(upravil zuki 11. 6. 2010 15:27)

Re: Součástky -- vhodnost, sehnatelnost, náhrady

viz #262, můžeš použít 105°C. Koukni na původní typ co vydrží, nebo odhadni, či spočítej jeho zatížení proudem a dle toho zvol 105°C provedení (velikost, voltáž apod) tak, aby nebyl přetěžován. Ale 105°C varianta bude často asi dražší...

ps.: Sinclair-  taky  často "v práci" používám, z důvodu unifikace - malého nutného sortimentu, nízko ESR 105°C kondy, ale nedávám jim moc "zabrat" (vzdy kontroluji max. zatížení proudem) a spíš je (jejich počet) vůči max. proudu předimenzuji... A zatím roky a roky "drží"....

Re: Součástky -- vhodnost, sehnatelnost, náhrady

Díky moc za radu.

Re: Součástky -- vhodnost, sehnatelnost, náhrady

Na aukru prodává A.Kraus nějake kýble http://www.aukro.cz/item1053407508_elyt … _ce02.html

černé KMH jsem teda neviděl...

(upravil sinclair 12. 6. 2010 10:26)

Re: Součástky -- vhodnost, sehnatelnost, náhrady

Na to Aukro teda pozor, to vypadá, jako by to byly tyhle:
http://sweb.cz/servisdok/pajcyelyty.jpg

Ty mi totiž Alan poslal jako ukázku toho, co všechno ty žlutý kurvy dokážou zpajcovat. Ty kondenzátory 10G/80V nevydrží ani 65V a svodový proud letí nahoru tak, že by po čtvrthodině bouchly. Porovnejte rozměry toho originál Nipponu a toho Rubycon pajcu...

Ten zcela vlevo je originál Nippon 10.000/80 SMH.

Web

Re: Součástky -- vhodnost, sehnatelnost, náhrady

Už i kondenzátory?!! yikes

(upravil sinclair 12. 6. 2010 10:27)

Re: Součástky -- vhodnost, sehnatelnost, náhrady

A cos myslel? Dyť značkový elektrolyt 10G/80V je dražší než pár 200W výkonových tranzistorů...

Web

Re: Součástky -- vhodnost, sehnatelnost, náhrady

... a přitom reklamace bouchlého kondu je prakticky nemožná ... nebo má snad někdo za sebou úspěšný pokus?  big_smile

Re: Součástky -- vhodnost, sehnatelnost, náhrady

Jen tak, kdyby náhodou ...
Nemá někdo schéma zesilovače Dynatron Transpower 90?

Re: Součástky -- vhodnost, sehnatelnost, náhrady

Tak tohle jsem nikdy nikde neviděl ani neslyšel....to jsou sedmdesátá léta?

Web

Re: Součástky -- vhodnost, sehnatelnost, náhrady

Ano, cca 1972, křemík KC148 v těch hranatých pozdrech smile, 2×40W, kabinet z 22 laťovky ze všech stran, dá se na tom tančit. Tady http://www.audiokarma.org/forums/showth … p?t=220765 je to jako transciever. O nic nejde, jen si musím udělat čas a vykreslit to schéma z desek. Já ho mám v přírodním hliníku.

Re: Součástky -- vhodnost, sehnatelnost, náhrady

vlk: Transceiver je ovšem něco úplně jiného. Používají radioamatéři - vysílači. Kombinace vysílač (transmitter) a přijímač (receiver, odtud ta slovní slátanina), využívající velmi důmyslně mnoho obvodů společně..

Web

Re: Součástky -- vhodnost, sehnatelnost, náhrady

Omluva, je to receiver smile
Mám tu i maličkého Kenwooda TH-6F, to je opravdu transciever, tedy umí i vysílat, asi jem byl už přetažený smile

Re: Součástky -- vhodnost, sehnatelnost, náhrady

Dobrý den. Je možné bez obav v tomto zapojení použít místo tranzistorů bd139/140 české kd139/140? 
A dále zda mohu bez obav zaměnit bc557 za 556 a bc547 za 556. Podle datasheetů by to neměl být problém , ale potvrzení od zdejších znalců, bych uvítal. Díky.

http://www.elektroworld.info/modules/Fo … 01_139.jpg

Web

Re: Součástky -- vhodnost, sehnatelnost, náhrady

KD versus BD je v pohodě, u těch BC taky nevidím problém.

Web

Re: Součástky -- vhodnost, sehnatelnost, náhrady

Ahoj, jednostranou stereo desku od Bastlecse z bastlírny už dělá Kohout. Neodolal jsem.Dík

Web

Re: Součástky -- vhodnost, sehnatelnost, náhrady

Celá řada KDY snad kromě KDY56 stojí za hovno.

Web

Re: Součástky -- vhodnost, sehnatelnost, náhrady

a načo by sa dali použit tie KDY56 ? jak som kukal tak by mali byt vcelku rýchle ... 10 mhz

(upravil sinclair 7. 8. 2010 19:46)

Re: Součástky -- vhodnost, sehnatelnost, náhrady

Ony vlastně všechny KDY jsou pro nf použití, ale jediná KDY56 má z nich rozumné Uceo, Ic a Pc. Těch 10MHz nevadí, to se dá ukočírovat už v budiči. Ale dlouhejma drátama připojovat asi nepůjdou...
Jinak zbytek řady KDY stojí víceméně za prd.

KUX41N je zajímavý případ. Tesla Vráble počítala do zesilovače A2400 s tranzistory KD15003, první série těchto zesilovačů jimi byly osazeny, ovšem poté, co se v roce 1993 definitivně přestaly vyrábět, tam vlastně neměli co dát a sáhli po KUX41N, které se jim velmi osvědčily v koncových stupních ultrazvukových generátorů, tak to skončilo tak, že poslední série Tesel a Tesonu A2400 byly osazeny těmito tranzistory. Podotýkám, že první Tesly A2400 s KD15003 jsou naprosto nezničitelné a to i do impedance 2 ohm.
Já mám jeden kus Tesly A2400 také osazený KUX41N a hodlám je vyházet ven a nahradit KD15003 /pokud se mi podaří vybrat přibližně shodné čtveřice/, nebo Teslama KD3773, což jsou rovněž velmi dobré a odolné tranzistory.

KUX41N je z nouze ctnost, je to takový napůl spínač a napůl nf tranzistor, do zesilovačů bych je ale rozhodně nepoužíval. To, že jsou zakresleny ve schématech A2400 ještě nic neznamená, není to žádné dogma, oni chudáci chtěli vyrábět a neměli do toho co dát.

Upozorňuju, že v A2400 musí být budicí darlingtony KD649/650 vybrány na Uceo nejméně 160V, při jejich poruše je nutno je nahradit typy BDX53F/BDX54F, protože původní KDčka už nikde nejdou sehnat a ani já jich nemám tolik, abych je dokázal vybrat na potřebné Uceo. V poslední fázi Tesla značila KD649/650 suffixy A, B, C podle Uceo, myslím, že nejvyšší mělo C-čko a to 180V.
Opravovat A2400 od Tesly nebo Tesonu není dneska žádná sranda.

Web

Re: Součástky -- vhodnost, sehnatelnost, náhrady

čau
prosím vás, dají se unás někde koupit MJ21195,21196 (TO3 pouzdro) samozřejmě že sháním originály smile nescháním jich tolik, zatím jen od každého 5ks.
semic ani ecom ani ezk je nevedou...
dík

Re: Součástky -- vhodnost, sehnatelnost, náhrady

Aldax je ma na e-shopu.