(upravil Frank 31. 10. 2007 10:43)

Re: BR nátrubky - jak na to

Do těhle ne, ale příští bedny budou mít na basech 18" v BR lol

Ale se všim co k tomu patří (aktivní 4-pásmo)

Re: BR nátrubky - jak na to

Franku jenom 18"? Co třeba 21" lol

Re: BR nátrubky - jak na to

BR? Franku, zbláznil ses? Já myslel, že hučící akustická kurvidla jsi už dávno kategoricky zavrhnul. smile

Re: BR nátrubky - jak na to

Boramyr: vsedci maju pravo na omyl...  Frank neni vynimka smile

Web

(upravil check 3. 11. 2007 20:50)

Re: BR nátrubky - jak na to

Proč pan Ing. Toman uvádí jako kritický průtok vzduchu nátrubkem 3m/s (krom toho, že je trojka magické číslo)? Programy vztahují průtok vzduchu k 1W? Proč by ta hranice neměla být závislá na citlivosti reproduktoru a poklesu na f ladění?
Tedy, že nátrubek slyšíme, stejně jako zkreslení, až když se jeho hvízdání, prdění nebo jiné projevy dostanou na dostatečnou procentuelní uroveň oproti frekvenci, která je na svorkách repra.
Turbulence vznikají postupně nebo spíš skokově? Jaký tvar zaoblení turbulence nejlíp potlačí? Dalo by se nějak vypočítat, jak velké zaoblení určitého průměru BR a rychlosti proudění potlačí turbulence?


edit: ono je to v těch programech zdá se nějak normalizované

Web

Re: BR nátrubky - jak na to

Bora: Je to (jako všechno) složitý. Něco za něco. BR bedna by měla mít menší zkreslení na basech... Jenom to dobře navrhnout a odladit. Ne nadarmo se řiká "pro začátek zavřenku"

Re: BR nátrubky - jak na to

Ako BR ladite? Na Fs repra, pod, nad, resp. tak, aby bola krivka hladka, napr QB4 align, pripadne inak? Ktora z moznosti dosiahne navyssiu ucinnost bez toho, aby sme spravili hrb na krivke?

Ake mate skusenosti u vlastnych konstrukcii s BR vs. Sd a Xmax?
Vo WinISD ukazuje mach optimum do 0,15, podla mna je dobre do 0,12, aky mate k tomu nazor?

Ako dosiahnut co najvacsiu ucinnost BR, ake ma dosiahnut Q? Softy obvykle pocitaju s Q BR ozvucnice=7, aky ma k tomu vztah port? (Celkova akost zohladnuje uniky roznymi strbinami, medzi ktore port patri)
Musi sa v ozvucnici dosiahnut urcity stupen "natlakovania" aby to dvihlo jeho ucinnost?

Poznate podla impedancnej privky, ze ste spravne naladili port? (Spicka je vysoka/nizka; siroka/uzka....)

Port vs. repro a fazovy posun; kam umiestnit port, ako daleko... aby boli fazovo zladene a neliezli si do kapusty, teda aby sme dosiahli zisk. (ostalo nedoriesene)

A vobec, kedy viete, ze je port ozaj spravne naladeny a vy ste z toho dostali maximum? (repro si hovie v pohode a vase usi tiez)

....daktore otazky su mozno fatalne, ale sa este nepreberali, pripadne nebol resultat
dalsie otazky pridam smile ....

Re: BR nátrubky - jak na to

Takhle, když se nejedná o dvoupásmo, kde se snažíme zabránit vyzařování středů zkrz BR, tak BR co nejblíž k basáku kvůli fázi.
Port je správně naladěný tehdy, když hraje k libosti konstruktéra a skupiny posluchačů. Chce to zkusit dvě tři možnosti. Někomu se líbí, když jede BR rovně bez hrbů, když se vykompenzuje nebo se nejlíp dělí bas aktivně, a někomu se zas líbí dunící hrb bez kompenzace...

Re: BR nátrubky - jak na to

nazory su rozne, ja som za BR zpredu. kazdopadne necham na debatu pre vas,
dorabam stlpky s 2* ARN130-02-8 , v 19L.ked uz sa v tom vrtate,
kam s rurou? je to dvojpasmo ovsem, na kolej, miesta moc nieje.
a) ked bude br zozadu, a bedynka umiestnena cca 15cm od steny ci nebude problem s hucanim, prdenim, a podobne pac je to moje prve br cudo.
b)br z prednej strany, co s tymi strednymi frekvenciami vyzarovanymi cez natrubok? doteraz sa to neriesilo.
tu je vzor: http://img236.imageshack.us/img236/1337/mmmbz4.th.jpg
BR 14*5.4cm , zaobleny z oboch stran
dik za komentar

Re: BR nátrubky - jak na to

Jaké by měla mít asi Qtc uzavřená bedna odpovídající objemu BR?
Co mi přesně říká EBP? Po zkrácení dostanu EBP=2*Pí*Mms*Re/Bl^2 takže to víceméně vyjadřuje sílu motoru (samotné Bl bez Re je nic neříkající veličina) proti hmotnosti membrány. Rád bych se o tom dozvěděl něco víc. Zřejmě to EBP>50 je pro BR podmínka fungování těch lineárních vzorečků? Protože slabý motor si jinak vždycky můžu "nastavit" dostatečně velkou ozvučnicí...

Web

Re: BR nátrubky - jak na to

Bentley... I přes to, že to bude u zdi, bych dal BR dozadu. Pohrej si s dýlkou nátrubku a vyber možnost jak to bude hrát nejlíp.

(upravil kyselym 20. 11. 2007 22:02)

Re: BR nátrubky - jak na to

bently ja bych to zas klidne dal dopredu...podlad trochu a pohraj si s tlumenim a bude to uplne ok wink franta a check jsou tak trochu blazni v tomhle smile
jinac jeste ten BR muzes dat smerem ke stropu (jako mam ja) nebo dozeme a pokud mas nastavitelnou vysku hrotu muzes si tim ladit naladeni BR. min vyska by ale mela byt nejaky 2cm,

Re: BR nátrubky - jak na to

Ale prd... minimální vejška hrotů při umístění BR je poloměr náprdku.

(upravil check 20. 11. 2007 22:19)

Re: BR nátrubky - jak na to

kyselim: Co zase já? Neznáš můj poslední vývoj smile. O Bentleym sem se vůbec nevyjdřoval.

Nicméně  bych BR dal taky klíďo do předu, jestli to musí bejt úplně u zdi. Jak říká kyselim, podladil bych (delší nátrubek nebude propouštet tolik středů). Případně bych udělal větší množství menších průměrů nátrubků (ale tady je to jenom můj pocit).

Frank: Ale prd, ten poloměr je pro to, abys nezáměrně neprodlužoval BR. Předmět umístěný blízko BR se chová taky jako BR...

Každopádně BR na 2cm nožkách bude docela slušně zametat bordel smile.

Bentley: Máš to už nějak hotové? Domlouvali sme se kdysi, že bych si přišel poslechnout...

Web

(upravil thool 20. 11. 2007 22:53)

Re: BR nátrubky - jak na to

mimochodem, prave mam na stole "povedene" bedny od Pioneer, CS-901. Kdyz opomenu to, ze to jsou tripasma, ktery maji spolecnou ozvucnici pro vsechny tri menice a opomenu to, ze je vyskac asi 3mm nad povrchem (nezapusteny) a ma stejne daleko k leve i prave strane... tak mi na tech bednach neco nesedi
edit: malem bych zapomnel - bedny jsou delane z  12mm tluste drevotrisky.. ci co to je

Ten BR je dlouhy 3cm!

ptam se zdejsich magu: proc? :|

Web

Re: BR nátrubky - jak na to

Takhle se efektivně řeší kompenzace baffle stepu a nestojí to ani korunu navíc smile.

Web

Re: BR nátrubky - jak na to

Check: nevidim duvod aby to zametalo... co mam ted naladeny BR pro L22 tak ani pri velkych hlasitostech mi z toho nefuni dost az sem se sam divil. Jak sme se uz driv bavili...tak vysledek splnil me ocekavani. Podladenim mam vse co sem chtel BR nefuni, basak nevidis hybat se a basy jsou tak jak maji byt wink

Franku: uz se prestan bat BR wink kdyz sem to zvladl ja tak to zvladnes taky...

Re: BR nátrubky - jak na to

Kyselko, já se toho nebojim. Dyť přece píšu, že příští velký bedny budou s BR. Ale bude to totál sado maso. V aktivu.

Re: BR nátrubky - jak na to

to Check: ja to mam jen na papiru, pac jsem objednal ty BR a curaci se mi ani neozvali tak ted nevim co je to za jednani ze strany firmy...
no to je nepodstatny...
nejak dopocitam a namerim desky a zanesu nekam do dilny.
kdyz se bavime o podladeni, kolik Hz je tim mysleno? ja to mam na 45Hz ted, co je +- Fs repra.
az budou budky slepeny tak klido prijd.
jo a ten BR dam na predek, se mi to stejne zda lepsi volba

(upravil check 23. 11. 2007 18:44)

Re: BR nátrubky - jak na to

Odkdy se ladí BR na Fs repra? Popravde bych to ladil trochu vejš, asi na 53Hz, protože mají prt Xmax, tak aby to hrálo aspoň trochu hlasitě...
Stejně budeš mít podle mě problémy s tím, abys tam ten BR nacpal...
Když sou repro ve společné bedně, tak je 1 BR v menším objemu a tak stačí kratší?

Závěs repra by se dal zřejmě koupit, proč si neděláme pasivy? Vzhledem k nutné hmotnosti by tam stačilo fláknout tlustší duralovej plech ne? K tvrdšímu závěsu určitě. Nebo třeba něco vytvarovat z laminátu.

Web