Re: Dokončené 3p s Monacor SPH-200KE, SPH-102KEP, RBT-95 :)

Na to jsou tu odborníci, já jen poslouchám na moje uši a ladím si to tak, aby se mně to líbilo.

(upravil scoop 14. 7. 2021 10:31)

Re: Dokončené 3p s Monacor SPH-200KE, SPH-102KEP, RBT-95 :)

aktualne repro maju rozsah 50Hz-30kHz a uzivam si to tocenie zvuku po miestnosti, hlavne sledovat macku ked nevie ktorym smerom utekat pred tym zvukom... je to zazitok ich hudba smile
Len pri regaloch mi chybaju plnsie spodky, ale stlp ma uz velmi nelaka

(upravil dawsoo 14. 7. 2021 10:35)

Re: Dokončené 3p s Monacor SPH-200KE, SPH-102KEP, RBT-95 :)

On to není problém udělat,jen je to větší a dražší trošku no...

Měl jsem 4p 20Hz-25kHz +-3dB doma asi čtyry roky, musel jsem ale vše podřídit v pokoji těm bednám,takže pokud není extra poslechovka, nemyslím si že to je výhra s něčím takovým žít,neb radost udělaj i malý budky jen tam není to "fyzično" dole big_smile je třeba si uvědomit že 90% muziky se odehrává na středech smile

Ale proč to píšu jedná se o Last Unicornovy bedny který si postavil Tatko a ty bych viděl přesně jako něco přesně mezi tím,aby to mělo a zahrálo s 8 něco dole a vešlo se to zároveň i do normálního bytu. Na basech funguje i tzv room gain, takže i menší bedna dokáže v menší a střední místnosti při vhodným umístění zahrát 30-40Hz uplně v klidu.

Není co dodávat...

Re: Dokončené 3p s Monacor SPH-200KE, SPH-102KEP, RBT-95 :)

zahraju spodky, ale chce to vyriesit akustiku miestnosti, resp. ked si sadnem medzi repro na rovnakej urovni ako je ich celo, tak citim aj "plne" spodky krasne...len takto zase trosku utekaju detaily
Keby bolo kde, rad by som poskladal repro podla seba, ale v panelaku to nejde.
Aktualne len komercia: https://www.sonusfaber.com/en/products/olympica-i/
ale zvuk maju fantasticky aspon podla mojich usi

(upravil dawsoo 14. 7. 2021 11:10)

Re: Dokončené 3p s Monacor SPH-200KE, SPH-102KEP, RBT-95 :)

Já myslím že to jde, hrál jsem na toto a problém byl jen s místem jinak jsem byl s finál sestavou plně spokojen panelák zabydlený bez akustických úprav 20m2 smile

bedny https://scontent.fprg4-1.fna.fbcdn.net/ … e=60F2DEFA
Zdroj signálu https://www.audiopraise.com/projects/internal/czap/
A 4KS upravených na quadroamping https://stereonomono.blogspot.com/2013/ … -m-70.html
Signálový kabely 4 ks setu https://www.analogueseduction.net/analo … nnect.html
Silový křížové 3ks 4x4mm2 DIY CSSS a 2ks 4x8mm2

Není co dodávat...

(upravil scoop 14. 7. 2021 11:19)

Re: Dokončené 3p s Monacor SPH-200KE, SPH-102KEP, RBT-95 :)

Tie repro su krasne, pred rokmi robil podobny dizajn Xavian...velmi sa mi pacili, ale nemal som ich sancu pocut...myslim virtuosa model ?...
krasne komponenty smile
v bloku je to problem trosku vytocit, raz mi prisli z bloku oproti ze pocuju cez okna hudbu...niet nad domcek v tomto

EDIT: aha, ved to je Xavian smile
Uprimne, chcel som od nich Stella, ale rok som cakal s uzavretymi hranicami a uz ma to nebavilo cakat a tak som skoncil v posluchovke a Olympica ma uchvatili priestorom, nadhernym detailom kazdeho tonu...plus doladene spravnou repro kabelazou

(upravil dawsoo 14. 7. 2021 11:16)

Re: Dokončené 3p s Monacor SPH-200KE, SPH-102KEP, RBT-95 :)

nene toto je Xavian Opus Magnum jedinný vyrobený pár smile Virtuosa jsou proti tomu dětské hračky ale kubaturou odpovídají poměrně přesně bednám z tohoto vlákna 8-6,5-1 třípásmo. Ty zahrály od 35Hz subjektivně v menší místnosti nebyl pocit že by něco chybělo. Měl jsem doma oboje postupně a myslím si že většině lidí by bohatě stačily i ty virtuosy.. rozdíl to samozřejmě byl ale ne až takový jaký by byl v ceně jak to ostatně v hifi je se vším smile

Není co dodávat...

Re: Dokončené 3p s Monacor SPH-200KE, SPH-102KEP, RBT-95 :)

krasne su...to musel byt zazitok pocuvat

(upravil dawsoo 14. 7. 2021 11:19)

Re: Dokončené 3p s Monacor SPH-200KE, SPH-102KEP, RBT-95 :)

Nebudu to tu vlákono klukům zasírat,myslel jsem to tak že v podstatě lze mít doma cokoliv v jakékoliv velikosti a je to vždy jen otázka co člověk poslechu obětuje ,rodina snese a hlavně také i pokud to není o nízkonákladovém DIY také zaplatí smile

Není co dodávat...

(upravil kal 14. 7. 2021 11:35)

Re: Dokončené 3p s Monacor SPH-200KE, SPH-102KEP, RBT-95 :)

soudruhu majore vojín Kefalín, dovolte mi promluvit:
plnorozsahové bedny jsou právě takové, že kočky šílí, vzduch v místnosti zvláštně vibruje a chvilkami zarotuje ve spirále (konkrétně u těch Kraftwerk),
kočky možná slyší to, co člověk (ze svých ptačích budek?) neslyší, spíš jen domýšlí...
nejlepší hifi vůbec není o basech/středech/výškách v kvantitě - to tam samozřejmě všechno je, to se neřeší...

ano, bez poslechovky jde finální audio těžko realizovat...a v baráku s lidma ještě musíš mít štěstí na dobré sousedy
smile

scoop: a to si ten člověk, jehož poslechovka je na úvodní straně SonusFaber s pěkným kotoučákem a železem od AR (zřejmě slušný člověk!) nemůže koupit pořádný hrom-bedny???   smile  smile  smile

Re: Dokončené 3p s Monacor SPH-200KE, SPH-102KEP, RBT-95 :)

Samozrejme, ja som skor narazal, ze rad by som si nieco vlastne postavil, ale v bloku to nejde a preto obdivujem a zavidim kazdemu kto ma maznost si poriadne bedne doma postavil a mrzi ma hejtovanie takehoto usilia lebo...to mohlo byt aj lepsie

Re: Dokončené 3p s Monacor SPH-200KE, SPH-102KEP, RBT-95 :)

Posledné roky sa zaoberám výrobou DIY reprobední. Od výberu reproduktorov, cez návrh ozvučnice, výrobu výhybiek (ktoré na základe meraní a simulácií navrhuje Unicorn), až po finálnu montáž. Samozrejme vždy tomu predchádzajú rozsiahle debaty s Unicornom, lebo navrhnúť a dotiahnuť úspešne do konca nejaký projekt, nie je robota na dva dni, ale trvá to týždne až mesiace.
Apropo zatiaľ môj top projekt, ktorý som robil cez voľný čas 11 mesiacov. 4 pásma Golem II, dole s 15" v objeme 184l, ladenie 30Hz, fs reprošov 24Hz, hore AMT 2-4, ktoré ide do aleluja. Dôvod výroby takýchto hovadných bední bol ten, že plánované použitie bude v priestore 4,5x8m, ktorý bude obsahovať aj niektoré akustické úpravy.
K tomu rozsahu smerom dole - 19Hz organ ešte zahrajú obstojne, aj keď pokles tam už je. A je to stále o relatívne nízkonákladovom DIY. Materiál bez roboty vyšiel zhruba na 1000€.
https://i.postimg.cc/Pv81gVFk/IMG-20210522-114721.jpg

(upravil scoop 14. 7. 2021 11:45)

Re: Dokončené 3p s Monacor SPH-200KE, SPH-102KEP, RBT-95 :)

kal urcite moze, ale...(teraz ma dufam nikto nesfukne)...ja som nemal to stastie do 10 000€ pocut komercne bedne s rovnakym podanim deailov a vyssich tonov ako poda "lepsi" regal...mozno pri oddelenom rieseni bedne bass a vysky+stred by to slo...ako poslal penjo

a zaroven je to len reklama big_smile
verim, ze taky clovek bude mat doma aj hrom aj regal a prehadzovat podla zanru

Re: Dokončené 3p s Monacor SPH-200KE, SPH-102KEP, RBT-95 :)

jj, to máš pravdu, detail je detail, ten taky musí být! smile
ale ten vatař nebude nic přehazovat, bude mít 2 kompletní aparáty, možná i 2 poslechovky...

mi se nejvíc líbil Japonec, co měl basy na hornách (zvukovody jak kráva), takže drivery měl zakopané na zahradě 10m od poslechovky a horny zakopané v zemi a vyvedené v úrovni podlahy a pak už v místnosti jen malé decentní regály, takže to vypadalo velice esteticky a jednoduše - to Japonci umí  smile

penjo - taky slušný člověk!!  smile smile

Re: Dokončené 3p s Monacor SPH-200KE, SPH-102KEP, RBT-95 :)

Tema vice detailu u 2p versus sloupove 3p je zajimave. Neni to poprve co o tom slysim. Technicky pro to totiz neni zadne opodstatneni, mozna tak absence spodni delicky. Mozna to bude o vnimani mozkem, kdy mozek nemusi resit spodek, a stredy se tak jevi citelnejsi. Mozna castecne akustika.

ruzne DIY repro

Web

(upravil dawsoo 14. 7. 2021 12:33)

Re: Dokončené 3p s Monacor SPH-200KE, SPH-102KEP, RBT-95 :)

Myslím že uvedenej rozdíl může dělat i třeba rozdíl ve vyzařování 2pí/4pí v závislosti na frekvenci a ploše čelní strany a hrát roli může mít i umístění měničů např na  subjektivně vnímané podání prostoru ale i jiné věci,navíc díky tomu že každému funguje sluch-mozek jinak, může být vnímaný rozdíl zcela jiný u miniaturní 2p a u velký bedny s více pásmy ve stejné místnosti různými lidmi a to platí obecně pro celé hifi,neexistuje žádný správný etalon který vyhovuje všem,maximálně nějaké přiblížení na kterém se může shodnou dejme tomu nějaká většina ze vzorku postižených. Alespoň takové je moje vidění celé problematiky a pozorování různých lidí mající rozdílné preference.

A další věcí je že postavit slušně vícepámo je poměrně jiný level stejné disciplíny než postavit 2p na podobné úrovni:D

Není co dodávat...

(upravil Kocour 14. 7. 2021 12:42)

Re: Dokončené 3p s Monacor SPH-200KE, SPH-102KEP, RBT-95 :)

Myslis to tak ze je jednodussi postavit dobre hrajici 2p nebo dobre hrajici 3p?
Sam za sebe ani nevim jak to vidim, obecne to ted mam tak, ze je pro me cim dal tezsi postavit dobre bedny, v mych meritkach, a citim velka omezeni v retezci, mistnosti,.... Jakmile clovek slysi dobre systemy v dobre mistnosti, hlava i usi najednou vi jak to muze hrat, a hledaji ty dobre aspekty.

ruzne DIY repro

Web

Re: Dokončené 3p s Monacor SPH-200KE, SPH-102KEP, RBT-95 :)

"Jakmile clovek slysi dobre systemy v dobre mistnosti, hlava i usi najednou vi jak to muze hrat, a hledaji ty dobre aspekty." - ved to, je to smrt dookola pocuvat a zistovat kam sa da dostat a pritom je vobec umenie najst si cas na relax posluch

(upravil dawsoo 14. 7. 2021 13:51)

Re: Dokončené 3p s Monacor SPH-200KE, SPH-102KEP, RBT-95 :)

Kocour:
Samozřejmě že je těžší postavit vícepásmovej systém,alespoň z mého pohledu kde striktně požaduji aby to nehrálo tzv každý pásmo zvlášť ale jako jeden celek, kde nevnímáš jednotlivý pásma .. to je třeba promne ten nejdůležitější parametr a splňuje ho z továrny co jsem měl možnost slyšet opravu máloco...

Už jen výběr těch správných měničů k sobě,často to ani třeba od jednoho výrobce nejde, vyžaduje minimálně nějakou předchozí zkušenost z jiných realizacích a následný "bezešvý" navázání na to také jen jen čistě měření rozhodně nestačí,předpokládám že zrovna tobě chlape po x realizovaných projektech to nemusím povídat big_smile

Jinak samozřejmě pokud mam bejt striktní tak technicky nejjednodušší je postavit 1p pak 2p pak 3p a 4p už vyžaduje min větší zkušenost. Tím samozřejmě nesrovnávám řešení s různým počtem pásem mezi sebou, ale vždy nějakou úroveň v rámci daného řešení. Je jasný že 4p by mělo mít navrch nad 1p pokud jsou oboje v nějaké maximální úrovni s maximální péčí při návrhu s tím nejlepším co je k dispozici když nic jiného tak alespoň už jen tím že měniče pracují v optimalizované části prac pásma smile

Není co dodávat...

(upravil Kocour 14. 7. 2021 13:52)

Re: Dokončené 3p s Monacor SPH-200KE, SPH-102KEP, RBT-95 :)

Rozumim, vidim to stejne, jen jsem chtel z tebe vytahnout tvuj podrobnejsi nahled.
U 3p a 4p je uz tolik stupnu volnosti, a volba menicu k sobe se i me ukazuje jako nejzasadnejsi. Po par nezdarech jsem si vytvoril pravidlo jake vyrobce michat a jake nemichat.
Celistvost je pozadavek cislo jedna, a neni to vubec jednoduche splnit.
Mereni rozhodne nestaci, vyrobim 10 skoro stejnych prubehu, vsechny se daji oznacit za velmi dobre, ale kazdy bude hrat jinak, ale hlavne jen nektere dobre. Takze odkazovani se na dobre mereni nestaci, dobre mereni je moc hruby nahled na system.

ruzne DIY repro

Web