Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 5 z 7)

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Odpor řízený MCU pro I zdroj

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 6 7 »»»

RSS

Příspěvky [81 až 100 z 133]

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

Na co diferenciální? Však bočník máš snad proti zemi. To už tam radši strč ACS712, tam nebudeš mít problém se zeměma, snese to pak mnohem víc nedokonalosti.

(upravil madeindoma 18. 4. 2015 10:29)

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

tak jsem myslel že je to nevhodný (dle zukiho) a měřit mám diferenčně před ledkou. Takže to mám nechat tak jak to je před GND? To ACS vypadá dost dobře, jdu do něj

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

Měřit proud na bočníku, který někde plave v luftu, tam pokud nedáš nějaký švábisko od LT za nejméně sto korun s párovanýma odporama, tak ti z toho polezou akorát s...y a né proud. Nemluvě o tom, že tohle je řešení hodně citlivé na layout. Bočník v katodě LEDky proti zemi je dostatečně blbuvzdorné řešení, když se to dobře natahá. A ACS712 je v tomhle případě asi nejlepší, protože se tam skoro nic nedá skazit a měřit tím můžeš klidně ve V+ větvi.

(upravil zuki 20. 4. 2015 7:50)

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

Hazys napsal:

Na co diferenciální? Však bočník máš snad proti zemi...

Doprčic, měřili jste někdy něco přesně?  Hazys asi zrovna chyběl  ve škole?!? Učili vás ve škole 4 bodovou metodu měření (aby jste pochopili jak se má měřit)? I když je odpor na zemi, tak se dá (a většinou i má) měřit proud difer. zesíkem.  Protože se vyloučí úbytky (odpory) na spojích a rušení v gnd atd...

Když něco zesiluji třeba 10x, tak nebudu zesilovat něco co tam nepatří, že? A kdo neumí dát 4xR k IO, aby mohl měřit tam kde potřebuje (výkonová GND) a vztáhnout si to k místu (vstupu a zemi AD) kde potřebuje, by se to mohl doučit...

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

A na co potřebuje měřit přesně na nepřesným bočníku pro regulaci proudu ledky?

(upravil zuki 20. 4. 2015 8:19)

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

Třeba jen proto, aby nereguloval dle rušení procesoru (úbytků v gnd v jeho napájení), zvyšovacího měniče 14V/34V atd... Jak jsem psal výše.
A okalibrovat si to může aspoň dvou místným měřákem... smile

V této aplikaci, když měří na 0,1R je to tak na "pomezí" diferenciálního a "bez diferenc." měření.  Ale až by měřil třeba na 0,01R.... tam už není jedno kam dá měření (snímání a přívod) proudu...

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

Nějak tě nechápu zuki.  I na 0,01ohmu bych s klidem realizoval měření běžným neinvertujícím zesilovačem. Je to jen o správným natáhání zemí.  A co bys tam zkui chtěl asi tak dát za diferenciální zesilovač? Snad ne operák se čtyřma odporama... Ten ti blbej layout desky/bastlu věru nezachrání.

Zrovna předevčírem sem tu někomu bastlil "něco"... A chodilo to krásně.
http://p51.imgup.net/asfdasdass3df5.png

(upravil zuki 20. 4. 2015 18:25)

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

Akorát, že to zesiluješ k silové zemi, nikoli k signálové. Ten jeden odpor (paralelně k C3 a správně od něj umístěná gnd na PCB ) navíc snad něco stojí? Jedině trochu pýchy, že? Nebo, že by neznalost?

Ona, je to prča, regulovat pár W...  Ale když už jsou to stovky a více W, tak se s tím tvým řešením můžeš jít snad jen tak "vyfotit"...  Né vždy jde dát signálová zem (vstup AD) do jediného bodu s výkonovou... zejména pokud je třeba vícero "výkonových" zemí (regulovaných spotřebičů)... A neříkej mi, že ve stejném bodě máš napájení (stabilizátor) pro procesor nebo AD referenci... A že ve stejném místě bude silová (a i řídící) zem UC3843...

Prostě je to principielně nevhodné to šidit, když to jde udělat správně smile

---
A to jak to chodí se pozná jedině porovnáním s nějakým DM (měřákem) a stabilitou AD převodu. Že ti to např. v regulační smyčce nelítá ani o jeden LSB (třeba i na 12-14bitech max. občas o jeden)...

PS: pokud bys měřil něco na 0,01R, tak předpokládám měřený proud  10-50A a ten ti na plošňáku (s obdobným odporem) udělá podobné úbytky jako na tom měřicím odporu... A pak opravdu není jedno jak to měříš (jak  a kde připojíš snímací body a jak to zesiluješ)...
A podobný přístup jako máš jsem už (většinou od digitálistů) zažil vícekrát. Až když něco nabastlili, zapnuli a nestačili se divit co to dělá a nedělá, tak přišli...  Tak jak to máš, to jde jedině snad u "velmi slaboproudé" elektroniky... A opravdu i jen 4 odpory jsou řádově lepší řešení, než bez nich (tj. 2-3 odpory +C na filtraci signálu)... 

Co myslíš, že je uvnitř těch diferenciálních operáků (např. 4x 50k viz odkaz)? Jen je před tím každým vstupem zapojený sledovač... http://elektronovinky.cz/soucastky/ti-i … -zesilovac
A to se pozná a je občas nutné až když máš velký odpor zdroje signálu. A to odpor 0,1R opravdu není...

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

zuki napsal:

Prostě je to principielně nevhodné to šidit, když to jde udělat správně smile

Ale takhle ty číňany nikdy nedoženem smile
Kromtoho tam nejde o nějaké Watty, ale především o proudy, které tam cestují, tady něco do 3A a výkonová smyčka je tam do jediné zátěže, nemá se co vzájemně ovlivňovat. A na přesnosti nějak zvlášť nezáleží, výstup je LEDka a světlo a nastavení relativní.
Prostě řešení by mělo být adekvátní požadavkům.

(upravil zuki 20. 4. 2015 19:34)

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

Ano, ušetříme 1 odpor.... A výkonová smyčka je tam ještě jedna - přes 100W zvyšovací měnič...

Tedy odhadem 10-20Ap (dle použité tlumivky) tranzistorem zdroje...  A to už "pár mV" úbytku (rušení) na plošňáku udělá...
Až mu to bude různě blikat a nedržet proud, ať se madeindoma staví u "šetřílků" jednoho odporu smile Tohle není můj styl řešení HW...

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

Díky zuki za snahu, Hazys mě namlsal tím ACS712, sice se mi nelíbí že to zbytečně navyšuje cenu, ale zase je to pro mě trochu jednodušší než tam dávat OZ kterému moc nerozumím, nevím jak to přesně nadrátovat, potom ten problém s napětím na vstupech. Jsem ten typ který moc myslet neumí radši použiju zapojení který už někdo udělal předemnou s malýma úpravama. Ano jistě namítnete tak proč to dělám když tomu hovno rozumím, ale kdo si hraje nezlobí smile a možná se ještě něco přiučí i když to v poslední době není moc na pořadu dne.

dnešní update: http://l87i.imgup.net/handtorchsc39b.png smile

(upravil Hazys 20. 4. 2015 20:59)

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

Tak zaprvé, přidání jednoho odporu do mého schématu nic neřeší. Říká ti něco rozdílný posun fáze na vstupech toho zesilovače?  Není to tak jednoduchý, jak si to asi představuješ

Co tak šířka pásma zesilovače a shodnost hodnot odporů? Kolik myslíš, že takovýhle diferenciální zesilovač s LM358 bude mít útlumu na těch 100kHz kde pracuje měnič a všech harmonickcých, daleko za 100kHz?

Jediný důvod, proč to nebude madeindomovi fungovat je, že nebude schopný nasoftit PI regulátor, který je k tomu potřeba. Tušíš vůbec, že se reguluje na střední hodnotu veličiny a že ten nepatrný superponovaný bordel na tom nikoho nezajímá a už vůbec ne u debilní LEDky? Nezapomínej, že vzorkuješ skoro  stejnosměrný signál!  Šířka pásma zpětné vazby postačí nanejvýš pár set Hz.

Dokážeš si představit trojfázový frekvenční měnič, FOC řízení, že funguje i bez nějakých diferenciálních zesilovačů? Prostě tři bočníky s diskontinuálními proudy (žádný stejnosměr jak tady u tý LEDky), tři normální o něco rychlejší zesilovače (např TSV994), pak se to všechno i s pulzy pro IGBT konec vede třeba 20cm plochým šedým kabelem do desky s procesorem a naprosto bez problémů to funguje? A dokonce mnohdy návrh té výkonové desky ani nestojí za mnoho? Proč by, proboha, dle tebe nemělo fungovat řízení blbé LEDky s JEDINOU "tlustoproudou" a jen tříampérovou prakticky stejnosměrnou smyčkou v měřeném obvodu?

A jestli si chtěl slyšet něco o proudových smyčkách uvnitř měniče, tak správně, ty jsou uvnitř měničem, mezi lokálními blokovacími kondy v měniči.  A pokud ti jde oúbytek napětí na zemnícím vodiči procesoru v mém schématu, tak tě opět zklamu, ale těch pár několik mA z AVRka na slušně udělané desce bude dost pravděpodobně ještě pod rozlišovací schopnost toho prašivého 10bitového převodníku atmegy. A pokud ti jde o stabilizátor a napájení procesorové sekce, tu klidně můžeš zemnit lokálně u procesoru a vysokofrekvenčně tlumivkou odděli V+ k baterce před měnič. Ještě nějaký problém? Ano, řídící napětí do měniče. Tam vrazíš jeden RC článek a máš klid. Kolik myslíš, že potřebuješ rychlosti PI regulátoru na řízení proudu debilní LEDkou? Kolik myslíš, že té LEDce bude vadit, že přesnost regulace proudu bude třeba 1% a a absolutní velikost proudu 5%?

Zuki neber si to zle, ale připadáš mi jako konstruktér nepříliš nezkušený a značně oblbnutý těmi audio nesmysly.

Samozřejmě teď očekávám další vlnu tvé nevole, ale mě je to jedno, protože já sedím v dílně 90% svého volného času a tak už mám tak trochu šajn, co se jak dá udělat, včetně těch trojfázových měničů, kterými se poslední dobou lehce začínám zabývat. Samozřejmě veškerou odbornost ti nechávám, můžeš nám tu skvěle popsat, proč ten měnič tak jak jsem ho popsal nemůže fungovat a já ti ho klidně rád vyfotím. (Ale až ve středu, zítra nejsem v práci).
Ber to tak, že co designér, to jiný názor. Já preferuju jednoduchá, levná a funkčně optimalizovaná řešení. Když někde nepotřebuju signál hladkej jak dětská prdelka, tak se o to zbytečně nepokouším!



Madeindoma: ACS712 si můžeš objednat asi za $ u číňanů. (Jen si měsíc počkáš). Dost pravděpodobně jde o naprosto stejný kus křemíku, který koupíš např v TME za 150Kč. (Ta cena v TME se totiž jen neustále zvyšuje, pamatuju, že začínala snad někde na 60Kč)
A to tlačítko S1 máš pořád zapojený blbě! Anoda D1 musí jít na pin 2 tlačítka!
D3 tam nemá co dělat.
L1 C12 bych přesunul před mosfet na úplný začátek celého řídícího obvodu. C11 možná ani neosazoval, zato tam doplnil pojistku! Tavnou, nebo polyfuse. Máš to napájené lipolkou, tam jak něco odejde, tak to chytne plamenem. Doslova.

(upravil zuki 20. 4. 2015 21:26)

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

Hazyz -už jsem viděl mnoho špatně fungujících HW... Ale kde není rady, není ani pomoci... Raději mu tam cpeš místo 4R ACS712 za 150Kč, (kde ty 4 odpory jsou taky, ale integrované)... Asi si to viděl někde v práci... Mám dojem, že často papouškuješ to, co vidíš z povzdálí odněkud z práce...

A je podstatně jednodušší, když máš jiné napájení (plovoucí) pro procesor a reguluješ třeba síť a je to spojené jen v jednom bodě (tvůj uváděný příklad), než když je vše na jedné desce napájení vše z jednoho AKU...
Posun fáze mi něco říká a nebude zde podstatný, neb bude regulovat vše značně "pomalu" (DC signál)... A proč se bráníte 4-řem odporům, které opravdu toho řeší dost, jinak by se nedělaly a nepoužívaly na stejném principu udělané přístrojové IO...

A mám za sebou spousty HW i SW regulátorů... Takže tvoje plky o nezkušeném ... mě nerozhodí... Spíš to dává obraz o tobě... Například tvé nedávné rýpání a pokus proložit přímku třemi body kterými to opravdu nejde, neb sis nepřečetl něco o pár řádků výše....

Za poslední rok jsem m.j. dokončil měřící sestavu s dvoustupňovou regulací teploty pomocí dvou Peltierů (3W a 60W) (-15°C až +25°C) s rozlišením a regulací po 0,025°C  ...   a současným měřením proudů 10pA-100nA (na stejné desce a GND kde je měnič z 12VDC na 500VDC) ...  A druhou aplikaci s měřením obdobných proudů na potenciálu 3,5kV. Dříve jsem dělal třeba spínaný zdroj +-100V/7A (10A krátkodobě a plynule nastavitelný přes 0V z jedné do druhé polarity). Zdroj AC-DC 30V/25A (DC, ale i pulzní odběr třeba na 10kHz).  Takže o správně udělaných zemích, měření, regulaci a DPS něco vím...

(upravil Hazys 20. 4. 2015 21:09)

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

Milý zuki, ne, žádné oddělené napájení, procesor je na síťové straně mistře oborníku. Dokonce tam máš tři silové proudové smyčky, u každé fáze.

A nyní už trochu přitvrdím, protože vidím, že s tebou to jinak nejde: To zmíněný vlákno si přečti znova, protože tam se vůbec spojení třech bodů přímkou neřešilo, hňupe! Jen jsem dal příklad, jak účinný je důkaz kvadratické závislosti něčeho, pomocí jen dvou bodů. A jestli tam stýv později přidal bod třetí, aby nevypadal jak debil, je mi jedno. Nehodlám to zkoumat. Ve chvíli, kdy jsem reagoval, tam byly body dva. Takže to jen vypovídá něco o něm!

Tady měříš proud tříampérovou LEDkou s rozlišením na pikoampéry? Já myslim že ne! Tak si ty svý diferenciální nápady schov pro svý peltiéry. Dokážeš pochopit ten rozdíl?

(upravil zuki 20. 4. 2015 21:13)

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

No, hňup Hazys zůstane hňupem...

A příspěvek č7 je bez editu... https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=20684

(upravil Hazys 20. 4. 2015 21:34)

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

Tak sem asi pak vážně blbej.. ?  Tož pardon hoši, Stývovi se umluvím. Zřejmě jsem to četl nějak moc v  rychlosti a přehlídl. Jako by nestačilo mi napsat, že sem kokot a nevidím tam ten třetí bod. Věci by pak dávaly větší smysl a nemusel sem se půl dne rozčilovat.

Zde bys ale i Ty mohl zuki přestat přehlížet jistá fakta.

Nebo nám popiš, co tvůj diferenčák tady  tak zázračně vyřeší. Už jsme se dozvěděli, že stejnosměrný ti stačí. Takže co, budeš kompenzovat milivoltový úbytek na zemi k procesoru? Jaký to má smysl, když rozlišení převodníku je 10 bitů / 2,5mV?  Přičemž trvám na tom, že přesnost regulace proudu LEDkou stačí bohatě na 1%

Též nám prosím spočítej, jak moc přesné jsou potřeba rezistory, aby ten diferák skutečně účinně kompenzoval ten milivoltový úbytek, tedy požadavek na výstupní preciznost je 0,1% (10bitů ADC). To mě zajímá. Když si toho tolik udělal, přece pro tebe nebude problém nám hňupům to spočítat. Madeindoma by jistě rád věděl, jak přesné odpory bude potřebovat. Též by bylo vhodné uvážit vstupní offset zesilovače, uvidíme, na jaké odpory a jaký operák se dostaneme.

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

Gratuluji k sebekritice.  I v tvém doporučeném ACS712 jsou ty 4-ři diskutované R integrované...   

Já to prostě tak řeším, že když tuším nějaké úbytky na stejné gnd  (třeba zde od 100W měniče) tak to tak zapojím. Má to své výhody v potlačení rozdílů napětí (i DC) na GND... Stejně je tam ten IO na zesílení signálu... tak o co jde? A když je to ještě háklivější, tak se dá přístrojový IO nebo stejně zapojená "síť" IO...  Sám jsem výše zmínil, že zde je to na "hraně" bez difer. a difer. měření... Ale proč řešit případné problémy, když nemusím (za cenu řádu desetníku?)...

(upravil Hazys 20. 4. 2015 21:47)

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

Já vím, k čemu ten diferenčák je. Poprosím tě, můžeš nám tu říct, jaký maximální Vos může mít operák a jaká je nejvyšší přípustná tolerance odporů, aby zde mělo smysl použít diferenciální zapojení ke kompenzaci odhaduji 5mV úbytku na zemi k procesoru?

Já si to právě spočítal, rád porovnám výsledky.

Abychom byli konkrétní, bočník je 0,1ohm, proud 3A  pro výstup 2,50V na ADC. Chceš-li 10miliohm bočník, spočítej to i pro něj.

(upravil zuki 20. 4. 2015 22:11)

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

Hazys napsal:

Abychom byli konkrétní, bočník je 0,1ohm, proud 3A  pro výstup 2,50V na ADC.

Nevolil bych 2,5V na 3A, ale zisk 10x, tj 3V/3A (odpory pro "difer." zesík 10k a 100K). On je totiž nemusí mít stejné... a může mít i zisk... 
Přesnost R 1% stačí a pro 1V souhlasného (rušivého) signálu to dá chybu jen pár LSB (50mV na chybu jednoho odporu)... A statisticky je značně nepravděpodobné, že by nastala nejhorší kombinace, spíš budou ze stejné série a dosti podobný).  Na rozdíl od toho, když by se to ještě zesílilo "nedif" zesíkem, kde by to dalo 10V chyby na vstupu AD... Chyba zisku bude u obou zapojení stejného řádu...

Takže ve výsledku máme potlačení cca jeden řád versus zesílení chyby jeden řád! Já beru to první...

Sorry omlouvám se, ale připletlo se mi tam číslo pro stejný R... snad se mi bude chtít to přepočítat správně pro zisk 10

(upravil Hazys 20. 4. 2015 22:07)

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

3V a pak to budeš zase zpátky dělit? Nebo jaká je tvá představa o zpracování těch 3V?  (PS: 2k7, 330 - kdyby tě náhodou nenapadlo)

"pár LSB" je v tomto případě asi 20 LSB. Kolik zbyde efektivního rozlišení?

Teď totéž vypočítej pro řešení bez diferenciálního zesilovače. Na zemi počítej s úbytkem 5mV, nepředpokládám tam víc, na těch pár miliampér.  Nebo počítej s 10mV.


PS: Kterou chybu jsi mínil zesílit 10? Mé zapojení zesiluje pouze offset OZ a odčítá úbytek na zemním vodiči. Ten úbytek na zemniči se NEZESILUJE.

Příspěvky [81 až 100 z 133]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 6 7 »»»

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Odpor řízený MCU pro I zdroj

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£