(upravil evry 12. 1. 2011 1:44)

Re: AZS 100L - Co je uvnitř??

Ahoj lidi,
poprosil bych Vás o radu (nejlépe Sinclaira Když to tu tak pěkně posisoval), jestli by jste mi  mohli upřesnit jeho doporučené úpravy (jak popisoval).  Protože jsem nezkušená pi..., jsem se chtěl ubezpečit jestli jsem to pochpil správně. Ale i pro ostatní bastlíře smile

A TO: V předzesilovači AZS100L je třeba udělat několik úprav:

1) Vypájet bez náhrady kondenzátory C1, C1´ --- BEZ NÁHRADY JINÉ KAPACITY,  ÚPNĚ VOLNÁ POZICE (NIC TAM NEDÁT) NEBO PROPOJIT DRÁTEM?
2) Na potenciometr hlasitosti mezi odbočku a horní konec připájet sériovou kombinaci 8k2 a 2n2, --  VIZ PŘILOŽENÝ ODBRÁZEK  MODRÁ KRESBA.?
3) stávající RC člen, zapojený mezi odbočku a zem je třeba změnit na 560R+470n -- MÁ TO BÝT POZICE  HOVŇÁKU 1M(C10) A ODPORU 330 (R14)? 
4) u magnetofoní ho vstupu odprorový dělič 10k:10K--- JESTLI TO MÁM NA SPRÁVNÉ LEVÉ STRANĚ 5-TI KOLÍKU (VIZ OBR. ZELENÉ KRESBA), TA PRAVÁ  STRANA  OD PROSTŘEDNÍHO KOLÍKU (KOSTRY) JE ASI  LINKOVÝ VÝSTUP NA NAHRÁVÁNÍ  DO MGF ?

DÍKY ZA VÁŠ ČAS A DRAHOCENÉ RADY

ČAUVEC EVRY

http://s4.postimg.cc/62bmsrzy1/4612_schema_poedzesilovaee_dokresleny2_azs100l.jpg

TAK SI BUDU MUSET ODPOVĚDĚT SÁT A NEBO VYZKOUŠET....ALE ASI TO TAK BUDE... NEJVIC BY MĚ ZAJÍMÁLA TA DVOJKA.....CO..... hmm

(upravil j_paseka 31. 3. 2011 11:36)

Re: AZS 100L - Co je uvnitř??

Ahoj,
že otvírám tak starou tému ale... . Nedávno jsem na Aukru koupil tento zesilovač, model AZS 100L. Vím, že zesilovač je to nic moc, výkon podle manuálu to má 2x4W. Koupil jsem jej hlavně kvůli kastli, plánuji totiž jeho zástavbu, a to konstrukcí "PC Zes" s 2x TDA2005 od Sinclaira.

Ale než tak učiním, chtěl jsem vyzkoušet, jak původní konec hraje. No, bohužel jsem to zatím nezjistil. A to proto, že zesilovač nehraje, kontrolka sice svítí ale z reproduktoru jde jen hlasitý brum. Při otevření jsem zjistil, že trafo smrdí a dost hřeje. Změřil jsem proto střidavé napětí hned na svorkách trafa. Napětí na sekundáru "16V" pro napájení korekcí, jsem naměřil 15,66V. Ale na symetrickém sekundáru "14,7V - 0 - 14,7V" pro napájení konců, už jen 8,67.

Otázka teda je co se zesilovači stalo, že to trafo tak topí. Trafo je pravděpodobně kantáre. Ale nechápu co se mu stalo. Ještě jej zkusím odpojit od ostatních komponent, abych vyloučil skrat trafa od nich, ale tam si myslím, že nepochodím. Jinak připojit konec na jiný zdroj.
Pochopitelně jsem kontroloval i volič napětí v síti, ale ten je nastaven správně - tedy na 230V.

Asi nemá moc cenu se tím zabývat ale z čisté zvědavosti chci ten původní konec rozchodit.

Přikládám pár fotek pro ilustraci:
http://s19.postimg.cc/lht3830mn/5850_azs100l_1.jpg http://s19.postimg.cc/sz2anaq5r/5850_azs100l_2.jpg

Re: AZS 100L - Co je uvnitř??

No já si myslím že je v prdeli koncák (nebo zdroj). Jen to odpoj a uvidíš.

Web

(upravil j_paseka 31. 3. 2011 13:47)

Re: AZS 100L - Co je uvnitř??

Tak jsem napětí na sekundáru trafa přeměřil ještě jednou naprázdo. Takže, sek. vinutí (16V) - naměřeno 19,07V. Na sym. vinutí jsem naměřil, proti středu, na jednom pólu 17,43V a na druhém 17,71V - nevím proč ten rozdíl, předpokládám, že u symetriky bych měl proti středu naměřit stejná napětí. Nicméně trafo naprázdno netopí.
Připojil jsem proto zpátky na napájení korekce a kontrolku, a trafo je ok. Takže chyba je pravděpodobně v tom koncáku. Teď ji jen najít.

Re: AZS 100L - Co je uvnitř??

Proměř koncový bambusáky a budeš asi doma sad Malá nesymetrie sekundárů je běžná a nemusí škodit, pokud má vinutí s vyšším napětím naprázdno zároveň trošku vyšší vnitřní odpor...

Web

Re: AZS 100L - Co je uvnitř??

Objednej si u Denkla AD161/162, to je trochu lepší náhrada za GD607/617. Možná, že bude v sakrech i budič, je třeba změřit. Hlavně po opravě nazapínat natvrdo do sítě, ale např. přes 40W žárovku, kdyby byl v konci ještě jiný problém, žárovka bezpečně omezí primární proud na takovou hodnotu, aby nic dalšího neshořelo.

Web

(upravil j_paseka 31. 3. 2011 16:53)

Re: AZS 100L - Co je uvnitř??

Ahoj Leoši, dobře díky. Změřím, objednám, vyzkouším a uvidím. Ten koncák nakonec půjde stejně ven. Jen korekce nechám ty původní. Páč nové korekce z PC zesu asi nebudou, co se týče os poteciometrů, sedět do těch původních děr.

Jinak díky za rady.

(upravil sinclair 1. 4. 2011 19:35)

Re: AZS 100L - Co je uvnitř??

Jestli se dobře pamatuju, tak AZS100L má Wiliamsonovy korekce, které i zesilují, takže tam bude stačit relativně citlivý koncák, třeba s dvěma LM1875 nebo se dvěma TDA2050, pokud se jejich zesílení upraví tak, aby ve střední poloze korekcí, střední poloze balance a hlasitosti naplno byla citlivost vstupu magnetofon kolem 250-300mV. Jinak je ale ten trafáček v AZS100L poměrně slabý, možná by to chtělo zvětšit filtrační kapacity, aby to s vybuzením tolik nepadalo. Všecky hovňáky samozřejmě ven a nahradit axiálními MKT svitky MKT205-MKT207. Kompletní schéma, které je na formátu A3 mohu přepůlit a oskenovat, pochybuju, že by to ještě dneska někdo měl. Nevím, jak je to tam s loudnessem, myslím, že je tam udělaný jenom basový a výškový chybí. K doplnění výškového je třeba nf generátor, mlivoltmetr a půlhodina práce.
Já bych tam ten konec nechal, jestli se ti podaří sehnat ty ADčka, tak ty mají větší povolený proud, větší závěrné napětí a lze z nich dostat bez potíží 2x10W, samozřejmě s výměnou trafa.
Kdo zná knížku "Stavebnice tranzistorových zesilovačů a přijímačů", tak tam je např, třítranzistorový konec 3W s GC510/520. desetiwattový konec s GD607/617 a 25W konec s bambusama, jaké kdo sežene, nejspíš to vždycky byly 7NU74 nebo AD1015 či podobné RVHP odvozeniny.
Ty desetiwattový konce mi chodily celou dobu bez poruchy, než jsem celý zesilovač prodal kámošovi, byly tam i příklady zapojení korekcí jak plynulých, tak RIAA.
Ještě je jedna možnost a to použít KD333/KD334 nebo KD335/KD336 a zvětšit předpětí výměnou termistoru do té míry, než zmizí přechodové zkreslení. Lze si s tím docela slušně vyhrát a ten korekční zesilovač je tam fakt suprovej, ale musí sedět hodnoty a nesmí tam být svody, jinak poťáky škrábou, i když jsou čisté.

Web

(upravil j_paseka 1. 4. 2011 19:58)

Re: AZS 100L - Co je uvnitř??

Ahoj díky, ještě uvidím, jak s tím koncem. Jinak psal jsem panu od Denkla, říkal, že neví kdy na tranzistory AD161/162 zase narazí. Tak mi je závazně nemůže slíbit. Jinak říkal, že má GD607/617. Díval jsem se tam i po těch budičích GC510 a ty má taky. Takže bych to všechno mohl objednat, tak říkajíc z jedné vody.

Jinak co se týče samotné zástavby, ten původní konec bych zamozřejmě nevyhodil, jen bych tam namontoval ten PCzes. Udělal bych to univerzálně, tak abych v případě potřeby mohl namontovat zpět ten původní konec. Původní korekce by ale zůstali v obou případech. Plánuji z toho udělat zesilovač k PC ve spojení s dvoupásmovými Tesla bednami 1 PF ... (teď nevím jak dál) si myslím, že to bude dost solidní aparatura.

Edit: Jinak pokud se Ti bude chtít, můžeš to schéma prosím oskenovat a někam vyvěsit. Já jsem sice něco našel ale jako všechno ostatní, je to blbě čitelné. Díky.

Re: AZS 100L - Co je uvnitř??

Tohle ti nestačí?
http://www.radiojournal.cz/schemata/AZS100L.pdf

Re: AZS 100L - Co je uvnitř??

To mám, ale od Leoše je to kvalita.

Re: AZS 100L - Co je uvnitř??

Vidím tam na poťáku jen basový loudness, chtělo by to ještě od odbočky k hornímu konci poťáku zařadit vhodný sériový RC článek s příslušnou časovou konstantou.
Jinak je potřeba si uvědomit, že ten zesilovač byl konstruován na 220V, tudíž při dnešním síťovém napětí dosti stoupne napětí na hlavních elektrolytech a může se to prorazit, což se v tomto případě asi stalo. Mezní Uceo GD607/617 je myslím jen 32V, takže hlavní zdroje by neměly naprázdno dávat víc, než cca 30V.

Web

Re: AZS 100L - Co je uvnitř??

Beru navědomí, seženu si kdyžtak menší transformátorek pro napájení toho konce s vhodnou vatáží, tak aby po usměrnění to napětí nevzrostlo nad přípustnou hodnotu Uceo těch trandů. Díky za radu.

(upravil sinclair 2. 4. 2011 20:28)

Re: AZS 100L - Co je uvnitř??

http://sweb.cz/servisdok/azs100l_01.jpg
http://sweb.cz/servisdok/azs100l_02.jpg
http://sweb.cz/servisdok/azs100l_03.jpg
http://sweb.cz/servisdok/azs100l_04.jpg

Místo GC510, což je otřesný bambusák, by byla vhodná KF506 nebo KF508 s betou kolem stovky. Kmitat by to nemělo, kdysi už jsem tuhle úpravu dělal.
V poznámkách v servisním manuálu jsem našel, že výšková větev loudnessu má mít polystyrenový kondenzátor 2n2 a sériový odpor 6k8, to vše zapojeno mezi odbočku a horní konec potenciometru hlasitosti. Naletovat ze strany spojů předzesilovače.

Web

Re: AZS 100L - Co je uvnitř??

Paráda, díky moc za schéma.

Re: AZS 100L - Co je uvnitř??

Kdybys chtěl párované GD607/617, tak tady mám jeden vrak AZS100L s dobrým koncem, za jedny LuckyStrike jsou Tvoje.

Web

Re: AZS 100L - Co je uvnitř??

Ahoj, beru, píši mail...

Re: AZS 100L - Co je uvnitř??

Honzo, je to v poště jako dobírka, takže by to v pátek mělo dorazit.

Web

Re: AZS 100L - Co je uvnitř??

Leoši díky moc. smile

Re: AZS 100L - Co je uvnitř??

Tyvole, já se z té České pošty už fakt poseru. Obchodní balík od nás do Zlína /cca 25km/ o váze 140g stojí 151Kč....

Web