(upravil godz 15. 4. 2008 14:16)

Re: MCE 2000

Methman - nepochopil si.  Odpísal som Sinclairovi, že sa jedná o mikrofóny s kardioidnou charkou a že to v tomto prípade nevadí, nakoľko zrejme nikto z nás okrem osovej SPL, fázy a skreslenia nemeria nič. Sinclair chce povedať to, že merania smerových charakteristík sú možné len s mikrofónmi ktoré majú gulovú charakteristiku. Nárast vysokých frekvencií súvisiacich z rozmerom kapsle (resp. púzdra) som prakticky popísal pár odpovedí hore.  A ešte niečo http://www.troelsgravesen.dk/measurements.htm .
Sinclair - zaujíma ma informácia o kapslách so stropkovských telefónov. Skús sem hodiť nejaké označenia prípadne výrobcu. Vďaka.

Re: MCE 2000

Je to jedno, ale Sinclair o měření reproduktorů nic nepsal. Ptal se jen po směrových vlastnostech kapslí samotných.
Psal jsi: Všetky spomínané elektrety sú "omnidirectional" -  kadioidná smerovka. Já píšu, že to je buď kočka nebo pes, protože kočkopsi nejsou. Co se praktických cvičení týče - ano máš pravdu, vyfukováním cigaretového kouře do umyvadla zlato nevzniká.

Re: MCE 2000

To že sú elektretové kapsle omnidirectional mám z katalógu Panasonicu. A omniderectional znamená po našom kardioidnú smerovú charakteristiku. Takže žiaden kočkopes sa nekoná. A to s tým umývadlom som nepochopil. Apropo, nehúliš v poslednej dobe niečo silnejšie?

Re: MCE 2000

godzi, tu: http://en.wikipedia.org/wiki/Microphone … r_patterns

Re: MCE 2000

Jazykový koutek :

Omni = latinská předpona "vše"
Directio = latinsky "směr"

Omnidirectional znamená "Všesměrový" tj. kulová charakteristika.
Kardioida je křivka tvarem něco mezi srdcem a prdelí.

Nebo se snad pletu a na slovensku jsou koule a srdce totéž? smile

Re: MCE 2000

U většiny kardioidních a hyperkardioidních mikrofonů běžné dynamické produkce je i v angličtině uváděno "cardioidal" popř. hypercardioidal", u kulových vždy "omnidirectional"...

Web

Re: MCE 2000

Ještě se vrátím k vhodným charakteristikám mikrofonů pro měření reproduktorů. Mé předchozí tvrzení v příspěvku 40 bylo částečně chybné.
K měření reproduktorů je třeba aby kapsle byly opravdu jenom omni. Nejde ani tak o závislost směrové charakteristky na frekvenci, jak jsem mylně předpokládal, ale o to jakým způsobem vlastně fungují. Jakékoliv jiné než všesměrové měří něco jiného než pouze absolutní hodnotu tlaku. A to je špatně. Například kardoidní reagují spíš na velikost změny tlaku. To by samo o sobě nebylo nic až tak špatného, pokud by jsme byli schopni zajistit, že měříme vždy ve vzdáleném poli, kde velikost zdroje je zanedbatelná a tlakové pole se chová lineárně vzhledem ke změně vzdálenosti. Při měření reproduktorů, ale potřebujeme měřit i v blízkém poli nebo v šedé zóně někde mezi a tam už platí jiná pravidla - tj. změna tlaku není lineárně závislá na vzdálenosti a velmi záleží na velikosti zdroje. Proto nám dá směrový mikrofon v blízkém poli větší hodnoty a "přidá" na nízkých frekvencích a na směrové charakteristice pak závisí kolik. Je neúčelné se pokoušet něco takového modelovat a upravovat takovu charakteristiku, protože by stejně platila jen pro právě jeden bod v prostoru a právě jednu velikost zdroje.

(upravil godz 16. 4. 2008 11:43)

Re: MCE 2000

Neviem už prečo, považoval som omnidirectional za kardioidu. Beriem späť.
To Boramyr - Slovensko sa píše s veľkým S. A máš pravdu, pre niektorých ľudí srdce a gule sú jedno.

Re: MCE 2000

Ahoj, opět vytahuju staré téma. Chtěl bych se pokusit si změřit doma frekvenčni charku středo-výšek. Tesláckých beden. A pomocí měření si upravit výhybku. MCE2000 origo už nemají. Našel jsemna netu tohle http://www.monacor.cz/catalogue-product … SubKtg=549  Nevíte jestli to bude použitelné pro můj záměr?