Re: H-ENG AMP (homlesak)

.. pripajam sa k Wilimu ... impozantne.

(upravil Hordek 28. 11. 2022 16:06)

Re: H-ENG AMP (homlesak)

Tak, hlavně bych poděkoval Danhardovi, to on byl tou studnicí ze které tohle "dítě" vzešlo, bez jeho vědomostí by si nikdo ani neškrtnul. smile
Stejně tak u Danwattu, neb i tento silič vznikl především díky jeho umu. smile

Re: H-ENG AMP (homlesak)

Vypadá to výborně. Budou k dispozici nějaké desky? Měl bych zájem...

Re: H-ENG AMP (homlesak)

Dosky už máme všetci, ale kto ešte nie, tak sem smile https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?p … 29#p394129

Re: H-ENG AMP (homlesak)

par stran spat laco pise ze konce posunul do AB s kludovym prudom 80mA. Ako to teda dopadlo vo finale je to teda v Bcku alebo AB? aky je kludovy odber celeho modulu a aky je ubytok k napajaniu pri plnom vybudeni?

Ake je PSSR? skusali ste to napajat aj nejakym spinanym zdrojom?

Re: H-ENG AMP (homlesak)

https://i.gifer.com/origin/a7/a71126125af23f9d4afc3e277677e7d9.gif

Re: H-ENG AMP (homlesak)

bez emit odporov max 10mA, ja nastavujem 3-5mA. kludovy odber celeho modulu potom je 36-38mA  (bez led a "bleeding" rezistorov)

PSRR je vyhovujuci smile   mam iba udaje zo simulacie

pouzitelny spinany zdroj nemam

(upravil František 27. 12. 2022 19:11)

Re: H-ENG AMP (homlesak)

BC550C nieje obsolete, iba BC560C.

Sľúbená schéma houmiho s prezatial konečnými hodnotami kompenzácii smile

https://i.imgur.com/aNi7NGU.jpg

(upravil František 16. 1. 2023 16:08)

Re: H-ENG AMP (homlesak)

Zoznam súčiastok - BOM pre houmiho, 75V verzia 100W/4R:

https://ulozto.sk/file/6vylH3PAzL1D/hou … Hhq2MzZN==

Oživenie:

https://ulozto.sk/file/UZ3IOErS0zuh/hen … MJHQMzBN==

Re: H-ENG AMP (homlesak)

V BOMe je to spomenuté, nezabudnúť na druhý boucherot...na výstupné terminály...nezabudnúť na druhý boucherot...a doplním, nezabudnúť na druhý boucherot.

(upravil laco 25. 12. 2022 12:12)

Re: H-ENG AMP (homlesak)

je to low-end amp (def by danhard), necakajte zazraky a uplnu dokonalost big_smile

1/ 100W/4R, 60Vpp
2/ 50V/us
3/ -0.3dB na 20Hz (pokles je dany C1 a R3 ll R2+P1, high pass filter)

https://i.ibb.co/MMxJcpS/H-ENG-75-V-4-R-1-K-lim-png.png

https://i.ibb.co/N2BmXsk/H-ENG-75-V-Fr-Response-10-W-50-W-4-R.png

(upravil mechanik 25. 12. 2022 20:28)

Re: H-ENG AMP (homlesak)

Danhard to vyvinúl v simulácií ako demonštráciu toho že aj s takýmto obvodom ide v THD nakopať zadok tomu uplne najlepšiemu. Ale to je všetko k čomu ten projekt slúžil. Demonštrácia extrémne nízkeho THD. Bez ohladu na zvyšné parametre.

To zakmitávanie v limitacií dobre nevyzerá a bola doba že by komunita niečo takéto ostro skritizovala. Aspoň na slovanete. Bolo by to označené ako niečo čo bude "odpalovať výškače" a išlo by sa dalej. Viem ako bol kritizovaný odtrh v limitácií ktorý robil symasym... Pritom ten bol aj jednoducho riešitelný...

Zaujímalo by ma ako by vyzeral sinus 10kHz tam by malo to kmitanie na obrázku 10x lepšiu viditelnosť... Proste toto meranie sinusom hore je silne zdržanlivé. Je to dosť "opatrne" odmerané.

SR (50V/uS) je vzhladom k OLG a velmi dobrému výberu tranzistorov dosť nízke. To OLG 160db je extrém a to správanie v limitácií je daň za ten extrém a jediný prínos je extrémne nízke THD ktoré je o mnoho rádov nižšie než THD reproduktorov a tým pádom zbytočné.

Úprimne sa mi páčili viac lacove skuromné projekty okolo tušim VFA či CFA a tých rôznych výkonových bufferov a podobne. 

Len sa mi zdá že na projekt je väčšia chvála než je na mieste a teraz som ten zlý čo napísal aj negatíva. Tak pardon. Rozhodne nechcem nikoho a nič uraziť.

Laco má môj obdiv že to od danhardovej simulácie dotiahol k hotovému projektu ktorý v rámci možností odladil a ponúkol zadarmo komunite.

(upravil laco 25. 12. 2022 21:13)

Re: H-ENG AMP (homlesak)

Komunita na slovanete prd vedela, teda na par vynimiek. Ostatni iba opakovali to co niekde citali, poculi. big_smile
Iba blbec pouziva taky hifi zosik ktory pravidelne ide do limitacie. (dobre riesenie = upgrade na vykonnejsi, softlimit uberie z vykonu).
OLG na 1k je okolo 130dB (LG 105dB)
OLG a SR nemaju suvislost.
Pouzita trojpolova kompenzacia je jedinecna na svete. Ak viete o podobnom niecom tak napiste.

https://i.ibb.co/cC6Bw8n/H-ENG-75-V-4-R-10k-lim.png

Re: H-ENG AMP (homlesak)

Tak ona ta komunita byla vždy "přecitlivělá" a ve svém hnidopišství řešila voloviny, potažmo, když 7 z deseti oné komunity umí jen kritizovat a kupovat hotové projekty, ale něco svého vytvořit.................. sad

(upravil mechanik 25. 12. 2022 22:21)

Re: H-ENG AMP (homlesak)

O 3 polovej počujem prvý krát smile Vyzerá to podstatne lepšie smile

100W koncák ak nemáš k TV tak dostaneš do limitacie velmi lahko. Bedne s bafflestep kompenzáciou majú okolo 85db/2,8V/1m. Písal to Pavel Dudek v článkoch (v amaterskom rádiu?)  pred minimálne 30 rokmi. To vtedy bedne mávali ešte okolo 90db/2,8V/1m. Písal tam aj príklady s nejakymi nástrojmi... Každopadne to je vlastnosť konca a ak má byť lacný nemôže mať extra výkon. To potom ide do penazí. Trafá, kondenzátory, chladiče (teda aspoň v AB).

(upravil Hordek 26. 12. 2022 0:18)

Re: H-ENG AMP (homlesak)

Bože co to furt máte s tím výkonem a limitací??? Jednou sem si to doma schválně změřil. Nastavil sem hlasitost tak ,že už se jednalo o hodně velkej kravál, při kterým rozhodně neposlouchám a navíc hrozí, že se mě přijde žena zeptat, jestli sem se náhodou nezbláznil, no a výkon do 4R beden byl ve špičkách necelých 14W. Takže buď jste hluchý jak polena a nebo ty vaše reproradiátory maji citlivost žehličky na prádlo. Asi tak. smile
Zesilovačem byl tehdy NAD-C320bee a bedny byly stařičké ARS-1054.

Re: H-ENG AMP (homlesak)

laco napsal:

Pouzita trojpolova kompenzacia

co sa tymto mysli? co sa kompenzuje, ako, kde?

Inak ten odtrh sa deje len v limitacii? je to zakmit alebo nejaka ficura pouzitej kompenzacie? na 1k to vyzera ako zakmit/bordel a na 10k to vyzera ako cisty odtrh od nejakej kapacity alebo niecoho. V hlbsej limitacii to zmizne alebo je to tam stale pritomne?

(upravil mechanik 26. 12. 2022 4:12)

Re: H-ENG AMP (homlesak)

Hordek, díky bohu reproduktory od tesli mám odložené len pre spomienku volne bez bedni v gauči. Vrátane ARN-8608....

Wili, ak to správne chápem na tom meraní pri 10kHz už bola použitá 3 polová kompenzácia. Veď tam už žiadne kmitanie nevidieť. Je tam len ten odtrh. Ten odtrh bude len v limitácií. Pri hlbšej limitácií by sa to malo zhoršovať. Zaujímavé by bolo ešte vidieť paralelnú RC zátaž. To sú veci ktoré obvykle nevyzerajú dobre pri veciach s vysokým OLG.

Re: H-ENG AMP (homlesak)

Ono to bude merať rovnako ako lacovi. Tento lepší material sa ti velmi nemá kde a ako prejaviť. Aspoň nie pri "amaterskych" meraniach. Tým myslím zvukovky a podobne. Možno tá vyššia kapacita menším zvlnením. Ale neviem aké to má PSR. Spätná väzba je silná dosť.

Toroid by som na viac než 2x nedimenzoval. Akurát je to drahšie, vyššie sklony k vrčaniu a viac rušenia. Od odporov neviem čo čakáš. Podla mna je to zbytočné.

(upravil mechanik 26. 12. 2022 21:24)

Re: H-ENG AMP (homlesak)

mark levinson no. 33H som mal doma big_smile A je to totálna kravina. Mal asi 80kg. Dvaja sme fakt mali čo robiť aby sme ho preniesli. V prvom momente keď to dvíhaš máš dojem že to ani nepôjde a nepustiť to po pár metroch na zem chce velkú dávku odhodlania a premáhania big_smile Nie je to prijemne mať doma zosilňovač s ktorým sám ani nepohneš big_smile Najhoršie je že napriek tomu mal iba blbých 300W/4R čo nie je až tak vela. Údajne by mal dať do 1R 1200W ale k čomu je komu 1R? 3,4kW toroid. Tiež dosť blbosť.

Hlavne mark levinson bolo Ačko. Alebo aspoň do velkého výkonu pretože tých 80kg sa po pár hodinách rozohreje ako radiator... Tento zosilňovač o ktorom je táto téma je Bčko takže tú vysokú filtráciu a trafo ti tu treba najmenej...

Zaujímavá je topologia. Konce sú tam na každom chladiči jeden a zapojené tušim symetricky. Celý front end má vlastný regulátor a to diskretny. Ešte pred regulátorom sa napätie berie z hlavných filtračných kondenzátorov. Potom je tam zvlášť koncový audio zosilňovač (prakticky tretí) ktorý na základe oscilátoru (s NE555 big_smile ) znovu vyrába striedavé napätie (s hodnotou odpovedajúcou tušim sietovému napätiu) ktoré je privedené z výstupu na další toroid a znovu na obrovské kondenzátory. Rozvod cez hliníkové tyče a asi 15A pojistka ktorú nezničíš keď ju pripojíš paralelne na sieť s 10A ističom...

Je tam v koncákoch pre audio 2x44 tranzistorov. Front end má 2x50 tranzistorov. 2x26 tranzistorov má koncák čo robí striedavé napätie. 2x29 tranzistorov má diskretny regulátor big_smile V celku teda 300 tranzistorov pre jeden monoblok/kanál big_smile

Koncák je 4EF a je tam 10 párov koncov ale druhé a tretí stupe sú zdvojené...

Z vlastnej skúsenosti ten predimenzovaný toroid urobí to že budeš mať trochu tvrdšie a suchšie basy.