Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.

(Stránka 2 z 4)

Audioweb.cz » Projekty elektroniky » VA-Integra / hifi elektronkac

Stránky: ««« 1 2 3 4 »»»

RSS

Příspěvky [21 až 40 z 78]

(upravil Wili 30. 3. 2023 11:01)

Re: VA-Integra / hifi elektronkac

Hranatybraska dakujem, toto som samozrejme skusal ako prvu vec, situaciu to len zhorsilo alebo nemalo ziadny vplyv. (Skusal som od 39p az po 330p) Neviem preco, tam to vzdy vyrazne pomoze.

Uz to mam celkom ok a plne stabilne. Najhorsie bolo ked som mal konec prepnuty v Acku a pripojil lahku zataz + kapacitu na vystup = totalne oscilacie a nestabilita. V ostatnych modoch celkom klud.

A na jeké frekvenci byly ty oscilace? (Řádově)

Ty odpory 4R7 v katodách koncovek, pokud mají nějakou nezanedbatelnou indukčnost, můžou s nima koncový flašky kmitat/nakmitávat jako oscilátor, na to by ukazovala tendence rozkmitat se pokud je to v Ačku.

A když tam na výstup hodíš koďour, v podstatě jakoby na VF "sebere" kus napětí na tom sekundáru -> "sebere" kus napětí té ZSV -> sníží se vliv zpětné vazby, která to trochu krotí -> tadá!

Ale to si jen plivu do rukávu a navíc ještě z věštecké koule. smile

Web

(upravil Wili 30. 3. 2023 13:25)

Zaujimava teoria, vyskusam vyskratovat co to urobi a zmeram frekvenciu

Omlouvám se za hloupý dotaz. Když to jede v A, tak se to týká jenom lamp nebo teče DC proud i přes výstupní trafa?

(upravil Wili 30. 3. 2023 16:53)

jardag dc proud tece pres vystupni trafa aj v AB aj v A, len jeho hodnota je 3x rozdielna. Kedze je to push-pull tak sa prudy odcitaju a jadro nie je sytene dc zlozkou. Zaroven okrem prudu tu menim aj vysku napajacieho napatia cca 430V v AB triede a cca 350V v A triede. V Acku je rozdiel v tom ze sa koncova lampa uplne nezavrie ale tecie nou stale prud pocas celeho priebehu rozkmitu - nevznika ziadne prechodove skreslenie a v trafe nezmizne na chvilku prud v jednej polovici. Je to velmi pekne vidiet na tvare sinusovky ak das osciloskop na katodu, v Acku je pekna cela sinusovka ale v AB/B je od isteho prudu spodna polovica ufiknuta.

hranatybraska ako vzdy si mal pravdu a odhalil schovany problem, asi potl dakujem, si sikulka!

ciastocne mi to tiez napadlo ked som meral rozkmit v katodovych odporoch pri zkusani Acka aby som videl co sa deje s prudom a videl tam tie oscilacie no nenapadlo mi ze vazba nimi sposobena bude robit az taku paseku. Su tam bezindukcne power-metal odpory, preto som nepredpokladal problemy. Po ich vyskratovani sa to trochu ukludnilo a zacalo pozitivne reagovat na rozne druhy kompenzacii, pri ktorych to pred tym vyšilovalo. Nie je to uplne prelomovy rozdiel ale aspon sa nieco deje. Zrejme teraz doplnim este dodatocnu malu lokalnu komp medzi anodu a mriezku vstupnej ecc83ky co dokonale vyhladzuje trosicku povodne strapaty obdlznik.

Pri dodatocnom kompenzovani a spomalovani to pri merani VF samozrejme trochu utrpelo, uz to nejde k 100khz ale len po 50 a tiez slewrate je asi o 1/3 pomalsia. No prioritou je pre mna maximalna stabilita pri slabej alebo kapacitnej zatazi, kedze chcem aby to fungovalo spolahlivo aj pre sluchatka.

Este sa v tom povrtam dalej ale naviedol si ma spravnym smerom a mozem dalej skusat kompenzovat aj na inych poziciach. Katodove odpory by som ale rad zachoval pre pohodlnost merania, skusim len znizit hodnotu na minimum = nejakych 0,1R alebo tak... diky moc!!! smile ale cim viac sa v tom vrtam a porovnavam mam pocit ze neviem ci to ma az tak velky vplyv ako mi na prvy dojem prislo, chce to viac vyzkumu.

pytal si sa na frekvenciu kde to pred tym kmitalo, zalezalo kde som pridaval. Ako som pisal mal som to uz vyladene tak ze to bolo stabilne len obdlznik nebol az tak pekny ako by som chcel. Ak som napr. pridal kapacitu do nfb tak bolo na vystupe cca 140khz na 4vpp. Ak som pridal viac kapacity do anody ecc83 tak tusim ze to kmitalo viac a vyssie.

@zdenoeddie ako si mal naposledy problem, skus sa pohrat tiez s katodovymi odpormi ^^ neviem ci mas wirewound alebo metal ale pripadne vyskusaj nizsiu hodnotu. Mne to pomohlo.

edit: hranatybraska a kedze power metal odpor v katode robi problem, nepomohol by mi paradoxne prave vinuty odpor? mozno by ciastocne tlmil prave ten VF problem, alebo naopak, robil by to este horsie big_smile

(upravil jardag69 30. 3. 2023 17:04)

Děkuji.
Jak tu někdo psal, že občas pomůže dát přímo na piny patice do gate nějaký odpor v řádu stovek ohmů, to už na prvních dvou lampách máš?
Dělá to něco?

(upravil Wili 30. 3. 2023 17:30)

na prvej a koncoych to mam, na budici nie. Tam ale asi problem zrejme nebude. Urcite je problem v mnozstve vazby + kapacity okolo toho vs trafo

hranatybraska zameral som sa na katodove odpory a sice to pomaha ale cim viac s nimi laborujem tym menej mam pocit ze to nieco robi. Idem dalej skusat... skusim menit kombinaciu mnozstva kapacity c27 vs kolko je na anode prvej elektronky mozno na nieco pridem. Pripadne uberiem menej vazby, teraz tam mam okolo 20dB uui

(upravil hranatybraska 30. 3. 2023 18:10)

Jestli k tomu máš simulaci, tak si nastav nižší vazbu než 1, např 0.995 a nějakou kapacitu meziinutími - zapoj mezi ně koďoury třeba 22pF. Ti by mohlo být trochu realistické a pak s tím můžeš laborovat
20dB normálně mívaly Williamsony, to by se mělo dát ukrotit..

Web

Wili, měříl jsi něco na těch trafech ?

(upravil Wili 30. 3. 2023 20:50)

jj a williamsony tiez maju casto 200p na prvej anode hmm2 spravil som kompromis, trochu som to prekopal do nfb som dal 100p a na ecc83 dal lokalnu 220p z anody na mriezku. Teraz je to celkom ok, sice mam vf dost utlmene ale asi radsej to ako skaredu nabeznu hranu obdlznika. Aj tak je to cca 25k/42k -3db pre ab/a (v ab je asi vyssi gain preto to viac tlmi vf)

danhard neviem co myslis? samostatne kapacity/indukciu alebo frekvecny rozsah? moj biedny rlc multimeter mera tieto veliciny tak ze sa im neda velmi verit, skusim sa s tym pohrat mozno na nieco pridem

jardag urobil som ti video prepnutia z AB do A, na osciloskope mozes vidiet katodovy prud, dc sonda 1:1 a 0,2V/div cez 4R7 katodovy odpor. Prostredna ciara je "nula" - tiez tam mozes vidiet ked prebudim Acko a dojde mu prud ako plynule prejde do AB a potom prepnutie z triedy do triedy "za jazdy" big_smile

https://www.youtube.com/watch?v=8qTCf57BzqY

EDIT: este zopar oscilogramov co cely cas riesim:

1k do 8R:

https://i.postimg.cc/jnLdCTs3/074-E7286-0535-4-B4-A-ADD4-DE43-C3465-F2-B.jpg

1k 8R odbocka do 16R+470nF:

https://i.postimg.cc/4743ktjg/2-A0-CF3-A5-2-F67-42-EB-A5-B3-A73-F1-C3432-E5.jpg

10k do 8R sad zatlucene az po usi

https://i.postimg.cc/1nW39XZN/98-E465-DD-FC50-4-D44-9-A0-E-77088-F28224-F.jpg

este neskor skusim bez nfb

Myslel jsem nějaké parametry toho trafa.

https://www.hammfg.com/files/parts/pdf/1650PA.pdf
https://www.hammfg.com/files/parts/pdf/1650NA.pdf

(upravil Wili 30. 3. 2023 21:50)

Trafa maju zhruba nasledovne hodnoty:

Raa: 5300R
Rz: 4R a 8R
Prevod 25,77:1
P: 40W
Primar Imax: 150mA

DCRaa: 167R
DCRz8R: cca 0,3R (nemam miliohmmeter presnejsie nezmeram)
Fr rozsah:
generator napojeny na primar a merany sekundar s 560R umelou zatazou 0Hz-179kHz pre -3dB
Trafo napojene na lampach dava na plny vykon cca 16Hz -0dB pod tuto hodnotu dochadza skor k skresleniu ako k poklesu urovne -3dB bod je na 7Hz

Indukcia Laa @60Hz je cca 39H

(upravil danhard 31. 3. 2023 10:24)

"generator napojeny na primar a merany sekundar s 560R umelou zatazou 0Hz-179kHz pre -3dB"

Takhle nic srovnatelnýho nezměříš.

Odpor generátoru je jmenovitá Raa impedance, zatížení jmenovitá zátěž.

Z parametrů by mě zajímala rozptylová indukčnost a kapacita primárního vinutí.

Malý odpory vinutí se měří tak, že do nich pustíš 1A ze zdroje a změříš milivoltmetrem úbytek na vinutí.

Odpor primáru obou polovin.

Kapacitu primáru měřím přes rezonanci s rozptylovou indukčností.

Pro každou polovinu polovinu zvlášť tak, že druhou polovinu zkratuju, přivedu přes 4k7 generátor a změřím frekvenci rezonance, přidám  220p (takovou, aby frekvence rezonance spadla asi 1,4x) a změřím nižší rezonanci, z toho spočítám kapacitu vinutí. 

Takhle se to dá i pro celý primár se zkratovaným sekundárem a dopočtěná rozptylová indukčnost by měla souhlasit se změřenou při 50Hz.

Wili napsal:

@zdenoeddie ako si mal naposledy problem, skus sa pohrat tiez s katodovymi odpormi ^^ neviem ci mas wirewound alebo metal ale pripadne vyskusaj nizsiu hodnotu. Mne to pomohlo.

Konecne som sa dostal k tejto debate, hej a ma napadlo ze ci to nebude aj moj problem, kedze tam mam TR193
https://www.teslakatalog.cz/TR193.html
aj ked si myslim ze by to malo byt zanedbatelne vzhladom k indukcnosti... no kto vie, az sa oblukom vratim spat k tomu projektu tak skusim.

(upravil Wili 31. 3. 2023 11:51)

RDC polovice primaru su 82,8R a 83R

rozptylovu indukcnost a kapacitu merat neviem, z toho ako si to popisal sa pokusim nieco vydedukovat pripadne skusim najst navod ako na to ci sa mi nieco podari zistit... nejake pokusy som robil ale myslim ze som nameral bludy, skusim vecer.

https://i.ibb.co/kBYys6H/obrazek.png

Web

(upravil Wili 31. 3. 2023 14:40)

skusal som merat primar-sekundar ale stale mi vychadzaju ine hodnoty a neviem ci to pocitam zle alebo meram zle, musim tomu venovat viac casu a naucit sa ako na to. Ak meram cez multimeter RLC, tak so skratovanym sekundarom nameram na primare na nizkom rozsahu 7mH a na vyssom rozsahu 14mH mad 

Ked som skusal merat cez ubytok napatia na odpore so zvysujucou frekvenciou podla L=(R*sqrt3)/(2pi*f) tak mi to vyslo, asi, 34mH hmm2

meral som takto:
- najprv som nastavil uroven (meranim digi skopom a RMS) na generatore tak aby pri 60hz a zatazovacom odpore 1165R (potenciometer) som mal uroven 2V RMS.
- takto nastaveny generator som napojil na primar trafa v serii s 1k odporom (1k odpor + 165R primar = zataz by mala odpovedat nastaveniu generatora)
- zvysoval som na generatore postupne frekvenciu az na odpore bol 1V RMS co sa stalo pri frekvencii 7,9kHz // este skusim opacne ako som meral primar dat fixnu frekvenciu a menit odpor

podla hore uvedeneho vzorca by to teda mala byt rozptylova indukcnost? robim to dobre alebo zle?

hranatybraska cez multimeter, prvy obrazok, nameram 3,3mH ked som skusal cez skop nejak to neslo asi je tam opacna faza? zase neviem ci meram spravne. Je tazke na to najst rozumny navod, vsade pisu nieco ine

Zkušenost s tím nemám, ale rozptylová indukčnost trafa bych řekl že bude dost kmitočtově závislá. Takže bych se nedivil, že naměříš za jiných podmínek něco jiného

(upravil hranatybraska 31. 3. 2023 15:52)

Wili napsal:

skusal som merat primar-sekundar ale stale mi vychadzaju ine hodnoty a neviem ci to pocitam zle alebo meram zle, musim tomu venovat viac casu a naucit sa ako na to. Ak meram cez multimeter RLC, tak so skratovanym sekundarom nameram na primare na nizkom rozsahu 7mH a na vyssom rozsahu 14mH mad

Fyzici považují za hrubou chybu teprve když se výsledky liší o řád. smile

Ne ale jako fakt, pro účely simulace zesáku a jaho kompenzace je snad asi jedno, jestli máš indukčnost 7 nebo 14mH..
Hledáš vhodný způsob kompenzace, ne přesnou velikost "koďouru". V praxi se to bude stejně trochu lišit a to už doladíš. smile

Mě napěťová metoda měření indukčnosti přes multimetr naprosto zklamala. Levný měřák indukčnosti zvládl cívky do reprobeden, ale už nezvládl tlumivky 1,5H do lampáče.

Takže na tohle měření leda tak RLC můstek..
... nebo možná zkusit rezonanční metodu.

Web

(upravil Wili 31. 3. 2023 21:37)

danhard neviem ci som pochopil sposob merania ktory si vysvetlil a neviem ako z tohto zistenia nieco dopocitam (potrebujem vysvetlit prosim) ale udialo sa toto:

skratoval som sekundar a na cely primar som napojil generator 1Vpp cez 4k7 odpor, na vinuti som meral rms signal osciloskopom kedy bude najvyssia hodnota. Bolo to na 41kHz. Po pripojeni 220pF kondenzatoru (nenapisal si kam) dal som ho cez primarne vinutie sa nestalo skoro nic, resp. asi spadla rezonancia o chlp nizsie na 40kHz.

pipojil som 1nF a spadlo to na 34kHz

Ked som skusal s polovicou primaru skratovanou o stred a meral medzi stredom a okrajom primaru nameral som velmi podobne, peak 42k a pri 1nF bol peak 34k

K comu mi to pomohlo?

potrebujem tento vzorec? alebo iny? f = 1 / [2π × √(L × C)] za predpokladu ze by rozptyl celeho primaru bol 33mH tak mi vychadza ze je kapacita primaru 456pF?

Příspěvky [21 až 40 z 78]

Stránky: ««« 1 2 3 4 »»»

Audioweb.cz » Projekty elektroniky » VA-Integra / hifi elektronkac

Podobná témata

~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£