Re: DPA 110 > 223

V rámci relaxu kreslím novej superkonec... smile

Re: DPA 110 > 223

Tak to byla slušná nahrávka na smeč lol

(upravil luikas 22. 8. 2012 19:57)

Re: DPA 110 > 223

Ahoj, chtel bych poprosit vsechny znale o pomoc pri odhalovani zavady. Dnes jsem se pustil do ozivovani modulu DPA110 od trunka. Jeden jsem ozivil naprosto bez problemu. U druheho jsem vlastni blbosti neco odpalil. Nevsimnul jsem si, ze jsem odpojil zesilovac od site a zacal jsem nastavovat klidovy proud. Ve zdroji je skoro 2*100mF, takze mi pri premereni napeti nic podezreleho neprislo. Chtel jsem zvednout klidak, aby se zesilovac trochu rychlejc nahral. Tak si tak otacim trimerem, klidak se drzi kolem tech 30-32 mA, najednou se zacne zvedat. Do tyhle chvile vsechno podle planu. Najednou ale zacal docela rychle padat. Nez mi doslo, co se deje, jeste parkrat jsem trimrem otocil ve snaze ho udrzet. No a pak to prislo - koukam, ze zesilovac neni v siti. Placnu se do cela, co sem to za debila a zapnu ho. Ti bystrejsi uz tusi, ze to nebyl uplne nejlepsi napad... Cvak- pojistka v ampermetru... Cvak - pojistka z druhyho kanalu a oblacek dymu ze srazecich pojistkovych 68 ohmovych odporu. Respektive jeden to prezil, ale ten druhej ma ted tak 35 ohmu (takze pocitam s vymenou)

No bohuzel pri tehle chvilce nepozornosti vzali za sve jeste nejake dalsi soucastky- tedy nejspis. Pri dalsim pokusu o oziveni totiz i s uplne stazenym trimrem pro nastaveni klidoveho proudu nemuzu zesilovac ani pripojit ke zdroji. Mam tedy vyjmute obe pojistky a kdyz na misto jedne z nich prilozim ampermetr, ukazuje mi proudy kolem 0,65 A v jedne, respektive cca 0,4 A v druhe vetvi. To cele doprovazi prudky ohrev prislusneho srazeciho pojistkoveho rezistoru.

To odpovida tomu, jako by neco za tim pojistovym rezistorem slo skoro do zkratu proti zemi. Vuci zemi jsou tam ale jen kondenzatory 220u a ty vypadaji vpohode... Nejsem moc dobrej obvodar, takze budu rad za kazdou radu.

vypada to, ze to odnesly vsechny tranzistory od T15 vys sad To ale nevysvetluje ten vysokej proud pri zapojeni jen jedne napajeci vetve a ohrivani tech pojistkovych rezistoru... vuci zemi mi vsechno pripada bud oddeleny kondenzatorem, nebo pres pomerne velkej odpor

(upravil danhard 22. 8. 2012 20:17)

Re: DPA 110 > 223

Zátěž máš při tom odpojenou ?

ps. I v takovém stavu by při kultivovaném návrhu šel nastavit klidový proud třeba jen do 0,5A a i tak by se měla o záchranu snažit nadproudová ochrana. Protože jde ale o příčný proud přes oba konce současně, tak se to přehřeje po nějaké době stejně.

(upravil luikas 22. 8. 2012 20:32)

Re: DPA 110 > 223

jj, bez zateze. Proc se prorazily koncovy tranzistory mi je vcelku jasny, ale proc tam tece tak velkej klidovej proud i s jednou napajeci vetvi nechapu. Po pripojeni do site to odeslo tak behem 2s. Ted se to bojim vubec pripojit, protoze prakticky hned se zacnou palit ty pojistkovy odpory, takze tezko muzu zmerit, co je kde za napeti sad

Re: DPA 110 > 223

V takovém stavu je evidentně něco seklý, tak stačí diodovej test na zaletovaných součástkách a vyházet co je zkratovaný.

Pak si tam dej odpory co vydržejí trvale do zkratu cca 100mA a takovým proudem už nic dalšího nezničíš. Konec by měl bez zátěže fungovat i bez koncáků přes Rbe odpory.

Re: DPA 110 > 223

jeste jsou v haji T7 a T8. nejhorsi je, ze to mechanicky mam pro nejaky opravy usporadany docela nesikovne sad

jinak schema je az na par drobnosti stejny jako tady - http://www.zewel.tuliscz.com/dpa110.php

Re: DPA 110 > 223

tak, na to proc tam tekl tak velky prou jsem neprisel, ale koncak je opraveny. stacilo vymenit prostrelene polovodice a zminovany rezistor. Jinak udelal jsem prvni mereni. Nemam tu ted zatez, takze jsou naprazdno. Napajeni hodne tvrdych +-36V, klidovy proud 100 mA. Mereno pres ARTA pripravek a zvukovou kartu Asus Xonar D1.

Zkresleni - vystupni napeti 5V RMS

https://i.postimg.cc/tYPj1TxJ/2094642.png

Re: DPA 110 > 223

Ahoj.
Pro první spuštění zesilovačů používám místo pojistek malé žárovky 12V/100mA, mám je naletované na krátkých drátkách na vypálených trubičkových pojistkách, takže je stačí dát do držáků na desce.
Podle jejich svitu jde odhadnout odběr a přitom fungují i jako pojistka...

Re: DPA 110 > 223

Kde nakupujete bf471/472, 2sa1540/2sc3955 nebo existuje ještě nějáká lidsky dostupná alternativa do dpa? Dále by mě zajímalo jestli někdo neví kde se dá koupit 2sa1370/2sc3467?
Googlil jsem jako oživot a jediný co jsem našel tak nějáký ges gme, ale nic seriozního..

Re: DPA 110 > 223

Nieco najdes v Customworks.cz

(upravil reeb 6. 10. 2013 9:47)

Re: DPA 110 > 223

BF471 /472 se už asi 7 let nedělá,jen fake
2SA1540 /2SC3955 doprodeje poměrně draze
nebo ještě Fairchildy ..


originaly 2SA1371 /2SC468 mam, kdyby něco..

Web

Re: DPA 110 > 223

Jo pánové za pár let nebude z čeho stavět, dělejte si zásoby.......... smile a nebo se začněte orientovat na Dčkové konce sad

Web

Re: DPA 110 > 223

SEDMDESÁT PĚT obrazovek, věnovaných úpravě DPA223 na rychlejší konce...Nezbláznili jste se?

Web

Re: DPA 110 > 223

Ne, najprv to bola tema o DPA 110, potom kazzatel prisiel s 223, potom sa riesili testy, prvy prototyp, ceny, problemy, vyroba DPS a tak...

Web

Re: DPA 110 > 223

MNe by jen zajímalo, kdybych se hypoteticky v budoucnu rozhodl koupit DPA (223-386-??) koncák,kterej by dával nějakejch +-40W do 8Ohm a necítím se na to takovou věc oživovat sám, protože takový zkušenosti nejsou, co by tak koštovaly dva moduly pro stereo konec hotový a oživený? Předem Děkuji.

(upravil Horys 2. 9. 2014 21:41)

Re: DPA 110 > 223

Sledovat inzerci, občas se tam 222 nebo 223 mihne..

(upravil cyberspy 10. 8. 2015 22:56)

Re: DPA 110 > 223

po 6. rokoch postavené big_smile dakujem mistre .... je to nadhera wink
potl

Re: DPA 110 > 223

Ahoj,

Při oživování dpa222 mk2 jsem udělal blbost. Nastavil jsem přiliž vysoký klidový proud. Nejsem zkušený v takových konstrukcích a proto můj amaterský dotaz. Zajímá mě co všechno to mohlo odníst. Díky za rady.

Re: DPA 110 > 223

To záleží čo všetko zhorelo na konci. Niekedy odíde po jednom koncovom tranzistore a možno budiaci tranzistor to je ten lepší prípad.
V horšom prípade si to odnesú tranzistory až po(VAS) či dokonca aj Kaskády. Neostáva ti nič iné len pomerať všetky tranzistory. Nezabudol si náhodou pred oživením nastaviť trimer na minimálny odpor? V manuale na cd máš jasne napísané ako to máš oživovať.