Re: Mcintosh tranzistorak

Paráda! smile

(upravil Wili 29. 3. 2020 14:04)

Re: Mcintosh tranzistorak

Uz som sa tu parkrat pred tym pytal na spravne zemnenie, a nejake odpovede padli, ale stale mi nie je jasne akym sposobom spravne zemnit multikanalovy zosilnovac? Akurat zvazujem ci do tych mojich koncov osadzat medzizemne 10R odpory ci nie. Uz mam celu dosku osadenu ale tuto jednu vec mam velku dilemu ako spravit...

Mam jednu hlavnu vykonovu zem pri hlavnych elytoch, tam ide stred vystupnych trnsformatorov, boucheroty, zeme blokovacich kondov na koncakoch, chassis atd. Lenze ak otial zavediem zem do kazdeho koncoveho stupna k blokovacim kondom tak mam akoby 4 vykonove zeme, co sice nevadi, lebo kazdy ma "vlastnu" s vlastnym blokovanim. Lenze problem vznikne ked by som chcel k tymto 4 koncakom napojit vstupy. Na tych vstupoch by sa mi tie zeme stretli a mal by som slucku...

Ak som spravne pochopil medzizemne 10R odpory su proti zemnej slucke, ale len v pripade ze su konce daleko od seba a ak sa prepoja signalovym kablom aby sa zamedzilo slucke. Lenze ja mam vstup jeden spolocny na jednej dosticke kde je zem vstupu spolocna. Zem napajania OZ na vstupe zrejme spojim s hlavnou zemou pri vykonovej zemi aby mali rovnaky potencial... lenze teraz ked signal z tejto vstupnej zeme napojim na koncaky zase by som mal slucku... podla mna medzizemne odpory toto nevyriesia, alebo mozno prave toto ano? teoreticky kedze zeme budu spojene v hlavnom zemniacom bode a budu na rovnakom potencial asi by mi stacilo len prepojit signalove kable ku koncovym stupnom bez zeme?

ako spravne zemnit multikanal?

Snazil som sa inspirovat a hladat napr. v servisnom manuale azk220 (tam su tiez 4 samostatne koncove stupne a jedna doska vstupov a jeden zdroj). Lenze tam je to nejako divne prepojene... je tam zem zdroja na vstupe aj na koncakoch, a tieto moduly su aj prepojene tienenym kablom, takze teoreticky by tam mala byt slucka. Neviete niekto nahodou ci je tento signalovy kablik na jednom konci odpojeny? Tiez vstupna doska ma rozdelenu zem na dve polovice, co by teoreticky riesilo problem pri prekablovani, ale aj tak ak uvazujem len jednu polovicu zosilnovaca tak tam je slucka medzi zemou napajania oz, napajanim koncoveho stupna a signalovou zemou ktora ich prepaja...

EDIT: Este mi napadlo ci nenechat lokalnu signalovu zem na koncoch uplne rozpojenu alebo z bezpecnostnych pricin osadenu velkym odporom napr. 100R, a napojit ju len signalovym kablom k vstupnej doske a viest ju ku koncom otial od vstupnej dosky...tym by som dosiahol "oddelene vedenu" spolocnu signalovu zem pre vsetky kanaly spolu a samostatnu vykonovu zem, a stretli by sa az na hlavnom zdroji... ?

Re: Mcintosh tranzistorak

AZK220 bych zrovna nebral jako vzor..

Web

(upravil Wili 29. 3. 2020 19:03)

Re: Mcintosh tranzistorak

Konecne som sa k tomu dokopal a otestoval jeden koncovy stupen. Nechcelo to nejak fungovat a az neskor som zistil ze som dal dva tranzistory v rozkmite opacne... nechapem ako sa mi podaril taky uber fail, ale nastastie sa tomu nic nestalo a po otoceni uz fungovalo vsetko ako ma. Funguje to velmi dobre dokonca aj bez boucherotu a vsetkeho mozneho okolo, asi preto ze je to velmi prekompenzovane, a davat tam rychle tranzistory bolo zbytocne :-/ zrejme to je tak prekompenzovane aby zbytocne nekrmili trafo niecim co nebude schopne prenies? Teraz ako to je bez trafa, cisty koncak na stole, to ma pokles pri plnom vykone -6dB na 100kHz. Tu je link na schemu:

https://ibb.co/p1gFmVL

je to kvoli tym velkym 100p kondenzatorom medzi kolektorom a bazou budicov?

Testoval som na 300W toroide co som mal akurat poruke, 2x30VAC, a biedny provizorny zdroj 2x2m2 big_smile napatie naprazno 45V pri plnej zatazi cca 34V...

Tu je testovaci bordel:

https://i.ibb.co/wLvrChX/IMG-2610.jpg

https://i.ibb.co/wrkN1V0/IMG-2611.jpg

1k sinus do 2R, cca 260W a dost nizky pokles k napajaniu yikes s finalnym vykonnejsim zdrojom s vyssim napatim to da aj cez 300W a do vyssej impedancie...

https://ibb.co/vHGb14J

1k square do 2R:

https://ibb.co/BtFDGBq

Re: Mcintosh tranzistorak

Tak pomalé hrany na 1kHz obdlžniku som ešte nevidel smile Ale máš to pekné smile

(upravil Wili 29. 3. 2020 19:18)

Re: Mcintosh tranzistorak

tiez sa cudujem big_smile cim to je? je to tou kompenzaciou alebo niecim inym? alebo su 2sd / 2sb fejky? big_smile alebo slaby zdroj?

skusil som tie 100p uplne odpojit ale ovela sa to nezlepsilo, skor sa to rozkmitalo kvoli absencii boucherotu, ak som dal na vystup kapacitu uz to bolo ok ale obdlznik stale pomaly. Nemohol som tym dvom tranzistorom co som prepoloval vo vase nejako ublizit? lebo pri premerani sa tvarili ok, a zosilnovat zosilnuju, ale neviem no... ale to by bola len jedna polvlna pomala a druha rychla takze to tym asi nebude.

(upravil BV 29. 3. 2020 19:22)

Re: Mcintosh tranzistorak

Čo je to za divnú "módu" kompenzovať zatlčením VAS kapacitnou záťažou proti napájaniu ( C17,C18).. A je to ideálna cesta pre prienik rušení z napájania. Pomalé hrany - skús zmenšiť kapacity v nadprúdovke cca 10x, na 4n7. A bez Zobela na výstupe je to dosť hazard.

Re: Mcintosh tranzistorak

Už som si myslel, že mechanik rýpe big_smile keď som si prečítal jeho koment big_smile
Ja by som ako prvé pozrel, ktorú kapacitu máš 100x vyššiu ako mala byť big_smile takto by malo vyzerať 100kHz.
C2 si nedal 33n? Skontroluj odpory či sa niekde nepomýlil.
Na K63 mám na predbudičoch 47p a nieje problém s hranami.
Ak nie asi by som tam dal 1381/3503 na skúšku.

Re: Mcintosh tranzistorak

nadprudovku som skusal dat 4n7 a ziadna zmena, 100p som znizil na 39p a dal na vystup provizorny zobel 100n+4R3 co som mal poruke. Stale pomale...

na vstupe 330p som skusal uplne odpojit a nepomohlo. Idem hladat dalej, ked nic tak skusim ine predbudice

(upravil hranatybraska 29. 3. 2020 20:10)

Re: Mcintosh tranzistorak

C17, C18 - výstup VAS zatížíte koďourem 100 + 100pF?? yikes
C16 - brutal velký NFB koďour?? yikes

Co pak chcete? smile

Proudovka má notoricky známé hodnoty.. jak to, že to hledáte zrovna tam? smile

Nezkoušel bych slepě vyměňovat tranzistory, je potřeba tam dát takovej typ trandu, který má alepoň nějaký rozumný Ft při tom proudu, který jím teče.

A vůbec, mrkněte, jaký jsou kompenzace třeba u DPA222SE.

Wili, nemáš jen rychlejší zesák, ale i rychlejší trafa. Tady si ty kompenzace se musejí vyladit odpovídajícně k tomu.

Web

Re: Mcintosh tranzistorak

aj diferak ma velmi nizky prud... myslis ze by to mohlo byt tym? skusim pridat vas-u uvidim co to spravi

(upravil hranatybraska 29. 3. 2020 20:17)

Re: Mcintosh tranzistorak

než jsem to dopsal, tak jsi stihl napsat. Odpověď viz výše.

S trandy spíš nic nedělat. LEda bys našel něco rychlýho při 1mA Ic.
Vyhodit C17 a C18.
C16 nějakou civilizovanou hodnotu desítek až stovek pF.

VAS zatížit max nějakými jednotkami až desítkami pf proti zemi nebo na invertující vstup.

Já nevím, jak se ty trafa v reálu chovají, takže to bude prostě pokus.

Zjisti si, co a jak, abys věděl, co děláš.

Jestli tady někdo umíte kompenzovat líp, tak Wilimu poraďte. Třeba LACO. Danhard dostal ban.

Web

(upravil Wili 29. 3. 2020 20:19)

Re: Mcintosh tranzistorak

skusal som dvihnut prud vasu aj diferaku a bez zmeny... skusim sa v tom este pohrabat snad na to pridem. Ten kondour C16 nerobi podla mna skoro nic ale skusim ho vyskratovat co to spravi

inak zatial skusam bez trafa, len samotny koncak.

(upravil Wili 29. 3. 2020 21:00)

Re: Mcintosh tranzistorak

A cenu dostava ....



HRANATYBRASKA potl



sam som tomu neveril ale fakt to robil ten maly kondour v spatnej vazbe... jeho vplyv zrejme bude potlaceny az sa na R27 zavesi trafo. Je to asi kompenzacia voci fazovemu posuvu na VF cez trafo alebo pre korekciu poklesu trafa, tym ze tam trafo neje tak to robi opacny efekt... big_smile

tu je 10k obdlznik do 2R s vyskratovanym kondenzatorom:

https://ibb.co/BNXGMPK

Re: Mcintosh tranzistorak

hranatybraska napsal:

Danhard dostal ban.

co to?

Re: Mcintosh tranzistorak

Ja uz vies co mozem kompenzovat ... dal som si 3 piva ... ponorka,zena

Re: Mcintosh tranzistorak

Do prdele zaujímavé big_smile tiež som pozeral na ten kondík, ale stavil by som sa, že sa jeho vplyv prejaví, vďaka zmene zosilnenia (R25 akoby paralelne s R23) až na nejakých 40-50% výšky amplitúdy...tu sa to spomalilo už prechodom nulou.

Ale aj tak super Wili, DPS "funguje" smile banana osobne mám pocit, že je zábavnejšie, keď nastanú malé komplikácie, ako keď ide úplne všetko hneď smile
To je potom trochu nuda big_smile

Potom by bolo ešte zaujímavé porovnanie THD bez trafa a s trafkom.

Re: Mcintosh tranzistorak

nj cista pravda Frantisek smile tiez som myslel to iste, ze nic to nespravi a na obdlzniku to bolo predsa len sakra vidiet. Skusal som v simulacii co to robi a ked na R27 nedam vystupne trafo robi to cca 10dB pokles od 10kHz vyssie, takze zrejme nejaka korekcia pre trafo alebo co... tak funkcnost overena mozem osadzat dalsie DPSky a vrtat dalsie chladice banana

Kym to vsetko dokoncim uz mozno bude aj hotove chassi smile Este zvazujem ale ze prerobim DPS pre hlavne elyty, lebo takto mam "spinavu" zem nabijacich prudov z trafa na spolocnej zemi a asi by bolo dobre ich dat od seba big_smile



laco
uz ta idem dobehnut big_smile

Re: Mcintosh tranzistorak

Kým si sa ty "hral" ja som odcvičil, dal som si kapustnicu a idem práve zo sprchy big_smile
A tak som rozmýšlal pri jedení, "čo to za čudo" s tým kondíkom a ono bude kondík nabitý na takmer plné napätie na výstupe...pri otočení polarity signálu, sa začne vybíjať do SV a "stlačí" zosilnenie práve niekde k nule. Ako sa postupne vybíja, zosilnenie "rastie".

Keď Laco vytrávi ten alkohol, možno podá presné vysvetlenie big_smile

(upravil Wili 31. 3. 2020 23:12)

Re: Mcintosh tranzistorak

dnes som osadzal dalsie dosky... smile ak to spocitam vsetko dokopy tak podla SOA pri 50V a 3A na tranzistor a 32ks by to malo zvladnut necelych 100A big_smile

https://i.ibb.co/kBGQrkv/IMG-2613.jpg