Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.

(Stránka 2 z 23)

Stránky: ««« 1 2 3 4 ... 23 »»»

RSS

Příspěvky [21 až 40 z 445]

Re: FukAMP

Elox napsal:

Ještě k invertujícímu zesilovači. Je pravda, že mi nedocvaklo, co to udělá s nezapojeným vstupem. Ten vstupní buffer s nízkou výstupní impedancí by tam musel bejt trvale. Když jsem to kdysi zkoušel, operák byl přímo součástí zesilovače, takže jsem na to nepřišel.

S nezapojeným vstupem to nebude mít žádné zesílení. Nevím co stabilita.

Tak ai jdu s křížkem po funusu, ale zrovna s tímhle jsem si hrál.
Ten amp je super, nízký zkreslení.
Jen má nevýhodu, že je zabržděnej pro velký zisk ve smyčce pro > 10kHz právě těmi kapacitami toho proudového zrcadla.
Trošku to padá i dřív, viz obrázek.
Takže brzdit to dalšími integračními RC členy není uplně cesta vpřed..

Dávám to veřejně do pléna, naložte s tím jak chcete a umíte. Já na to dlouho nebudu mít čas.
Jsou potřeba doladit konkrétní hodnoty. RC člen z VAS do diferáku je kladná zpětná vazba, tak bacha, je potřeba to vyladit a nepřehnat s velikostí. Když se to ale trefí, dělá to gyrátor a vykompenzuje to kapacitu toho zrcadla. Takže je pak dost zisku pro 3p kompenzaci na 20kHz..

https://i.ibb.co/drV1yPZ/image.png

Web

si odbornik potl

(upravil mechanik 28. 3. 2023 12:10)

dawsoo, len dnes také parametre dosiahneš pri topologií IPS+VAS+2EF (ak ten VAS nebude práve ten najobyčajnejší...), maximálne 3EF a tie staré zosilňovače mali extremny počet stupnov. Denony zase mali bežne 3 diferáky za sebou iba v koncovom stupni. Ja by som asi preferoval lineárnejší obvod s menšou zložitostou. Dosky mali v tej dobe tiež hrozne roztahané. Výsledok je to uctyhodný na tú dobu ale ja by som do toho dnes nešiel. Hlavne súhlasím že v tej dobe bolo dostupných mnoho dobrých tranzistorov. Dalšia vec je výkon. Dnes bedne nemajú 92db/1W/1m. Je potrebný vysoký výkon a to tie stroje tiež nemajú. Pre mna je to len kus obdivuhodnej historie.

(upravil dawsoo 28. 3. 2023 13:59)

M-70 má 2x200W/8 se stejnými parametry jako menší M-50. Za mě je to při vlastnictví podobný mašiny která se mi navíc líbí i vzhledově,objektivním důvodem že nemá smysl pro mě moc cokoliv stavět,když to žádné zlepšení již nepřinese. Dále podobné parametry nedosáhneš pokud nejsi někdo s praxí jako Laco kterej ví a i prakticky ukazuje, že optimalizace na reálným prototypu je třeba a čím lepší parametry tím to je mnohem těžší smile Příjde mi pak k smíchu když čtu že k tomu je třeba nezbytně 4 vrstvá deska a smd,když to dokázali frajeři s THT na jednostrance s propojkama už v roce 1984 za cenu pod 1000DM na pultě.A takových mašin bylo tehdy více,nejen yamahy ... měřilo se v japonsku svými analyzery s rejekčníma filtrama neb žádné AP zdaleka ještě neexistovalo. 

Myslel jsem to tak že pokud se dá těm starým mašinám full servis a vylepší se detaily co je třeba,tak jsme při precizním nastavení pod 0,0001% také.A bez potřeby ultrasilné NFB což je myslím lepší když je linearity dosaženo topologií a ne jen utažením vazby.. Pokud tvrdíš opak že to není žádnej problém, tak fajn ukaž,já tvým tvrzením jednoduše nevěřím,protože z věcmi cos odkazoval (krom peter spx) zkušenost mám a opravdu to není to ono,o čem se dá říci že je aspoň stejně dobré a od tebe jsem zatím neviděl kromě povídání a pár fotek z dílny taky nic hmatatelnýho. smile Víc času trávit prací a méně vyjadřovaním se k věcem bez ukázání jakýhokoliv reálnýho výsledku,jako to dělají jiní kluci. Pak si můžeme o tom co je zastaralý a co ne klidně můžeme povídat spolu dál. smile

Aby to nevyznělo blbě, fakles Ampu fandím, protože je to v souladu s tím co vyznávám dnes i já ,s minimem složitosti maximální výsledek a lacovi potom co již ukázal věřím že to dotáhne smile Danhard je největší bedna,pokud by měl realizátora jeho ideí,bylo by to něco...  je jen pro komunitu škoda, že pro něj hifi je píkovina, i když dneska už i tomu rozumim.

PC-DAC-ZESIK-Bedny=zvuk doma

(upravil laco 28. 3. 2023 19:39)

pre servo uz nebolo viac miesta, tak som dal kondiky
rozmery 240x70 mm

F*CKLESS PCB IS GONE

Len pre porovnanie, podobnosť čiste "náhodná" smile
https://i.postimg.cc/2yhLvygD/300SSE.jpg

(upravil Wili 28. 3. 2023 16:55)

dawsoo napsal:

Příjde mi pak k smíchu když čtu že k tomu je třeba nezbytně 4 vrstvá deska a smd,když to dokázali frajeři s THT na jednostrance s propojkama už v roce 1984

Dawsoo vobec si to nepochopil. Bola to reacia ku komentarom okolo toho ako dizajn dosky a vedenie zemi ma vplyv na skreslenie, aby som pripadne poukazal na dalsie moznosti ktore su v dnesnej dobe dostupne a mozu mat prinos. Sice sa tu ohanas strojom z pred 40 rokov ktory ti vyhovuje ale lacov ciel je ist so skreslenim este 10x nizsie ako to o com tu pises.

Neviem na zaklade coho tvrdis ze m-70 ma pod 0,0001% ale ak to je pravda chcem to vidiet, ukaz meranie, dokaz, spektrum alebo nieco. Schvalne do toho rypem pretoze viem ako strasne velmi tazke je v praxi ist k udavanym 5 desatisicinam co su na obrazku, ale ist 5x nizsie k 0,0001% je uz sakra velky problem, a ist POD tuto hodnotu (co ty tvrdis) je v praxi u vykonoveho zosilnovaca extremne narocne. Nie len z hladiska dizajnu ale aj merania...

laco drzim palce, snad sa to podari. Este mi napada nezvazoval si blokovanie napajania zdrojov prudu zo spodu smd keramikami, hned pri ich pinoch? mne to dost pomahalo

co bude ta velka biela ciara nad vstupom? nejaky tieniaci plech? lebo nevidim tam chladenie pre ziadnu suciastku?

(upravil hranatybraska 28. 3. 2023 17:26)

Zdá se že podobnost čistě náhodná, ano. smile

Berte níže psané jen jako úvahu - a předávání nějakých získaných vědomostí dál. Já na to říkám teď nemám a nebudu mít čas.

Co se týče té HW kaskódy jako VAS se to spíš zatím osvědčil ospíš jako VKV oscilátor - viď LACO. Když se to vyhodí a dá se tam obyč trand např KSA1358  s malou kapacitou, tak se stane NIC. Aby se ten vliv kaskódy projevil, je potřeba mít hooodně malej odběr z VAS - a sorry, 3EF sledovač je ještě sakra velká a nelineární zátěž, když chceš mít THD < 130dB..

Jo to kdyby se tam daly polem řízený trandy (potíž je, že se nedělaj komplementární mosfety s malou kapacitou a zároveď takový napětí pro sledovač). Ale zkuste se mrknout třeba na takový BSS139. To kdyby se dalo za VAS jako sledovač, moc ho to nezatíží, vstupní kapacita 60pF, můžem vyhodit tu zatlouhací kapacitu 60pF.. a jsme hnedka zase někde jinde. A signál pro kompenzaci je fajné brát až za sledovačem za VAS, pokud si nechceme zatlouct VAS, což může být taky účel.
Pak by se třeba ta hawk. kaskoda projevila.

Nebo udělat ten sledovač kaskódovej - navrchu bupoláry co odserou napěť zátěž a ve spodku něco pole řízený - tady by už mohly být i JFETY. Není to můj nápad, to už vymejšlel HW u error correction, někde to tam najdete, tahle kaskódový sledovače, jen ne s trandama  řízenýma polem na spodku.

Fajné PNP a NPN trandy v SMD jsou BCX41 a BCX42  125V 100MHz a BFFN26 a BFN27 s 300V a 70MHz a kapacitou 1,5pF.. to jsme někde jinde, než ty předražené trandy do CRT monitorů, které jsou už ve výběhu..

Jako zdroj proudu můžete klidně používat ty depeletion mosfety - dělají se i ve vyšší watáži.. Zvlášť pokud se chystáte to pak zatloukat - to pak ušetříte ještě koďour.

Proč tam cpát trandy na 400MHz, když tam pak děláme všechno proto, abysme to už na 10MHz zatloukli tak, že to tam má má zisk ve smyčce < 1? Na co potřebujeme pak ty rychlý trandy?
*(odpověď na konci)

Proto vychází jako hodně parametrově dobý obyč bootsrap - je rychlej. (Na vysokých kmitočtech. big_smile, na dolním pásmu je to jiná písnička.) Nepřidává další parazitní kapacity..

Za mě je super ta trojpólová kompenzace Danhard + když se jí k tomu daj podmínky.
Chce to používat rozum. Jak zatížím předchozí stupeň a jak nelineární ztěží + k tomu zvolit odpovídající řešení toho předchozího stupně. Můžete mít ultrarychlý lamborghini, kterýmu dáte tažný a budete s tím tahat čtyřkolák. Protože se to tak vždycky dělalo. Jak bys to chtěl udělat jinak? Slyšel jsi o naftovym motoru? Slyšel, ale to je fuj, to by pak nebylo lamborghini..

Takže tak.

LACO: Díky, ale nech na hlavě. smile Obdivuju tě, že to všechno dotáhneš. Mám takhle navrhnutou 3P kompenzaci do DPA330 a nejsem schopen to upravit. Poslal jsem to před časem Reebovi, má taky jednu, ale zatím jsou starosti s jinými věcmi..

No tak to tu píšu, místo toho, abych se učil na zkoušku z operačních systémů. Chlapi, audio je zajímavý. Ale život je někde jinde.
Čuste a moc se s tím neduste. smile Ať se daří! smile

* (Pro dobrej pocit.)

Web

hranatybraska: výbornej elaborát! smile

(upravil laco 28. 3. 2023 18:45)

niektori to nechapu. tu ani nejde o samotne zapojenie (co je notoricke zname) ale o navrh dosky. potreboval som jednoduche zapojenie s velmi malym skreslenim. nemohol som predsa zobrat zapojenie s thd 0.01% a skumat/merat vplyv dosky .

BV, ty tam nemas 3P kompenzaciu, bol si nepozorny ked si opisoval smile Ved to moje zapojenie prave o tej inovacii

"co bude ta velka biela ciara nad vstupom? nejaky tieniaci plech?"
hej, priprava na experiment. je to experimentalna doska tak preco nie

"blokovanie napajania zdrojov prudu zo spodu smd keramikami"
ktore piny mas na mysli ?

Danhard uz niekde aplikoval 3P komp na blameless ? kde ?  to mi uniklo. prosim link

laco jsem zvědav, jestli ten plech bude stačit, aby se ti z té cívky do vstupu nic neindukovalo

(upravil laco 28. 3. 2023 19:26)

Plech bude platinovy, velka hustota zarucena lol

cievka zrejme skonci mimo dosky. ani male chladice nebudu potrebne, teda okrem predbudicov

Pokud jde o co nejnižší THD existuje projekt https://www.diyaudio.com/community/thre … 20/page-83
Mám tento zesilovač již těsně před dokončením a existuje k němu perfektní dokumentace pro stavbu.
Zesilovač vyvíjel tým několik let a opravdu se povedl.
Lacovi jde asi o něco podstatně jednodušího s též vynikajícími parametry.
Pro měření takto nízkých hodnot musí být odpovídající vybavení ....

(upravil laco 28. 3. 2023 20:07)

ked porovnas ich (fuckless a wolverine) tak zistis velmi maly rozdiel, fakt maly. podstatne veci zhoduju (ved som opisoval smile ako aj BV, CW, atd ), akurat moj ma 3P kompenzaciu (vacsi loopgain na 10k-20k), wolverine 2P

A co se dá udělat blbě na desce kromě superponování úbytku napětí protékajícím proudem na signál. A nebo velkýma kapacitám, co to zatlučou?
Nějaké induktivní vazby?
Ztráty v dielektriku?!

Web

ukaz vlastny navrh

A vy ty tisícinový zkreslení slyšíte? Nebo tady ani nejde o "honění" nízkého THD ale spíš o experiment čeho se v reálu (podloženého simulací) dá dosáhnout?
Mám obavy o reprodukovatelnost takového siliče, stínící plechy (vše to správně odstínit) ... To spíš proto, že dávám přednost jednoduchým zesům s THD 0.01 . Ale já jsem schopný i před Dispre narvat korekce (což tu někteří nezkousli) když jsem tento záměr nastínil. Tak mě berte s rezervou.

Ale o to tu Lacovi asi nejde smile .

(upravil mechanik 28. 3. 2023 20:15)

dawsoo, nechcem sa hádať, sme na fore a mám proste iný názor. Prvých pár desiatok watov vie fungovať s THD 0,000xx% aj topologia akú má jednoduchý symasym ak sa odstránia chyby a navrhne lepšia doska. To má 4 tranzistory na vstupe, 5 v rozkmite, 2 budiče a 2 koncové. (Ak chceš pošlem ti.)

Kolko má tá Yamaha do 4R? Či má tak zle dimenzovaný zdroj že má stále tých 200W?

Proste z nej len niesom nadšený. Merania žiadnej vylepšenej som tiež nevidel a všetky menované projekty si vystačia so zlomkom tranzistorov ktoré sú v tej yamahe.

(upravil dawsoo 28. 3. 2023 20:34)

Laco já ti držím palce, už jen proto že všichni se tváří jako velcí inovátoři a vynálezci a přitom vše už je vymyšlený dávno a "inovace" a zlepšení spočívá v jen opakovaný implementaci a použitých součástkách. Řešení 3-pol kompenzace je jedna z mála cest kdy lze skloubit velký OLG a Stabilitu v rozumně realizovatelným zapojení a ta práce která dělá ty rozdíly je právě o tom návrhu. Vidět to je na tvým měření danhardovin, kde se nikdo jinej tvýmu návrhu v reálným světě parametrově asi ani nepřiblížil,o zlacených PCB a tajnůstkaření to fakt opravdu není. To neustálé schovávání všeho je tu tradiční a to jen proto, aby nebylo jasno kdo všechno a do jaké míry je "inspirován" dávno vyzkoušenou topologii někým jiným. Čest všem lidem kteří k tomu přistupují tak otevřeně jako ty.

V microcapu jsem taky dokázal udělat teoreticky nekreslící stroje, leč realita pak byla často neúprosná a muselo se jít na kompromis.(po akci s Pistolem a CFB,které přehrálo i přeměřilo v tý době libovolné DPA, jsem pochopil že tudy cesta pro mne nevede) a raději se vrátím ke kořenům. O to víc obdivuju lidi kteří mají trpělivost dosáhnout cíle a zároveň i reálné výsledky.

mechanik: tak se nehádej když jsi to ani neměl v ruce smile

PC-DAC-ZESIK-Bedny=zvuk doma

Příspěvky [21 až 40 z 445]

Stránky: ««« 1 2 3 4 ... 23 »»»

Podobná témata

~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£