Re: Test operačních zesilovačů

To je zase vata roll

Mám tu 2 kousky OPA627BM v TO-99 date code 9804, nechceš si změřit, jak jsou velký ty dielekticky izolovaný chipy big_smile

A taky jednu OPA111AM date code 8448, to je taková starší líná sestřička.

Re: Test operačních zesilovačů

No TO-99 béemka bych se snad bál i pujčit big_smile jeden stával cca kolem trojky ne-li víc ne? Já kupoval OPA627AU v mouseru v roce 2013-14 kvůli možnosti redukování a bylo to dost jiný než starý OPA627AP/BP v DIP co jsem měl pár ks strarejch - na měření měly trochu jiný spektra při G=40dB (na menším jsem to neuměl uplně pořádně změřit díky ADC. A mezivývodový kapacity byly taky menší u těch nových. Stejnou věc mi potvrdili i jiní co si toho všimli taky ... škoda že mě tenkrát nenapadlo udělat test obdélníku, OPA627 má takovou zvláštnost při strmý hraně při G1 a plným rozkmitu. Přestal jsem je kvůli tomu používat a dával OPA827 nebo AD.

Není co dodávat...

(upravil danhard 20. 5. 2023 0:09)

Re: Test operačních zesilovačů

Když jich koupíš stovku, tak jsou levnější big_smile
https://www.digikey.cz/en/products/deta … 7BM/271774
Párek v SMD mám taky, shodil jsem je z desky, takže budou taky 20 let starý.
TO99 jsme použili kvůli malému svodu mezi 3 a 4 na skle.
Teď používám dvojitou verzi IO a vstup na 5, tam nic nehrozí.

Operáky mají výrobní tolerance, takže záleží jak to upečou, důraz na konstrukci je akorát na vstupní differák, jelikož ten určuje offsety a drifty.
U OPA627 byl tuším základní offset trimovanej laserem.

Jak se měřilo zkreslení před 40 lety big_smile
www.cordellaudio.com/papers/thd_analyzer.pdf

Re: Test operačních zesilovačů

Ahoj.
Na DIY audiu je celkem zajímavé vlákno.

https://www.diyaudio.com/community/thre … ps.264797/

Re: Test operačních zesilovačů

Díky za odkaz. Doporučuju pročíst, jsou dvě výrobní verze OPA827 a dalších operáků.
Také je podrobně probírán vliv impedance zdroje signálu na zkreslení.
Obávám se, že na to někdy zapomínáme, údaje v dokumentaci výrobců bývají pro Rs=50 Ohm, zatímco v reálném použití to bývá o dost víc.

Re: Test operačních zesilovačů

Že to říkáš zrovna Ty, když budíš ty zapojení z elektrárny smile
50R je minimum, co se dává na odpor zdroje, když chceš zjistit proudovou nelinearitu vstupu, tak 10k

(upravil Elox 24. 5. 2023 19:37)

Re: Test operačních zesilovačů

Vašku, to bylo dávno při simulaci koncových stupňů. Vysvětlil jsi mi to tenkrát dost důkladně a důrazně, abych na to přes svou děravou hlavu nezapomněl a dodnes Ti za to děkuju...
Naopak u modifikace Tvého aktivního notch filtru jsem dal krokování předřadného odporu, aby bylo jasné, jak se to zachová s předřazeným děličem.

Re: Test operačních zesilovačů

Tam jem to moc neřešil, vstupní odpor zvolený kolem 5k aby to byl 100x 50R a na výstupu JFET operák aby nevadil proudovej šum.
Potlačení mi stačí -40dB v pásmu +/- 1Hz (stejně je to naladění na 0,1%) a žádný nulový minimum tam být nemusí (což se stejně stane, když to není sladěný).
Na ladění nulového minima stačí 2 nastavovací prvky, na přesnou frekvenci 3.
Tvar, kdy se to blíží k potlačení -40dB se značně liší podle Q aktivního filtru a nulové minimum nemusí být při reálném odporu zv děliče, ten jsem volil také max. 50R

(upravil dawsoo 25. 5. 2023 9:56)

Re: Test operačních zesilovačů

No vlákno je hodně starý a píše tam jeden člověk kterej dost zpochybnil měření co dal John Catwell,až teprve to pak vypadlo, nicméně myslím že TI toho změnilo poněkud více rozhodně i třeba takový OPA1642,OPA1652, OPA604 či OPA(2)132(4) rodinku k lepšímu, nebo naopak OPA627 k horšímu (příjde mi že tam dávaj dovnitř to samý nebo technologicky podobným procesem jak v OPA827). Je to vcelku prasárna když se to nenamáhaj zmínit a  jen to pustí jejich zaměstnanec na bastlířským diyaudio.

Mimochodem buď mam nějaký fejky a nebo OPA197(2197) je opravdu nepoužitelnej pro audio ačkoli datashhet tvrdí že je to +- na par s OPA2134. Zkoušel jsem ho jak v klasice Nonivert tak i v ve vyváženým diferáku a opravdu slabota navíc ne zcela stabilní .Takže žádná lacinější náhrada OPA134 řady se nekoná. Max na nějaký DC servo nebo stejnosměrný obvody.

Není co dodávat...

Re: Test operačních zesilovačů

OPA4197 je jako náhrada LM324 víc jak dobrá smile

Re: Test operačních zesilovačů

tak to určitě jo... ale OPA134 a 2134 určitě ne, ač na první pohled  papírově parametrama vypadá velmi podobně.

Není co dodávat...

Re: Test operačních zesilovačů

dawsoo, k tomu OPA627. Chápať to tak že už ti prišiel ich nástupca a niesi až tak spokojný s výsledkom?

Inak by ste mi vedeli doporučiť niečo do aktívnych signálových filtrov? Potrebujem aby to na výstupe utiahlo aj 500R. Filtre na impedanciách 6-20k skôr pripomínajú genrátor šumu big_smile Nejako neviem čo ideálne na túto poziciu voliť. Je to na čisto basovú sekicu takže nejde o SR, ani extra THD. Šum by som bol rád kebyže je nízky ale to opäť limituje asi skôr impedancia filtrov... Na výstupe mám diskretny buffer ale za každým operákom zase nie. Napadlo ma tie operáky aj zdvojiť ale to by som musel prekresliť dosku.

(upravil dawsoo 27. 5. 2023 20:36)

Re: Test operačních zesilovačů

Nene mam originály ještě Burr brown (AP i BP) DIP z roku 2003 a s datem výroby 1998/2000 a pak jsem obbjednal v roce někdy 2012-13 SOIC z digikey nebo mouseru (takže origo) a zvuk i chování v obvodu dost jiné.V czapovi to bylo poznat hodně naštěstí se daly dobře prodat neb to byly originály s dokladama. rozdíl byl i v kapacitách (cca20%) mezi piny,řekl bych že změnili proces zvuk byl posazený výše než klasická stará zemitá OPA627..

Jinak je to asi už stejně jedno,protože všichni tak nějak vše ukončujou, THT zcela bez přímých náhrad (DIP a velký pouzdra skoro vše) ale i malý, stačí pohledat heslo "PDN"

OPA602,604,606,627,633 BUF634P bez náhrady a spoustu dalších

Není co dodávat...

(upravil Elox 28. 5. 2023 20:52)

Re: Test operačních zesilovačů

Můžu se plést, ale zdá se mi, že možná Audio Precision používá kompozitní zesilovač složený z OPA827+THS4031.
Vedle je ještě dvojice OPA1611+THS4031
Více viz obrázek:
https://1.bp.blogspot.com/-xzAg06jEg2Q/YEbPcOIysTI/AAAAAAAAZu4/iwdy9ZfPG_0K5kyI6_KxRErUULT-jd0mACLcBGAsYHQ/s2048/5-Input-with-OP827.jpg
Otevřením obrázku na nové kartě a kliknutím se dá ještě zvětšit.
Podrobnosti o APX 555 tady:
http://archimago.blogspot.com/2020/07/p … 555-b.html

Re: Test operačních zesilovačů

OPA1642 a TPA6120 udělá stejnou službu a mám to stereo smile

Koupil jsem takovej bastl s TPA6120, mohl by jsi ho oměřit před rekonstrukcí ?
https://i.postimg.cc/HW8DnkgR/20230429-1304381.jpg

Re: Test operačních zesilovačů

Tyjo hračka od Boba a L.V. Na oba si občas vzpomenu udělaný je to moc pěkně voperáýky v paticích ideální na hraní.

Není co dodávat...

(upravil rvx73 31. 5. 2023 21:22)

Re: Test operačních zesilovačů

též mám něco podobnýho doma, od DJ Rixe

Re: Test operačních zesilovačů

danhard napsal:


Koupil jsem takovej bastl s TPA6120, mohl by jsi ho oměřit před rekonstrukcí ?
https://i.postimg.cc/HW8DnkgR/20230429-1304381.jpg

Jestli to bylo na mně, tak jsem pro každou špatnost. Jenom by to byla trochu improvizace, mám teď všechny verky kolem měření rozvrtaný. Ale jo, myslím, že bych to mohl zkusit.

Re: Test operačních zesilovačů

.
.
V datasheetu k OPA 1655/1656 jsou uvedena měření THD+N pro přenos +1 (sledovač) a -1 (invertor)
https://www.ti.com/lit/ds/symlink/opa1655.pdf
Jsou uvedeny i podmínky měření, zatěžovací impedance atd. Měření s přenosem -1 vychází o něco hůř, přestože invertor by měl být pro operák příznivější (vstupy jsou hezky na potenciálu země a nikam necestují). Ale není uvedena velikost odporů, definujících přenos, takže není zřejmé, jestli invertor má větší zkreslení a nebo je to jenom příspěvek šumu těch neznámých odporů, protože se měří THD+N.
Znáte někdo metodiku měření (velikost odporů) pro přenos -1 ? Je možné, že by v tomto režimu bylo zkreslení větší ?
Ještě mě napadá, jestli to nemůže být rozdílnou impedancí na vstupech, protože u invertoru je invertující vstup na impedanci R/2, zatímco neinvertuijící vstup může být natvrdo na zemi.

(upravil dawsoo 9. 6. 2023 15:36)

Re: Test operačních zesilovačů

Koho mé hračičkování nezajímá ať raději dál nečte nebo na vl riziko lol

Takže jsem si v rámci oživení bejvalýho xhibitova komplet od nuly mnou re-oszanýho DAC modulku,Weilang DAC9, hrál se starou klasikou a k dacům s napěťovým výstupem jsou to furt špičkový operáky (další testovací dokončenej čajna modul kde jsou dva singláče OPA pověšený za DAC AK4399S jako klasický diferáky s LPF ala datašít základní zapojení) Měření není relevantní modul má na můj vkus fakt vysokou 2 harm. se vším co k tomu patří, takže na ucho je to takto:

Uplně nejlíp tam maká samože ekonomicky nesmyslnej OPA637BP !!! nic nekmitá narozdíl od debilní AD797, která nefunguje víceméně nikde bez velkých úprav stabilně, ale i další modely mile překvapily... naopak propadákem jsou všecky CFA-VFA LT-čka 135x  a 136x,1022, a i třeba LT1468 nebyla nic co se mi zdálo ok (krom asi jedinný LT1028, ta je naopak zde překvapivě velmi dobrá) ,a rovněž žádnej zázrak nenabízej drahý či různý moderní kousky (1611,827,8065,8610,221,1641 apod) a naopak tam sedí pěkně různé nečekané vintage modely ale i třeba běžná LM49710. Zkusil jsem i NE5534A od Signtetics, ale nehrálo to moc příjemně na ucho takovej "šedej tenkej zvuk" jak z levnýho cdp.

Nejzajímavější z celý týhle akce byl asi poslechovej testík s OP27 prastarý klasiky v různých provedeních a výrobců,ty zrovna tady hrajou zde z normálních běžných kusů asi nejlíp (snažil jsem se vyčíst datecode)
OP27 PMI (1987) mírně mázlej uplnej vršek, analytičtější středy, basy čistý pevný ok
OPA27 Burr Brown (1999) teplejší jinak stejný level jako PMI
OPA227 Burr Brown (2003) vše trochu lepší,vyváženější tak nějak normální v dobrém slova smyslu
Nejlepší je OP27ED Rayethon v keramice (1989) Hladký přesný a špičkový basy ale podání prostoru je jinde než všechny ostatní kousky,dost podobně jako u OPA637 která to opravdu povýší někam kde se mi to i dost líbí !
každej je jinej ale všechny na svůj věk výborný, zejména mě překvapily ty vojenský OP27 od rayethonu. Je mi jasný že to AKM-ko je díky blbý implementaci víceméně sračka měření tomu odpovídá,takže nic kde by byly vidět rozdíly mezi slušnějšími kusy (možná trochu 3. harm a vyšší,který jsou ale naopak velmi dole a čistě,takže ten čip jako takovej je výbornej řekl bych,nemá smetí nahoře jako novější a nižší modely téhle generace. Mam to písklý na julině, vesmíra na to nemá smysl trýznit,ale není to asi nic k velkýmu chlubení (vysoká 2. harm.) cca 0,003% THD@1k. Různejm poslechářům co maj rádi ovoněnej zvuk a možná i flaškomilům by se to mohlo asi i líbit zejména s OPA627/637 nebo LT1028 či OP27. big_smile

Takže to je asi vše a třeba zas příště chlapci...

Není co dodávat...