Re: AZS 100L - Co je uvnitř??

V tom zosiku su koncaky napajane 22V na prazdno. Trafo malo 16V~ na 220V~. Teraz ked je v sieti 230V sa zvysi napatie na cca 18V~ resp. 25V. Sinclair tiez pisal ze tieto tranzistory maju hranicne Uce az 32V. Ja ich napajam 29,5V a hraju. Nevidim dovod na obavy, ale cert nikdy nespi. S tou ziarovkou je to asi tak ako ked "meras" prud. Len tu do serie so spotrebicom nezapojis ampermeter, ale ziarovku cca 60 az 100W. Vela zdaru.

(upravil j_paseka 2. 6. 2011 15:30)

Re: AZS 100L - Co je uvnitř??

Jasné, problém žárovky je vyřešen. Já ji tam teda radši zapojím. Díky.

Tak jsem si to nakonec pro jistotu ještě přepočítal kolik voltů dostanu na sekundární straně při dnešních 230V. Výsledek takový, že tam je dost velká rezerva. Tak jsem zesilovač, pichnul do zdi a hraje. Na to, že je to zapojení někdy se 70. let a ještě s germaniovými tranzistory, to nehraje vůbec špatně. I korekce to má příjemný. Akorát chrastí poťáky, hlavně volume a balance. Ale to se opraví. Jnak spokojenost smile .
Myslím, že k PC místo mé 2.1 sestavy, kterou jsem za dvě kilča koupil na praxi v HP tronicu, to bude dobré až běda. Trocha úprav, výměna hoven a zeleniny a bude hrát jak z praku.

(upravil j_paseka 8. 8. 2011 20:14)

Re: AZS 100L - Co je uvnitř??

Ahoj, po delší době oživuji toto téma.

Dávám sem pár fotek z přestavby zesilovače NZC130. Zesilovač jsem doplnil stabilizátorem z AZS179 (plošňák dělaný ručně) vyměněn původní trafák za toroid 2x12V/50W a původní kondenzátory 2000uF/25V vyměněny za stejně "veliké" 10000uF/63V Nipony. V předzesilovači vyměněny hovňály a zelené kondíky plus vyčištěny potenciometry - už nechrastí.
Dokonce i tu dřevěnou skříň jsem musel dát dohromady byla úplně rozebraná a ten Al přední štítek s popisky byl stržen.
Jedinou vadou nakráse je ta díra po gramofonovém šasi ale tu časem "zaplácnu" buď překližkou nebo seženu ono šasi.

Jediné co mi vadí je že koncový stupeň šumí bez zavislosti na vytočení pot. hlasitosti a to ještě jeden kanál je celkově hlasitější než druhý. Měřil jsem polovic nap. napětí na výstupních elytech a ty jsou v pořádku.
A další věc, které jsem si všiml, je to, že nastavené hladiny napětí v korekcích 20,5V a stabilizátor 25V pro napájení konců se po chvíli provozu "rozjedou" a to o pár desetin voltu - nezkoumal jsem jak dalece to napětí ujede ale ujede. Nevím ale proč tomu tak je.?
Třeba napětí v korekcích pro nastavení pracovního bodu jsem nastavil trimry na 20,5V. Zesilovač jsem vypnul-zapnul a napětí bylo 18,8V , po chvíli jsem jej změřil znova a bylo 19,7. Tak nevím.
Můžete mi tuto "záhadu" prosím vysvětlit?

Zde fotky:
http://s19.postimg.cc/8wsm4nzzj/5850_azs100l_01.jpg http://s19.postimg.cc/4c6fpqga7/5850_azs100l_02.jpg http://s19.postimg.cc/40ozcyzu7/5850_azs100l_03.jpg http://s19.postimg.cc/rsyaoi1v3/5850_azs100l_04.jpg http://s19.postimg.cc/5v1tupmun/5850_azs100l_05.jpg

Re: AZS 100L - Co je uvnitř??

Je to pekne. K tomu sumu. Mne ten koniec tiez sumel a bolo to bambusakom GC510. Ked som ich prehodil sumel mi zas druhy kanal. Tak som ho vymenil a je po sume. Moje ASZ je nastastie povodne a nemalo na vrchu sasi tak to aj celkom pekne vyzera. Drevo som si dal znovu nalakovat a boky streknut na cierno. Vyzera to teraz celkom fajn k nabytku. Mozno niekedy hodim aj foto. BTW ake si nastavil napatie na koniec, 30V?

Re: AZS 100L - Co je uvnitř??

Ahoj, díky za pochvalu.
Tou výměnou bambusáku GC510 myslíš výměnu za jiný typ? nebo jsi tam dal "nový" tedy koupený nový kus GC510?
Napětí jsem nastavil pouze 25V podle doporučení Sinclaira, až seženu ony spomínané AD161/162 půjdu s napětím až k 28V. Má strach ty tranzistory hnát k maximu když závěr mají 32V.
Jinak ten zesilovač na tu bídu nehraje špatně.

Re: AZS 100L - Co je uvnitř??

Ja som to riskol kedze mi namiesto ADciek u DENKLa dali GDcka (ktorych mam teraz asi 8 big_smile), napajanie mam na nich v kludovom stave 28V. Ide to zatial bez problemov. Pri vybudenom stave som skusil odpojit aj repro a neprerazili sa. A k tomu ako to hra: klobuk dole na to ze to ma Ptot 4W to hra velmi dobre. A ten tranzistor som vymenil potom za druhy myslim GC511. To je to iste len Uceo asi 15V nie 16 ako ma 510. Zaujmave je ze ta "vadna" 510 je v skutocnosti dobra podla meraku. Ale ked ju osadim spat tak to tak "kolisavo" sumi. Sak poskusaj a poexperimentuj ak mas k dispozicii dalsie PNP bambusy radu GC.

(upravil j_paseka 9. 8. 2011 19:24)

Re: AZS 100L - Co je uvnitř??

Právě že nemám zásobu bambusů smile . Musím udělat malou objednávku u Denkla. A mám objednat GC510 nebo GC511? Nebo je to skoro jedno? Vzal bych je ve větším množství, ať mohu vybrat nejméně šumící.

Mohu Tě požádat, pokud se ti ovšem chce, jestli by jsi mi nafotil ten tvůj exemplář AZS? A fotky hodil sem nebo mě do mailu, jan(tecka)paseka(zavinac)volny(tecka)cz . Chci se jen ze zvědavosti podívat jak to máš řešené. Díky.

Re: AZS 100L - Co je uvnitř??

Ja byt tebou si kupim GC510K, ma o chlp vacsie Uce (16V). Odfotit to bude asi problem, kedze som to ledva zlozil dokopy. Ma to taky divny sposob furt mi tam kable zavadzaju, big_smile a je to nejak "natesno". Ale ziadne zvlastne upravy som tam nerobil, dokonca aj trafo som pouzil z TV Tesla merkur(pluto) len previnute na sym ~22V. Ono totiz presne pasuje na povodne miesto. Kondiky mam tesla 10G/15V v serii (5G/30V ak sa nemylim). Ja viem, ze to nie je boh vie co, ale oni totiz presne pasovali do povodneho uchytu a co je hlavne su tesla. big_smile Posledna uprava je, ze som vymenil diody za 1N5402. Korekcie som musel napajat az za stabilizatorom, kedze trafo nema pomocne vinutie (ma iba symetricke spominanych ~22V). Islo mi hlavne o to nic do toho nevrtat a nic tam nedorabat (nevravim ze je to zle), len mne sa to paci povodne, ale zase dostat z toho maximum. Ak to niekedy otvorim urcite to nafotim, teraz som na to nejak zabudol. smile

Re: AZS 100L - Co je uvnitř??

Dobře, nevadí. Až se v tom budeš zase vrtat určitě to nafoť wink .
Taky jsem použil pro napájení korekcí stabilizátor se zenerkou na 30V.

Re: AZS 100L - Co je uvnitř??

Můžu ti poslat funkční konec z NZC710, je tam 2x komplementární dvojice GC510K a GC520K s pouzdrem uzpůsobeným na chladič.

Web

Re: AZS 100L - Co je uvnitř??

Děkuji za nabídku ale já nepotřebuji ani tak funkční konec jako spíš ty tranzistory. Jinak na kolik si jej ceníš?

Re: AZS 100L - Co je uvnitř??

To už nechám na tobě, co s ním uděláš.. jde z toho vybrat i termistor na teplotní stabilizaci.
Napiš mi na mail, ať tu nespamujem.

Web

Re: AZS 100L - Co je uvnitř??

Ak by ste sa nahodou nedohodli, tak rozhodne ho nevyhadzuj. Mal by som zaujem.

(upravil Misacek 10. 8. 2011 13:14)

Re: AZS 100L - Co je uvnitř??

Zdar chlapi. pokud máte někdo zájem,napište typy a počty žádaných tranzistorů. Mám jak GD607/GD617 v párech,tak všelijaká GC a hromady germaniových tranzistorů. Vše nové,nikdy nepoužité. Cenové nabídky přikládejte k počtu kusů. Komunikace přes mail.

Jinak můžu nabídnout i jeden kompletní konec AZS100L

Re: AZS 100L - Co je uvnitř??

2 Misacek: AD161/162 naahodou nemas?? Alebo zosik AZS179? smile

Re: AZS 100L - Co je uvnitř??

Na AD se ti podívám, kolik bys jich chtěl? Zesík bohužel nemám.

(upravil evry 22. 11. 2011 22:13)

Re: AZS 100L - Co je uvnitř??

Ahoj Honzo,
sleduju se zájmem tohle téma. Chtěl jsem tam prdnou TDA 2005 jak psal Sinclair. Jak jste začli ladit ty původní konce, tak to je taky zajímavý. Zatím  na to nemám  čas ani dodělat svou AZS217 a 220.
NZC130 jsi tedy fak vymazlil, je to jak nové a pekně srovnané a čisté. V originále je tam chaos drátů.
Nemáš foto toho přezesilovače bez krytu?

Sinclair psal, že když tam dáš BC550C místo KC148-9 tak to přestane ŠUMĚT ... jsi to asi nezkoušel (dle fota konce s KC148)? Taky psal , že: "místo GC510, což je otřesný bambusák, by byla vhodná KF506 nebo KF508 s betou kolem stovky. Kmitat by to nemělo, kdysi už jsem tuhle úpravu dělal." Asi bych to udělal podle něj....o originál zapojení ti stejnak nejde ne...když už si překopal zdoj.

držím palce.... poprosil bych  tě o foto toho předzesilovače ......upravoval jsi tu odbočku potenciomeru?

Napsal jsem ti pro jistotu mail.:)
Zdarec všem.

Re: AZS 100L - Co je uvnitř??

"místo GC510, což je otřesný bambusák, by byla vhodná KF506 nebo KF508 s betou kolem stovky" toto si dovolim trosku poopravit, davajte prosim pozor na typ prechodu tranzistora GC510K je PNP v tom pripade by jeho kremikovy "ekvivalent" bol KF517, KFY16/18. A moj nazor: mne sa neskutocne paci puzdro GC510K/520K ja by som si ich za ziadnu cenu nemenil a dovolim si povedat ze aj s "bambusovym" budicom mi to hra skvelo.

(upravil j_paseka 11. 8. 2011 17:57)

Re: AZS 100L - Co je uvnitř??

evry: Více máš v mailu. A ještě jednou díky za pochvalu.

Brano: Díky za opravu s těmi tranzistory, už jsem je tam pomalu chtěl dát big_smile . Myslím to, že tranzistory co zmiňoval Sinclair, mají jinou vodivost než orig. tranzistory. No nejspíš tam ale nakonec nechám ty bambusy, uvidím.
Teď se mi v tom už nechce vrtat, ale jakmile budu mít zmíněné tranzistory. Tak se ještě pokusím o omlazovací proces toho konce.

(upravil evry 11. 8. 2011 23:54)

Re: AZS 100L - Co je uvnitř??

no jo máš s tou vodivostí pravdu, koukal jsem teď na to znova. I když jsem na to ráno koukal do katalogu, tak jsem to přehlídl.:mad: