(upravil mechanik 23. 4. 2022 21:08)

Re: Mcintosh tranzistorak

Wili, dík za merania. Človek má predstavu čo od takej topologie čakať. To je super. Ja by som čakal že s 3EF bude THD aj nižšie. Teda nie že by to malo vysoké... Neviem či to chce vyššie OLG alebo tam je nejaka nesymetria čo by to robila? To by vedel BV a danhard smile Aký to má DC offset bez serva na výstupe? a bez nejakeho trafa...

Re: Mcintosh tranzistorak

Podla mna s vyssim olg by to slo nizsie ale potom by bol problem stabilita, aj ked je to autotrafo a nie trafo je tam nejaky fazovy posun na VF a to narobi paseku. Muselo by tam ist velmi vela vazieb z kazdej odbocky ale asi by to slo. Resp. je to trochu o kompromisoch stabilita vs thd, pretoze skusal som s tym laborovat ze som zatiahol viac nfb z trafa a THD bolo nizsie o 5 desatisicin roll ale vtedy bol skaredy obdlznikovy signal a kapacitna zataz tomu robila zle. Tak som zvolil kompromis trosicku vyssie THD ale zase super stabilita.

DC offset je par mV. Ak by bol nahodou velky DC, bol by to problem pretoze vystup je voci DC do skratu cez trafo. DC je tu inak velmi jednoducho ovplyvnitelne vstupnym odporom. Velkostou vstupneho odporu je v podstate mozne doladit DC uplne na nulu pripadne.

Ak si to porovnam s inym autotrafovym projektom tak je sakra velky rozdiel kolko vela sa transformuje z trafa, ak ma trafo len 2 odbocky velmi blizko vstupu tak je to jednoduche, ak ma velky step-up prevod a velke napatove rozdiely medzi jednotlivymi odbockami uz je to velmi zlozite na vyladenie.

A este ked to pisem mi napada dalsi paradox... spravil som schvalne rychle trafa, ale myslim ze je to v tomto konkretnom pripade na skodu, myslim ze s pomalsim trafom by bolo daleko menej problemov. Ale zase ide mi to az po 150kHz -3dB wink a mam vacsinu parametrov lepsich ako ma origos mek. Nechapal som na tom obrazku ich autotrafa preco je tam to 8R vinutie tak bokom, uz chapem. Je uplne nejak mimo na rozdelenej kostricke, schvalne, aby bolo pomale big_smile obrazok:

https://img.usaudiomart.com/uploads/lar … dition.jpg

(upravil mechanik 24. 4. 2022 3:08)

Re: Mcintosh tranzistorak

K tomu THD, to ako že si viac "utiahol nfb"? znížil zisk? To je dobrý nápad. S tým vysokým OLG alebo teda vyššou spätnou väzbou sa vždy zhoršuje obdlžnik a stabilita. To vedie k vyšším kompenzáciam. Klesá tým aj SR. Tiež mám takú skúsenosť.

Nechcel by si skúsiť "okopírovať" niečo iné než mcintosh? Počul som BWčka 800/8002D2/D3 na rôznej elektronike a tie mcintoshe originál sú nič extra. Kamarát teraz má elektronkový preamp od nich a fakt dva velké koncáky a nič extra. Aj predajcovia a distributori túto značku extra neuznávajú... Počul som audionet a bolo to uplne inde... Čo tak postaviť niečo iné?

Re: Mcintosh tranzistorak

ano viac vazby = nizsie thd, ale so SR tusim cim viac je nieco zavazbovane tym to ma casto lepsiu rychlost? co nici rychlost su kompenzacie s tym spojene, ale keca do toho vela veci, aj samotna kapacita v trafe ktoru som spominal vyssie, niekedy je potom rychle trafo na skodu lebo musis kompenzovat, zato pomale trafo niekedy skoro vobec smile a vo vysledku je to potom lepsie.

Vo vseobecnosti mam skusenost ze cokolvek nad 25-30dB nfb z trafa zacne byt velmi velky problem z hladiska fazy a stability.

Ja az tolko tych mekov nekopirujem mam len 3, resp. skor by som nazval inspirujem, pretoze vsetko robim po svojom. A preco, pretoze maju casto nekonvencne riesenia spojene s vystupnym trafom (tranzistor+autotrafo, balanced autotrafo, unity coupled atd...) a kedze mam vela skusenosti v tejto oblasti rad si skusim taku vyzvu.

U inych znaciek som sa s tymito vecami nestretol. Este audio-research ma zaujimavy iny uhol pohladu na danu problematiku, od nich som vela odkukal pri stavani toho velkeho lampaca naposledy. Priamo viazane silne budice, triodove konce... Este jednu vec som neskusil a to je lampac kde je symetricky sekundar 0-4-8-16 kde 4R je zem a okraje su zaroven vyuzite ako katodove vinutie koncoveho stupna, ale nejako sa mi ani nechce a uz nemam tie veci kam davat big_smile neplanujem ani nic dalsie asi dlhsiu dobu stavat, teraz skor tuningujem PC a vrtam sa v nom smile

Ad zvuk mekov, neviem... nikdy som original mek nazivo nepocul. Ale niektore ich preampy maju dost blbe schematicke riesenie co ja si casto upravujem po svojom. Ale zato napr. moj 2x500 symetricky koncak je pecka, neviem ako je na tom original ale lepsi zosilnovac si velmi neviem predstavit, resp. asi by som to ani nevyuzil / nepocul, ma uzasne parametre a hra lepsie ako akykolvek iny koncak co som kedy postavil.

(upravil Wili 27. 4. 2022 23:39)

Re: Mcintosh tranzistorak

mechanik napsal:

... Aký to má DC offset bez serva na výstupe? ...

Sice to uz mam skoro cele vyladene ale vnukol si mi dalsiu myslienku povrtat sa v tom dalej smile Povodny DC offset bol +15mV a trafom takto tiekol prud okolo 1mA DC, zrejme zanedbatelna hodnota ale kto vie mozno to posunie thd nizsie. Tak som sa s tym trochu hral a skusmo testoval rozne vstupne impedancie co to spravi s offsetom, zistil som ze cim menej tym lepsie, tak som zvolil kompromis a z povodnych 22k znizil vstup na 10k. Tym som dosiahol ze mam offset -6mV co je uz absolutne super.

Vrtal som sa v tom dalej a skusal ako sa dostat na uplnu nulu. No je to zlozite big_smile zisitl som ze bud za to moze nesparovanie vstupnych tranzistorov (osadil som co som mal po ruke, nesral som sa s tym big_smile ) alebo tolerancia odporov. V CCS diferaku som skusal zmenit hodnotu jedneho z odporov na scheme R11 a R15:

https://i.postimg.cc/2qSwrQDy/schema-komplet.png

ak som jednemu z nich znizil hodnotu z 820R na 770R (pridanim 13k paralelne) dosiahol som DC offset na 0.0mV - niesom si uplne isty tymto sposobom upravy a ci je to ok alebo nie ale dava to takto absolutnu nulu. Je to ale magia pretoze ma na to vplyv aj nahriatie komponentov, pri zapnuti je tam -2mV a postupne ako sa to nahreje tak to padne na nulu. Ak len fuknem na CCS tak to poskoci na 4mV a hned spadne na nulu big_smile

Zaujimave je ze asi za to moze ani nie tak pretekajuci prud tymto odporom ale ubytok napatia, ktore otvara regulacny tranzistor zdroja prudu, pretoze ak su obidva 820R tak na jednom je 0,615V a na drutom 0,6V ak ale jeden z nich upravim na 770R tak napatie je na oboch rovnake presne 0,614V co vysledne da nulu na vystupe.

Viem je to prkotina na ktorej absolutne nezalezi, ale chcem sa opytat co si o tom myslite moze za to nesparovanie tranzistorov alebo cim je to sposobene? Zaujimave je ze v simulacii mi to robi uplne presne to iste, nechapem. Ak su v simulacii odpory totozne tiez tam vznikne nerovnovaha par mV... hmm2 alebo rozdiel v pnp a npn tranzistore? preco je to tak?

(upravil jardag69 28. 4. 2022 0:00)

Re: Mcintosh tranzistorak

Wili,
Proč se pořád dodržuje pravidlo z pravěku audia, že má být vstupní odpor kolem 50k?
Proč nemůže být třeba 2k2-3k3?
Já to tak doma udělal a hraje to pěkně.
Tranzistory co pracují v páru jsou tepelně svázané?

(upravil mechanik 28. 4. 2022 19:14)

Re: Mcintosh tranzistorak

jardag69, tiež som to tu už dávno písal. Ja napríklad cez 10k tiež nejdem. Len to chce ideálne prepočítať aj impedanciu deliča spätnej väzby.

Wili, to sú parádne výsledky offsetu ak si nič nepároval. Ja som v topologií ktorú používam dosiahol offset bez serva a elytu v NFB do 30mV len po napárovaní, pre istotu všetkého... Bez párovania tam bol offset ako svina a s jfetmi ani nehovorím. Tam to bez párovania ani nejde...

A ako ti to ulietava bez tepelných väzieb keď sa dotkneš nejakeho zo vstupných tranzistorov? Mne to ulietavalo dosť... Asi je to tým že používam differenciálny rozkmit.

Re: Mcintosh tranzistorak

jardag69, 50k tam nikde nemam. Mal som 22k zmenil som na 10k. Vstupne tranzistory diferaku nemam tepelne svazane. Pod 10k ist velmi nechcem z dovodu narokov na preamp. Je to silno zavazbovany koncak co potrebuje okolo 2,5V na vstupe, ak by som to budil lampovym preampom vacsinou pri tychto rozkmitoch uz ide preampu hore THD o desatinku ak by to slo napr. do 2k2-3k3.

mechanik, ak sa dotkenm diferaku tak ziadna zmena, mozno keby to bolo vypeckovane a nahriate rozdiel by bol vacsi ale asi v ramci chyby merania rozdiel cc 0,1mV resp. nula. Ak sa dotknem to126 jedneho z VASu a prstom ho schladim tak zmenim offset o 0,5mV. Inak to drzi dost stabilne nic nelieta.

(upravil mechanik 28. 4. 2022 22:11)

Re: Mcintosh tranzistorak

Sice teraz pozerám že na vstupe je emitorová degenerácia ako prasa, tak to drží smile (Aby sa toho niekto nechytal, viem že občas sa nájdu ešte vyššie hodnoty.) Ak ju zmenšíš pojde ti hole OLG a mohlo by klesnúť THD. Ale obdlžnik nebude tak pekný a možno to bude chcieť vyššie kompenzácie, tiež sa zhorší tepelný drift.

Človek na to stále musí pozerať komplexnejšie. Uplne mi uniklo že nemá cenu baviť sa o tepelnom drifte a párovaní bez toho aby som pozrel na hodnoty degenerácií...

S funkciou tej nadprúdovej ochrany si spokojný? Možno by som ju niekedy s dovolením okopčil big_smile

Pozerám že aj tie bázové odpory majú poradne hodnoty. To by mohlo pomôcť proti kmitaniu a celkovo stabilite ak by si mal debilne roztahané dosky a pod tým kapacitu na rozliatu zem big_smile Ale to ty nemáš big_smile

Skúšal si sa pohrať s C37 a C38? Nikdy som pri prúdovom zdroji takúto kompenzáciu nepoužil. Vôbec netuším čo to oproti bežnej v "signálových" tranzistoroch robí big_smile Musím dať niekedy aspoň do simulácie smile

(upravil jardag69 28. 4. 2022 22:14)

Re: Mcintosh tranzistorak

Wili,
díky moc
já mám jako předzesilovač sluchátkáč od PMA a po zatížení 2k2 mi přijde zvuk lepší, ale neměřil jsem to nijak

Re: Mcintosh tranzistorak

jardag ano, su preampy (obzvlast cfa) ktorym prave takato vacsia zataz viac vyhovuje, lampam naopak

mechanik
ano emitorova degeneracia musi byt inak by sa to zblaznilo big_smile ale nie je to az tak brzdiaci element ako sa zda, najviac robi VAS a dalej. Mam leach kde mam v emitoroch tusim 220 alebo 300R, nepamatam presne a ma krasnych 120V/us smile

nadprudovka je uplny osekany zaklad, ziadna veda, kopiruj co chces. Funguje dobre a nastavujem casto podla simulacie tak aby 4R slo dobre do cca 2,4R a potom obmedzovalo, funguje super presne ako v simulacii.

Tie vsetky "Low-Pass" odpory okolo diferaku su taky skor zvyk a davam to vsade, odkukane z cias leachu tam to bolo tak to tak robim big_smile

C37 a C38 je alternativa k bazovemu odporu. Napr. videl som ze laco pouziva do takehoto zdroja prudu bazovy odpor 100R, ja som dal kapacitu medzi bazy. Nieco tam musi ist inak sa to rozkmita. Takyto CCS ma velmi vela vyhod ma obrovsku impedanciu a zaroven maly ubytok k napajaniu, uryvok z knizky od Cordella:

a clever two-transistor feedback circuit that is used to force one Vbe of voltage drop across R1. It does so by using transistor Q2 to effectively regulate the current of Q1. If the current of Q1 is too large, Q2 will be turned on harder and pull down on the base of Q1, adjusting its current downward appropriately. A 0.5-mA current is supplied to bias the current source. This current flows through Q2. The output impedance of this current source is an impressive 3 MΩ. This circuit achieves higher output impedance than the Zener-based version and yet only requires the base of Q1 to be 1.4 V above the power rail. This circuit can also be used to place an overcurrent limit on a CE transistor stage implemented with Q1.

This circuit will work satisfactorily even if less than 0.5 mA (one-tenth of the output current) is supplied as bias for Q2, but then the output impedance will fall to a lower value and the “quality” of the current source will suffer somewhat. This happens because at lower collector current, Q2 has less transconductance and its feedback control of the current variations in Q1 as a result of the Early effect is less strong. If the bias current is reduced to 0.1 mA, for example, the output impedance falls to about 1 MΩ.

Morgan Jones:

The `ring of two' circuit works by holding 0.7 V across the 120 sense
resistor. If that voltage rises, due to increased current through the resistor, T1
turns on harder, which causes the base voltage of T2 to fall. T2 begins to turn
off and so the current through the resistor, and therefore the sink
current, is held constant. Because this circuit uses feedback applied over two
transistors, there is a possibility of oscillation at high frequencies due to stray
capacitances

(upravil mechanik 28. 4. 2022 23:19)

Re: Mcintosh tranzistorak

Zaujímavé. Nikdy som nejaky problém s kmitaním nemal alebo som ho teda riešil inde v obvode a stačilo to. Nemám ani rád seriovú RC kompenzáciu v kolektoroch IPS. Bežne na vstupe kompenzáciu nemám. Niekedy to musím otestovať. Bohužial môj zoznam "niekedy musím" už je brutálne dlhý big_smile a mne sa čím dalej tým menej chce dookola vrtať v tom istom obvode s minimálnym efektom.

Re: Mcintosh tranzistorak

Wili,
to, že to honíš z lamp, mi nějak uteklo, v těch se už vůbec nevyznám

(upravil Wili 19. 5. 2022 17:00)

Re: Mcintosh tranzistorak

Dnes som bol po toroidy a mam konecne hotovo! banana

Trafo ma 2x33V 650W a naprazno mam v zdroji cca 2x50VDC. Zosilnovac ma trosku vyssi vykon ako som cakal ale zistil som uzasnu vyhodu zosilnovaca s autotrafom = mozem nastavit celkom vysoky kludovy prud a aj tak ma zosilnovac bez vybudenia velmi nizky odber zo siete, pretoze ten prud je pri nizkom napati wink prud som zatial ale nastavil na rozumnu hodnotu okolo 80mA kazdym tranzistorom.

Vysledny vykon je necelych 300W do vsetkych impedancii pri budeni jedneho kanalu. Odber zo siete je vtedy 450W.
Vykon pri budeni oboch kanalov naraz je 2x260W a odber je vtedy necelych 700W.
Odber zo siete pri zapnuti a v kludovom stave bez vybudenia je len 40W!!

Este spravim merania THD a ako bude na spektre vidiet sietove nasobky vplyvom toho velkeho trafa, ale k tomu sa dostanem snad cez vikend.

Nizsie zopar obrazkov hotoveho zosilnovaca:

https://i.postimg.cc/7f7vdY7c/IMG-4873.jpg https://i.postimg.cc/K33XZmW1/IMG-4874.jpg https://i.postimg.cc/bGm4kGcG/IMG-4877.jpg  https://i.postimg.cc/6TkgrJSh/IMG-4880.jpg https://i.postimg.cc/9RSSgvfC/IMG-4884.jpg https://i.postimg.cc/cg62ms0F/IMG-4885.jpg https://i.postimg.cc/Y4rJv6VK/IMG-4888.jpg https://i.postimg.cc/hXgYY8Kz/IMG-4890.jpg

Re: Mcintosh tranzistorak

Hmmmmm...velmi zaujimave a velmi pekne ako stale...celkom ma zaujima to riesenie s autotrafom, pocuval som tieto stroje par krat a celkom sa mi pacilo zvukove podanie tychto rieseni.
Palec hore smile

Re: Mcintosh tranzistorak

Když už používáš dvě patra, škoda, že nejde udělat jedno patro jen pro desky zesilovačů a vstupní konektory.
Že by byly uplně mimo zdroj a autotrafa.

(upravil Wili 19. 5. 2022 17:24)

Re: Mcintosh tranzistorak

dik smile

jardag ono ani nejde o to ze je to oddelene, ako o to ze to spodne patro je velmi pevne aby vsetko unieslo a zaroven nemagneticke, obzvlast ak su na nom namontovane transformatory.

Re: Mcintosh tranzistorak

Paradni prace smile Co prvotni poslech?

Web

Re: Mcintosh tranzistorak

Wili,
Aha, tahle varianta mě nenapadla smile

(upravil Wili 19. 5. 2022 19:41)

Re: Mcintosh tranzistorak

reeb super smile keby mi niekto povedal ze su vnutri vystupaky tak by som asi ani neveril smile Este som nemal cas na nejaku hlbsiu analyzu ale z prvotnych dojmov co je take ako prve co si vsimnem je:

1) mala vstupna citlivost, chce to necelych 2,5VRMS na plny vykon, takze na to treba preamp zatial som skusal len zo slabeho signaloveho zdroja
2) aj najnizsie frekvencie to hra velmi pekne a hlboko bez zavahania, krasna dynamika a detaily. Nic co by mi vadilo.
3) ak reprosustavu napojim na rozne odbocky je zaujimave aky vplyv to ma na celkovy prednes. Napr. 4R reprosustava na 2R alebo 8R odbocke. Samozrejme ze asi to bude dane roznou urovnou hlasitosti a klamem sam seba, ale mam pocit ze na vyssej odbocke je viac detailov, ale to je dane len inou hlasitostou podla mna.
4) nulovy brum. Z toho som dost prekvapeny obzvlast ak si zoberiem velmi velky toroid hned vedla vystupakov ale orientacia sa podarila na jednotku a ked ucho dam uplne k basovemu repro a zapnem zosilnovac je tam absolutne ticho
5) dost ma prekvapilo ze ani pri zapnuti nelupne nic. Cakal som aspon nejaky tukanec alebo nieco, ale nic. Pri tom vacsom quad-balanced mostiku mi to trochu jemnucko tukne do repro, tu nic.

Skusal som len narychlo napojit zvukovku a pozriet na spektrum, je to uplne rovnake ako tie merania co som sem daval pred tym takze nema zmysel s tym dalej stracat cas, mozno trochu vyssie je 100Hz signal o par dB (kvoli vacsiemu trafu a teda ma blizsie jadro k vystupakom) inak skreslenie okolo 0,001% pri nizkych vykonoch a okolo 0,005% naplno. Inak je to totozne. Viac polaborujem cez vikend ak bude cas

este mi napada funfact: to male 4W standby trafko mam pocit ze brumi viac ako velky 650W toroid roll musim ho bud vymenit zlebo znizit kapacitu v zdroji softstartu alebo neviem.