(upravil danhard 24. 3. 2009 15:40)

Re: TW077

A jak je to s tou odbočkou ? ta počítá s tím, že při vypnuté fiziologii je zatížená 1/18 hodnoty poťáku, nebo to má být bez fyziologie v luftě ???

(upravil opamp 24. 3. 2009 15:48)

Re: TW077

No Ty to pravděpodobně víš smile

Tak schválně, já myslím, že odbočka bejt v luftě nemá. Soudě podle obvyklého zapojení vypínače fyziologie, který vždycky nechá odpor proti zemi zapojen, odpíná/zkratuje jen kundiky.

Začíná to být výživný opakovací thread, super!

Web

(upravil wwsly 24. 3. 2009 16:32)

Re: TW077

Tak, když se podíváte na "moje" zapojení na předchozí straně, tak zjistítě, že jsem to nevyřešil moc dobře s tím odpojováním fyziologie... je to však, kromě hodnot prvků, převzato od Hilla ...
http://wwsly.sweb.cz/audioweb-upload/sch_kor.JPG

Web

(upravil sinclair 24. 3. 2009 16:27)

Re: TW077

Teď jsem to chtěl napsat, že já to od ruky namaluju dobře a wwsly to sice namaluje v PC, ale blbě. Vzhůru k pokroku!

Odpor pověšený na odbočce proti zemi už tam moc práce neudělá - odbočka je sice zhruba ve třetině dráhy, ale také jen na desetině celkového odporu poťáku. Opět lze snadno zjistit v určitých polohách buď měřením, nebo přímo poslechem - ani jedno z toho dotyčnej nedělá.

Web

Re: TW077

No nevím, výrobce (ESO) odpor na odbočce přede mnou tají smile
Dalo by se vycházet z toho, že se počítá s pevně připojenou fyziologií a u TP289/Y si to nějak pamatuju, tam byl vývod té spodní odbočky cca na 10% odporu dráhy, ale i to jsem si tehdy změřil. Jak je to třeba u TP16x, kde je jedna odbočka geometricky uprostřed dráhy ?

(upravil wwsly 24. 3. 2009 16:30)

Re: TW077

u TP289 je odbočka na 2,5k.

sinclaire, ta fyziologie je od tebe a bude pořád připojená

Web

(upravil sinclair 24. 3. 2009 16:32)

Re: TW077

U TP169 to vychází hodnotama krapet jinak. Ostatně TP169 právě kvůli té odbočce až uprostřed na tuhle práci nejsou moc vhodné.

Tak to nemůžeš mít ale namalované tak idiotsky, jak to máš teď. Nevymlouvej se na mě a podívej se pořádně.

Web

(upravil wwsly 24. 3. 2009 16:35)

Re: TW077

hodnoty jsou přepočtené od tebe (pro 10k poták), o tom žádná...

Web

Re: TW077

Já tam mám přepínací kontakt a mám to zapojený úplně jinak. Dobře.

Web

(upravil wwsly 24. 3. 2009 16:39)

Re: TW077

však sem to napsal výše, že přepínač je zapojen dle Hilla

A pokud to bude pořád spojeno, tak je úplně jedno zda to bude zapojeno dle tebe nebo jak to mám já...
Nebo snad ne??

Web

(upravil sinclair 24. 3. 2009 16:41)

Re: TW077

To je óóhromně chytrý, nechat fyziologii natvrdo.

Web

(upravil wwsly 24. 3. 2009 16:42)

Re: TW077

Dobře, ale pokud ten spínač nahradím drátem a nebude to vypínatelné, tak to bude fungovat stejně jako s přepínacím kontaktem podle tebe......

Bez možnosti vypnutí je to tak přece i v předzesilovači co si kreslil ty a tvořil to betaron

Web

(upravil sinclair 24. 3. 2009 16:46)

Re: TW077

Běž už do prdele.
Pokud si myslíš, že jsem úplnej pitomec a nakreslil jsem to vypínatelný jenom tak z prdele, tak si to mysli dál. Pokud přitom chceš pajcovat moje návrhy, pajcuj je aspoň dobře, nebo je nech bejt. Nejsem ty, abych nevěděl, co dělám.

Edit: to byl vývojovej kit, nic víc. Ty nemáš vlastní názor ani hlavu?

Web

(upravil wwsly 24. 3. 2009 17:20)

Re: TW077

Mám jak názor, tak i hlavu. Ale jen stále nechápu, kam míříš?
Když to bude spojeno, tak to loudness prostě bude fungovat tak jako v tvém návrhu.
Pokud bude spínač rozpojen tak se to bude chovat jak kdyby tam ten obvod loudness nebyl. Předchozí operák bude zatížen RC členem C=C15+C16 a R= R12+R13 a odporem potáku paralerně k tomu RCčku. A to RC nebude mít na regulaci hlasitosti vliv.
U tebe když se vypne loudness tak k odbočce je připojen ten odpor 560R. A to nevim tedka jaký to má význam...

Web

Re: TW077

Třeba proto, aby se subjektivně při vypnutí loudness nezvýšila hlasitost (na středních frekvencích. kde bývá "těžiště"). To je tak složitý vykoumat?

Web

(upravil danhard 24. 3. 2009 17:36)

Re: TW077

opam co ty na to ? já se řechtám smile

wwsly, ono je to tak: v té 1/3 má ta odbočka odpor 1/10 tedy útlum asi 20dB, to by pak odpovídalo lineárně rozloženému logaritmickému rozsahu asi 30dB na celou dráhu (samozřejmě přímo na začátku, pri plném útlumu je to víceméně nedefinované a s nějakým logaritmickým průbehem to nemá moc společného). Při vypnutí fyziologie by se ten průbeh měl upravit na rozsah cca 50-60dB, jak je zvykem u log. potenciometru bez odbočky. Takže ten odpor tam nějaký význam bude mít.

Re: TW077

dobře, já už to chápu.
Já to mám snad udělané tak, že prostě ta fyziologie funguje nebo nefunguje. Je to tak?

Web

(upravil danhard 24. 3. 2009 17:48)

Re: TW077

Přes tu odbočku se tam nutí snížení přenosu ve středu pásma, ne zdvih na okrajích tj. fyziologogie.
Když to jen odpojíš, tak z toho bude poťák s mizerným logaritmickým rozsahem. Správný rozsah je větší, jelikož běžný log. poťák má 20dB (1/10) potlačení už v polovině dráhy, nebo i výše. Zatížením odbočky odporem do země můžeš právě ten rozsah ovlivnit - zvýšit.
Bez přesných průběhů od výrobce je to ale jen toretické tlachání jak by to mělo být.

Re: TW077

jasne, už tomu rozumím.
A ty určitě chápeš proč sem to tak udělal zas já.

Web

Re: TW077

Nicméně se tady ťalo do živého, jak je vidět... sice to nedosahuje výživnosti diskuze na téma (c)fedrsráč, ale i tak dobrý...

Wwsly, mám pocit, že jsi schopen přemýšlení, projeď si ty příspěvky ještě jednou a budeš doma.

Web