(upravil danhard 28. 5. 2019 13:12)

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Dej si voltmetr mezi báze koncáků a uvidíš, jestli tam to napětí při vybuzení padá.
Při vybuzení blízko limitace může dojít k zániku proudu VAS, který roztahuje přepětí pro konec.

Kolik zbývá k napájení, když to limituje ?

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Tak som tomu prišiel na kĺb big_smile
Zosilňovač ani bez záťaže nelimitoval orezaním sinúsovky, ale jej úplným zoštíhlovaním, až z toho boli akési oblé pulzy s dlhými medzerami.
Chyba bola nakoniec v kontakte konektora osciloskopu.
Koniec teraz limituje úplne normálne na vrcholoch sínusovky.
To čo som videl na obrazovka vlastne bola normálna limitácia a nemalo to nič s takým priepastným nárastom prechodového skreslenia.
Limitácia do 4R začala tesne za spomínanými 33V...pri 35V už boli viditelne orezané vrcholce, bez prechodových skreslení.
Ale je mi to kurňa divné, lebo osciloskop čistú sinusovku zobrazoval úplne pekne s plynulým nárastom od nuly, bez náznaku, že sa niečo deje.

Inak ešte pred tým som meral napätie medzi bázami koncov aj predbudičov a nemenilo sa bez budenia, s budením do záťaže alebo bez.
Ale i tak ďakujem smile

(upravil danhard 28. 5. 2019 19:12)

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Tak jsi asi viděl jen derivaci toho výstupu smile

Kolik zbývá k napájení, když to limituje ? (se zátěží)

(upravil František 28. 5. 2019 19:25)

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Pri 4R, tesne pred viditelnou limitáciou 33V, klesne napájanie presne na +-54V.

Tak ak to správne počítam 7,5V.

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Čili asi 8V, to jsem tak nějak čekal, chtěl jsem střelit 10V od oka big_smile Docela koukám, že jsi to dokázal na těch uni deskách uvést k životu wink

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Tak popravde ma to bavilo viac, ako skladať tie stavebnice ochrán.
To bola nuda a akési chladné, bez vzťahu k tomu smile
Toto bolo pre mňa také to pravé bastlenie.
Je mi trochu ľúto, že skončí len ako prototyp niekde bokom, ale tie dva nové moduly budem mať možno ešte radšej big_smile
Len mi stále neprišli uni dosky, tak sa "hrám" na tomto.
Ale aspoň som si odskúšal nejaké veci a do nových už nebude ani počítané so servom, snáď po rovnakom spárovaní bude offset aspoň pod 5mV, tu je 1,5mV aj bez obvodov na nastavenie offsetu.

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

8V? To jsem měl na tom seriáku se zástupem emitoráků taky

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Má zmyseľ použiť rekuperačné diódy, ak hej ktoré by sem boli vhodné?

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Tak som sa rozhodol pre 4x MJL2119x na rovnakej šírke 9cm:

https://imgur.com/a/HavxeZJ

Skúsil som pôvodný modul napájať s dvomi toroidmi 150VA 2x27V, jeden na vetvu a na filtráciach 2x75V.
Dostal som sa na 330W do 4ohm.

75V je už dosť na hrane pre 80V kondíky, aj teplotná strata na tranzistoroch je zrejme zbytočne vysoká.
Predradím do primára ďalšie trafko asi 50VA, sekundárom sériovo so sieťou v protifáze, aby bolo na toroidoch asi 200V.
Respektíve potom odskúšam asi koľko mi bude vyhovovať.
Zrejme zdroj ako taký o niečo zmekne, ale klesne mi napätie na kondenzátoroch, bude nižšie sýtenie toroidov, asi aj lepšia odolnosť pri preťažení, využijem 4ks 150VA toroidov čo mám doma, stále sa to bude blížiť k 300W do 4ohm, a ak použijem trafko s dvojitým sekundárom, môže byť ešte možnosť preponutia na cca 170V pre toroidy, na pohodové počúvanie smile Bez zbytočného topenia chladičov. Už som kúpil nové 2x 350mm spolu 7,5kg hliníka smile

https://www.ehlinik.cz/hlinikovy-chladi … 00101.html

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Kolik máš úbytek k napájení při vybuzení na kraji limitace ?

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Ako som spomínal vyššie:

Pri 4R, tesne pred viditelnou limitáciou 33V, klesne napájanie z +- 63V presne na 54V.

Tak ak to správne počítam 7,5V.

Teraz je zdroj v podstate ešte mäkší (200VA/2x19V nahradil 150V/2x27V), a odhadujem, že to zo 75V klesá na asi 60V.

(upravil danhard 2. 6. 2019 21:02)

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Ten úbytek je mizernej, zdroj v pořádku, 20% pokles při plném vybuzení, 10% při vybuzení přirozeným signálem pod limitaci.
Přesně tam mám naladěný "bulharský" konstanty smile
Když to uděláš měkkčí, tak je to jak z gumy a za tvrdší se nedoplatíš smile

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Tak ja som pôvodne ani nepočítal, že s týmito trafkami budem attack-ovať 300W/4R.
Zdroj zrejme ešte vylepším o dva kondíky.
Stranu s nimi predĺžim o 3-4cm a do stredu medzi tie dva pridané, vojde malý chladič pre mostík a niekde tam musím napchať aj svorky pre napájanie.
Ale stále nemám uni dosky, tak aspoň mechaniku som dnes začal.

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Nechceš si postavit něco pořádnýho ? smile

(upravil František 2. 6. 2019 22:06)

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

No daj tip smile

Ale ako som už minule spomínal, stavať toto je lepšia zábava, ako nejaká "stavebnica". Aj keby rovno DPA222 big_smile

(upravil danhard 2. 6. 2019 22:26)

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Snažím se to tlačit na dobrou účinnost, jak by se Ti líbil dexan s 200VA tráfkem, stereo smile
http://www.ebastlirna.cz/modules/Forums/files/dexan_199.png

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Také malé do ruky smile
Teraz keď robím a vytešujem sa z môjho monstra a prvého vlastného DPA-čka big_smile
Toto je také malé, ale asi šikovné smile
Prečo len 2MHz konce?

(upravil danhard 2. 6. 2019 23:18)

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Prosím Tě, to je jen simulace z humusu, jde o princip smile
Ale se slušným párem koncáků je to pro 100W do 4R stavěné, +/-35V napájení.
Konec v Bčku, žádný příčný proud, limitovaný budící proud, úbytek k napájení pod 2V, klidový odběr 30mA.
Zkreslení není sice excelentní, pod 0,01% ale to objektivně nikdo neslyší smile
Operák jede s koncem v A do zdroje proudu, žádné přídavné přechodové zkreslení operáku.
Vstup je operák za 5Kč, může se to zapojit diferenciálně, žádný problém se společným zdrojem.
Když už něco bastlíš na bastldeskách, tak tohle nemá chybu, na chladič dáš jen koncáky (případně diodu mezi báze, nebo dvě schotky) a vše ostatní je na malém tišáku, třeba v SMD smile

Potřebuju, aby si lidi hráli a vyšlapávali za mě Cimrmannovské slepé cestičky big_smile
Drilování 30. let starých konstrukcí je k ničemu.

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Tak už rozumiem, prečo si sa 2x pýtal na môj úbytok k napájaní smile
Myslím, že by to tiež išlo pekne na uni doskách big_smile
S dobrou účinnosť to aj o trochu lacnejšie vyjde (zdroj, chladiče).
Niekde som tu čítal, že skôr pracuješ na zosilňovačoch s rýchlosťou 500V/us, ale to už možno bolo staré vlákno.

(upravil danhard 2. 6. 2019 23:36)

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

To jsem dělal profesionálně taky, ale na to jsou bipoláry pomalý a na audio to není potřeba.
Nakonec z nějaké EC sešlo, ale buzení fetů zůstalo kolem 1A.
Nikdo totiž zkreslení na 100kHz, 0.001% neptřeboval.
To je stejné, jako rovná frekvenční charakteristika u vn izolačních zesilovačů, kde mi 0,01 dB není nikdo schopen změřit.
Jo změří to, ale každej jinak s přesností pod 0,1dB, s ac kalibrátorama, s 6,5 místnejma voltmetrama, ale každej jinak smile
Kalibrační metody na rovnou charku mi nechtěli patentovat, tak si je nechám pro sebe, dělám to obdélníkem smile
Teď si hraju s reinkarnací starých projektů.