(upravil wwsly 18. 2. 2010 23:02)

Re: Součástky -- vhodnost, sehnatelnost, náhrady

To trafo musí být dost tvrdé, aby výsledky odpovídaly skutečnosti.

V práci máme pásovinu Cu na motání trafáku cca 5x2mm. K tomu vzít trafo cca 100VA a bylo by vyřešeno.

Web

Re: Součástky -- vhodnost, sehnatelnost, náhrady

tu staru bastl-fintu poznam, Sinclair ju sem daval, ale ešte som ju neskusal... ako píše Sinclair- neverim, že to má 22.000 ale 2.200 to asi tiež nebude mať. Pokusne som ich zapojil do koncaku, kde som mal  Tesly 4.700/63V - Ucc bolo do 35V- ... Koncak uplne "zhasol" po cca 2-3nasobne dlhšj dobe... Viem, že je to "meranie" na p... ale pre predstavu... asi sa budem musieť dokopať zrealizovať bastlfintu...každopadne ďakujem za rady

(upravil reeb 19. 2. 2010 12:03)

Re: Součástky -- vhodnost, sehnatelnost, náhrady

Mám podobné (nové nepoužité) 10mF /63V tak je potrápím a napíšu..

Web

Re: Součástky -- vhodnost, sehnatelnost, náhrady

Kluci, podobné trafo se dá udělat v podstatě z čehokoli i bez rozebírání, stačí, když to má mezi posledním vinutím a plechy ještě aspoň pár mm místa. Já to mám například vyřešeno trafákem 200VA, který má kromě asi 320V na formování  elektrolytů ještě jedno vinutí, které jsem na něj prostě postupně poprovlékal tou škvírou běžným 4mm2 izolovaným PVC lankem.
Je dobře, když je ten trafák co nejtvrdší, i za 300VA, která se běžně v rozvaděčích vyskytuje, se nemusíte stydět. Aspoň Vám ty 3,2V nebudou při měření velkých kapacit padat a bude to celé přesnější, strefíte se i do 2%.
A pokud vám nějaký starší 10G elyt ukáže třeba 8A a za sekundu už nic, tak ho nelitujte, stál za hovno a uhořely mu vnitřní přívody, které už musely být nahnilé a naleptané.
Projděte si na Aldaxu tenhle článek

http://www.aldax.cz/index.php?tab=3& … show=elyty

Dával jsem ho do kupy se Sendym a je v něm kupa poučného čtení zvláště pro ty mladší. S tím formováním zvláště vysokonapěťových kondů sakra opatrně, umí to i neplánovaně a bez varování  řachnout a vletět do držky nebo do oka.
A taky pozor na vysoké napětí, ten tranzistorový regulátor 0-400V vypadá sice jak krystalka, ale nebezpečnej je dost. Jo a místo BU931 raději BU941. Zkratu se bát netřeba, je to zkratuvzdorný /ale ne celý den.../ Ale rány to umí dávat strašný.

Web

(upravil reeb 23. 2. 2010 10:29)

Re: Součástky -- vhodnost, sehnatelnost, náhrady

Tak sem testl :

- Nippon 10mF-63V a při 4,3V byl proud 12,1A což odpovídá asi 9 mF

- Philips 10m-63V měl 3,9V/12,7A tj. 10,4 mF

http://s19.postimg.cc/7d0k4l2b3/262_phil_10m.jpg

Web

Re: Součástky -- vhodnost, sehnatelnost, náhrady

Už to tady asi někde bylo,nicméně nemůžu téma k tomuto tématu najít smile.
Postavil jsem si vcelku jednoduchý měřič závěrného napětí polovodičů, dle AR 3/99. Funguje bez problémů i s regulací měřícího proudu mezi 1-40mA. A tak jsem se vrhnul na měření mých šuplíkových zásob tranzistorů,mnohdy i z pochybných zdrojů, aukro,hadex apod...

Měřil jsem KD607/617, KD366/367, KD3773. Tady bylo vše ok,závěrné napětí většina překračovala o 20-30% proti katalogové hodnotě,což sedí vzhledem k rezervě. I když našel jsem i KD607/617 se závěrem 30-60V ,pokud jsou přeznačované tak opravdu nerozpoznatelně.

Pak přišli na řadu KD503, až na jeden kus z deseti ok. Mám i pár kousků KD501, a tam to začalo.
První závěr necelých 30V, ale dalších 6ks 120V !! ,zvýšil jsem měřící proud asi na 30mA a to samé.. Měřil každý asi 3X, a pořád stejný výsledek.Jediný kus KD502 co mám měl pro jistotu cca. 30V
Tak nevím teda kde se vzali KD501 s parametry 503.. smile Jestli lze tomuto měření dostatečně věřit.
Desítky jiných měřených tranzistorů víceméně odpovídají tak snad ano..

http://pjotr.603.sweb.cz//kd501.jpg

(upravil frantah 22. 2. 2010 13:54)

Re: Součástky -- vhodnost, sehnatelnost, náhrady

Ty zázračné KD501 budou asi mít hodně malou betu takže závěr vyšel tak vysoko. Schválně zkus k těm výsledkům Uceo doplnit nějaké měření proudového zesílení, samozřejmě při slušném Ic a s chlazením. Pak se možná vyloupnou čtyři hromádky: Větší závěr + větší beta, velký závěr + malá beta, malý závěr + velká beta a samozřejmě šmejd parta malý závěr + malá beta. Pak tepr uvidíš kolik jich bylo pod kterým označením KD3xx, KD6xx či KD5xx.

Re: Součástky -- vhodnost, sehnatelnost, náhrady

2 Xhibit - a měřil jsi Uceo, Ucb, nebo Ucer ?

Web

Re: Součástky -- vhodnost, sehnatelnost, náhrady

Meril jsem Uceo jak spravne odhadl frantah. Proudove zesileni me samozrejme taky zajima,to bude dalsi krok v mereni smile .Jak se k tomu dostanu dam sem pak nejake vysledky..

Re: Součástky -- vhodnost, sehnatelnost, náhrady

2Reeb: diky moc za meranie, podla obr je to ta ista sorta kondikov a zrejme to nie je az take shitano ako som myslel... este raz dik... musim aj ja navinut to trafo podla Sinclaira- mam doma mensiu haldu Teslackych 5m/50V - aj ked neviem ci to ma cenu kvoli nim ...

Re: Součástky -- vhodnost, sehnatelnost, náhrady

reebe, nějak nesouhlasí kapacity a změřené napětí a proudy. Asi to máš prohozené.

Re: Součástky -- vhodnost, sehnatelnost, náhrady

Máš pravdu, přehlíd sem se..

Web

Re: Součástky -- vhodnost, sehnatelnost, náhrady

Speciálně u řady KD607 a KD503 platí pravidlo, že to má buď velkej závěr, ale malou betu, nebo přesně opačně, beta jak kráva, ale závěr na hovno.
Mám tu asi dvacet kusů KD502, co mají betu při 5V/5A nejméně 150, ale závěr mají 40V, takže se hodí tak do nabíječky nebo do jednoduchého zdroje. U KD501 je situace ještě horší, to je podle mě už jen odpad z výroby.
Měřte to při vyšších proudech, při pár stovkách milíků se ničeho nedoměříte.

Web

(upravil Xhibit 22. 4. 2010 13:08)

Re: Součástky -- vhodnost, sehnatelnost, náhrady

Tak jsem se az ted dostal je trosku promerit.KD501 o kterych jsem psal ohledne jejich zaveru 120V maji betu 40-80 pri 3A (nemam silnejsi zdroj).
Namatkou zkousene kousky KD503 maji betu 60-120 opet pri 3A.

(upravil sinclair 22. 4. 2010 16:19)

Re: Součástky -- vhodnost, sehnatelnost, náhrady

Ad KD605-607 & KD501-503 :
U obou řad tranzistorů jde vždy o jeden čip /samozřejmě v případě 607 a 503 rozdílný/, který automat ve výrobě vytřídil na charakteristické parametry, které stanovil sám výrobce a stanovil je tak, aby spodní hranice odpovídala katalogovým parametrům. Měří /spíš měřily/ se tam zcela jiné charakteristické parametry, než měříme my a měřilo se jich daleko víc. Například Uceo se měřilo ve výrobě zásadně v dynamickém režimu do zátěže s indukčností, proto například některé KD503 vykazují při statickém měření Uceo tak skvělé hodnoty, občas i 200V.
Doporučuju být v tomto směru značně opatrný a nepřekračovat katalogové Uceo o více, než 30% i v případě, že byste při statickém měření naměřili oněch 200V. Nelze totiž využívat rezervy v parametrech na více místech - jestliže využijete značné rezervy v Uceo, je pak nutné nevyužívat plného dovoleného Ic a hlavně kolektorové ztráty.
Spousta lidí už na takto "vyměřené" tranzistory, zatěžované pak naplno, dojela.
Já jsem si něco podobného dovolil v BA200, kde jsou například v Betaronově vzorku KD503 vyměřené na poměrně vysoké napětí - v zesilovači jsou ale použity dva páry, takže proudové zatížení je s rezervou rovnoměrně rozděleno, nehrozí překročení Ic ani Pc ani při zkratu na výstupu.
Dá se to takto praktikovat, ale s rozumem.
Jinak doporučuju prolétnout můj článek o výkonových tranzistorech, kde je hodně z této problematiky nastíněno.

Web

Re: Součástky -- vhodnost, sehnatelnost, náhrady

Opravuji starý Dual CV121, původní konce NPN TJ2499 v TO3, dnes (tedy za rohem v EZK) buď 2N3055 nebo MJ150xx, cenový rozdíl 3×. Je opravdu vyšší cena MJ zárukou lepších parametrů? BD317 už asi normálně neseženu.

Re: Součástky -- vhodnost, sehnatelnost, náhrady

Ještě přidám schéma konce http://www.n-malek.de/bilder/Schaltbild … _gross.jpg asi by bylo vhodné i doplnit diody BA159 z výstupu na repro na napájecí větve. Souhlas?

(upravil sinclair 7. 5. 2010 10:50)

Re: Součástky -- vhodnost, sehnatelnost, náhrady

Zcela bohatě /vzhledem k napájecímu napětí a výkonu/ budou vyhovovat 2N3055 koupené v EZK. Takové KD607 by byly vhodnější, ale dnes se už blbě shánějí. Vhodnější by byly proto, že budič-invertor nemá příliš velký výkon a přišla by vhod větší beta, kterou KD607 mají. Jinak tam lze vrazit v podstatě cokoli, třeba KD503 /ty by byly úplně nejvhodnější/, máte-li je.
Já osobně bych ale spíš zapátral, proč ty původní koncáky odešly a dal bych si sakramenský pozor na upálené emitory budicích tranzistorů.
Budiče lze v nouzi nahradit dvojicí KFY18/KFY46, případně KCY39/KCY40. Aby budič dobře snášel poměrně nízkou betu tranzistorů 2N3055, nahradil bych je dvojicí BD139/BD140 z Aldaxu /výrobce STM, beta kolem 180/, mají podobný Ft jako ty původní BCčka či KFka, jen jsou schopny bez poškození odevzdat do bází koncových tranzistorů značně větší proud.

Zapojený je ten konec značně idiotsky, v podstatě poplatně době vzniku. Stačí, aby na okamžik ztratil běžec R70 kontakt s dráhou, případně odešel či uhnul termistor, nebo odešly diody D4, D5 a budič i s koncem se otevře na plné koule a teče jím plný proud zdroje, než vylítnou pojistky. Je to vysloveně blbě zapojený, i u starých zapojení se součástkami Tesla byl mezi bázemi budičů odpor, který nedovolil vzrůst klidového proudu i při poruše termistoru nebo trimru.
Rekuperační diody nejsou potřeba.

Web

Re: Součástky -- vhodnost, sehnatelnost, náhrady

Děkuji za pomoc. Dnes jsem mrtvý konec opravil, byl proražený jeden koncový tranzistor a oba budiče, někdo se v tom už vrtal a deska po trimrem klidového proudu byla silně zdevastovaná. Dal jsem tam nakonec ty ON Semi MJ15003 a modlím se aby to byly originály. Budiče jsou teď BD139/140-16. Trimr vyměněn, deska opravena, termistor zkontrolován, kupodivu je v pohodě, ten v CV60 měl dvojnásobný odpor. Operáky jsem dal 5534AN, hraje to skvěle. Jen s jednou věcí si nějak nevím rady. Chrastí poťák balance, ale ze schématu je asi jasné, že s tím moc asi dělat nejde. Elyty 4,7uF jsem vyměnil za tantaly, takže jinde je klid.
Schéma. http://dual.pytalhost.eu/cv120s/cv120-03.jpg

Re: Součástky -- vhodnost, sehnatelnost, náhrady

Mezi R32 a P2 vrazit foliák 1u by mělo pomoci. Stejnosměrně bude zpětná vazba stále uzavřena přes R31.

Web