Re: VA-Integra / hifi elektronkac

No, spočítáš z toho kapacitu primárního vinutí cca 2,2n a rozptylovou indukčnost proti sekundáru cca 6,9mH.

Ale říkal jsem Ti, aby jsi měřil každou polovinu primáru zvlášť a zkratoval druhou a to z obou stran.
Sekundár nezatíženej. Přesnost odečtení kmitočtu určuje přesnost měření.
A je lepší z generátoru nastavit co dá, ať to nemáš zarušený.

(upravil hranatybraska 31. 3. 2023 23:35)

Re: VA-Integra / hifi elektronkac

Hej líbí se mě tenhle dobrý způsob měření smile

Web

(upravil Wili 31. 3. 2023 23:41)

Re: VA-Integra / hifi elektronkac

ako si to vypocital, podla akeho vzorca?

urobil som nove merania, zvysil som generator na maximum ked este nelimitoval cca 14Vpp, rezonanci slo trochu lepsie odcitat, sekundar nezatazeny, jedna polovica primaru skratovana:
R=4,68k
Fr=41,9kHz peak
+1nF kond cez vinutie 34,8kHz peak

druha polovica primaru a opacna skratovana:
Fr=57.5kHz peak
+1nF kond 35kHz peak

na co sme prisli? je to dobre alebo zle? big_smile

Re: VA-Integra / hifi elektronkac

Je to vzoreček pro LC rezonanci a ty tam jednou dáš Cx - kapacitu vinutí a pak tu frekvenci snížíš přidáním Cn.
Protože je rozptylová indukčnost stejná, tak z poměru frekvencí na druhou dostaneš poměr (Cx+Cn)/Cx a z toho snadno spočítáš Cx při známém Cn.
A pak zpětně taky Ls.

Jde o určení hodnot náhradního schematu transformátoru.

(upravil Wili 1. 4. 2023 1:04)

Re: VA-Integra / hifi elektronkac

diky za vysvetlenie, a este naco je dobre vediet kazdu polovicu primaru samostatne? nezaujima ma len cely primar?

(upravil danhard 1. 4. 2023 12:26)

Re: VA-Integra / hifi elektronkac

Cp1 = 2,22 nF
Ls = 6,5 mH

Cp2 = 0,59 nF
Ls = 4,5 mH můj chybný výpočet, správně 12,9mH, to mi ale oc nesedí, mělo by to být stejné.

Snažím se získat maximum informací o tom transformátoru, budíš to taky každé vinutí zvlášť z velkého vnitřního odporu pentody.

Teď by mě zajímalo, které vnitřní a které je to vnější vinutí a jak je to prokládané.

Ono je to s těmi kapacitami trochu složitější, protože jsou rosprostřené mezi vinutími a "nějak" se to sčítá.

Takže můžeš zkusit další měření.
Zkusíš, jestli tam ta rezonance bude také při rozpojené druhé polovině primáru a já to zdůvodním.

Re: VA-Integra / hifi elektronkac

jardag dc proud tece pres vystupni trafa aj v AB aj v A, len jeho hodnota je 3x rozdielna. Kedze je to push-pull tak sa prudy odcitaju a jadro nie je sytene dc zlozkou.

Stejně je to divný. Myslel jsem, že princip "A" je, že DC proud nikdy nespadne na nulu. Že je to DC, pouze modulované.

(upravil Wili 1. 4. 2023 11:44)

Re: VA-Integra / hifi elektronkac

jardag ved on na nulu pocas vybudenia nespadne, len tesne mine dno - stale tam je par mA. Aj ked je sice blizko nuly tak druha polovica vtedy ide plne bomby, musis na to pozerat nie len vzhladom k nule ale aj vzdialenost medzi tymi sinusami voci sebe v mieste porechodu nulou. Ked sa zacne dvihat napatie a je potrebny vysoky prud, ktory lampa uz nema a padne na nulu, tak sa zatvara a prechadza to uz potom do B. To mozes vidiet ku koncu ked prepnem z Acka do AB ako sa ten obluk odsekne, vtedy lampou uz netecie prud a je v Bcku.

Ze aj v Acku narazim na dno a lampa ide az po nulu je kvoli efektivite aby som z nej vyzmykal maximum. To je z dovodu ze tam mam pre Acko stale vysoke napatie pre anody cca 340V, spravne by tam malo byt menej, asi 270-280V = vtedy by nebolo dost rozkmitu na to aby to Acko spadlo do Bcka. Preto to ide v Acku do cca 20W. Sice pri napati anod 340V je max vykon zhruba 25W ale tych poslednych 5W uz to nie je ciste A

Uplne inak je to v AB, tam je to v Acku len pre pokrytie prechodoveho skreslenia aby nedoslo k uplnemu ufiknutiu prudu z jednej lampy na druhu a prechod bol plynulejsi. Ale tym ze nou tecie prud len pol periody efektivnejsie vyuzijes jej tepelnu stratu a dosiahnes vysoky vykon.

to "kludove" DC je modulovane, tym ze sa meni mnozstvo pretekajuceho prudu.

danhard diky moc za vypocty, mne to az tak rychlo a sikovne nejde ako tebe big_smile

Ak rozpojim druhu polovicu primaru rezonance spadne velmi nizko cca 3k, teda mam rozpojene vsetky vinutia, mam to merat so skratovanym sekudnarom?

prekladanie:

https://i.postimg.cc/C1w3RKq2/Vinuti-OPT.jpg

(upravil danhard 1. 4. 2023 13:33)

Re: VA-Integra / hifi elektronkac

Wili, mohl by jsi změřit ještě jednou tu rezonanci 57,5kHz, ta mi moc nesedí.

A potom tu L3 a L1+L5 naprázdno a projet to frekvenčně 1k - 100k jestli tam jsou nějaká minima a maxima ?

Prokládáním jsem myslel, jestli je primár prokládaný po vrstvách ?

(upravil Wili 1. 4. 2023 15:59)

Re: VA-Integra / hifi elektronkac

mas pravdu pomeral som blud tych 3k uui asi uz bolo vela hodin a plzne big_smile teraz som sa babral so zvukovou kartou chcel som z toho spravit pekny graf ale moja zvukovka ma od 20-30k prepad a aj ked som to kompenzoval loopbackovym grafom aj tak to vyzeralo zle, ale len pre zaujimavost o co som sa pokusal:

https://i.postimg.cc/ph0wS9kX/L1-5.png

kedze je zvukovka pre VF meranie na hovno pokracoval som s generatorom a skopom:

pre L1/5 je rezonance 41,9k (L3 skratovane)
pre L3 je rezonance cca 59k (L1/5 skratovane)- tam je hrb asi 1-2kHz siroky takze niekde tam medzi 57-59k...

L1/5 naprazdno rezonance 100k
L3 naprazdno rezonance 105k

naprazdno tie rezonancie niesu ale nejak silne, od 1k hore signal len pomaly rovnomerne pada a pri ^^ danych hodnotach trochu narastie o par desiatok % ale nie je to nic extra, potom zase plynule pada dolu bez vyraznych hrbov

primar ma na kazdej jednej vrstve tenku foliu (v navijarni mi technik povedal ze ked je rozdiel 30V na vrstvu je dobre ho tam dat, co tu je) potom primar a sekudnar su oddelene asi niecim hrubsim a sekundar je vinuty dratem s 2 izolaci (grade 2) tusim ze do 2-4kV?

edit: pridal som do LTspice simulacie kapacity a rozptyl a uz mi to kmita aj tam roll vyzera to tak ze mozno snubber medzi anody by mohol pomoct? hmm2

Re: VA-Integra / hifi elektronkac

Na stabilitu zv bych nejdřív zkusil 470p + 4k7 mezi anody budiče a postupně můžeš utahovat šrouby smile
1n + 4k7 můžeš použít přes jednotlivé půlky primáru, ale aspoň na 500V.

(upravil Wili 1. 4. 2023 17:18)

Re: VA-Integra / hifi elektronkac

anody budice myslim nereagovali ale skusim presne co pises, vyhodim vsetko co som nakompenzoval doteraz a vyskusam...

tj. vyhodim prec 220p z anody prvej elektronky aj 100p zo spatnej vazby, podla mna sa to rozkmita ale uvidime.

update: noooo vyzera to nadejne big_smile musim povedat ze neveril som ze to pomoze ale cumim, zatial som nechal 100p vo vazbe ale tie snubbery na primare dost pomohli. Danhard ty si fakt master! obdlznik zacina vyzerat fakt ako obdlznik. Lenze nie pri vyssom vykone big_smile Idem este skusit dat prec kond z vazby prec co sa stane...

ok kond vo vazbe musi ostat inak je tam bordel ale nic nekmita.

danhard co ma zaujima je preco snubber na primare pomohol, je to tym ze je kapacita primaru nizka alebo naopak vysoka?

je potrebny snubber na kazdej polovici primaru separatne alebo mozem dat miesto toho medzi anody? alebo potom to uz nesplni ucel?

teraz vyzera 10k takto:

https://i.postimg.cc/8JJsn7rd/2-C407-C3-F-D2-D6-4-F3-B-BDCE-63243037-C716.jpg

mam ale pocit ze kompenzovanie primaru trafa alebo mozno budica? ublizilo dost vf, mam pocit ze dochadza k skresleniu sinusu od 15k vyssie

skusil som ubrat 1n na 470p do primaru co to spravi a funguje to stale dobre, ale az velmi silno to spomaluje cely zosilnovac. Mam pocit ze ak som kompenzoval vstup tak to bolo celkovo rychlejsie a sice obdlznik bol trochu horsi tak sr bolo lepsie, teraz ked 10k vybudim do vykonu tak je to tak pomale ze sa zmeni skoro na trojuholnik hmm2 nepaci sa mi to. Premyslam ze spravim kombinaciu, nieco malo do vstupu a malo na trafo alebo co hmm2

(upravil danhard 1. 4. 2023 17:52)

Re: VA-Integra / hifi elektronkac

Jsem říkal, takhle to bude stabilní a můžeš ubírat.
Tlumič na trafu se hodí na každé půli zvlášť.
Tlumíč pomůže, protože tam nějaká rezonance je smile

Obecně dělá každá půlka primáru s vlastní kapacitou rezonanční obvod, který je vázán rozptylovou indukčností.
Proto je tam rezonance i při měření naprázdno, s hodnotama odvozenýma od kapacit vinutí a rozptylových indukčností.
Ale je to celé trochu složitější, protože ta kapacita je rozložená po celém vinutí a její projevy se mění s magnetickou vazbou.

Dopadneš tak, i když budeš měřit jedinou samostanou vícevrstvou cívku na mag. jádru.
Kapacitu, která se tam jeví při rezonanci určíš celkem přesně, ale když z toho spočítáš indukčnost, tak bude úplně jinde, než vlastní indukčnost cívky při 50Hz.

Nevím jak máš silnou zv, jaké je tam zesílení naprázdno ?

Tu RC kombinaci můžeš mít i na vstupní flašce, pak vychází ty kompenzační kapacity menší.

(upravil Wili 1. 4. 2023 18:30)

Re: VA-Integra / hifi elektronkac

akurat sa s tym hram a skusil som uz asi 20 roznych kombinacii. Skusal som na primare aj take male ako 39p+4k7 a trochu to pomahalo, teraz som ostal na 100p. Este raz sa vratim k 470p... porovnavam dookola, co som ale zistil je ze:

- budic kompenzovat nesmiem inak strasne prichadzam o rychlost
- v spatnej vazbe kondenzator musi byt inak cely obdlznik kmita, skusal som aj menej ale asi 100p vyzera byt celkom spravna hodnota.

skusam hladat kombinaciu mnozstva kompenzacie na prvej triode a priamo na trafe, no mam pocit ze ak pouzijem z kazdeho trochu nie je to uplne super, a ak pouzijem len na trafe je to strasne moc. Ak pouzijem na trafe menej zase je potom obdlznik skaredy, bludny kruh. Zvazujem ze sa vratim k predoslej variante bez snubbera na primare.

Snubber na primare k stabilite pomaha krasne, a obdlznik je pekny na nizkom vykone, ale ak idem s VF do vykonu brutalne to je spomalene a pri vyssom vykone je to vo vysledku horsie ako pred tym. Zrejme najlepsia kombinacia je bez snubbera a kompenzovat prvu lampu. Este sa v tom povrtam dalej, uvidim kde skoncim.

Inak loop gain podla simulacie je 47dB a spatnej vazby mam okolo 18dB, v reale som to nemeral, premeram. Skusal som merat so snubberom bez nfb a obdlznik bol trojuholnik big_smile to je ako "nativny" LP filter pre DAC big_smile

EDIT:

zacinam mat pocit ze je to jedno big_smile uz mi z toho drbe asi to odlozim... nizsie zopar obrazkov - stredny vykon, 5V/div 10k a 1k...

moje komp = 220p medzi anodou a mriezkou ecc83 a 100p v nfb
https://i.postimg.cc/189TFbFZ/BAB0-B3-D0-E2-E8-45-B1-8288-F1221-C0-DC58-E.jpg https://i.postimg.cc/PC27QKbv/F3-FCEEF6-F12-A-45-E4-8047-CF0-A93-ABD321.jpg

danhard = primar snubber 2x(470p+4k7) a prva lampa 47p anoda na mriezku, 100p v nfb
https://i.postimg.cc/RNx2SWVh/825-ABB10-10-A7-474-A-80-CD-11-D5-D1-FEE54-D.jpghttps://i.postimg.cc/gnyQnGnD/AE755630-7727-4-E82-85-BB-153425-A4-DEAE.jpg

Re: VA-Integra / hifi elektronkac

A teď si představ, že bys místo koncových lamp dal nějaké pěkné fety a nechal jen ty lampy vepředu. To by byla krása.

(upravil Wili 1. 4. 2023 21:01)

Re: VA-Integra / hifi elektronkac

no ty lampy vepredu by boli potom zbytocne keby tam boli fety smile ale fety su v katode budica takze su tam nejake predsa big_smile

Skusal som na tom prvykrat pocuvat hudbu a hra to prekvapivo pekne, na sluchadla to nie je dobre - pocut brum, je to vhodne skor pre nejake malo citlive magnetoplanary, alebo musim zvysit delic pre sluchadla aby tam neslo zbytocne vysoke napatie alebo nieco.

Pri zapnuti pocas nahrievania som mal v repro brum co sa mi vobec nepacilo. Kvoli velkemu odporu v softstarte na nom bol tak velky ubytok (37VAC) ze na stabilizatore pre 330V vetvu napajania nebolo dostatok napatia pre stabilizaciu a to sposobovalo neprijemny brum. Vymenil som odpor za 8R2 co som nasiel v supliku. Narazovy prud obmedzi a ubytok a je na nom len 10V spicka pri zapnuti a po chvilke 3,5Vac a stabilizator uz dobre stabilizuje a brum z repro pocas nahrievania nulovy. Kedze mi napadlo ze zdrojom problemu je ona 330V vetva napadlo mi ze zlepsenim filtracie by som mozno pomohol aj brumu co pocut v sluchadlach. Preto som pripojil dodatocne elyty zo spodu dosky 10u priamo medzi napajanie anodoveho odporu vstupnej triody a zem mosfetu. Trochu to pomohlo ale cosi stale v sluchadlach pocut, tipujem to uz skor na EM brum ako z napajania a trafa su natocene dobre, lepsie to asi nebude, zrejme mam len velmi citlive sluchadla....

urobil som aj peknu fotku ako ziaria tetrody v Acku smile

https://i.postimg.cc/TYJs9n22/IMG-6762.jpg

Re: VA-Integra / hifi elektronkac

Krasna foto.
K tomu brumu v sluchadlach, kde mas uzemeny jack? Uzemni ho priamo na PE/GND

Re: VA-Integra / hifi elektronkac

Takhle zatím dopadl 50W konec s GU50, jádro stejný, EI96x45, plný výkon 30Hz-30kHz.
Se zvoněním trafa se tam taky bojuje, ale to ještě vymazlím big_smile
http://www.ebastlirna.cz/modules/Forums/files/tubeamp10khz_919.jpg

(upravil Wili 2. 4. 2023 11:08)

Re: VA-Integra / hifi elektronkac

Danhard tak to sme dopadli podobne big_smile co mas za vstup? Mas tam tiez priamo viazany invertor so spolocnou katodou alebo nieco ine? Ja mam pocit ze problem prameni hlavne tam ako sa kruti faza vznika nestabilita. S klasickymi diferakmi som nikdy nemal problem… zzv 150k = neviem kam to ide ale znie to ako malo spatnej vazby? Kolko db vazbis?

Zdeno delic mam na vystupnuch svorkach tam je dost silna zem ale skusim co pises no nemyslim si ze to pomoze. Podla toho ako to znie to bude bud EM z trafa alebo AC zhavenie, je to tak -70-80dB nie je to silne, ale vies ze v sluchadlach pocut vsetko…
Este som premyslal nad tym elevovat stred zhavenia hmm2 Asi poexperimentujem, cakal som ze to bude simple recyklo amp a je z toho zabava na mesiac ladenia…. To som si pomohol mad

edit: tak brum je z EM ziarenia vykonoveho trafa, neviem co s tym bud tam dam delic a trochu to utlmim ale trafa sa mi premontovavat nechce, su otocene v dvoch osiach voci sebe takze asi lepsie to nevymyslim, mozno milimeter pootocit alebo nieco mad2

Re: VA-Integra / hifi elektronkac

Teď je tam zkušebně zv z jednoho katodového vinutí, na ten popis nekoukej, to je interní záležitost.
Je tam vidět, že je ten tlumič v anodách moc pomalej, ale kolega neměl jinej kondík big_smile
Zv asi 15dB, ta rezonance trafáku je tam i bez zv.