(upravil wwsly 23. 3. 2009 18:29)

Re: TW077

sinclaire, tedy když mám 25k poták na hlasitost a za ním invertující zesilovač, tak mezi bežec a invertující vstup musím dát odpor o min 3x větší hodnotě než je odpor dráhy potáku? Tedy u mě min 75k?

Web

Re: TW077

Ano, jinak si zkurvíš logaritmický průběh regulace nejméně v první polovině dráhy.

Web

(upravil danhard 23. 3. 2009 22:52)

Re: TW077

Na 10kHz to má zdvih 15dB, na 100kHz to má zdvih 28dB, zřejmě aby netopejři dobře slyšeli dlouhý vlny smile
Nízkoohmový korekce jsou dobrý, ale je to taky kompromis pro zatížení operáků, při malý zátěži to víc kreslí.
Ten subsonic má průbeh identickej se dvěma jednoduchejma hor. propustma, první může dělat už ten vstupní kond (tady by to vyšlo s 22k vstupu 0,33u - počítám že zdroj signálu bude pod 1k).

Re: TW077

A pak se divíme, že nejmenovaným slovenským individuím šlehají z bédéček plameny (viz konference na www.aldax.cz, ten člověk je asi duševně chorý)

Web

Re: TW077

Ale od toho tam přece je ten 100p kondík, aby se s ním v případě potřeby dalo hnout, kdyby to lezlo moc vysoko, sakra...

Web

(upravil feliz navidad 24. 3. 2009 8:30)

Re: TW077

wwsly: 3x zvětšit musíš ale i zpětnovazební odpor toho operáku.

Re: TW077

Tak to on už naštěstí ví smile
Invertující OZ je tam proto, aby celé zapojení na 1kHz neotáčelo fázi.

Web

(upravil wwsly 24. 3. 2009 12:33)

Re: TW077

Jak pravil sinclaire, to už vím,ale jak sem tedka zjistil, tak ze vstupních 300mV budu potřebovat cca 2V. Tj. při potáku 25k, dám odpor mezi běžec a inv. vstup asi 68k což sice není 3x,ale... Ale pak odpor ve ZV bude cca 470k /pro ty 2V na výstupu/, čímž se asi zvýší šum,ne? Jiné řešení mě tedka nenapadá vzhledem k tomu, že jiný poták než 25k/Y nemám a ani nemám kde jinak nastavit zesílení. I kdybych na krásno zmenšil ten poták, tak zas musím zvětšit kapacitu C16 / a další ty tři prvky/ a větší kond než 470n se mi tam nevejde.
schéma: http://wwsly.sweb.cz/audioweb-upload/sch_kor.JPG

Web

(upravil sinclair 24. 3. 2009 12:36)

Re: TW077

Co to je za blbost??? Výstupní zesilovač by měl mít zesílení cca 1,3 - 1,5, aby to jen dorovnalo zisk celého řetězce na 1. Pokud chceš vyšší zesílení, tak samozřejmě můžeš, ale proč? Citlivost vstupu 300mV je dneska naprosto zbytečně vysoká, zcela bohatě stačí 500mV a pokud zvolíš zesílení výstupního zesilovače cca 2, tak to bude na vybuzení koncového zesilovače tak akorát stačit.
Před korekčním obvodem rozhodně není moudré signál nijak zesilovat, protože by se mohlo snadno stát, že se při vyšším zdůraznění korekcí dostane OZ korekcí do limitace.

Už vidím, jak sháníš kvalitní 47uF bipolární elyty...v mém původním zapojení jsou totiž dvě stovky bipolárně, výsledná kapacita je okolo 50uF, proč tam máš nakreslené bipolární stovky ??

Web

(upravil wwsly 24. 3. 2009 12:38)

Re: TW077

up
však já před korekcemi a ani před fyziologií nic nezesiluji, jsou tam jen sledovače a jediné zesílení dělá IC2A. Koncák je LM3886 s citlivostí 2V. Je mi jasné, že při přenosu 1:1 ten operák slouží jen k dorovnání zesílení,ale v mém případě potřebuju víc.

EDIT dal jsem tam 100uF/bip/35V z gesu, pokud vím, tak větší kapacita ničemu nevadí.

Web

(upravil sinclair 24. 3. 2009 12:39)

Re: TW077

DVA VOLTY? PROČ?
Nevadí, ale má také o dost vyšší svod...no z GESu to bude kvalitka...

Web

(upravil wwsly 24. 3. 2009 12:47)

Re: TW077

2V proto, abych vybudil ten koncák. Při ZV 26dB /dle datasheetu/ potřebuje 2V na vstupu. Jasně, že můžeš namítnou, že při přidání basů/výšek půjde koncák do limitace....

http://wwsly.sweb.cz/audioweb-upload/DSC00035.JPG

Co se týká těch bipolárů tak jsou z gme, ale to asi vyjde na stejno.

Web

Re: TW077

Jak to že 2V? Ať počítám jak počítám, potřebuješ JEDEN volt pro DVACET voltů na výstupu. 20 V na výstupu odpovídá 100 W do 4 ohmů, případně 50 W do 8 ohmů. Chceš z toho ždímat víc? smile

Web

(upravil wwsly 24. 3. 2009 12:52)

Re: TW077

Opampe, máš pravdu, jak tady koukám tak sem to spočítal stejně jak ty a jen sem se přehlídnul a tvrdím tu hovadinu. Takže 470k ve ZV půjde na půl-cca 240-270k.

BWT nejsou ty odpory 68k a 270k moc velké z hlediska šumu?

Web

Re: TW077

sinclair, wwsly: Nehrotíte to zbytečně moc s tím odporem mezi běžcem a vstupem OZ?

http://s4.postimg.cc/jxmdhvw6x/2805_potak.jpg

Re: TW077

Už to nebudu komentovat, protože dneska už mě jeden debil stihl vytočit.
wwsly, ty by ses v první řadě měl naučit líp anglicky, v druhé řadě číst datasheety a v třetí řadě počítat s decibelama. Možná pak přijdeš na to, cos napsal za píčovinu. Howgh.

Web

(upravil wwsly 24. 3. 2009 13:01)

Re: TW077

Už sem k tomu napsal vyjádření, kde je chyba.

Web

(upravil sinclair 24. 3. 2009 13:08)

Re: TW077

Na šestnáct a půl voltu efektivního výstupního napětí /68W-4R/ potřebuješ při zesílení toho obvodu 21 vstupní efektivní vstupní napětí okolo 0,78V.
Tenhle váš simulátorskej amatérismus mě šíleně sere. Hrozně. Nakopal bych vám za to prdele - nemáš měřáky, který by tě přesvědčily o tom, že děláš jednu chujovinu za druhou?

Web

(upravil wwsly 24. 3. 2009 13:11)

Re: TW077

Sem se spletl, no co?
Deska na koncák se nepovedla, tak jak bych chtěl, takže sem ji ani neosazoval a ani  sem to ještě neměřil.
Jinak pokud narážíš na to "moje" zapojení, tak vím o tom, že jsou tam nějaké mouchy,ale co už....

Web

Re: TW077

feliz navidad,

jasně, 25k pot má v nejhorším případě vnitřní odpor 6.25 kOhm (12.5k // 12.5k) čili od dejme tomu 33k (pětinásobek vniřního odporu) už ho příliš nerozhodíš.

Web