Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 3 z 9)

Audioweb.cz » Projekty elektroniky » Leach_2016 - free

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 ... 9 »»»

RSS

Příspěvky [41 až 60 z 176]

(upravil tubamusic 22. 12. 2016 18:49)

Re: Leach_2016 - free

sad

Web

Re: Leach_2016 - free

tuba:Neřeš to,pro spousty lidí to bude víc než dostatečný,a hlavně free a komplet.Ono se to machruje,když na desce je jen vlastní zesilovač a zdroj s ochranama se musí dobastlovat.To se navrhuje podstatně lépe.
Taky jsem přemýšlel o vlastní desce.Nicméně nemám zdaleka ani takové zkušenosti jako ty.Takže v tom případě bych měl dvě možnosti.Buď to navrhnout a doufat že to bude cajk,nebo to pověsit sem a číst jak mě ostatní cupují na hadry...
Tohle je prostě to nejvíc,co pro místní komunitu můžeš udělat.Kdo sem dá něco ze svého know how zadarmo?

(upravil tubamusic 22. 12. 2016 18:50)

Re: Leach_2016 - free

sad

Web

(upravil PavelTl 20. 12. 2016 15:41)

Re: Leach_2016 - free

Mechaniku: Obávám se že tomu rozumím o trochu víc než ty, ale zas o dost méně než třeba Danhard. Tuba je se svými zkušnostmi o kus dál než já a jistě ví co si ještě může dovolit a co už je moc, to je viděl na pohled.

Já nikde nepsal o ideálním bodě, nedejbože nějakém úzkém kterým potečou velké proudy. Souhlasím s tím že cesta ke kondezzátorům by měla být co nejkratší, ale to vzhledem k umístění ochrany nejde a je třeba hledat kompromisy.
U téhle desky je použit transformátor s oddělenými vinutími, nikoliv se společným středem, tomu odpovídá i topologie desky.
Když je na AC2 kladná půlvlna, tak ji dioda v usměrňovači přepojí na horní baterii kondenzátorů a tedy se uzavře smyčka z horního vývodu na horní kondenzátory. Samozřejmě je na AC1 přesný opak a ze spodního vývodu se nabíjí spodní kondenzátory. V téhle chvíli nabíjecí proudy nijak nezasahují do spoje mezi C6 a C26. To že v téhle chvíli trochu protáhneme cestu nabíjecích proudů je daní za jejich zkrácení v další půlvlně.
Pak je na AC2 záporná půlvlna, dioda v usměrňovači ji přepojí na spodní baterii kondenzárorů a uzavře se smyčka z horního vývodu na spodní kondenzátory. V té samé chvíli AC1 ze spodního vývodu nabíjí horní kondenzátory.
Právě tahle chvíle je nejproblematičtější protože spojem mezi C6 a C26, vlastně jen jeho částí mezi připojením horního a spodního vinutí transformátoru tečou proudy nabíjející kondenzátory nahoru i dolů. Samozřejmě jím tečou i proudy z kondenzátorů do zátěže, ale to bych prozatím zjednodušil.
Kdyby ty vývody připojil přímo na kondenzátory tak se zvětší tahle cesta přes celé kondenzátory.
Přestože to funguje jak tvrdím já, tak máme 100Hz krátké a vysoké nedefinované proudové pulzy z nabíjení kondenzátorů a mezi nimi dlouhé mezery. Navíc se na ně uplatňuje něco jako PWM  - čím větší odběr z kondenzátorů do zátěže, tím širší ty pulzy jsou. A protože se tohle blbě odstraňuje, tak to rádo plolézá kamkoliv.
Předpokládám že chápeš že zesilovač je napájen z energie uložené v kondenzátorech a trafo slouží jen k nabíjení těchto kondenzátorů, nukoliv přímo k napájení zesilovaše. Proto taky když máš zesík bez ochrany je schopen i při vypnutí napájení ještě chvíli hrát dál.
Ty krásné hrbolky bys měl jen pokud bys nepoužil filtrační kondenzátory.
Stačí když ti tohle všechno nakreslím od ruky na papír? Nebo si to na něčem vyzkoušej na osciloskopu, stačí vzít trafo, před usměrňovač zapojit 1R odpory, napřed za usměrňovač jen dvě žárovky, pak připoj malé kondenzátory a podívej jak se vše změní, pak připoj velké kondenzátory a zas se to trochu změní. Osciloskopem sleduj napětí před a za usměrňovačem a proudy na 1R odporech. Když to uvidíš na vlastní oči snáz uvěříš o čem mluvím.

Když už zmiňuješ obrázek od VB, všimni si že všechny země jdoucí do zesilovače vycházejí z jediného bodu F.
To je o čem mluvím že se mi nelíbí že 3 vývody do zesilavače vedou přímo z C6, jeden z OUT GND a další 3 přímo z C26. Místo aby těhhle 7 vedlo z jednoho místa hned za GND-OUT připojeném v geometrickém středu spoje C6-C26. Není to sice košét, ale díky krátké vzdálenosti mezi těmito body bude problém minimální, zanedbatelný.

Omlouvám se ostatním za spoustu slov, ale neumím to odbít jako ostatní.
A pro rýpali je to principiálně zjednodušené, započítat do toho ještě proud do zátěže už jenoduše neumím.

Edit: Než jsem to dopsal už Tuba psal že se neche zaplétat do vědeckých diskusí, tak nevím jestli tenhle nevěděcký blábol raději nesmazat. No uvidím co ostatní.

(upravil mechanik 20. 12. 2016 16:26)

Re: Leach_2016 - free

Ked má kondenzátor fungovať ako kondenzátor tak sa musí dať do cesty prúdu a nie povesiť na nejaky spoj ktorý sa správa ako seriová indukčnosť s odporom. Nevadí ked sú spoje dlhé, ked sa minimalizuje slučka indukčnosti vodičmi tesne pri sebe a kondenzátor bude v ceste prúdu kludne to môže byť dlhé... Vieš čo sa stane ked ten kondenzátor povesíš na dlhý spoj a cesta z trafa do výstupu - reproduktoru bude kratšia než k tým kondenzátorom? Asi nie... Mne hlavne vadia v ceste nabíjania tých kondenzátorov tie signálové zeme zo vstupu. To bude mať velký dopad na THD.

Jj, zosilňovač po odpojení hrá, viem ako funguje kondenzátor...

Reagoval som ohladom teba len na to že pri jednej polvlne sa dobíjajú všetky kondenzátory a pri druhej tiež. Pre to že je to všetko len v serií s vyvedeným stredom...

Keby niekto chcel pochopiť ako sa to má robiť tak tu je k tomu napísané vela   https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?p … 66#p272366

(upravil PavelTl 20. 12. 2016 18:55)

Re: Leach_2016 - free

Edit: To nemá cenu, prostě máš scojí pravdu.

Ale já nikde nenapsal že se nedobíjejí všechny kondenzátory, to sis jen ty vzal do hlavy. Já napsal že horní cestou se v jedné půlvlně nabíjejí horní kondenzátory a v druhé spodní.  Nenapadlo že se toho může někdo chytit aniž by věděl že přesně totéž jen opačně se děje se spodní cestou. Kondenzátory se vždy nabíjejí proti zemi, takže + proti zemi a - proti zemi, ne + proti - a tedy 2 kondíky v sérii. Díky tomu je na nich shodné napětí a nemůže se jeden nabít na jiné než druhý.
Pochop laskavě že nemáš trafo s vyvedeným středem, ale dvě oddělená vinutí, která spojuješ až v místě spoje mezi C6 a C26.
Jinak by se to chovalo kdybys ta vinutí spojil hned pod wago, ale to bys mezi filtračními kondíky nemohl mít tu ochranu.

Re: Leach_2016 - free

Anti napsal:

tuba:Neřeš to,pro spousty lidí to bude víc než dostatečný,a hlavně free a komplet.Ono se to machruje,když na desce je jen vlastní zesilovač a zdroj s ochranama se musí dobastlovat.To se navrhuje podstatně lépe.

Proto se ptám, proč je tam zbytečný materiál. Ono to nějak funguje, ale hlavně že je to zadarmo smile

Re: Leach_2016 - free

danhard:Nejde o to že je to zadarmo,ale hlavně že něco vůbec někdo pustí.Nemám problém koupit desku na kterou si někdo přihodí pár stovek,když její cena zůstane v rozumné výši.Ale mám taky určité požadavky a ty tenhle projekt beze zbytku splňuje.Pokud by se daly ty ochrany zjednodušit,jenom dobře.

(upravil tubamusic 22. 12. 2016 18:50)

Re: Leach_2016 - free

sad

Web

Re: Leach_2016 - free

https://i.postimg.cc/MMXYxsfm/2260786.jpg

(upravil tubamusic 22. 12. 2016 18:50)

Re: Leach_2016 - free

sad

Web

Re: Leach_2016 - free

Už mám staženo.Chci ti poděkovat za snahu a ochotu,a taky ti říct že je to přesně to co jsem hledal.
Dotaz:Mám pár "putovních" transformátorů které používám,mají ale jednu zem,jak to mám propojit?

(upravil tubamusic 22. 12. 2016 18:51)

Re: Leach_2016 - free

sad

Web

Re: Leach_2016 - free

tubamusic napsal:

Omlouvam se za diakritiku, jsem mimo a pisu z telefonu.
... Zase se vyrojilo spoustu chytrosti a zadny prakticky ukazky ci vlastni navrhy. Ma to vubec cenu se o neco snazit? Vzdyt to prece vsichni umi lip, tak o co ja se tu vlastne snazim.

Pod toto se musím podepsat a úplně s Petrem souhlasím. Pozoruji tento neblahý "trend" delší dobu a docela mě sere. Ale to je jen můj problém.

Re: Leach_2016 - free

Musím ocenit ochotu zveřejnit všechny podklady k projektu, jenom bych se rád zeptal:
Má autor konstrukce v úmyslu zesilovač skutečně realizovat ? Kdyby byly k dispozici také výsledky měření reálně postaveného zesilovače, bylo by snadnější rozlišit, které připomínky jsou opodstatněné a které nikoliv. Ověření, jestli vše funguje podle předpokladů, nebývá vždycky snadné. Méně zkušené bastlíře by určitě více motivovalo, kdyby věděli, že se mohou pustit do stavby zesilovače, který je vyzkoušený, že opravdu funguje.

(upravil samponek 21. 12. 2016 15:30)

Re: Leach_2016 - free

Má to cenu, kostry hvězdicovitě do sériových kondenzátorů, rozlišovat, kde teče proud a kde ne. U  Déčkového zesilovače by při nedodržení této zásady lezly rezidua spínacího kmitočtu  všude možně. ( kromě toho by při napájení železným trafem bručel stejně jako AB ) na délce chapadel hvězdice ( drátů ) už nezáleží.

(upravil laco 21. 12. 2016 16:29)

Re: Leach_2016 - free

dva usmernovace a je to jasnejsie
https://s24.postimg.cc/f2szm6d8h/leach_pcb_zdroj.jpg

(upravil tubamusic 22. 12. 2016 18:50)

Re: Leach_2016 - free

sad

Web

Re: Leach_2016 - free

tubamusic napsal:

Elox: Vydrz,snad to nekdo postavi a podeli se o zkusenosti. Ja uz na bastleni nemam moc cas a peníze...

...Byl tam pouzit obvod podobny DPA a pokud se to slozite neprekostrilo, ochrany nefungovaly. Tim prikostrenim to mohlo nejspis byt s gnd jeste horsi,nez to co se tu resi. Musela se jeste spojit gnd se skatuli a to se mi nelibilo. Chovalo se to z nejakeho duvodu naprosto nelogicky...

...Proste to nekdo postavte a zmerte a bude jasno...

Ano, právě toho jsem se obával. Oživit neodzkoušenou desku dá mnohdy práci i tomu, kdo to navrhoval.
Podělit se o výsledky své práce je jistě velmi chvályhodné, ale musí ta práce být dokončená.
Řeknu to takhle:
Ten, kdo má vybavení a zkušenosti, aby to odbastlil, opravil případné chyby, vyladil kmitočtové kompenzace atd.
ten si zpravidla umí i namalovat tu desku a možná, že i líp, jak lze předpokládat z předchozích komentářů.
Méně zkušený začátečník by se do neověřené a neodladěné konstrukce neměl pouštět, protože riziko problémů,
se kterými si neporadí, je příliš veliké.
Takže je otázka, komu se bude chtít do role pokusného králíka.

Re: Leach_2016 - free

ach jo, nedá mi nenapsat - každý dobrý skutek je po zásluze potrestán... ani se nedivím, že těch, co by se tady chtěli s něčím podělit, je jak šafránu...

Web

Příspěvky [41 až 60 z 176]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 ... 9 »»»

Audioweb.cz » Projekty elektroniky » Leach_2016 - free

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£