Re: Chronologicky

to Sinclair: U toho "Jakostního výkonového zesilovače 55W" by neměl být problém v náhradě původních tranzistorů třeba za KD607/617 ,nebo se pletu?

Re: Chronologicky

nie skor KD366A/367A ? pisal tam o darlingtonoch.tie vsak maju nizsie Ic aj Uce takze bez uprav by to asi neslo...

ale uz by sa mohol vynadrit niekto skuseny smile

Web

Re: Chronologicky

Jen se kluci snažte, nás taky za ručičku nikdo nevodil!
Něco vymyslete a to předložte "ke kontrole" smile

Web

Re: Chronologicky

TIP3055: Uce-60V ,Ic- 15A, Ib-7A, hfe 5-20,   ft-3Mhz
KD607:   Uce-80V ,Ic-7A,    Ib-2A, hfe 10-30, ft-2Mhz

U pnp je situace obdobna.Tak ze dle meho by nemel byt s nahradou problem.Nektere slabsi parametry KD si myslim v tomto pripade nehraji roli.

S darlingtony KD366A(B)/7 by se vynechali budice.Navic maji mensi vykonovou ztratu,vyssi ft 7Mhz, tak ze otazka.
Pri napajeni do +/-30V by to asi mohli zvladat,asi by ale byla potreba doladit kompenzace,nevim...

Re: Chronologicky

a co takto v sucasnosti : TIP3055: Uce-60V ,Ic- 15A, Ib-7A, hfe 5-20,   ft-3Mhz
MJW 21195 250V, 16A, 200W, 4MHz, Ib 5A
MJW 21196  250V, 16A, 200W, 4MHz   a beta je 20-80

tie by tam sedeli celkom pekne. aspon si myslim, smile:) maximalne by sa chcelo pohrat trosku s kompenzaciami.

keby sa zvysilo napajanie tak by sa z toho dal dostat vecsi vykon ? netrebalo by upravit aj prudovu poistku?
a miesto KFY18 napchat BD139/140 smile:):)

Web

(upravil sinclair 25. 12. 2009 8:55)

Re: Chronologicky

Ano, pro výkon 50-60W bez problému použitelné KD607/617. Pro parní aplikace MJ15003/15004, budiče by mohly do cca 80-100W/4ohm stačit i BD139/140.
Místo káefek se dá nasadit cokoliv - něco, odpovídajícího dovolenému napětí a výkonové ztrátě. Na mnoha pozicích jdou místo KF použít BC63x a BC64x., kdo má anebo sežene, tak KCY39/40.
To jsou výborný tranzistory, škoda, že s nimi přišli tak pozdě.
Stejně tak se dá třeba v Leachu použít místo 2N3440/5416 teslácký pár KF422/KF423, nebo po nakroucení nožiček KF469/470, Joži je tam myslím takto používá.

Web

Re: Chronologicky

sinclair napsal:

http://sweb.cz/servisdok/zesHurta_sch.jpg
http://sweb.cz/servisdok/zesHurta_dps.jpg
Další varianta na téma KF508-KF517-KD337-338-KD607-KD617, tentokrát s 50V/us...
Vstupní zastaralé BCčka v TO18 lze plně nahradit KC307V, případně BC556B.
Budiče KD337/338 se přímo nabízí nahradit BD237/238, BD239C/BD240C nebo čímkoliv okolo 100V/2-3A/20-30W/3-5MHz v TO126 či TO220.

Tak uz jsem se k tomu dostal a postavil jeden modul.Pri ozivovani sem se chvili potrapil jelikoz ma autor na osazovacce jeden elektrolyt otoceny(C43),druhy na DPS vedeny kladnym polem jinam (C42),tak jak je nakreslen vede ze zeme na zem... smile

Ted se trapim dal,jak jsem zjistil po problemech s nastavovanim klidoveho proudu cely zesilovac me kmita.Zkousel jsem zvetsovat C46 jak se pise v navodu,a to az na 39pF a bez uspechu.Cele osazeni mam pritom original vcetne vstupnich BC179, vyjma tedy budicu.Tam mam BD237/238,parovane aspon multimetrem.Osazeny R72,73 ktere sli vynechat,vsechny filtracni elyty C40-43(dvojnasobnou kapacitou).
Zkouseno je to zatim na dvojitem laboratornim zdroji celkem dlouhymi privodnimi draty ale to by snad nemelo vadit vzhledem k blokovani napajeni primo na modulu zesilovace.
Co jeste zkusit? Schema davam znova nize at to nemusite dohledavat.


http://pjotr.603.sweb.cz//zes_hurta_2.jpg

Re: Chronologicky

No, ne že bych nevěděl co s tím, ale nechci to tu rozmazávat. Napiš Gavinovi, on ten modul tuším odlaďoval s tím, že dosažená výkonová šířka pásma ale není úplně přesně 50V/us.

Web

Re: Chronologicky

Xhibit: doporucuju se na to vykaslat. Udelal jsem jich nekolik, kazdej stal jinak za hovno, ale vsechny na prvni pokus kmitaly. Pomohlo priblokovat bazi T3 proti neinvertujicimu vstupu (dik Leosi smile), coz ale snizilo prebeh na cca 1/5 deklarovaneho. Posleze jsem se pustil do Tygra, ten naopak prekvapil prijemne -- na plosnaku navrzenem jen tak od oka beha bez problemu do 80kHz, a to ze soucastek z hloubi zluteho supliku nebo nekolikrat pouzitych. Z nejroznejsich pracovne-rodinnych duvodu nemam cas celou vec dotahnout do uplneho konce, ale schopnejsi bastlir by si mel poradit bez problemu, staci na to pomerne primitivni nastroje a pristroje.

Re: Chronologicky

Asi by pomohlo snížit zisk vřazením vždy dvou odporů mezi emitory, cca 47R-220R mezi T1/T2 a T3/T4. Společným koncem vřazených R je R62 resp. R63. Viz obdobná sch....

Taky C38 (jestli vidím správně 6,8nF) se mi nezdá. Může už (dle impedance zdroje signálu) omezovat horní kmitočty nf. signálu. Pro impedanci zdroje signálu např 2,2k je to 10kHz...Zkusil bych ho vyndat a případně zařadit až na vstup (R50). Nevím jak to pokračuje na vstupu dál, aby to ale nezatížilo např. nějaký vstupní IO. V tom případě R50 rozdělit na dva a C32 bych já v každém případě podstatně snížil. Také tím, že je přímo na bázi zvyšuje zpětnovazební "VF" zisk T1 (T2). Taky můžeš zkusit dát malý koník 3-15pF z kolektoru T3 na bázi T2. Nebo paralelně k R61.

Ono se na dálku blbě radí, potože je víc alternativ. Lze to totiž řešit "VF" zpětnou vazbou od rozkmitu k T2, nebo zatlumit vstup (nebo rozkmit) a zpětnou vazbu moc neřěšit - což je případ uvedeného sch. Bohužel je u něj vyhnán zisk vstupu a rozkmitu do horentních hodnot. A kde je moc zisku, tam je snaha k oscilacím....

Re: Chronologicky

Ony ty 100n bloky na signálovou zem s dlouhejma drátama ke zdroji taky nic moc. Jak máš zapojený repro, proti signálový zemi ?
Zpětná vazba na poměrně vysokých odporech, to už pěkně točí se vstupní kapacitou.
330R basestoppery do bází 3MHz tranzistorů taky nic moc.
Prostě i takovej zesilovač s línejma tranzistorama se dá udělat pěkně kmitavej smile

Re: Chronologicky

No, sice "líný" 3M, ale oscilovat na nich klidně mohou... lol

Re: Chronologicky

Diky panove zatim za rady.Zkusim neco z vyse uvedeneho jestli se to umoudri.Jako neco postavit me nedela problem,horsi kdyz je to uz v navodu na pytel.Upravy nezvladnu,neznam to.Jsem puvodne silnoproudar pracujici 10let v IT, ktery ma jako konicka bastleni smile.

to Gavin Milarrr: Kdyz uz mam dva moduly hotove zkusim to nejak poladit,skoda je zrovna vyhodit.Prave je to postaveno vsechno taky ze supliku,kupoval jsem na to jen budici BD tak ze me to stalo vicemene jen praci.A to me vetsinou bavi,lepsi nez sledovat nejake stupidity v TV.

to danhard: Repro nemusim mit pripojeno vubec a kmita to na plny kotel.. Zkousel jsem to na umele zatezi,jen odporove.Pak na maly zkusebni repracek,proti zemi.No a co se tyce napajeni,tak jsem jeste preventivne zespod tistaku hned pod koncove tranzitrory pridal elyty 470uF a 100n keramiky,a nic,chovani stale stejne.

(upravil kazzatel 3. 1. 2010 15:58)

Re: Chronologicky

Máš to blbě kompenzovaný - zapoj z rozkmiťáku ( kolektor T3 n. T5 ) sériovej RC člen 470R a cca 47p do minus vstupu a případně ze stejnýho kolektoru i cca něco kolem 100p na zem....taky zmenši hodnotu R74 a R75 cca 10x a zkus dát mezi C a B budičů cca 22-33p...

(upravil Xhibit 3. 1. 2010 19:35)

Re: Chronologicky

Diky moc za ochotu vsem,opravdu si cenim ze i takove kapacity jako kazzatel mi venuji trochu sveho casu smile.
Tak ze napred jsem pridal RC clen 470R+47p a ejhle,kmitani je pryc.Nicmene bylo na kladne pulvlne viditelne od urciteho vykonu nejake rozmazani jejiho vrcholu,tezko popsat.
Tak ze nasledoval 100p na zem,stale stejne.Vymena R74,75 z 330ohm na 33ohm.A hura,vse uz se tvari v poradku! Mam tedy preventivne pridat i kondenzatory mezi C a B budicu? Vse bylo testovano jen do odporove zateze.Jenze ted uz bohuzel nic nevyzkousim.Stala se me velice neprijemna vec,odesel me osciloskop sad .
Mezi zkousenim byl jen zapnuty,ani nepripojen,ozvala se rana,obrazovka zhasla.. Asi v nem strelil nejaky elyt.Je to uz preci jen letity CCCP pristroj C1-118A,i kdyz pro me ucely bohate stacil.

(upravil frantah 3. 1. 2010 19:27)

Re: Chronologicky

Podle toho jaké jsi kde použil tranzistory, jestli ty původní Tesly či novější náhrady, tak je možná vhodné zkontrolovat i jejich závěrná napětí C-B či C-E. Nestabilitu může způsobovat někdy i to, že se napěťove příliš namáhaný přechod má tendenci otvírat.

(upravil sinclair 3. 1. 2010 22:05)

Re: Chronologicky

....což s oblibou dělaly mimotoleranční KD503. Pak se do komplexu konce prostřelovaly a nikdo nevěděl proč a za co soudruzi smile

Jinak vitaj na ampliónu, Františku smile

Web

Re: Chronologicky

V mem pripade to nebyl ten problem.Jak jsem psal vyse tak co jsem stihl zkusit nez me strelil osciloskop vedlo dle rad kazzatele ke zdarnemu vysledku.Navic jsem to vsechno zkousel jen na 2x30V.
Pokracovani bude asi az s novym osciloskopem,tahle stara ruska potvora se me nedari dat do kupy.Strelil tam elyt ve zdroji,zdroj mam opraven a zmereny vsechny jeho napeti ale skopek stejne nejde.Co dal tam odeslo uz asi nezjistim..

Re: Chronologicky

Děkuji Leoši:-)). Zaregistroval jsem se tu, bo třeba na Zvukařině se neprobírají technické věci tak do hloubky jako tady. BTW pro pořádek: Nick "frantah" není maskování identity, běžně používám na fórech "frantik", zde již obsazen nebo jsem se možná registroval pod ním už moc dávno a heslo zapadlo na smetišti dějin... Nová registrace byla na to šup.

Re: Chronologicky

Tak uz vesele zhavim dva moduly Hurty do umele zateze a vysledek sleduju na novem osciloskopu smile.Pridal jsem jen RC clen 470R+47p, zmenil R74,75 za 33ohm jak radil kazzatel,dalsi upravy netreba.Chova se to naprosto korektne.
Jako umelou zatez jsem vzdy pouzival jen vykonovy odpor,mam takoveho macka cca.8ohm s odbockou uprostred, tak ze 2x4ohm,100W urcite ma.. Abych dostatecne proveril stabilitu dat k nemu paralelne nejaky kondenzator? Kdysi to tu nekdo popisoval, 2uF?