Re: Chronologicky

Tohle je k #516, takže žádnejch 12dB/oct ani nehledej...

Web

Re: Chronologicky

sinclair: Na ten zisk 0,75 jsi Leoši přišel jak?

Web

(upravil sinclair 7. 8. 2009 11:14)

Re: Chronologicky

Měřením, Ondro. Je to postavený, dělal to Milan-Betaron a chyba tam vážně není smile...
Funguje to jak má, tzn. koriguje a moc se to nesere do středu pásma, má to poměrně malý zkreslení a dost slušnou přebuditelnost, ale ten útlum znamená, že ještě před korekčním obvodem bude muset být zesilovač s A nejméně 2 a to znamená, že jinak dobrý odstup půjde tím zesílením do kytek.

Web

Re: Chronologicky

6 dB to snad až tak neposere smile

Díky za informaci... ze schématu jsem to fakt nevykoukal.

Web

Re: Chronologicky

Leošu, teď, co se na foru rozpoutala „dudkománie“ v návaznosti na Aldax yikes , stihnou se ještě nějak dokončit tranzistorové korekce k zesilovači BA-200 ?? Rád bych zesilovač už dokončil a zadekloval. Mně určitě nevadí, že korekce nebudu mít na parádní desce. Ba naopak, když už mám ručně namalované desky koncáků, zachovám jaksi stejnou patinu kompletu smile Tož bych tam instaloval ten svůj prototypový výtvor, se kterým jsi laboroval…


…a pak to DPA-222, abych byl taky „IN“ se slintajícím davem smile
Už osnuji plány, originál desky bych měl mít do deseti dnů big_smile

Re: Chronologicky

Ano, upravím Ti ten modul.
Jen je potřeba u BA200 nastavit odporem v příčné větvi smyčky nfb /ten, co je v sérii s elytem/ takový zisk, aby ty konce měly citlivost 0,775V /0dB/ pro plný výkon.

Web

Re: Chronologicky

..tak to je výborné, kdy možu dojet?, aj dneska ??

Re: Chronologicky

Já se ozvu.

Web

Re: Chronologicky

Abychom opět trochu oživili tento link, především k BA-200, BA-100..
Minulý týden mi poslal Mira Čejka jím navrženou, hotovou dps pro korekce BA-100. Rozvržení vypadá velmi hezky, pro mne jen s malým problémem, a to, že budu muset udělat nový čelní panel celého zesilovače – osy všech potenciometrů dát do jedné roviny…
…už se na tom pracuje smile

Re: Chronologicky

2betaron, nemohol by si sem hodiť náhlad tých korekcií,.... už sú celkovo dokončené(z hladiska návrhu a úprav)?

(upravil Betaron 17. 9. 2009 21:54)

Re: Chronologicky

Dodíku nehodím náhled, nemám k tomuto kroku oprávnění smile, ale jsou koncepčně dokončené

Re: Chronologicky

Milane, mám pro tebe upravený ten prototypový modul, cos kreslil ručně-ten by ti do toho původního panelu přece měl sedět, ne?

Web

Re: Chronologicky

Leošu, deska udělaná Mirkem je bezvadná, potenciometry umístil tak, jak jsem si přál. Bohužel při návrhu kastle jsem nedomyslel všechny konstrukční sounáležitosti do podrobností – osy potenciometrů jsou příliš nízko a jejich piny by se dotýkaly spodního krytu. To by nebylo nejhorší, s izolační podložkou by to šlo. Neřešitelný problém je ale v nosné liště pro toroid spojující přední a zadní panel,  výška 8mm. Právě sem z velké části zasahuje pravá část dps. Samozřejmě pokud nebudou potenciometry v plošňáku je po problému, tak to ale nechci, vypadalo by to blbě lol  pokud bychom zesilovač chtěli prezentovat. Proto raději udělám nový čelní panel s osami potenciometrů BV, bal a volume v jedné lince a vyjde tam i ten původní prototyp a Mirkův model si nechám třeba pro DPA222 smile

Re: Chronologicky

Asi blba otazka.Jeste dokud byl projekt BA200 free bylo tu vystavene pdf ktere jsem si stahnul.Respektuju kazdopadne prani autora a nic nebudu zverejnovat ani sirit.Stahnul jsem si to uz kdysi jen tak ze zvedavosti,preci jen autor jedna z kapacit sveho oboru,tak ze zapojeni nebude urcite spatne smile .A treba bych nekdy zkusil modul dva postavit.Ted se me nahodou dostaly do rukou desky z nejakeho zarizeni kde bylo asi 50kousku zde velmi oblibenych tranzistoru TIP big_smile ,presne TIP141.Nicmene na DPS byl datum 1975,tak ze by snad jeste za neco stat mohli oproti dnesni produkci.UCE papirove 80V ,jestli daji vic jsem nezkousel.I tak bych pocital napajeni tak 2x30V, mozna do 2x35. Pujde to osadit i nimy bez nejakych vetsich zmen? Samozrejme DPS bych si upravil a vynechal budice jelikoz jsou to darlingtony.

(upravil sinclair 19. 9. 2009 9:43)

Re: Chronologicky

Nemyslím si, že by zrovna tyhle darligtony byly vhodné pro zesilovače, přestože jde o nějaké staré série.
S těmihle potvorami nikdy člověk neví-v každém případě budeš muset HODNĚ pohýbat s kompenzací, zesilovač je kompenzován a je bezpodmínečně stabilní jen s výkonovými tranzistory s Ft okolo 2-4MHz, což tyhle darlingtony nesplňují. Nemají vůbec udán Ft a z vlastních měření vím, že se pohybuje nad 10MHz při středních kolektorových proudech. Při návrhu a odlaďování zesilovače se s něčím podobným nepočítalo, i když jsem pak zesilovač testoval s KU607 a KUY12, které mají Ft rovněž vysoký. Při použití takto rychlých koncových tranzistorů je nutné kompenzaci rozdělit na několik dílčích, mimo jiné mezi bázi a kolektor budicích tranzistorů byly vpájeny kondenzátory 150pF a kromě kompenzace VAS bylo nutné ještě zavést malou kompenzaci z výstupu VAS do invertujícího vstupu kondenzátorem okolo 22pF, možná by to pak chtělo plesknout ještě RCčko na zpomalení diferáku.
Vybavení patrně máš, takže si s tím můžeš pohrát, nic na tom není.
Jen bych rád upozornil, že tyhle tranzistory fakt nejsou pro nf zesilovače moc vhodné, mají poměrně malý čip, malou tepelnou kapacitu čipu a dosti malou odolnost proti sekundárnímu průrazu. Konkrétně v případě TIP141 bych s napájecím napětím rozhodně nešel přes 2x30V bez buzení /výkon okolo 60W do čtyř/ a při oživování zesilovače bych jako první oživil a dokonale otestoval ss ochranu... sad

Web

Re: Chronologicky

Navíc mají sice vysoký ft ale dlouhé rozpínací časy, takže již nad 60 kHz hrozí příčné proudy.

Jak píše sinclair a MUDr. Plzák - zatloukat, zatloukat, zatloukat. Pak ale ze zvuku moc nezbude.

Web

Re: Chronologicky

Diky panove za vycerpavajici odpovedi.Tak jeste uvidim,mozna to ze zvedavosti vyzkousim az nastanou dlouhe zimni-podzimni vecery kdyz uz me doma lezi tolik tech TIPek.

Re: Chronologicky

Příčné proudy jsou tam zrovnatak, když jsou Rbe u koncáků 470R, jak jsem někde u Tesly viděl.
Zatímco u integrovaných darlingtonů jsou pevně dané a nemusí být stejné od různých firem, tak diskrétně se dají zvolit jinak, nebo jiné zapojení.

Re: Chronologicky

BA-100, stereofonní tranzistorové korekce!
Včera mi přišly poštou z EZK součástky, nic jsem nelenil a večer plošňák od Mirka Čejky osadil. Do tak výborné dps  jsem si nedovolil použít součástky ze svých letitých zásob smile

http://s7.postimg.cc/kzj242mfr/84_102_6513.jpg http://s7.postimg.cc/ky94anklz/84_102_6512.jpg http://s7.postimg.cc/5bhuxa6tz/84_102_6509.jpg http://s7.postimg.cc/y0zowt4if/84_102_6507.jpg

Potenciometry nejsou ještě zapájeny a nevím kam jsem založil 25k s odbočkami, odpory pro nastavení pracovních bodů tranzistorů jsou zatím osazeny provizorně. Oproti mému původnímu návrhu dps je toto uspořádání mnohem ladnější, efektivnější a taky je deska o 45mm kratší.

Upozorňuji, že návrh zapojení korekcí jsou dílem Sinclaira, konečný návrh dps Mira Čejka, já jsem jen takový dělník smile Přes víkend se budu snažit korekce prověřit…

Re: Chronologicky

Je to správně mrňavý....líbí se mi to, moc smile Dobrá práce.