Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 6 z 7)

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Odpor řízený MCU pro I zdroj

  Stránky: ««« 1 ... 4 5 6 7 »»»

RSS

Příspěvky [101 až 120 z 133]

(upravil zuki 20. 4. 2015 22:22)

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

Jo, to máš pravdu, že v tomhle případě se DC nezesiluje, ale AC signál (rušení) ano - přes kond má +In vstup IO vazbu na jinou gnd než je vstupní (tj. zem u snímacího odporu)...  A v případě  invertujícího se zesílí vše...  Já to teď večer už nebudu dále rozebírat, ale osobně se snažím věcem co zesilují rušení vyhnout...

EDIT:
A vstupy IO by se měly blokovat spíš u pouzdra (tam kde je blokované jeho napájení)... Když je to jinde, tak zesiluješ nebo demoduluješ VF co se na ty spoje nachytá... Chytráku.

(upravil Hazys 20. 4. 2015 22:18)

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

zem toho kondu patří na spodek toho bočníku, pokud ti to nedošlo. Myslel sem, že jsi chytřejší.


Tak kolik vyjde max. chyba bez toho diferenčáku?

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

Viz EDIT... Už si měřil nějakou odolnost zařízení proti VF poli?  To bych chtěl vidět co dělá  tebou výše uvedená konstrukce s kondy u bočníku a IO až dál na nějakém kabelu...

(upravil Hazys 20. 4. 2015 22:36)

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

........

drž se tématu.


Jak to vychází bez toho diferenciálního zesilovače? Nějak se zdržuješ výsledků.


PS: IO je centimetr vedle bočníku. Z kterého prstu sis vycucal, že tam je nějaký dlouhý kabel?!

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

Jen jsem použil tvé sdělení jak se to má dělat viz :  pak se to všechno i s pulzy pro IGBT konec vede třeba 20cm plochým šedým kabelem do desky s procesorem a naprosto bez problémů to funguje?

Dnes už dále opravdu ne.  A opravdu zatím nevím, jakou topologii DPS bude mít madeindoma a co a kde mu tam bude rušit... A zcela jistě bude mít od toho měniče 14V/34V stovky mV až Volty rušení na DPS... včetně nějakého DC od jeho napájení...  Pokud zatracuješ a zlehčuješ přínos rozdílových zesilovačů (přístrojových IO), tak proč se asi dělají?

(upravil Hazys 20. 4. 2015 22:52)

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

Zas výmluvy. Dozvíme se ta čísla, kolik bude odchylka na výstupu bez diferenciálního zapojení?

Já zde v tom diferenčáku s běžnou 358čku a procentními odpory nevidím valný přínos, když to výstupní hodnotu rozesere víc, než kdyby to nebylo diferenciálně. Tak si nějaký kecy o zatracování nech!

Stovky milivolt nebo dokonce volty se objeví na tom spoji procesorové země - země bočník jak?

(upravil Hazys 21. 4. 2015 2:15)

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

Obětoval jsem dvě hodiny svého času na tuto kravinu, leč možná užitečnou. Vzal jsem humpoláckej měnič 24/13V 10A, zatížil jej starou halogenkou (73W odběr), bočník osadil zukiho oblíbených 10mR a zesílil LM358čkou 46x a to nacpal do 12bitovýho převodníku, chudáka, kterýho jsem navíc přetaktoval na 18MHz (14 max), protože jsem se špatně koukl, jaká dělička je před ním zařazená. Rušení je tam úplně příšerný, stovky milivoltů až volty, že čistý data z převodníku šumí asi 10LSB, po filtrování skoro neznatelně. Filtr byl použit val=(val*7+res)/8. No ne, je to ale fakt příšerný, bez diferenciálního zesilovače to vůbec nemůže fungovat! lol

Když by se to učesalo úhledně na desku, bylo by to jistě ještě o něco lepší. Ale i takhle je to bordelem skoro na rozlišovací schopnosti šunkového atmega ADC.

http://v24.imgup.net/asfdasdass135d.png

http://f11.imgup.net/IMG_3471806f.JPG


Věřím, že budu zas označen za blbce, že data byla jistě zfalšována, že to nemohlo fungovat, že to neni zapojený přesně podle schématu výše, atd, bla bla bla. (Zesílení je řádově víc, filtr na vstupu OZ má pětkrát větší f3...)


Ještě odkaz na CSV data http://pastebin.com/7jUzVHMe

A schéma:
http://a25.imgup.net/asfdasdass5443.png

(upravil zuki 21. 4. 2015 9:39)

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

Super, že to nějak funguje...

Jak jsi došel k tomu, že difer. zesík  s 1% R a Au=10 (diskutovaný příklad) rozesere hodnotu podstatně víc jak nedifer. Chceš snad tvrdit, že rozdílové zesilovače pracují špatně a jsou na měření nevhodné??? Dokaž to! A vůbec nechápu, že stále chceš technicky lepší a stejně drahé (či levné) zapojení hanět a nepoužívat...

Já tvrdím, že s Au 10x, je chyba od jednoho 1% R na výstupu pod 10mV z 1V souhlasného signálu ( DC úbytky v GND, rušení atd., celkem max. asi 37mV/4x 1% R). Takže potlačení v té nejhorší kombinaci tolerance odporů je skoro 30dB. Ale asi to ani neumíš sám spočítat...

Tobě to souhlasný signál nepotlačí vůbec a v některých případech (třeba dle polohy C) ho to ještě zesílí. 

Madeindoma by mohl vědět, že se dá měřit i korektně s poměrně značnou odolností třeba na vnitřní ( vliv DPS) a i vnější rušení (pokud je kabeláž) a vlastně to ani nic navíc nestojí smile  To byl smysl mého příspěvku.  Tvoje bití v prsa, že někdy a za určitých podmínek to může nějak fungovat mě nerozhodí...

A jestli jsi ještě neviděl jaké je rušení v emitoru (S FET) u měničů (často i v okolí jeho napojení na GND), tak se někdy na 100W měnič koukni skopem...
------------------------------
PS: Hazys výše->Zas výmluvy. Dozvíme se ta čísla, kolik bude odchylka na výstupu bez diferenciálního zapojení? 
No to je v tvém řešení právě věc překvapení a nedá se to dopředu určit, neb se neví jak je Madeindoma schopný návrhář DPS a tvé zapojení chyby v DPS neodpouští (a třeba i zesílí)... neb rušení, DC úbytky atd. nepotlačuje...

(upravil Hazys 21. 4. 2015 12:21)

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

No nic, pán zkušený konstruktér to ještě neviděl fungovat bez diferenčáku. A když vidí, že to funguje, tak si pořád myslí, že nefunguje. lol


Zkusme se nyní držet původního tématu... Můžeš třeba zuki poradit madeindomovi s jeho schématem, zatím totiž radím jen já a samozřejmě blbě, že jo.

(upravil zuki 21. 4. 2015 14:30)

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

Neříkám, že radíš vždy blbě smile   A taky mám někde vstupy i bez diferenčáku, ale pro napěťová měření kde je zanedbatelný vstupní proud a malé rušení na desce, případně hodně pečlivý návrh neovlivňujících se bloků na DPS.

A co mé příspěvky 15,18,20,40,43... Až někam nakreslí poslední sch (ani nevím zda je nějaké aktuálnější než cca 1-2 týdny staré), tak místo "hašteření" může být něco konstruktivnějšího...

(upravil madeindoma 21. 4. 2015 21:50)

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

Ufff smile Hoši jsem z vás jalovej smile Nerozumím ani 1% toho co tady píšete. No DPS tak něják lepím +- ale od začátku počítám s tím že deska bude oboustranná, ale součástky jen z jedné (SMD, SOIC) druhá strana bude GND otočena k regulátoru. Regulátor má zespod distanční nožičky takže na ty bych chtěl vlastní DPS přišroubovat. Délky drátů budou minimální, vzdálenost mezi DPS je cca 6mm. Jestli chcete můžu sem postnou obrázek ze skopu toho co leze na výstupu při různých zatíženích.

Jinak jsem otevřen všem řešení ať je to ASC nebo OZ jen prostě nevím jak to nadrátovat aby to chodilo a hlavně fungovalo, prostě potřebuju vést za ručičku sad  LM358 nebudu asi moct stejně použít. Max napětí 32V. Já mám až 34V sad



Hazys: takže jak jsi psal dal jsem na anodu výstup z tlačítka. Jenom mám dotaz. Pokud zmáčknu tlačítko, neproleze mi skrz diodu a ty dva 10kOhm odpory těch cca 16V na pin procesoru? Ten napěťový dělič je jasný tedy indikace stavu tlačítka poté co ta svítilna už svítí.

No nevím ti přesně proč jsi chtěl dát tlumivku před mosfet, ale ten MOSFET to celé zapíná a vypíná, ta tlumivka by musela být alespoň na 10A nebo ne? Neměla by mi sloužit ta tlumivka k potlačení rušení mezi napájením regulátoru a vyhodnocovací elektroniky?

Jinak jste mě už tak rozhodili že teda vlastně nevím co a hlavně jak stavět smile

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

madeindoma napsal:

jsem z vás jalovej smile Nerozumím ani 1%...
...teda vlastně nevím co a hlavně jak stavět smile

hoši se ti snaží naznačit, že pro ty parametry je někdy dobrá znalost obvodařiny, která ve své reálnosti není jen otázka dvou tlačítek, ale i záludná a navíc analogová komplexnost.
No a že to chvilkama z bujnosti dělají formou zdánlivého soupeření, z toho si nic nedělej, jde jen o obdobu tzv. chlubného tance, sólového vystoupení kterému se jinde říká rituální nebo i falický tanec, česky prostě čechrání peří.

madeindoma napsal:

analogová záležitost to je, ale naco pachtit extra obvody navíc když to zastane MCU, regulace jasu pomocí dvou tlačítek.

Mezi těmi tlačítky a LEDkou musí být ještě jak říkáš "smetí" a to smetí má někdy docela zásadní vliv.

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

Pin procesoru máš na tlačítko snad zapojený přes dělič ne? Tak jakých 16V?

No tak pokud to zapínáš celé, tak tu tlumivku nech bejt kde je. Jde pouze o střídavé oddělení té řídící části. Ze stejného důvodu před tlumivku proti zemi procesoru nedávej kondík! Jinak ten veškerý svinec přes tu kapacitu půjde zemí procesoru. Viz moje hnusné schéma od ruky.

Stavět bys to měl tak, abys procesorem nemusel dělat proudový regulátor. Světe div se, on ten měnič s UCčkem jde přezapojit i na proudový. A stačila by k tomu zvenčí ta LM358.  DACem by se pak pohodlně dělal "setpoint" proudu. Vážně netřeba do regulační smyčky tahat i procesor a ADC. Ale o otm už sem psal nejspíš někde dávno na začátku, že ten měnič je třeba předělat a to nejlépe celý nanovo. smile

(upravil zuki 23. 4. 2015 11:25)

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

Měnič nemusí skoro vůbec předělávat. Jen na něm nastaví max. hodnotu U např. na 38V* (a bylo by vhodné i rozumné proudové omezení FETu měniče třeba pro výstup  36V/4A/14Vin) a vyvede třeba přes odpor 10k řídící vstup Vfb UC3843. Ten použije pro regulaci výstupního "proudu".

pozn 38V* - nastaveno při připojení toho 10k na gnd. V "luftě" (resp. při +5V na R) to spadne patřičně méně, tj min pod napětí, kdy LED vůbec nesvítí). Dle požadavků se spočítají odpory děliče, někde výše jsem uváděl postup... 

Udělá měření proudu (difer. zes nebo IO s Hal. sondou apod.). Z procesoru mu půjde zadaný proud (PWM nebo DA) a s nějakým IO (LM358, TL272 atd) bude porovnávat zadanou hodnotu s naměřenou. Odchylku zavede do Vfb UC3843 a je "vymalováno".

Hazys: Je to v podstatě to samé co říkáš, ale nemusí moc šahat na ten měnič, jen upravit jeho dělič napětí...
Snad budu mít trochu čas a v sobotu mu to načrtnu...

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

Třeba nějak takhle:

http://zuki.hw.sweb.cz/schemata/Spínané … D_A101.pdf

(upravil Hazys 25. 4. 2015 20:49)

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

Komplikovaněji to nešlo?! Když už tam vší mocí cpeš další vnější regulátor, proč proboha nezrušíš ten, co je na modulu měniče přímo?  Vezmi výstup U8-B a nacpi ho do pinu 1  UC384x na modulu měniče. Pin 2 na pin 5. (a ochranu proti openloop doplnit jinudy)

Když toliko rozumíš těm regulacím, jsi si jistý, že zvolené kompenzace odpovídají realitě? Já si tím tak nejsem jistý, navrhuji ale toto: http://f75.imgup.net/asfdasdass31c0.png

(upravil zuki 25. 4. 2015 23:27)

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

Proč by to mělo být komplikované, máš tam měření proudu a z 2/2 IO regulaci...  Mě to přijde velmi jednoduché... jeden IO za dvacku a pár odporů... Časovky si může nasimulovat, či upravit dle měření odezvy v reálu... Nechtěl jsem "šahat" do hotového měniče, jen tam připojím jeden odpor... A mám i ochranu max. napětí na diodě...

Naopak jen jsem vůči tvým předchozím řešení ušetřil 150Kč za IO na snímač proudu (někde si tu cenu takto uvedl), DA brouk je taky pryč... Jen se připojí ATMEL a je to...

Měl jsem dojem, že chce měnit jas (proud)... Pokud by to mělo být jen na jednu nebo dvě hodnoty proudu, tak to samozřejmě může být o dost jednodušší... Ale pak tam nemusí být ani ten procesor...

Jak jsem si teď našel na začátku tématu - chce regulovat proud v několika krocích, tak by měl mít dostatečně přesné měření a regulaci...  Osobně bych regulátor postavil asi jen na procesoru, tj rovnou z PWM (+filtr) přes ten 10k odpor do vstupu UC3843 a  analogový regulátor "odchylky" (U8-B) bych nedělal. U8-B bych pak asi použil jen na filtr pro PWM.

Není úplně jednoduché nastavit HW zisk a časovky, aby to bylo slušně stabilní...Proto jsou tam RC pozice, aby to šlo odladit a neosadit něco je snadné, obráceně je to na hotovém plošňáku horší... Pokud to nebude dopředu bastlit, což mě už se většinou moc nechce... A regulátor s UC-čkem jsem už párkrát dělal a vím co od něj mohu čekat...


A když HW regulátor, tak proč nevyužít operák z UC3843 a rvát něco do 1 (tj. do jeho výstupu...) Šlo by to snadno procesorem a měřit regulovaný proud, ale sám si Madeindoma nedoporučil dělat regulaci přímo procesorem v SW smyčce.  Když budeš cpát analogově něco do 1, musel bys to pak nějak kalibrovat, zaručit dostatečný zisk regulační smyčky tj. stabilitu atd... Od toho tam přece je ten vnitřní operák...

Tak nakresli taky celé jednoduché sch sám...

(upravil Hazys 26. 4. 2015 0:09)

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

zuki napsal:

A když HW regulátor, tak proč nevyužít operák z UC3843 a rvát něco do 1 (tj. do jeho výstupu...) Šlo by to snadno procesorem a měřit regulovaný proud, ale sám si Madeindoma nedoporučil dělat regulaci přímo procesorem v SW smyčce.  Když budeš cpát analogově něco do 1, musel bys to pak nějak kalibrovat, zaručit dostatečný zisk regulační smyčky tj. stabilitu atd... Od toho tam přece je ten vnitřní operák...

Použij to co ti sedí na krku znova. Nic nepotřebuješ kalibrovat. Jen bys získal přístup k neinvertujícímu vstupu (protože vnější OPAMP) a mohl sis tak krásně tím PWM DACem nastavovat proud od 0 do max. To s tím tvým neuděláš a navíc tam máš za sebou dva regulátory, takže si akorát koleduješ o kmitavý průser. Plus jsem namaloval, jak by ta kompenzace měla vypadat správně. (aspoň sem si 75% jistý, že tak).

150Kč to stojí v TME, u číňanů $1. A šváb je to 99% tentýž... V TME jen platíš exkluzivitu zboží. A doporučoval jsem ho proto, že to bude řešení nezávislé na zemních smyčkách a problémech, tudíž značně idiotensicher.

A dneska už nic malovat nebudu, už sem si užil dost...

http://i42.imgup.net/asfdasdassa857.png

(upravil zuki 26. 4. 2015 8:57)

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

Hazys napsal:

...Jen bys získal přístup k neinvertujícímu vstupu (protože vnější OPAMP) a mohl sis tak krásně tím PWM DACem nastavovat proud od 0 do max. To s tím tvým neuděláš a navíc tam máš za sebou dva regulátory, takže si akorát koleduješ o kmitavý průser. Plus jsem namaloval, jak by ta kompenzace měla vypadat správně. (aspoň sem si 75% jistý, že tak).

Asi sis "nepřečetl" to sch pořádně.   Mám to nastavitelné od 0A do 5A lineárně s PWM 0-5V...  Zisk se dá snadno snížit a upravit na vhodnou úroveň, proto je v ZV U8-B pozice pro odpor (10M)... Naopak, když zavedeš něco do 1/UC3848, tak tam není přesně daná závislost a napěťové úrovně, takže bys musel mít taky nějakou "rezervu" zisku, aby se to kompenzovalo (buď HW nebo SW opatření).

Celkem jednoduché na vyzkoušení: Nikdy jsem to do 1 UC nedával, ale asi by to šlo viz sch. Podmínka je SW regulace proudu ("necitlivá" pásma kolem PWM 0V a 5V) nebo HW regulátor předtím. Je to zapojené tak, by si mohl nastavit na UC max. napětí (odpor R100 tj. na pozici potenciometru, to funguje jako HW ochrana při PWM 5V). Max. proud LED není HW hlídán, pouze max. napětí na ní... Pokud vezme rail to rail input IO, tak ušetří asi 3 odpory...

Pokud použije DA převodník místo PWM, může ho připojit k R1, ale musí utáhnout 1mA do GND... nebo to posílí tou 2/2 IO...

http://zuki.hw.sweb.cz/schemata/Spínané … 100W_2.pdf

PS: zkoušel jsem i zapojení ventilátoru (Intel 12VDC 0,6A na cca 100W procesor... ) Na tachu je kolektorový výstup, takže jde připojit i na 5V. Řízení PWM by mělo být dle specifikací taky s otevřeným kolektorem, ale u tohoto vent. je vstup s pull up na 4V a jde bez problémů připojit i 6V. Takže se dá připojit přímo na 5V PWM.  Kůli potlačení vzájemného rušení a i vnějšího rušení a vyzařování z procesoru a větráku, dávám do signálových vodičů malé sériové odpory (zde 100R). Zapojení a požadavky na ventilátory jsem přidal pod EDIT u příspěvku 77.

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

Máš tam dva regulátory za sebou a ještě blbě. Nevim jak ti to mám jinak říct... :-P
To co tam máš je použitelný pro přímý řízení střídy, pro proudově řízenej boost měnič to musí vypadat jinak.

R2R OPamp tam není třeba, kdybys to udělal, jak říkám. LM358 rulezzz na tyto věci, i když proti MCP6001 nebo 6002 nic nemám.

Do pinu to jde cpát naprosto normálně, protože jsou tam proudový zdroje sink i source, respektive výstup interního OPampu disponuje pouze "proudovou norou" či jak se čeky nazývá current sink s limitním proudem v jednotkách mA. Viz datasheet toho švábu.

Ventilátory jsou ok, tam ti nic nevytýkám.

Příspěvky [101 až 120 z 133]

  Stránky: ««« 1 ... 4 5 6 7 »»»

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Odpor řízený MCU pro I zdroj

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£