(upravil Denkez 6. 11. 2024 9:43)

Téma: Minizesilovač ASZ-120 Mk2

Tady jsem prezentoval 120W biampingový koncový zesilovač v malé skříňce. Jak šel čas, přišla myšlenka toto uspořádání zjednodušit, a přitom ho posunout trochu dál. Biamping v případě, že jsou zesilovače v bezprostřední blízkosti svorek reprobedny, a přitom nejsou doplněny aktivní výhybkou, ztrácí smysl.
Záměr tedy byl postavit malý, jednoduchý ale přitom výkonný koncový zesilovač – monoblok, jednodeskový na jednovrstvé DPS, s klasickým toroidem. Spínaný zdroj jsem zavrhl s ohledem na jeho cenu a životnost.
Topologii zesilovače jsem převzal ze shora odkazovaného, kterou jsem mírně upravil (ano, inspiroval jsem se u DPA 220):
https://i.postimg.cc/YhDr5vXg/Schema-amp.jpg

DC protect, delay:
https://i.postimg.cc/CzxMrG4S/Schema-protect.jpg

Trigger:
https://i.postimg.cc/4n5N1LVW/Schema-trigger.jpg

Celé to muselo vejít do této skříňky o rozměrech 220 × 52 × 226 mm:
https://i.postimg.cc/7b2XZ6j8/Skrinka.jpg

Pokračování

Re: Minizesilovač ASZ-120 Mk2

Bude to mít pokračování, už teď jsou podle mého názoru k úvahám dvě věci:
Skutečně je správné nepoužití nadproudové ochrany u zesu? Popřípadě mohu pomoci spočítat nějaký návrh (mám někde počítací tabulky smile )
Skříňka je malá a monofonní zes - určitě budou naštosovány nad sebou a předávat si teplo, nevidím žádnou tepelnou pojistku.

(upravil Denkez 6. 11. 2024 17:22)

Re: Minizesilovač ASZ-120 Mk2

Zesilovač byl navržen pro nekomerční bytové použití. Proto jsem si mohl dovolit nenavrhnout zkratovou ochranu. Krom toho, že je zesilovač jednodušší, tak jsem se vyvaroval jakéhokoliv ovlivnění výsledných parametrů od případně nesprávně navržené zkratové ochrany.
Mimochodem, já rozlišuji mezi nadproudovou a zkratovou ochranou, a podle mého do zesilovače patří, pokud vůbec nějaká, dobře fungující zkratová ochrana.
Co se týče zahřívání a chlazení, tak opět: Pro nekomerční bytové použití bylo chlazení ověřeno praktickým provozem a je vyhovující.

Foto hotového zesilovače:
https://i.postimg.cc/bSyc6qrq/Amp-1.jpg https://i.postimg.cc/njYfYXHd/Amp-2.jpg https://i.postimg.cc/yWjzD3px/Amp-3.jpg https://i.postimg.cc/DmnTfPgR/Amp-4.jpg

(upravil Denkez 8. 11. 2024 15:47)

Re: Minizesilovač ASZ-120 Mk2

Měření kmpletního zesilovače se vstupním filtrem 1k + 330p a výst. tlumivkou

1 kHz, 4 ohm, plný výkon >120 W
https://i.postimg.cc/G4j4Kmgg/Osc-10k-Hz-full.png

1 kHz, 4 ohm, overload:
https://i.postimg.cc/8jMJFHRS/Osc-1k-Hz-overload.png

10 kHz, 4 ohm, overload:
https://i.postimg.cc/Nyf5zvWs/Osc-10k-Hz-overload.png

10 kHz, 4 ohm + 1M
https://i.postimg.cc/rdnK6YkS/Osc-10k-Hz-4ohm-1-M.png

10 kHz, náběžná hrana:
https://i.postimg.cc/HrmJbyz7/Osc-10k-Hz-rise-time.png

Re: Minizesilovač ASZ-120 Mk2

Za predpokladu, že ten Hantek to plus mínus ukazuje správne máme až 140W/4R z takých malých šikovných trandíkov, na takom malom šikovnom Al smile
Ale k PC super smile keď to odíde opravíš smile smile smile

(upravil Denkez 8. 11. 2024 22:19)

Re: Minizesilovač ASZ-120 Mk2

Těch 140 W je reálných (měřené i multimetrem), na druhou stranu je více než zřejmé, že to není trvalý sin výkon. Ale na takový režim nebyl zesilovač navrhován.
Výkon vyšel tak velký také proto, že aktuálně v síti bylo 238 V a standardní zakázková trafa u Dexhal mně navinuli s přídavkem, se kterým jsem nepočítal, protože jsem na dotaz dostal tuto odpověď:

"Mám dotaz, zda jsou transformátory vinuty přesně na zadaný poměr U1/U2 (např. 230V/35V = 6,57) nebo zda se něco přidává, aby se kompenzoval pokles napětí při zatížení."

"Standardní provedení transformátorů má pevný poměr. Audio transformátory mají přidané vinutí pro kompenzaci úbytku napětí."

Re: Minizesilovač ASZ-120 Mk2

Pěkný to počin Denkezi. smile

(upravil Denkez 10. 11. 2024 9:30)

Re: Minizesilovač ASZ-120 Mk2

Finální monobloky jsem zavěsil zezadu na reprosoustavy, a tím zcela odpadly reprokabely. To byl další záměr tohoto projektu, tak jako v prvním případě (viz shora odkazovaný ASZ-120).
Výchozí sestava byl Lyngdorf TDAI-1120 připojený křížovou-4 (4×4mm2) k bednám VMA-III. Po namontování monobloků ASZ-120 Mk2 přímo na reprobedny jsem Lyngdorfa přepnul do módu předzesilovače. Jaký byl výsledek, zvuk?
Basy mně přijdou hlubší, konkrétnější a důraznější, výšky pak jasnější, docela dobře je to patrné při poslechu řeči. Také mně přijde lepší prostor. Ale žádné "zemětřesení" to není, nic takového se ani nemohlo odehrát, přesto je změna slyšitelná.

Re: Minizesilovač ASZ-120 Mk2

Omlouvám se, jsem blbý, ale pořád mi není jasný, jak se toto uchladí. Ono i takový H-ENG, který je v B, se dokáže v létě a při vybuzení trochu zahřát.

Re: Minizesilovač ASZ-120 Mk2

Já mám tři DPA na zádech beden přišroubovaný na trojce plechu, cca 36x45cm. Uchladí se to bez problémů.Ty hřebeny jsou především pro Hájend vzhled, případně pro muzikantský zes co jede furt v limitaci.

Re: Minizesilovač ASZ-120 Mk2

LamiCZ: Jak se to uchladí? Z toho jsem měl také obavu, ale ukázalo se, že zbytečně. Zesilovače jsem podrobil zátěžové zkoušce u známého. Bydlí v rodinném domě, a tak jsme mohli zesilovačům naložit. Byly připojeny k menším sloupům domácí výroby a hráli jsme různé žánry na hlasitost, co ještě dávaly naše uši a hlava. Asi po 1/2 h, kdy byly zesilovače řekněme teplé (50 °C?), nás to přestalo bavit. Doma takto hlasitě nikdy nehraju.