Re: Actidamp

Kdo někdy doloval vícenožičkovou součástku z prokovenejch děr, ví jakej je sokl požehnání....

(upravil Zann 26. 8. 2013 23:52)

Re: Actidamp

Ano, samozřejmě i tuto zkušenost jsem již udělal a musím Vám dát zapravdu, je to otročina big_smile Né, vážně, šlo mi spíše o to jestli "pevný" pajený spoj může být nahrazen "nepevným" spojem mezi vývodem IO a pouzdrem v patici. Vím že je to "na knap" ale přecijen, jeden se má raději zeptat smile O praktičnosti patice samozřejmě nemůže být sporu.

Re: Actidamp

Poraďte mi spolehlivé osazení Actidampu IV z operáků, které se dají v Čechách koupit bez rizika plagiátu. Doporučené LME49710 jsem u seriózního prodejce nenašel (navíc jsem na ně četl různé názory). Na Slovanetu do toho zase cpou nesehnatelné exoty. Mám desku od Kováře, se kterou mohou být údajně problémy, tak alespoň osazení chci mít tutovku.

Re: Actidamp

Osobně používám už dlouhý léta NE5534(32)AP na vše v NF a jsem spokojenej. Používám ale AP (AD), ne obyčejný.

Web

Re: Actidamp

Presne tak, ak nepodliehaš módnym trendom, tak pokojne NE5534 + LF411/OP07/OP77 do serva... Dokonca ani tie A-čka to nemusia byť, odstup je aj s bežnými netriedenými s rezervou vo vzťahu k šumu/hluku drážky.

A LME trebárs cez Farnell - platba kartou, poštovné symbolické, ďalší pracovný deň to máš u seba (akurát pozerám že single zrovna nemajú v DIP, len TO alebo SOIC).

(upravil Dohnalik 19. 9. 2014 21:34)

Re: Actidamp

ty LME nejsou nic extra, na vstup dej něco s fetama

(upravil reeb 29. 11. 2014 16:16)

Re: Actidamp

B. Sykora k OZ v novější verzi actidampu mk4:

1. Pokud jsou k dispozici opravdu nízkošumové FETy, tedy např. 2SK170, lépe však
2SK147(=2SK369) nebo jejich ekvivalenty(2SK363), lze Mk IV takřka optimálně provozovat i pro MC,
poněvadž šumové napětí diferáku s těmito FETy ve správném pracovním bodě je na úrovni operáků
typu LM1115, LM1028, AD797, OPA211 apod. Úprava umožňuje i přepínání MC - MM. Samozřejmě
při přepnutí na MC se zvětší zesílení front-endu, takže režim Actidampu se změní, funguje to však
stále, i když pro MC neznamená Actidamp prakticky žádný přínos. V provozu pro MC je poněkud
kritičtější šum OA1, takže je vhodné použít něco lepšího než NE5534/5532. Vhodné jsou
nízkošumové operáky stabilní pro jednotkové zesílení, tedy např. OPA211 nebo nová řada National
Semiconductor. Rozdíl oproti NE5534 bude menší než 1 dB, ale i to se počítá.
2. Na pozici Actidampu (OA2) může být jakýkoli operák s rozumnou rychlostí. Vzhledem k tomu, že
pracuje se zesílením -1, musí být v tomto režimu stabilní. Na jeho šumu příliš nezáleží, poněvadž
dominantním zdrojem šumu je zpětnovazební odpor 1M6, a s ohledem na nízké zesílení celkem
nezáleží ani na zkreslení. OPA 134 je bez problémů, ale pozor, pokud má tento operák větší ofset,
pak při připojení přenosky v aktivním stavu vznikne na výstupu dost velký napěťový skok, než to servo
stihne vyrovnat.
3. Na pozici prvního serva (OA3) je vhodné použít operák s FET vstupem. Bipolární operáky jsou
méně vhodné, poněvadž servo není vybalancované na stejnosměrný vstupní proud. Na napěťovém
ofsetu celkem nezáleží, poněvadž finální ofset určuje druhé servo. I zde lze použít OPA134, popř.
LF411 apod. Ale pozor, stalo se nám, že LF411 v integrátorovém zapojení kmital. Projeví se to
stejnosměrnou nestabilitou, anomálním chováním a někdy i průnikem oscilací na výstup.
4. Na pozici OA4 je vhodné použít jakýkoli kvalitní operák pro audio s rozumně nízkým šumem.
Nechcete-li tam dát NE5532/34, můžete použít kterýkoli nízkošumový bipolární operák, tedy i LT1115
apod., ale je to skoro zbytečný luxus. Totéž platí i o OA5 s tím,že tam už nezáleží na šumu a
vzhledem k nízkému zesílení vlastně ani moc na zkreslení. Bylo by účelné použít tam nějaký obvod s
vyšší proudovou zatížitelností stabilní pro jednotkové zesílení.
5. Druhé servo (OA6) je stejnosměrně proudově vyvážené, takže zde je vhodné použít bipolární
operák s malým ofsetem - OP77, OPA177 apod.
Pokud jde o operáky v signálové cestě, dá se samozřejmě mudrovat na téma zvuku. To už je na
vlastní umělecké tvořivosti. Dobré renomé mají např. NJM2114, které jsou na tom šumově přibližně
stejně jako NE5532, jsou o něco rychlejší, mají však větší zkresení, což se ale uplatní jen v aplikacích
se zesílením větším než 10.

Závěr: pro toho kdo nemá extra sestavu stačí 5534AN , první servo jfet (OPA134..), druhé bipolar (OPA177..).

Web

Re: Actidamp

Díky za rady. Nebudu to hrotit a dám tam NE5534AP a do serv OPA134 a OP177.

Jinak na té desce "T. S. Audio 2013" je opravdu otočený tranzistor ve zdroji T205 (BC560C). Když jsem ale vyhledal fotky této verze na netu, všichni ho mají podle potisku, tedy špatně. Lidi, jak vám ten zdroj může chodit? Nebo všichni fotili nefunkční polotovar?

Re: Actidamp

Ahoj kluci, mohli by jste mi prosím někdo poslat návod, desku a schéma na Actidamp MKII ?
( Spousta informací na netu není úplných a nebo aktuálních...)

Díky

Web

Re: Actidamp

Máš to v mailu. Někde mám na Actidamp II  DPS, pravděpodobně prapůvodní verzi, ale hledání bylo zatím neúspěšné.

Re: Actidamp

Zdravím všechny,
vím, že to tady asi padlo několikrát, nejen na tomto fóru, ale měl bych 3 dotazy ohledně Mk3:
1. Sinclair zmiňoval, že je nutné použít původní MAC156, opravdu není dostupná adekvátní náhrada ?
2. Jakým způsobem jste řešili napájecí zdroj, pomocí LM317? S regulací napětí nebo bez ?
3. Jakou diodou nahradit LQ100, je možné použít tuhle ?
http://www.ges.cz/cz/l-53lsrd-GES05100093.html

Díky všem za případnou reakci smile

Re: Actidamp

Jaký je smysl a účel R7, C7, R8, C8?

http://www.elektrolukis.estranky.cz/img/picture/305/actidamp-mk.ii.jpg

Re: Actidamp

Třetí časová konstanta ( korekce vejšek ).....

Re: Actidamp

Proč potom nenahradit C7 kusem drátu a R7 (R8) odporem ~5k ?

Re: Actidamp

Je to tak udělaný kvůli proudovýmu šumu...musíš se holt ještě hodně učit....

Re: Actidamp

Řekl bych, že je to z důvodu minimalizace offsetu, který přináší OZ2.

(upravil Hazys 16. 1. 2015 15:51)

Re: Actidamp

kazzatel napsal:

Je to tak udělaný kvůli proudovýmu šumu...musíš se holt ještě hodně učit....

Proto ten proud pouštíte pro jistotu 47k odporem, místo 5k?

Re: Actidamp

No jistě, aby ten OZ2 viděl stejnej dc odpor na vstupech, kvůli offsetu vstupního proudu.
A nechápu tvůj komisní přístup.
Dá se to udělat různě, možná i líp, ale pokud nebudeš vidět všechny varianty a zámysl autora, co tím chtěl udělat, tak nemá taková diskuze smysl.
Prostě Hazys, dokud nebudeš mít v hlavě jasno a budeš se sem chtít jenom vyštěkat, tak sem radši ani nelez.

(upravil Hazys 16. 1. 2015 16:07)

Re: Actidamp

Ten zámysl se právě snažím zjistit, protože se domnívám, že to šlo řešit jinak.  Nikoho nenutím to řešit jinak, ani cokoliv upravovat.

Pokud mi p. Dudek chce tvrdit, že to je kvůli proudovému šumu, nechť mi vysvětlí, proč  by to s 47k mělo šumět méně, než s 5k. Výmluva na studium je nepřijatelná.

(upravil danhard 16. 1. 2015 16:22)

Re: Actidamp

Ale s 5k zase vyleze ten dc offset ?
Prostě původně tam bylo 47k a 1n5, to má ale velkou ac impedanci, takže by byl přírustek šumu proudem, tak tu impedanci ac 10x snížil a dc zachoval.