Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 4 z 7)

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Odpor řízený MCU pro I zdroj

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 6 7 »»»

RSS

Příspěvky [61 až 80 z 133]

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

zuki napsal:

No, já jen, že mám dojem, že ten budící IO zvládne do gnd jen cca 2mA... a 16mA do +Vcc


Přesně obráceně. TTLko ti stáhne k zemi asi 20mA a k V+ jen pár. 



madeindoma: To jsi určitě nečetl u TTL  švábu 74LS595.   HCMOSová varianta 74HC595 je 35mA k zemi i k Vdd.  Pozor na to, že maximální proud GND nebo Vdd pinem nesmí přesáhnout 70mA!

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

No vždyť do toho se vlezu s 6mA na pin. Budu dávat HC protože: 1. LS je drahý jako prase 2. eaglu mi to našlo jenom LS a ne HC.   Dneska snad už udělám poslední revizi toho schéma aby se nám to všem líbilo smile

(upravil zuki 14. 4. 2015 10:33)

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

zuki napsal:
No, já jen, že mám dojem, že ten budící IO zvládne do gnd jen cca 2mA... a 16mA do +Vcc
-------------
Myslel jsem (výstup proudu) do gnd přes LED displej. Tak jak to měl zapojené a jaký typ IO měl napsaný na sch (nikoli co umí IO "stáhnout" ke gnd)...  Hlavně aby dal správný typ LED a neměl společnou elektrodu displeje na špatném napětí... Zejména z rozlité gnd se to při chybě špatně odpojuje...

A proč to IO nepřejmenuješ nebo nedáš vedle text. poznámku nebo změny osazení do popisu?  To si pak můžeš všude dát odpory třeba 0R... smile

pozn:
Nevím, zda bude odečítat stav AKU z nějakého čipu v AKU, ale pokud to bude počítat sám, tak je to značně nepřesné. Netuším jak sedí napětí Lion s využitelnou "kapacitou", teplotou, stárnutím, ale když jsme tohle dělali u Pb AKU, tak to byl docela oříšek smile

Osobně bych displej zrušil a dal jen jednu LEDku (zelenou, modrou... na signalizaci zapnuti). A pokud by byl stav AKU (napětí) např. pod 81%, tak bych asi blikal se střídou odpovídající stavu AKU...  Např. pod 10% by v 1sec periodě blikla jen 100ms... na 80% by blikla 800ms...
A stačí mi na to jen jedna ledka a jeden čítač a jeden tranzistor... Případně inverzní stav (pauzu) signalizovat s dvoubarevnou LED.

Nevím na jakou aplikaci to chce přesně mít, ale asi by tam ta "provozní" LEDka  měla být... že je to v ON. Já je dávám v SMD běžně i na DPS k Vcc nebo i k resetu. Pak vidím, že je napájení OK, atd...

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

Náboj v LiNěco odhadneš velice dobře podle napětí. Pravidla pro Min a Max napětí jsou jasně daná...

(upravil danhard 14. 4. 2015 12:29)

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

Tam je snad důležitý jen ochrana, aby se ten Li článek úplně nevybil. Takže hlásit třeba 20% kapacity a pak chybový stav pod nějaké napětí a tam to vůbec nezapnout.
Pro rozlišení je lepší vícemrk, změna frekvence, než střída, ta se rozlišuje nejhůř a je tam pocitově nejvíc "lidský faktor" smile
Co třeba 1mrk/sec >70% kapacity, 2mrk >40%, 3mrk posledních 10%, 5mrk vybito, pod nějaké U a vypnout.

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

Jak píš hazys bude to založené podle napětí aku. Pokud vezmu a budu hodný tak bych nechal 3.2V jako vybitý článek takže to bude ukazovat 00 a při plně nabitým článku 4.2 by bylo 99. Navíc to má i zvukovou signalizaci takže dvojí jištění. Jinak přikládám dnešní revizi smile

http://n81i.imgup.net/handtorchsd8eb.png

(upravil zuki 14. 4. 2015 21:09)

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

1)Když zapne Q4 shoří báze Q3... 
2)A na co je tam 12V?
3) Vfb UC3843 je -In vnitřního operáku (s celým jeho maximálním zesílením) a neměl bys jí vytáhnout přímo někam jinam, jedině přes dostatečně velký odpor (aby to nechytalo rušení)...
4) kde měříš proud 100W LED? Měl by to být diferenciální zesilovač napojený na nožičky snímacího odporu!
5)Napájení veškeré (slaboproudé) elektroniky bys měl oddělit od napájení 100WLED. Stačí aspoň jeden Chip Bead(SMD-Ferrite), tlumivka atd... Bude tam velké rušení, které přejde s minimálním útlumem přes stabilíky do celé elektroniky (a její gnd) a znehodnotí přesnost měření a zaruší regulaci...

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

S1 máš apojený blbě. Musí jít na diodu, jsem ti říkal.  NA výstupu děliče máš jen vstup MCU.

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

zuki:

1) odpor do báze Q3 nebo do emitoru Q4?
2) 12V je pro ventilátor na chladiči - je pro řízení pwm ventilátoru vhodný bipolár?
3) co je dostatečně velký odpor?
4) jsem lama a vycházím z měření proudu tady: http://www.hw.cz/soucastky/embedded-sys … sorem.html
5) bude stačit 100uH tlumvka?

hazys: jo už to vidím

(upravil zuki 15. 4. 2015 14:24)

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

1) asi nejlépe do kolektoru Q4 (lze i emitoru), Q3 bude poddimenzován, volil bych SMD BCX51(2-3)-16 (beta 160). Nebo BC807(BC327), raději používám FETy (IRFL9014 - koupil jsem nedávno ve výprodeji GME po 1Kč...). Ventilátor můžeš spínat i v -napájení a ušetříš tak jeden tranzistor... a můžeš použít rovnou z procesoru  N FET (IRLL014N, IRLML6302, IRLML2402 atd...), něco na min 0,5A. Taky je dobré při řízení On/Off dát paralelně k ventilátoru (konektoru na desce) kond min 0,1uF, jinak to pěkně ruší...  Stabilík bych použil 10V, ventilátor nepojede na max (nebude tak hučet a rozdíl v chlazení asi ani nepoznáš)... nebo k 12V dám do série 1A diodu... A i to je na hlučnosti dost poznat...

2) pokud budeš řídit ventilátor PWM, tak je skoro jednodušší zapojit ho jako DC stabilizátor cca 7-12V (pod 7V se nebude chtít občas roztočit - záleží dost na typu ventilátoru). Nebo přepínat 0V, 7V a 10-11V. A pak je nutné dát paralelně k ventilátoru min 2-3uF, spíš 10-47uF, neb ventilátor bez toho kondu generuje velké rušení a i se hůře rozbíhá...

Pokud budeš cpát PWM rovnou do ventilátoru a bude tam kondík, tak je dobré omezit max. proud tranzistoru (třeba odpor v emitoru + pomocný tranzistor na proudové omezení) kůli omezení rilplů = nabíjecím proudům kondů (a i možné přetížení tranzistoru)... Každý výstup z konektoru by měl být pokudmožno zkratuvzdorný a odolný na propojení s GND.... minimálně dávám poslední dobou SMD polyswitch... Když budeš spínat v gnd, tak to není tak kritické, při zkratu vodičů na gnd se jen rozjede ventilátor...

3) to ti vyjde ze zapojení děliče u UC3843. Např. 10k pro dělič 22k+2k1(2k2 + něco dle tvých požadavků na Vout). Případně 10k dobastlit na desku s UC3843 a 470R-1k dát za výstup DA (do něj by taky nemělo lezt rušení z propojovacího drátu...).

4)obr. - to není vhodné. Chce to  lasiku tj. IO + 4ři odpory. Na odkazu mají na snímacím odporu značný úbytek. Např. při 3V a 3A by byla ztráta na R 9W... a to není při napájení z AKU moc dobré a proto musíš signál z odporu zesílit min 5-10x... např. rozdílový zesilovač viz http://noel.feld.cvut.cz/vyu/x31let/Lec … lovace.pdf  Některé procesory obsahují diferenciální vstup AD se ziskem 10x  ...

5) jo, to stačí... Před a za ní elyty...

(upravil danhard 15. 4. 2015 14:09)

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

Proč dáváš za odkaz tečku, hňupe ?

(upravil zuki 15. 4. 2015 14:22)

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

Netuším hňupe, jak se tam dostala. Asi při nějakém editu... protože po vložení byl odkaz funkční smile

(upravil danhard 15. 4. 2015 14:24)

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

Jak v kterém prohlížeči hňupe, dávej si na to pozor.

Hňup je označení pro kastrovaného samce kozy domácí. Hňup je méně agresivní a maso hňupů má slabší specifický zápach. smile

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

když už jsme takto OT, pak si ještě dovolím:

cap - označení pro kozla ve slovenštině, ukrajinštině a některých východomoravských dialektech (zvláště na Valašsku), někde se takto označuje jen kozel vykastrovaný (hňup).

Zukiho ani tebe danharde osobně neznám, ale myslím, že "cap" odpovídá realitě asi víc... smile

Web

(upravil zuki 15. 4. 2015 15:03)

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

madeindoma by asi uvítal spíše odbornou diskusi, než jak to u Vás doma voní smile
Myslím tím danharda. I když bych čekal spíš vůni starýho kozla...

(upravil madeindoma 17. 4. 2015 7:26)

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

dneska se zase na to vrhnu, připravoval jsem auto na STK tak jsem tu cvhvilku nebyl smile

zuki: chtěl bych u ventilátoru využít i pin který funguje jako senzor otáček, předpokládal jsem že kdybych reguloval zem že by mohl mít problém, ale radši se kounu na net jak je to zapojený. Ventilátor klasický z CPU tam bude.

ps. takže zatím nevím jak to budu regulovat protože ta hallova sonda využívá jak + tak -. asi to teda nebudu moc regulovat pwm, ale změnou napětí. že by místo 7812 bylo lm317t?

(upravil zuki 21. 4. 2015 23:09)

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

1) řídit přímo PWM přes NPN tranzistor (open kolektor) do vstupu ventilátoru. Do emitoru a báze bych dal odpor (ochranný a bastlící)... A do kolektoru taky R - třeba 22k-100k, asi připojit na 12V, pravděpodobně je i v ventilátoru, ale lépe se to ladí bez ventilátoru, vidíš pulzy na kolektoru... Přesné parametry 4pin regulace neznám, někde to najdeš...

2) řídit jen napětím: Napětí z PWM uděláš i jednoduchým RC, takže buď IO se ziskem 2,4x) a za to sledovač s tranzistorem... => řízený zdroj 5-12V s Off nebo 0-12V. Nebo zdroj 0-12V s PNP (BD136) řízený NPN z PWM...Integrovat to můžeš na ventilátoru (bude to značně rušit), nebo na tluimvce před ventilátorem (+ 1A diodu = uděláš klasiku SD měnič) nebo na budícím NPN (před bází RC, ZV aspoň na odporu v emitoru)..

inspirace: 4pin. http://www.servispckupka.cz/ventilatory … i_piny.php
3pin atd...
http://www.ok2kkw.com/00003016/komparat … tilace.htm
http://noel.feld.cvut.cz/vyu/a2m99mam/i … %C3%A1toru

EDIT: 4pin: http://pavouk.org/hw/fan/fan4wire.html

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

teďka když tak nad tím přemýšlím, asi bude nutno udělat ještě nějaký napěťový dělič pro ten OZ protože na vstupy poletí až 34V co myslíte?

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

4pinový frtulník se krmí 20kHz TTL PWM.

(upravil madeindoma 17. 4. 2015 22:19)

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

jo to už mám zmáknutý měl jsem na mysli krmeníčko diferenciálního zesilovače na měřícím rezistoru

Příspěvky [61 až 80 z 133]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 6 7 »»»

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Odpor řízený MCU pro I zdroj

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£