Téma: Měření unikajícího proudu ze SMPS, konfigurací propojení-vliv na audio
Otevírám nové vlákno (a přesouvám sem) na to, co jsem naznačil v příspěvku ve vlákně Fosi monoblok
https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?p … 34#p416034
kde už další debata byla nad rámec vlákna.
-------
Davide, ve světle výše citované věty a Tvých zkušeností, dokážeš odhadnout, jaký je jediný rozdíl v konfiguraci mezi 2 měřeními, obrázky níže?
To, že jde o reinkarnaci starého Sinclairu, je teď vedlejší.
------
V obou případech je modul reinkarnovaného Z30 napájený z externího SMPS zdroje 2 x 27V. SMPS má kostru na PE, ale výstupy +, 0, - jsou plovoucí, zesilovač je tak ve třídě II.
supply1: DAC D10s posílá signál z notebooku spojeného s PE, class I. Zesilovač class II, viz výše. Class I DAC - Class II Amp.
supply2: DAC D10s posílá signál z notebooku nespojeného s PE, se zdrojem ve třídě II. Takže Class II - Class II.
Všimni si, že binec v supply1 je 50Hz + liché násobky. Je to způsobené jen a jen unikajícím proudem ze SMPS po plášti RCA kabelu (1m) na vstupu zesilovače, proud se uzavře přes D10s, USB a notebook do PE. Je to úbytkem napětí na stínění RCA kabelu, přesto, že neexistuje "tvrdá" zemní smyčka, jaká by byla v případě dvou class I. Tenhle problém pak kompletně řeší symetrické propojení DAC a zesu s XLR, proto do vás všech tepu, ať ho používáte i v bastlech a i na krátké vzdálenosti.
------
Pro zajímavost, tohle je průběh unikajícího proudu (leakage current) pro případ supply1:
(měření - bateriový mini osciloskop)
Další obrázek ukazuje rozdíl napětí mezi 0V SMPS zdroje a PE (a taky krytem SMPS). Měření je naprázdno, je to měření napětí, předchozí obrázek bylo měření proudu. V napětí dominuje 50Hz, ale je jasně vidět, že jsou tam harmonické až do aleluje. V proudu, který má kapacitní charakter, pak dominují VF složky od spínací frekvence. 50Hz je tam taky, ale v mnohem menší amplitudě. Je to široké spektrum od 50Hz do stovek kHz.
V nesymetrickém propojení se do užitečného signálu na vstupu zesilovače přičte úbytek napětí na stínění (com vodiči) signálového kabelu, způsobený unikajícím proudem ze SMPS. V symetrickém propojení je CMV rušivé napětí na com vodiči potlačeno (odečteno) v míře dané kvalitou symetriky, CMRR. Určitě je ale i nevalné potlačení třeba o 40dB lepší, než žádné. Zůstává možnost rušivého proudu po vnitřní zemi komponentu, pak závisí na jeho řešení, impedanci země ev. místa připojení pinu 1. Ale stále platí, že i neideální potlačení je lepší, než žádné.
Pokud se chceme s těmito jevy vypořádat, je potřeba je měřit, kvantifikovat, udělat nějaké opatření a měřit znovu.
Jedna z cest je minimalizace průchozí kapacity izolačním trafem. Další možnost je kvalitní USB izolátor. Ideál by bylo důsledně optické propojení s kvalitnější optickou linkou, než je konzumní Toslink. Ale tohle je jen spotřební technika.