Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 2)

Audioweb.cz » Projekty elektroniky » Integrovaný zesilovač 2x 25 W s 6P3S a 6N1P

  Stránky: ««« 1 2

RSS

Příspěvky [21 až 22 z 22]

Re: Integrovaný zesilovač 2x 25 W s 6P3S a 6N1P

urob si vlastny vystupny transformator

Re: Integrovaný zesilovač 2x 25 W s 6P3S a 6N1P

Vzdálím se od problému, kolem kterého se rozjela diskuze, a vrátím se k původnímu záměru dokončit komentovaný rozbor bloků pro případné úplné začátečníky, které by to zajímalo:

V následujícím schématu jsou zobrazeny bloky korekcí a gramofonového předzesilovače:
https://phoenix-systems.cz/share/zesilovac/ridici_zesilovac.png

Zpětnovazební korekce jsou převzaty z dobové knihy "Věrný zvuk". Oproti původnímu návrhu byl přidán rezistor R39. I když vše fungovalo i v originálním zapojení, "zemnící cesta" k mřížce byla poněkud vysokoimpedanční a komplikovaná, takže byl raději přidán rezistor jistoty, aby druhé triodě neujížděl pracovní bod. Dále byla snížena kapacita C1 tak, aby regulace vysokých kmitočtů nezačínala účinkovat již od 1 KHz, ale cca od 5 KHz. Původní zapojení zesilovalo vysoké kmitočty poněkud agresivně, s velkým množstvím vyšších středů. Úprava kondenzátoru regulaci odlehčila, způsobila regulaci pouze nejvyšších kmitočtů. Tyto korekce působí velmi příjemným zvukem a relativně širokým rozsahem regulace - vřele je tedy doporučuji. Původní návrh počítal s elektronkou ECC83, nicméně vše funguje perfektně i s 6N1P.

Na vstupu zpětnovazebních korekcí je vřazen regulátor hlasitosti, který je fyzicky proveden jako dual mono. Při poslechu hudby slouží pro balancování levého a pravého kanálu a případně jím lze omezit celkové zesílení při příliš silném vstupním signálu. Při využití kytarového vstupu lze pak využít k nezávislému řízení hlasitosti kytar. Dvojice relé slouží pro přepínání mezi AUX1 / AUX2 a další předřazenou úrovní předzesilovače.

Při výběru vstupu úrovně AUX je tento uzel vstupním místem zesilovače. Při výběru vstupu MM přenosky nebo kytary je prostřednictvím relé S1 připojen předzesilovač tvořený dvojitou triodou V5 - jedná se o nejjednodušší dvoustupňový gramofonový předzesilovač s pasivním RIAA RC filtrem bez zpětné vazby. Toto zapojení bylo získáno na zahraničním fóru na internetu. Původně počítalo s elektronkou typu ECC83. Elektronka 6N1P byla použita bez změny anodového a katodového rezistoru, ovšem musel být přepočítán RC filtr s ohledem na jinou výstupní impedanci V5A. Ačkoliv je toto zapojení mnohými označováno za jedno z nejjednodušších a nepříliš dobře hrajících, jsem s jeho zvukem spokojen a při poslechovém srovnání s jednoduchými MM předzesilovači s jedním OZ nebo čtveřicí tranzistorů jsme zvuk s několika kamarády subjektivně hodnotili jako výrazně lepší. Relé S3 umožňuje vyřadit RIAA filtr a první zesilovací stupeň a sdílet tak druhý stupeň gramofonového předzesilovače jako předzesilovač pro kytaru, která by jinak ve vstupu úrovně AUX nedokázala zesilovač plně vybudit.

Závěrem bych rád uvedl ještě schéma koncového stupně, který napravuje některé nedostatky předešlé konstrukce: Namísto katodového biasu zavádí fixní bias z externího zdroje přepětí a díky společné katodě v invertoru poskytuje lépe symetrický výstup. Díky vřazeným katodovým sledovačům umožňuje buzení až do třídy AB2, která oproti klasicky buzené třídě AB1 přináší výrazně vyšší výkon. Dle katalogu s Rz=3800R až 47 W. S dostupným pokusným trafem s Rz=5500R bylo na sekundáru s jmenovitou odporovou zátěží reálně měřeno 36 W. To přitom zapojení nabízí při výrazně nižším Ua a Pa a při pokojové hlasitosti tak výrazně prodlužuje životnost koncových elektronek. Poněkud hůře zapojená je zde zpětná vazba, která má přes tolik stupňů již poměrně nestabilní charakter a tak musela být zvolena o něco slabší než v původním návrhu. I tak však dokáže dobře eliminovat zkreslení i zakřivené frekvenční charakteristiky na horním a dolním konci pásma.

Dalším pokusem bude vhodným gridstopperem posunout dělící frekvence dané parazitními kapacitami mřížek jednotlivých triod tak, aby byly dále od sebe a jejich fázový posun se nesčítal - ZV by pak teoreticky mohla být o několik dB silnější.

https://phoenix-systems.cz/share/zesilovac/AB2.png

Příspěvky [21 až 22 z 22]

  Stránky: ««« 1 2

Audioweb.cz » Projekty elektroniky » Integrovaný zesilovač 2x 25 W s 6P3S a 6N1P

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£