, ako to Troelsove. Myslím, že by z toho šiel vykresať veľmi dobrý zvuk, ale je to ich voľba.

Re: Fotogalerie reprosoustav

DJ_Rix
Ten odpor určitě nemůže být tak nízkej, bude to kolem 10 ohmů.
Otázka potencionálního nebezpečí při poruše zesilovače mě vůbec nenapadla, možná ani nikoho u Xavianu. A že to je věc potencionálně přivozující velký malér je dáno zejména hodnotou která je ohrožena. Kdyby osazení těch beden stálo 10.000,- tak je to nepříjemnost, ale zde jde o mnohonásobek a díky zvolené nízké prodejní ceně to tvoří zásadní část z prodejní ceny.

Co se týká Troelsových konstrukcí, tak za mě to vnímám jinak. Snaha dělat za každou cenu nízké řády vyhybek? za jakou každou cenu? Za cenu použít měniče které jsou k tomu vhodné a za cenu zaklonění nebo stupňovité čelní desky aby se vyrovnaly vzdálenosti zdrojů? Nevidím na tom nic špatného. Nemám v sobě vaše předsudky, a zavedená dogmata mě nebrání si udělat vlastní zkušenost. Každé dogma v jakékoli oblasti má vždy krom jeho zastánců i odpůrce, kteří s ním nesouhlasí. A kdyby se vzaly shodné měniče a udělaly se bedny s naprosto jinak pojatýma vyhybkama, postavili by se vedle sebe a hodnotilo by se poslechem, tak by se stejně všichni neshodli na tom co se jim více líbí, co je správnější varianta. Takže zaujímání kategorických postojů a hodnocení myslím není na místě, ty věci jsou vždy velmi subjektivní.

Web

Re: Fotogalerie reprosoustav

To N.A. keď napíšem že za každú cenu, tak to znamená, že Troells sa drží svojej teórie o počuteľnosti "zvonenia" u filtrov vyšších rádov. Kdesi na jeho stránke sa to dá dohľadať.  A ešte jedna oprava, nikde som nekritizoval zaklonenú čelnú stenu, robil som to tak aj ja. Hovorím o stupňovitých čelách, ktoré obecne bývajú zdrojom nekontrolovaných difrakcií. Dnes by som už nepoužil zaklonenú stenu (leda z estetických dôvodov) a časové zosúladenie medzi stredom a tweetrom riešil použitím vhodného WG. Xavian je renomovaný a dlhoročný výrobca, tak by si mohol lajsnúť použiť aj niečo iné ako "výhybku bez kondenzátorov", napr. na mieru spočítaný WG.